آینده GIS : بخش سوم : سیستم به یک پلت فرم تبدیل می شود

آینده GIS

آینده GIS : قسمت 3: سیستم به یک پلت فرم تبدیل می شود:اگر به تازگی به تیم تحقیقاتی دکنر سعید جوی زاده پیوسته اید ، ممکن است بخواهید با بخش اول و دوم آینده GIS را مطالعه کنید چون آنها پیش نیازی برای خواندن این پست هستند..

در چند سال گذشته چشم انداز GIS تغییر کرده است و فرصت های جدید و مهیج زیادی وجود دارد که می تواند محقق شود.

در قسمت 1 ، ما تعریف GIS را بررسی کردیم.

برای روشن شدن ، تعریف تغییر نکرده است – ما هنوز در حال نقشه برداری ، تجزیه و تحلیل و مدیریت اطلاعات جغرافیایی هستیم ، اما نحوه انجام این وظایف را تغییر داده ایم.

Esri از گرافیک زیر برای توضیح پلت فرم جدید و اینکه چگونه آینده GIS را هدایت می کند استفاده می کند:

Www Tdworld Com Sites Tdworld com Files The Future Gis قسمت 3 تصویر 1

بگذارید مفاهیم اصلی پلت فرم را بشکنیم –

 • در هر کجا قابل دسترسی  : اولین تغییر عمده این است که داده های GIS معتبر ما در هر دستگاهی ، در هر کجا که کاربران ما کار می کنند ، در دسترس باشد. از لحاظ تاریخی ، داده های GIS از طریق ArcMap و ArcCatalog در دسک تاپ موجود بوده است. سپس ما از طریق ArcGIS Server متوجه تغییر جهت وب GIS شدیم. اما این یک رویکرد کاملاً جدید است – ما همین داده ها را مستقیماً از طریق مرورگر وب و حتی در بسیاری از برنامه های شخص ثالث دیگر در iPhone ، رایانه لوحی Android شما در دسترس قرار می دهیم.
 • طراحی شده توسط  سرویس ها : برای دستیابی به هدف دسترسی به داده ها در هر مکان ، ما روش انتشار خود را تغییر داده ایم تا داده های GIS خود را از طریق سرویس های وب دارای قابلیت جغرافیایی نشان دهیم. این یک الگوی مشترک در کل فناوری اطلاعات بوده است و GIS کاملاً از این رویکرد استقبال کرده است. هنگامی که ما در مورد داده های GIS معتبر شما صحبت می کنیم ، این سرویس ها اغلب از سرویس های ArcGIS Server ایمن می شوند. اما شما همچنین می توانید این داده ها را با محتوای آنلاین و خدمات اضافی میزبانی شده توسط Esri و / یا سایر نهادهای انتشاراتی خرد کنید. گردآوری این داده ها از طریق نقشه مشابه بحث ما در مورد روابط در قسمت 1 است ، اما اکنون سرویس های بیشتری در دسترس ما است که می توانند با داده های دفتر کار ما مطابقت داشته باشند. و این باعث افزایش ارزش می شود!
 • مدیریت و سازماندهی محتوا: اکنون که داده ها را در هر کجا در دسترس قرار داده ایم و داده های معتبر خود را از طریق سرویس های وب جدید فعال کرده ایم ، باید به کاربران اجازه دهیم آنها را پیدا و مصرف کنند. ما نمی خواهیم آنها URL های وب مبهم را برای خدمات GIS ما جستجو کنند. بنابراین Esri مفهوم پورتال را ارائه داده است. این پورتال یک سایت مدیریت محتوا برای سرویس های وب دارای قابلیت جغرافیایی و همچنین نقشه وب و محتوای برنامه های کاربردی وب است که برای پایگاه کاربر ما معنی دار است. این پورتال فناوری مدیریت کاربران و گروههای معتبر را فراهم می کند که پس از آن می توانند محتوا را با کاربران دیگر یا حتی عموم مردم به اشتراک بگذارند. مفهوم یک پورتال را می توان از طریق ArcGIS Online (پورتال میزبان Esri) یا ArcGIS Enterprise ،که اساساً نسخه پیش فرض ArcGIS Online برای آن دسته از مشتریانی است که می خواهند همه چیز را در شبکه داخلی خود میزبانی کنند.

این سه گلوله واقعاً هسته اصلی سیستم عامل Esri را تشکیل می دهند.

نتیجه این است که ما به محتوای GIS در سراسر سازمان دسترسی جدید و بی سابقه ای داریم.

اکنون بسیاری از برنامه های شخص ثالث حتی برنامه های افزودنی را میزبانی می کنند که این سرویس های وب را مستقیماً از طریق ورود به سیستم پورتال مصرف می کنند.

مثال اصلی ما همیشه Microsoft Office است که به شما امکان می دهد نقشه ها را مستقیماً در صفحه گسترده اکسل تعبیه کنید. در آنجا ، می توانید هر داده اکسل را که دارای آدرس – X / Y ، عرض جغرافیایی / طول جغرافیایی و غیره – است ، در بالای هر یک از تسهیلات میزبانی شده یا داده های زمین قرار دهید.

سپس می توانید تنها با چند کلیک آن محصول نقشه جدید را ذخیره کرده و در سازمان خود به اشتراک بگذارید.

بسیاری از برنامه های دیگر از این طریق پیروی کرده اند ، از جمله IBM Cognos ، SharePoint ، SAP ، Salesforce ، Microsoft Dynamics و بسیاری دیگر …

بازی آخر همه اینها این است که نقشه برداری و GIS به طور کلی در دسترس همه افراد سازمان ما قرار گیرد.

به طور سنتی ، بخش GIS ممکن است ایجاد بیشتر نقشه برداری و گزارش دهی در مورد GIS را انجام داده باشد. با این حال ، با استفاده از این ابزارهای جدید ، هر کاربر در یک شرکت مخابراتی یا مخابراتی می تواند موارد جدید استفاده محلی را برای GIS پیدا کرده و از آنها استقبال کند  .

Www Tdworld Com Sites Tdworld com Files The Future Gis قسمت 3 تصویر 2

برخی از متخصصان سیستم اطلاعات جغرافیایی در برابر این توانایی کاربران نهایی مقاومت نشان داده اند زیرا آنها این امر را از اهمیت بخش GIS می دانند.

اما من واقعاً معتقدم که این فقط در حال تغییر تمرکز بخش GIS به تبدیل شدن به نویسندگان و تسهیل کننده های فضایی در مقابل نقشه سازان است.

پس از اجرای این فناوری ، دیگر هرگز برنخواهید گشت.

پتانسیل آزاد شده GIS را به ارتفاعات جدیدی در سازمان شما می رساند که قبلاً غیرقابل دسترسی بودند.

این مفهوم GIS در همه جا می تواند برای بخشهای سنتی GIS کمی دلهره آور باشد.

بسیاری از خدمات و مخابرات در تلاشند تا اولین قدم های خود را با سیستم عامل جدید بردارند و این جایی است که SSP توانسته است بیشترین کمک را بکند.

من همیشه مشتری ها را تشویق می کنم که وقتی به پلت فرم جدید نگاه می کنند روی دو سوال مشخص تمرکز کنند:

 1. چگونه می توانید ضمن استفاده از سرمایه گذاری موجود خود در GIS ، داده های جدید را در شرکت برق / مخابرات افشا کنید؟
  اولین و اولین قدم این است که داده های خود را از طریق سرویس های وب در معرض دید قرار دهید و از طریق ArcGIS Online یا ArcGIS Enterprise با واسطه انجام دهید. این اجازه می دهد تا توسط تمام برنامه های Esri خارج از جعبه مصرف شود.  به یک نمایشگر نرم افزاری GIS وب نیاز دارید؟  شما آن را فوری دریافت کرده اید.  داده های GIS شما هرگز در تلفن موجود نبوده است؟  اکنون شما انجام می دهید. این برد بسیار سریع برای هر سازمانی است. و برای تحقق آن ، ما می خواهیم از هر جنبه GIS که در طی چندین سال گذشته ، صرف وقت و انرژی و سرمایه گذاری کرده اید ، استفاده کنیم.Www Tdworld Com Sites Tdworld com Files The Future Gis قسمت 3 تصویر 3

  اما سپس شروع به فکر کردن در مورد سایر پایگاه های داده ، صفحات گسترده و سیستم های ثبت در سازمان خود کنید. ما در مورد بسیاری از این نکات ادغام سیستم در قسمت 2 این مجموعه صحبت کردیم اما این پلتفرم گزینه های جدیدی را پیش روی شما قرار می دهد. یک پورتال Esri به شما و کاربرانتان این امکان را می دهد که این داده ها را از طریق نقشه کم کار یا کم کار کنید! مسئولیت انجام یک تمرین در شرکت خود را به عهده بگیرید و سعی کنید برخی از نقاط داده را که توسط بخشهای مختلف سازمان مدیریت می شوند ، فهرست کنید. تقریباً هر یک از آنها می تواند به یک نقشه مرتبط باشد … و این به معنای کاربران جدید GIS است (که معمولاً برابر با طرفداران جدید GIS است). به آنها کمک کنید بفهمند که چگونه می توانند از GIS برای تصمیم گیری و گردش کار خود استفاده کنند!

 2. چگونه می توانید نقاط داده جدیدی را در کل سازمان خود جمع آوری و تقویت کنید؟
  ما سالهاست که در مورد استفاده از ArcGIS Online یا ArcGIS Enterprise برای جمع آوری نقاط داده جدید صحبت کرده ایم. بسیاری از تاسیسات در حال جمع آوری کنتور ، بازرسان ، قطع مستقیم خیابان از مشتریان و موارد دیگر هستند. نکته این است که پلت فرم Esri جمع آوری داده های جدید را در GIS دفتر کار خود آسان تر از همیشه می کند و این شامل مکان مکانی ، ویژگی ها و حتی پیوست ها است (تصاویر / اسناد). اما لطفا در اینجا متوقف نشوید! راهی پیدا کنید تا آن نقاط داده جدید را تقویت کنید. از آنها برای تغییر نحوه تجارت کاربران خود استفاده کنید.Www Tdworld Com سایت های Tdworld com Files The Future Gis قسمت 3 تصویر 4

  این امر اغلب از طریق پردازش جغرافیایی ، برخی از ادغام سیستم های جدید ، گزارش جدید یا تزریق اتوماسیون به گردش کار شما حاصل می شود. اگر مجموعه نقاط جدید داده را برای تأثیر بر چالش های کسب و کار یا گردش کار خود گره بزنید ، هر بار موفق خواهید بود.

فرصت های فعال سازی بستر های نرم افزاری توسط برنامه های خارج از جعبه Esri افزایش می یابد.

Esri برنامه های زیادی ساخته است که همگی بطور محلی با ArcGIS Online یا ArcGIS Enterprise گره خورده اند.

این بدان معناست که شما می توانید با استفاده از حساب سازمانی خود به هر یک از برنامه های آنها وارد شوید و به تمام محصولات نقشه مشابه دسترسی داشته باشید.

اینها شامل Collector برای ArcGIS ، Explorer برای ArcGIS ، Survey123 ، داشبورد عملیات است و ArcMap ، ArcGIS Pro و البته مرورگر وب قدیمی و قدیمی خود را فراموش نکنید.

Www Tdworld Com سایت های Tdworld com Files The Future Gis قسمت 3 تصویر 5

زیبایی این امر این است که Esri تقریباً هر سه ماه یکبار به روزرسانی های این برنامه ها را منتشر می کند و به روزرسانی ها به آسانی بارگیری برنامه جدید روی دستگاه شما است.

آیا این واقعا به این سادگی است؟!!!!!!!! آیا ارتقا always همیشه دردناک نیست؟

پاسخ به این واقعیت برمی گردد که ما GIS خود را از طریق خدمات وب فعال کرده ایم.

تمام این برنامه ها از طریق سرویس های وب داده های جغرافیایی را مصرف می کنند و این پروتکل به Esri اجازه می دهد تا نسخه های جدید برنامه ها را بدون ارتباط مستقیم با داده های اساسی به راحتی ارتقا ، ارتقا و انتشار دهد.

برای جمع بندی همه اینها ، GIS به عنوان یک سیستم رو به جلو است و GIS به عنوان یک سیستم عامل – آینده GIS اکنون است.

و هرچه سریعتر از سیستم عامل جدید استقبال کنید ، سریعتر شروع به بهره مندی از پاداش های ارائه شده آن خواهید کرد.

بهترین قسمت این است که تلاش های سیستم عامل معمولاً پروژه های سریع و مقرون به صرفه ای هستند.

این یک تلاش شش ماهه نیست! من معمولاً توصیه می کنم که مشتریان یک یا دو الگو برای فعال کردن سیستم اطلاعات جغرافیایی خود از طریق سیستم عامل انتخاب کنند و سپس ما مشغول کار شویم.

هنگامی که ما این فناوری را به بهره برداری رساندیم ، هدف ما آموزش شما در مورد نحوه اجرای این الگوها است تا به شما این امکان را بدهد که 100 درخواست بعدی را که از سازمان شما ارائه می شود ، مدیریت کنید.

و به همین دلیل است که شما همیشه می شنوید که من “الگوی” را تبلیغ می کنم:

 • داده های جدید را در معرض نرم افزار / مخابرات قرار دهید
 • داده های جدید را از نرم افزار / مخابرات جمع آوری کنید
 • از طریق آن داده ها به فعالیت های خود قدرت دهید

بنابراین سوار باند شوید و بررسی کنید که چگونه این سیستم عامل شما را به آینده GIS خود سوق می دهد!

در بخش بعدی و نهایی سری Future of GIS ، من به تکامل فناوری Esri GIS به برنامه جدید برنامه مدیریت شبکه شبکه (شبکه ابزار) می پردازم. این فناوری به طور مستقیم با سیستم عامل Esri همسو است و پایه و اساس 20 سال آینده مدیریت شبکه ابزار فضایی را فراهم می کند.

7 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید