خانه / کاربرد GIS در بهداشت و سلامت (برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / بررسي اكولوژي مالاريا در شهرستان بندرعباس با استفاده از سيستم اطلاعات مکاني (GIS)

بررسي اكولوژي مالاريا در شهرستان بندرعباس با استفاده از سيستم اطلاعات مکاني (GIS)

 مالاريا يكي از بيماري هاي واگيردار مهم در جهان و در جنوب ايران است. براي درک بهتر اكولوژي مالاريا در جنوب ايران، اين مطالعه در شهرستان بندرعباس با استفاده از سيستم اطلاعات مکاني صورت گرفت.
متغيرهاي ضروري براي مدل سازي مالاريا از مراكز رسمي كشور تهيه شده و سپس نقشه سازي آنها با توجه به عناصر مربوطه صورت گرفت. بعد از آن با روش مقايسه زوجي که قسمتي از فرآيند تحليل سلسله مراتبي (AHP) مي باشد، به هر يک از فاکتورها وزني داده شد و در انتها مدل پيش بيني با استفاده از روش هم پوشاني شاخص نوع دوم تهيه شده و نقشه مناطق پرخطر ايجاد گرديد، همچنين نقشه مناطق پرخطر با به کارگيري قوانين استنتاجي و اپراتورهاي فازي و در نهايت مدل هم پوشاني فازي نيز تهيه گرديد. سپس نتايج به دست آمده با نقاط جمعيتي و آمار مالاريا گزارش شده مورد بازبيني قرار گرفت. اين مطالعه بر گرفته از پايان نامه دانشجويي مي باشد.
براي مناطق پرخطر برنامه کنترل مالاريا با ملاحظات محيط زيستي ارائه شده است. همچنين مدل هاي به دست آمده با محاسبه هاي رياضي مرتبط ارائه شده است تا در الگوهاي پيش بيني مورد استفاده قرار گيرد.
شيوع مالاريا در منطقه داراي الگو مي باشد و مي توان با استفاده از مدل هاي رياضي پس از يافتن جزئيات الگوي فوق سيستم اعلام خطر انتقال مالاريا را پيش بيني كرد.

لینک دسترسی به اصل مقاله:

https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=151697

آموزش کاربردی GIS در بهداشت و سلامت
مدرس:
دکتر سعید جوی زاده
همراه با کتاب و فیلم
تلفن ثبت نام:
09382252774
وب سایت:

https://gisland.org

کاربرد GIS در بهداشت و درمان،کتاب کاربرد GIS در پزشکی،آموزش GIS در سلامت، کاربرد GIS در ارتقاي تصميم گيري هاي مديريت بخش بهداشت،دکتر سعید جوی زاده،دکتر حسین آبادی،کاربرد GIS در نظام بهداشت و سلامت،موسسه چشم انداز،سعید جوی زاده،اهمیت GIS در سلامت ،فیلم آموزشی کاربرد GIS در بهداشت،استفاده از GIS در مهندسی بهداشت،نقشه جامع سلامت،سمینار GIS در سلامت،همایش GIS در سلامت،کارگاه GIS در سلامت،شیراز،تهران، پاورپوینت بررسی کاربرد GIS در بهداشت و محیط زیست،پاورپوینت GIS در سلامت،

درباره‌ی خانم حسین آبادی

همچنین ببینید

کاربرد GIS در بررسي شدت روشنايي داخلي در محيط كار

روشنايي تأثير بسزايي در بهره وري و آمار حوادث و همچنين در سلامت جسمي و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟