آموزش نرم افزارQGIS_ نصب و راه اندازی(مقدماتی تا پیشرفته) قسمت1


آموزش نرم افزار QGISعنوان پستی است که با شما به اشتراک می گذاریم. امیدوارم این پست مورد پسند شما قرار بگیرد.در این پست به نصب و راه اندازی سیستم اطلاعات جغرافیایی QGIS می پردازیم. همچنین با رابط کاربری و نحوه سفارشی سازی آن آشنا خواهیم شد. در پایان این فصل، QGIS را روی دستگاه خود در حال اجرا خواهید داشت و آماده شروع آموزش ها خواهید بود.

نصب QGIS

QGIS بر روی ویندوز، توزیع های مختلف لینوکس، یونیکس، مک او اس ایکس و اندروید اجرا می شود. پروژه QGIS بسته های آماده برای استفاده و همچنین دستورالعمل هایی را برای ساخت از کد منبع ارائه می دهدhttp://download.qgis.org. ما نحوه نصب QGIS را در دو سیستم ویندوز و اوبونتو و همچنین نحوه جلوگیری از رایج ترین مشکلات را توضیح خواهیم داد.

توجه داشته باشید

دستورالعمل های نصب بیشتر برای سایر سیستم عامل های پشتیبانی شده در این آدرس موجود استhttp://www.qgis.org/en/site/forusers/alldownloads.html.

مانند بسیاری از پروژه های منبع باز دیگر، QGIS به شما امکان انتخاب بین نسخه های مختلف را می دهد. برای آموزش های این کتاب از نسخه QGIS 2.14 LTR استفاده خواهیم کرد. گزینه های ذیل در دسترس هستند:

 • انتشار طولانی مدت (LTR): نسخه LTR برای استفاده شرکتی و دانشگاهی توصیه می شود. در حال حاضر یک بار در سال در پایان فوریه منتشر می شود. به‌روزرسانی‌های رفع اشکال را برای حداقل یک سال دریافت می‌کند و ویژگی‌ها و رابط کاربری بدون تغییر باقی می‌مانند. این باعث می شود که بهترین انتخاب برای مطالب آموزشی باشد که نباید بعد از چند ماه قدیمی شوند.
 • آخرین نسخه (LR): نسخه LR شامل ویژگی های جدید توسعه یافته و آزمایش شده است. در حال حاضر هر چهار ماه یکبار منتشر می شود (به جز زمانی که نسخه LTR به جای آن منتشر شود). اگر می‌خواهید از آخرین پیشرفت‌ها، از جمله ویژگی‌های جدید و تغییرات رابط کاربری به‌روز باشید، اما با استفاده از نسخه DEV راحت نیستید، از این نسخه استفاده کنید.
 • نسخه توسعه دهنده (DEV، Master یا آزمایشی): نسخه پیشرفته DEV حاوی جدیدترین و بهترین پیشرفت‌ها است، اما هشدار داده می‌شود که در برخی روزها ممکن است آنطور که می‌خواهید قابل اعتماد کار نکند.

توجه داشته باشید

شما می توانید اطلاعات بیشتر در مورد نسخه ها و همچنین برنامه زمانی برای نسخه های آینده را در اینجا بیابیدhttp://www.qgis.org/en/site/getinvolved/development/roadmap.html#release-schedule.

برای مروری بر تغییرات بین نسخه ها، گزارش تغییرات بصری را در اینجا بررسی کنیدhttp://www.qgis.org/en/site/forusers/visualchangelogs.html.

نصب QGIS روی ویندوز

در ویندوز، ما دو گزینه مختلف برای نصب QGIS داریم، نصب کننده مستقل و نصب کننده OSGeo4W:

 • نصب کننده مستقل یک فایل بزرگ برای دانلود است (تقریباً 280 مگابایت). این شامل یک نسخه QGIS، سیستم پشتیبانی تجزیه و تحلیل منابع جغرافیایی (GRASS) GIS، و همچنین سیستم تجزیه و تحلیل خودکار زمین‌شناسی (SAGA) GIS در یک بسته است.
 • نصب‌کننده OSGeo4W یک ابزار نصب کوچک و انعطاف‌پذیر است که دانلود و نصب QGIS و بسیاری دیگر از ابزارهای OSGeo را با تمام وابستگی‌هایشان ممکن می‌سازد. مزیت اصلی این نصب کننده نسبت به نصب کننده مستقل این است که به روز رسانی QGIS و وابستگی های آن را بسیار آسان می کند. اگر بخواهید همیشه می توانید به نسخه های نسخه فعلی و توسعه دهنده دسترسی داشته باشید، اما، البته، هرگز مجبور به به روز رسانی نیستید. به همین دلیل است که توصیه می کنم از OSGeo4W استفاده کنید. می توانید نصب کننده های 32 بیتی و 64 بیتی OSGeo4W را از اینجا دانلود کنیدhttp://osgeo4w.osgeo.org(یا مستقیماً ازhttp://download.osgeo.org/osgeo4w/osgeo4w-setup-x86.exeبرای نسخه 32 بیتی یاhttp://download.osgeo.org/osgeo4w/osgeo4w-setup-x86_64.exeاگر نسخه 64 بیتی ویندوز دارید). نسخه ای را که با سیستم عامل شما مطابقت دارد دانلود کنید و آن را نگه دارید! در آینده، هر زمان که می خواهید سیستم خود را تغییر دهید یا به روز کنید، فقط آن را دوباره اجرا کنید.

نکته

صرف نظر از نصب‌کننده‌ای که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که از کاراکترهای خاص مانند umlauts آلمانی یا حروف الفبای غیر از حروف لاتین پیش‌فرض خودداری کنید (برای جزئیات، بهhttps://en.wikipedia.org/wiki/ISO_basic_Latin_alphabet) در مسیر نصب، چون ممکن است بعداً مثلاً در حین نصب پلاگین مشکل ایجاد کنند.

هنگامی که نصب کننده OSGeo4W شروع می شود، می توانیم بین Express Desktop Install، Express Web-GIS Install و Advanced Install یکی را انتخاب کنیم. برای نصب نسخه QGIS LR، به سادگی می‌توانیم گزینه Express Desktop Install را انتخاب کنیم و در گفتگوی بعدی، برنامه‌های دسکتاپ موجود مانند QGIS، uDig و GRASS GIS فهرست می‌شوند. می‌توانیم به سادگی QGIS را انتخاب کرده، روی Next کلیک کرده و با کلیک مجدد بر روی Next وابستگی‌های لازم را تأیید کنیم. سپس دانلود و نصب به صورت خودکار شروع می شود. هنگامی که نصب کامل شد، میانبرهای دسکتاپ و ورودی های منوی شروع برای OSGeo4W و QGIS وجود خواهد داشت.

برای نصب QGIS LTR (یا DEV)، مانند تصویر زیر باید از طریق گزینه Advanced Install برویم:

 

این مسیر نصب گزینه های زیادی مانند Download Without Installing و Install from Local Directory را ارائه می دهد که با استفاده از آن می توان تمام بسته های لازم را روی یک دستگاه دانلود کرد و بعداً آنها را روی دستگاه های بدون دسترسی به اینترنت نصب کرد. همانطور که در این تصویر نشان داده شده است، فقط Install from Internet را انتخاب می کنیم:

 

 

هنگام انتخاب دایرکتوری ریشه نصب، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، از کاراکترهای خاصی مانند umlauts آلمانی یا حروف الفبای غیر از حروف لاتین پیش فرض در مسیر نصب خو

دداری کنید (همانطور که قبلا ذکر شد)، زیرا ممکن است بعداً مشکلاتی ایجاد کنند. به عنوان مثال، هنگام نصب افزونه:

سپس می توانید پوشه ای (Local Package Directory) را مشخص کنید که در آن فرآیند راه اندازی فایل های نصب را ذخیره می کند و همچنین نام منوی Start را سفارشی می کند. من توصیه می کنم تنظیمات پیش فرض را مشابه آنچه در این اسکرین شات می بینید رها کنید:

در تنظیمات اتصال به اینترنت، معمولاً نیازی به تغییر تنظیمات پیش‌فرض نیست، اما اگر مثلاً دستگاه شما در پشت پراکسی پنهان است، می‌توانید آن را در اینجا مشخص کنید:

سپس می توانیم سایت دانلود را انتخاب کنیم. در زمان نوشتن این کتاب، به هر حال، تنها یک سرور دانلود موجود است، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید:

پس از اینکه نصب کننده آخرین اطلاعات بسته را از سرورهای OSGeo واکشی کرد، ما باید بسته ها را برای نصب انتخاب کنیم. QGIS LTR در دسته دسکتاپ به عنوان qgis-ltr فهرست شده است (و نسخه DEV به عنوان qgis-dev ذکر شده است). برای انتخاب نسخه LTR برای نصب، روی متنی که Skip می‌خواند کلیک کنید، مانند این اسکرین شات، شماره نسخه تغییر کرده و نمایش داده می‌شود:

همانطور که در تصویر زیر می بینید، نصب کننده به طور خودکار تمام وابستگی های لازم (مانند GDAL، SAGA، OTB، و GRASS) را انتخاب می کند، بنابراین لازم نیست نگران این موضوع باشیم:

پس از کلیک بر روی Next، دانلود و نصب به طور خودکار شروع می شود، درست مانند نسخه Express.

احتمالاً به سایر بسته های QGIS موجود به نام های qgis-ltr-dev و qgis-rel-dev توجه کرده اید. اینها حاوی آخرین تغییرات (به ترتیب در نسخه های LTR و LR) هستند که طبق برنامه زمانبندی انتشار به عنوان نسخه های رفع اشکال منتشر خواهند شد. این باعث می‌شود این بسته‌ها گزینه خوبی باشند اگر در نسخه‌ای که اخیراً رفع شده است اما نسخه رفع اشکال هنوز منتشر نشده است، با مشکلی مواجه می‌شوید.

نکته

اگر سعی کنید QGIS را اجرا کنید و یک پنجره بازشو دریافت کنید که می گوید، نقطه ورود رویه <some-name> نمی تواند در کتابخانه پیوند پویا <dll-name>.dll قرار گیرد، به این معنی است که شما با یک مشکل رایج در ویندوز مواجه هستید. سیستم ها – یک تضاد DLL. رفع این خطا آسان است. فقط فایل DLL ذکر شده در پیام خطا را از آن کپی کنیدC:\OSGeo4W\bin\بهC:\OSGeo4W\apps\qgis\bin\(در صورت لزوم مسیرها را تنظیم کنید).

نصب در اوبونتو

در اوبونتو، پروژه QGIS بسته هایی را برای نسخه های LTR، LR و DEV فراهم می کند. در زمان نگارش این کتاب، نسخه‌های اوبونتو Precise، Trusty، Vivid و Wily پشتیبانی می‌شوند، اما می‌توانید آخرین اطلاعات را درhttp://www.qgis.org/en/site/forusers/alldownloads.html#debian-ubuntu. با این حال توجه داشته باشید که در هر زمان فقط می توانید یک نسخه را نصب کنید. بسته ها در مخازن پیش فرض اوبونتو فهرست نشده اند. بنابراین، ما باید مخازن مناسب را به فهرست منبع اوبونتو اضافه کنیم، که می توانید در آن پیدا کنید/etc/apt/sources.list. می توانید فایل را با هر ویرایشگر متنی باز کنید. مطمئن شوید که از حقوق کاربر فوق العاده برخوردار هستید، زیرا برای ذخیره ویرایش های خود به آنها نیاز خواهید داشت. یکی از گزینه ها استفاده استgedit، که به طور پیش فرض در اوبونتو نصب شده است. برای ویرایشsources.listفایل، از دستور زیر استفاده کنید:sudo gedit /etc/apt/sources.list

نکته

در حال دانلود کد نمونه

می توانید فایل های کد نمونه این کتاب را از حساب کاربری خود در آدرس دانلود کنیدhttp://www.packtpub.com. اگر این کتاب را از جای دیگری خریداری کرده اید، می توانید از آن دیدن کنیدhttp://www.packtpub.com/supportو ثبت نام کنید تا فایل ها مستقیماً برای شما ایمیل شوند.

مطمئن شوید که فقط یکی از گزینه های منبع بسته زیر را اضافه کرده اید تا از تداخل به دلیل بسته های ناسازگار جلوگیری کنید. خطوط خاصی که باید به فهرست منبع اضافه کنید به نسخه اوبونتو شما بستگی دارد:

 1. گزینه اولکه پیش فرض هم هست، نصب نسخه LR است. برای نصب نسخه QGIS LR در Trusty، خطوط زیر را به فایل خود اضافه کنید:

deb http://qgis.org/debian trusty main

deb-src http://qgis.org/debian trusty main

توجه داشته باشید

در صورت لزوم تعویض کنیدقابل اعتمادبادقیق،واضح، یاحیله گرمتناسب با سیستم شما برای لیست به روز شده نسخه های پشتیبانی شده اوبونتو، بررسی کنیدhttp://www.qgis.org/en/site/forusers/alldownloads.html#debian-ubuntu.

 1. گزینه دوماین است که QGIS LTR را با افزودن خطوط زیر به فایل خود نصب کنید:

deb http://qgis.org/debian-ltr trusty main

deb-src http://qgis.org/debian-ltr trusty main

 1. گزینه سوماین است که QGIS DEV را با افزودن این خطوط به فایل خود نصب کنید:

deb http://qgis.org/debian-nightly trusty main

deb-src http://qgis.org/debian-nightly trusty main

نکته

نسخه های قبلی به بسته های دیگری مانندGDALوproj4، که در مخازن اوبونتو موجود هستند. شایان ذکر است که این بسته ها اغلب کاملا قدیمی هستند.

 1. گزینه چهارمنصب QGIS LR با وابستگی های به روز شده است که توسطubuntugisمخزن این خطوط را به فایل خود اضافه کنید:

deb http://qgis.org/ubuntugis trusty main

deb-src http://qgis.org/ubuntugis trusty main

deb http://ppa.launchpad.net/ubuntugis/ubuntugis-unstable/ubuntu trusty main

 1. گزینه پنجمQGIS LTR با وابستگی های به روز شده است. این خطوط را به فایل خود اضافه کنید:

deb http://qgis.org/ubuntugis-ltr اصلی قابل اعتماد

deb-src http://qgis.org/ubuntugis-ltr اصلی قابل اعتماد

deb http://ppa.launchpad.net/ubuntugis/ubuntugis-unstable/ubuntu trusty main

 1. گزینه شش ماستاد QGIS با وابستگی های به روز شده است. این خطوط را به فایل خود اضافه کنید:

deb http://qgis.org/ubuntugis-nightly trusty main

deb-src http://qgis.org/ubuntugis-nightly trusty main

deb http://ppa.launchpad.net/ubuntugis/ubuntugis-unstable/ubuntu trusty main

توجه داشته باشید

برای پیگیری آموزش های این کتاب توصیه می شود QGIS 2.14 LTR را با وابستگی های به روز شده (گزینه پنجم) نصب کنید.

پس از انتخاب مخزن، ما آن را اضافه می کنیمqgis.orgکلید عمومی مخزن برای ماaptدسته کلید. این از هشدارهایی که ممکن است هنگام نصب از یک مخزن غیر پیش فرض دریافت کنید، جلوگیری می کند. دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-key 3FF5FFCAD71472C4

توجه داشته باشید

تا زمانی که این کتاب چاپ شود، اطلاعات کلیدی ممکن است تغییر کرده باشد. رجوع شود بهhttp://www.qgis.org/en/site/forusers/alldownloads.html#debian-ubuntuبرای آخرین به روز رسانی

در نهایت برای نصب QGIS دستورات زیر را اجرا کنید:به روز رسانی sudo apt-get

sudo apt-get install qgis python-qgis qgis-plugin-grass

اجرای QGIS برای اولین بار

هنگامی که QGIS را نصب می کنید، دو برنامه کاربردی دریافت خواهید کرد: QGIS Desktop و QGIS Browser. اگر با ArcGIS آشنایی دارید، می توانید مرورگر QGIS را چیزی شبیه به ArcCatalog در نظر بگیرید. این یک برنامه کوچک است که برای پیش نمایش داده های مکانی و ابرداده های مرتبط استفاده می شود. در ادامه این کتاب، ما بر روی دسکتاپ QGIS تمرکز خواهیم کرد.

به طور پیش فرض، QGIS از زبان پیش فرض سیستم عامل استفاده می کند. برای پیگیری آموزش های این کتاب به شما توصیه می کنم با رفتن به تنظیمات | زبان را به انگلیسی تغییر دهید گزینه ها | محلی.

در اولین اجرا، نحوه چیدمان نوار ابزارها می تواند برخی از دکمه ها را پنهان کند. برای اینکه بتوانید کارآمد کار کنید، پیشنهاد می‌کنم نوار ابزارها را دوباره مرتب کنید (برای کامل‌تر شدن، من همه نوار ابزارها را در نوار ابزار که در منوی View است فعال کرده‌ام). من دوست دارم برای صرفه جویی در حالت عمودی صفحه، به خصوص در نمایشگرهای عریض، چند نوار ابزار را در حاشیه های چپ و راست صفحه قرار دهم.

علاوه بر این، مرورگر فایل را با رفتن به View | فعال می کنیم پانل ها | پنل مرورگر دسترسی سریع به داده های مکانی را برای ما فراهم می کند. در پایان، پنجره QGIS روی صفحه شما باید شبیه تصویر زیر باشد:

در مرحله بعد، برخی از افزونه های ضروری را با رفتن به Plugins | فعال می کنیم مدیریت و نصب پلاگین ها پلاگین ها با علامت زدن چک باکس های کنار نامشان فعال می شوند. برای شروع، موارد زیر را توصیه می کنم:

 • ضبط مختصات: این افزونه برای انتخاب مختصات در نقشه مفید است
 • مدیر DB: این افزونه به شما کمک می کند تا پایگاه داده های SpatiaLite و PostGIS را مدیریت کنید
 • fTools: این افزونه ابزارهای تجزیه و تحلیل برداری و مدیریت را ارائه می دهد
 • GdalTools: این افزونه ابزارهای تحلیل و مدیریت رستری را ارائه می دهد
 • در حال پردازش: این افزونه دسترسی به بسیاری از ابزارهای تجزیه و تحلیل رستری و برداری مفید و همچنین یک سازنده مدل برای اتوماسیون وظایف را فراهم می کند.

برای سهولت یافتن افزونه‌های خاص، می‌توانیم فهرست پلاگین‌ها را با استفاده از قسمت جستجوی ورودی در بالای پنجره فیلتر کنیم، که در تصویر زیر می‌بینید:

معرفی رابط کاربری QGIS

اکنون که QGIS را راه اندازی کردیم، بیایید به رابط عادت کنیم. همانطور که قبلاً در اسکرین شات ارائه شده در بخش Running QGIS برای اولین بار دیدیم، بزرگترین منطقه برای نقشه در نظر گرفته شده است. در سمت چپ نقشه، پنل های لایه ها و مرورگر وجود دارد. در اسکرین شات زیر، می توانید ببینید که پانل لایه ها پس از بارگذاری چند لایه (که در آینده انجام خواهیم داد) چگونه به نظر می رسد.فصل 2، مشاهده داده های مکانی). در سمت چپ هر ورودی لایه، می توانید پیش نمایشی از سبک لایه را ببینید. علاوه بر این، می‌توانیم از گروه لایه برای ساختار دادن به لیست لایه‌ها استفاده کنیم. پنل مرورگر (در سمت راست در تصویر زیر) دسترسی سریع به داده‌های مکانی را برای ما فراهم می‌کند، همانطور که به زودی در فصل زیر خواهید دید:

در زیر نقشه، اطلاعات مهمی مانند (از چپ به راست) مختصات نقشه فعلی، مقیاس نقشه، و سیستم مرجع مختصات پروژه (در حال حاضر غیرفعال) را پیدا می کنیم، به عنوان مثال، EPSG:4326 در این اسکرین شات:

بعد، چندین نوار ابزار برای کاوش وجود دارد. اگر آنها را همانطور که در بخش قبل نشان داده شده است مرتب کنید، ردیف بالا حاوی نوار ابزار زیر است:

 • فایل: این نوار ابزار شامل ابزارهای مورد نیاز برای ایجاد، باز کردن، ذخیره و چاپ پروژه ها می باشد
 • ناوبری نقشه: این نوار ابزار شامل ابزار پان و بزرگنمایی است
 • ویژگی های: این ابزارها برای شناسایی، انتخاب، باز کردن جداول ویژگی، اندازه گیری و غیره استفاده می شوند و به شکل زیر هستند:

ردیف دوم شامل نوار ابزار زیر است:

 • برچسب: از این ابزارها برای افزودن، پیکربندی و اصلاح برچسب ها استفاده می شود
 • پلاگین ها: این در حال حاضر فقط حاوی ابزار کنسول پایتون است، اما توسط افزونه های اضافی پایتون پر می شود.
 • پایگاه داده: در حال حاضر، این نوار ابزار فقط شامل مدیریت DB است، اما سایر ابزارهای مرتبط با پایگاه داده (به عنوان مثال، افزونه OfflineEditing که به ما امکان ویرایش آفلاین و همگام سازی با پایگاه داده ها را می دهد) پس از نصب در اینجا ظاهر می شوند.
 • رستری : این نوار ابزار شامل کنترل کشش هیستوگرام، روشنایی و کنتراست است
 • بردار: این در حال حاضر فقط حاوی ابزار Coordinate Capture است، اما توسط افزونه های اضافی پایتون پر می شود.
 • وب: در حال حاضر خالی است، اما توسط افزونه های پایتون اضافی نیز پر می شود
 • کمک: این نوار ابزار به گزینه ای برای دانلود دفترچه راهنمای کاربر اشاره می کند و به شکل زیر است:

در حاشیه سمت چپ صفحه، نوار ابزار Manage Layers را قرار می دهیم. این نوار ابزار شامل ابزارهایی برای افزودن لایه ها از فایل های برداری یا رستری ، پایگاه داده، سرویس های وب و فایل های متنی یا ایجاد لایه های جدید است:

در نهایت، در حاشیه سمت راست صفحه، دو نوار ابزار دیگر داریم:

 • دیجیتالی کردن: ابزارهای موجود در این نوار ابزار ویرایش، ایجاد ویژگی های اساسی و ویرایش را امکان پذیر می کنند
 • دیجیتال سازی پیشرفته: این نوار ابزار شامل گزینه Undo/Redo، ابزارهای ویرایش پیشرفته، ابزار ساده سازی هندسه و غیره است که به شکل زیر هستند:

نکته

همه ابزارهای دیجیتالی سازی (به جز دکمه فعال کردن ابزار دیجیتالی پیشرفته) در حال حاضر غیرفعال هستند. آنها فقط زمانی فعال می شوند که ما شروع به ویرایش یک لایه برداری کنیم.

نوار ابزار و پانل ها را می توان از طریق ورودی های پانل ها و نوار ابزار در منوی مشاهده فعال و غیرفعال کرد، همچنین با کلیک راست بر روی یک منو یا نوار ابزار، که یک منوی زمینه با تمام نوار ابزار و پانل های موجود باز می شود. از طریق منو نیز می توان به تمام ابزارهای نوار ابزار دسترسی داشت. برای مثال، اگر نوار ابزار مدیریت لایه ها را غیرفعال کنید، همچنان می توانید با استفاده از منوی لایه، لایه ها را اضافه کنید.

همانطور که تا به حال حدس زده اید، QGIS بسیار قابل تنظیم است. می توانید با اختصاص میانبر به ابزارهایی که به طور مرتب استفاده می کنید، بهره وری خود را افزایش دهید، که می توانید با رفتن به تنظیمات | میانبرها را پیکربندی کنید به طور مشابه، اگر متوجه شدید که هرگز از یک دکمه نوار ابزار یا ورودی منوی خاصی استفاده نمی کنید، می توانید با رفتن به تنظیمات آن را پنهان کنید | سفارشی سازی. به عنوان مثال، اگر به پایگاه داده Oracle Spatial دسترسی ندارید، ممکن است بخواهید دکمه‌های مرتبط را برای از بین بردن شلوغی و ذخیره صفحه نمایش پنهان کنید، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است:

یافتن کمک و گزارش مشکلات

جامعه QGIS انواع مختلفی از گزینه های پشتیبانی مبتنی بر جامعه را ارائه می دهد. این موارد شامل موارد زیر است:

 • GIS StackExchange: یکی از محبوب ترین کانال های پشتیبانی می باشدhttp://gis.stackexchange.com/. این یک سایت پرسش و پاسخ GIS همه منظوره است. اگر از تگ استفاده می کنیدqgis، تمام سوالات و پاسخ های مربوط به QGIS را در اینجا مشاهده خواهید کرد http://gis.stackexchange.com/questions/tagged/qgis.
 • لیست های پستی: مهمترین لیست پستی برای سوالات کاربران استqgis-user. برای لیست کامل لیست های پستی موجود و پیوندها برای ثبت نام، مراجعه کنیدhttp://www.qgis.org/en/site/getinvolved/mailinglists.html#qgis-mailinglists. برای جستجوی راحت رشته های لیست پستی موجود، می توانید از Nabble (http://osgeo-org.1560.x6.nabble.com/Quantum-GIS-User-f4125267.html).
 • چت کنید: بسیاری از ارتباطات توسعه دهندگان از طریق IRC انجام می شود. وجود دارد#qgisکانال درfreenode.net. برای مثال، می‌توانید با استفاده از رابط وب در آن از آن بازدید کنیدhttp://webchat.freenode.net/?channels=#qgis.

نکته

قبل از تماس با پشتیبانی انجمن، توصیه می‌شود ابتدا نگاهی به مستندات در آن بیاندازیدhttp://docs.qgis.org.

اگر پشتیبانی تجاری را ترجیح می دهید، می توانید لیستی از شرکت هایی را که پشتیبانی و توسعه سفارشی را ارائه می دهند، پیدا کنیدhttp://www.qgis.org/en/site/forusers/commercial_support.html#qgis-commercial-support.

اگر اشکالی پیدا کردید، لطفاً آن را گزارش کنید زیرا توسعه دهندگان QGIS فقط می توانند اشکالاتی را که از آنها آگاه هستند برطرف کنند. برای جزئیات در مورد نحوه گزارش اشکالات، مراجعه کنیدhttp://www.qgis.org/en/site/getinvolved/development/bugreporting.html.

خلاصه

در این فصل، QGIS را نصب کرده و با انتخاب پیش‌فرض‌های مفید و چیدمان عناصر رابط کاربری، آن را پیکربندی کردیم. سپس پنل ها، نوار ابزار و منوهایی را که رابط کاربری QGIS را تشکیل می دهند بررسی کردیم و شما یاد گرفتید که چگونه آنها را برای افزایش بهره وری شخصی سازی کنید. در فصل بعد، از QGIS برای مشاهده داده های مکانی از منابع داده های مختلف مانند فایل ها، پایگاه های داده و سرویس های وب استفاده خواهیم کرد تا اولین نقشه خود را ایجادکنیم.

برگرفته از کتاب آموزش کاربردی QGIS

مترجم:دکتر سعید جوی زاده،ونوس نصیرفام

3 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید