انطباق ویرایش‌ها و ارسال تغییرات

انطباق ویرایش‌ها و ارسال تغییرات

انطباق ویرایش‌ها و ارسال تغییرات


انطباق ویرایش‌ها و ارسال تغییرات-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS

برای اعمال تغییرات و ویرایش ها به دیتاست نسخه‌ی پیش فرض مراحل زیر را دنبال کنید:

1- از منوی اصلی customize گزینه toolbars سپس Versioning را بزنید.

2- در نوار ابزار Versioning دکمه Reconcile را بزنید.

3- نسخه پیش فرض به صورت خودکار انتخاب شده است. دقت کنید که By object (by row) انتخاب شده باشد.

4- In favor of the Edit Versio را کلیک کنید و ok را بزنید.

هیچ کاربر دیگری این داده را در نسخه پیش فرض تغییر نداده است. و این داده با نسخه پیش فرض خودش ناسازگاری ندارد. زیرا در نسخه پیش فرض این داده هیچ تغییری توسط کاربران دیگر ایجاد نشده است. هنگامی که شما از ژئودیتابیس استفاده می‌کنید، بندرت پیش می‌آید که کاربران دیگر در حال ویرایش همان عارضه‌ای باشند که شما دارید روی آن عارضه­ ها ویرایش انجام می‌دهید. اگر شما انطباق داده را بر اساس فیلدها تنظیم کنید، احتمال اینکه ناسازگاری در داده ­ها پیش آید بیشتر است. بنابراین اگر می‌خواهید ناسازگاری برایتان پیش نیاید، روی نسخه پیش فرض تغییرات و تغییرات را ارسال کنید.

1- روی دکمه Post در نوار ابزار Versioning کلیک کنید. تغییرات شما به نسخه پیش فرض انتقال داده می‌شوند.

2- در نوار ابزار editor روی editor کلیک کنید و stop editing را بزنید و تغییرات را ذخیره کنید.

گام نهم: فشرده سازی ژئودیتابیس، بازسازی شاخص ها

فشرده سازی، عارضه ­ها یا همان ردیف ­های موجود در جدول توصیفی چهار لایه (در این مثال 4 لایه) را به یک جدول تجاری منتقل می‌کند.

بدین معنی که جستجوهای روی یک دیتاست در زمان کمتری انجام می‌شوند زیرا جستجو در این مثال به جای چهار جدول (تعداد کلاس­ های عارضه موجود در یک ژئودیتابیس)، یک جدول داده را پیمایش می‌کند که نام این جدول داده را جدول تجاری می‌نامند. ردیف های بیشتری در این چهار جدول وجود دارد اما آن دسته ردیف هایی که اهمیت بیشتری دارند به جدول تجاری منتقل می‌شوند. عملیات ویرایش و فشرده سازی، شاخص های ژئودیتابیس را دستکاری می‌کنند و فضاهای بلااستفاده در پایگاه داده را زیاد می‌کنند. پس باید بعد از انجام تغییرات زیاد و متعدد و هم چنین عملیات فشرده سازی، شاخص­ ها را بازسازی کرد. در این گام کاربر manager 1 وارد سیستم می‌شود و نسخه بلااستفاده را پاک می‌کند. ژئودیتابیس را فشرده می‌کند و شاخص ها را بازسازی می‌کند. مراحل زیر را دنبال کنید:

1- با حساب کاربری manager 1 وارد سیستم شوید.

بعد از این که تمام تغییرات به نسخه پیش فرض ارسال شدند، می‌بینید که خیلی وقت است از نسخه railroadv1 استفاده نشده است، پس می‌توانید این نسخه را پاک کنید.

2- ماژول arc map را باز کنید و در درخت catalog گره Database Servers را گسترش دهید.

3- روی ژئودیتابیس Osokopf راست کلیک کنید و Versions را بزنید.

4- روی نسخه railroadv1 راست کلیک کنید و delete را بزنید. سپس close را بزنید.

فشرده سازی ژئودیتابیس

1- روی ژئودیتابیس Osokopf راست کلیک کنید و از گزینه Administration گزینه  Compress Database را بزنید.

2- دکمه yes را برای تأئید بزنید.

بررسی عملیات فشرده سازی

1- روی ژئودیتابیس Osokopf راست کلیک کنید و Properties را بزنید

2- سربرگ Administration را بزنید.

3- در بخش Compress آخرین زمان فشرده سازی ژئودیتابیس را نگاه کنید.

4- دقت کنید که این زمان با زمان انجام فشرده سازی شما یکسان باشد. Ok را بزنید.

بازسازی شاخص‌ ها

عملیات ویرایش و فشرده سازی، شاخص­ ها را دستکاری می‌کند و اطلاعات آماری پایگاه داده را به روز رسانی نمی­کند. برای بازسازی شاخص ها و به روز شدن، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- روی ژئودیتابیس Osokopf راست کلیک کنید و از گزینه Administration گزینه Geodatabase Maintenance را انتخاب کنید.

2- Rebuild all indexes را انتخاب کنید و ok را بزنید.

بهینه کردن ژئودیتابیس

زمانی که داده ها به ژئودیتابیس اضافه می‌شوند یا حذف می‌شوند، فایل های ژئودیتابیس به تکه های کوچکتری شکسته می‌شوند و یکپارچگی فضای ذخیره سازی ژئودیتابیس از بین می‌رود. البته عملیات بهینه کردن مقداری از فضای ذخیره سازی را اشغال می‌کند.

روی ژئودیتابیس Osokopf راست کلیک کنید و از گزینه Administration گزینه Geodatabase Maintenance را انتخاب کنید.  Shrink geodatabaseرا انتخاب و ok  را بزنید.

گام دهم: جدا کردن ژئودیتابیس از سرور پایگاه داده(Detach)

برای انتقال ژئودیتابیس از یک سرور پایگاه داده به سرور پایگاه داده دیگر، باید ژئودیتابیس را جدا کرد. جدا کردن ژئودیتابیس فایل‌های پایگاه داده را پاک نمی‌کند اما مراجعه به پایگاه داده را از طریق SQL Server Express instance پاک می‌کند. در واقع اتصال را پاک می‌کند.

زمانی که ژئودیتابیس بین تمامی سرور­های پایگاه داده به اشتراک گذاشته می‌شود، مالکیت داده­ ها و مجوزهای دسترسی را بررسی کنید. ژئودیتابیس ArcSDE در SQL Server Express از حساب کاربری ویندوز یا شبکه استفاده می‌کند، پس زمانی که شما ژئودیتابیس را به یک کامپیوتر دیگری ‌(سرور، لپ تاپ، رومیزی و …) منتقل می‌کنید حساب های کاربری ژئودیتابیس منتقل شده در کامپیوتر جدید یا در شبکه جدید موجود نمی­باشند. برای این دغدغه‌ها در جریان کار چه راهکار‌هایی دارید؟

جداکردن ژئودیتابیس

1- با حساب کاربری ویندوز خود به سیستم وارد شوید.

2- ماژول arc catalog را باز کنید.

3- گره Database Servers را در درخت catalog گسترش دهید و به سرور پایگاه داده خود متصل شوید. اما به ژئودیتابیس buildings متصل نشوید.

4- در سربرگ Contents روی ژئودیتابیس buildings راست کلیک کنید و از گزینه Administration گزینه Detach را انتخاب کنید. دقت کنید که در سربرگ contents روی ژئودیتابیس راست کلیک کنید. اگر در درخت catalog روی ژئودیتابیس راست کلیک کنید، به آن متصل می‌شوید ولی نمی­توانید عمل detach را روی ژئودیتابیسی که به این ژئودیتابیس متصل است، انجام دهید.

5- هنگامی که پنجره Confirm Detach ظاهر می‌شود، توضیحاتی در مورد مسیر فایل پایگاه داده نمایش داده می‌شود. شما باید این مسیر را بدانید تا بتوانید فایل پایگاه داده را در مکان دیگر(سرور پایگاه داده دیگر) کپی کنید. سپس yes را بزنید.

6- Windows Explorer را باز کنید. اگر از SQL Server 2005 Express استفاده می‌کنید در مسیر فایل buildings05.mdf موجود در پوشه‌ی buildings05_CAT قرار بگیرید و اگر از SQL Server 2008 Express استفاده می‌کنید در مسیر فایل buildings08.mdf قرار بگیرید و فایل را در محل مورد نظرتان برای انتقال به کامپیوتر دیگر کپی کنید. دستورالعمل‌های مربوط به چسباندن ژئودیتابیس را از گام سوم با عنوان ضمیمه‌، ایجاد نسخه پشتیبان و بهبود ژئودیتابیس دنبال کنید.

برگرفته از کتاب تولید و به کارگیری (Enterprise Geodatabase (SDE در اپلیکیشن‌ های Web GIS

نویسنده: دکتر محمد بافقی زاده

نشر: انتشارات اکادمیک

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید