خانه / خبر های داغ مکانی (برای مطالب بیشتر کلیک نمایید) / ارسال نخستین ماهواره هواشناسی جهان به مدار طلوع خورشید

ارسال نخستین ماهواره هواشناسی جهان به مدار طلوع خورشید

ارسال نخستین ماهواره هواشناسی جهان به مدار طلوع خورشید

سازمان علم و فناوری هوافضای چین در نظر دارد 2 ماهواره هواشناسی دیگر را در سال 2021 پرتاب کند؛ یکی از ماهواره‌های برنامه ریزی شده نخستین ماهواره هواشناسی جهان در مدار طلوع خورشید خواهد بود.

ارسال نخستین ماهواره هواشناسی جهان به مدار طلوع خورشید

سازمان علم و فناوری هوافضای چین در نظر دارد ۲ ماهواره هواشناسی دیگر را در سال ۲۰۲۱ پرتاب کند.

یکی از ماهواره‌های برنامه ریزی شده  (Fengyun-۳E (FY-۳E نام دارد؛ این پنجمین عضو از ماهواره‌های سری Fengyun-۳ کشور در مدار قطبی و نخستین ماهواره هواشناسی جهان در مدار طلوع خورشید خواهد بود.

 ماهواره «Fengyun-۲ D»اولین ماهواره هواشناسی چین است که  اکتبر سال ۲۰۰۴ به فضا و مدار زمین فرستاده شد.

از آنجایی که نور خورشید در مدار طلوع خورشید همیشه بر روی ماهواره می‌درخشد، می‌تواند از صفحات خورشیدی خود استفاده مداوم کند. به گفته سازمان علم و فناوری هوافضای چین، ماهواره FY-۳E دقت و کارایی پیش بینی عددی جهانی را بهبود می‌بخشد.

ماهواره دیگر (Fengyun-۴B (FY-۴B است که دومین ماهواره زمین شناسی زمینی سری Fengyun-۴ خواهد بود. چین ماه دسامبر سال ۲۰۱۶، یک ماهواره آزمایش علمی به نام  FY-۴A را به فضا پرتاب کرد.

از اوایل سال ۱۹۶۹، چین شروع به دریافت، پردازش و استفاده از داده‌های ماهواره‌های خارجی هواشناسی کرد؛ در همین حال این کشور در حال توسعه سیستم ماهواره‌ای هواشناسی خود است.

در طول ۵۰ سال گذشته، خدمات هواشناسی چین پیشرفت بزرگی داشته است؛ تاکنون این کشور در مجموع ۱۷ ماهواره هواشناسی Fengyun راه اندازی کرده است.

منبع: فارس

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

آبشار گنج نامه آبشار گنج نامه که از چشمه‌سارها و کوه‌های الوند سرچشمه می‌گیرد و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟