خانه / ژئومارکتینگ(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / بررسی حرفه‌ای و کاربردی ژئومارکتینگ برای اولین بار در ایران

بررسی حرفه‌ای و کاربردی ژئومارکتینگ برای اولین بار در ایران

ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور در حال حاضر به یکی از اجزای ضروری در جهت موفقیت کسب و کارهای کوچک و بزرگ تبدیل شده است و به شرکت ها این امکان را می دهد تا نحوه بازاریابی خود را بر اساس نیازهای مشتریان خود بهینه سازی کرده و ریسک حاصل را کاهش دهند. اهمیت بازاریابی مکان محور تا جایی است که به سرعت در حال ایجاد تغییر در بازار است.

از اهداف بررسی ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان محور می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.

تلاش برای معرفی و ایجاد فضای تعامل و گفتگو در حیطه‌ی بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) وکاربردهای آنتوسعه این شاخه از علم بازاریابی از طریق فراهم آوردن شرایط آن در کشور

ارائه راهکارهای ژئومارکتینگ در حیطه های “توسعه فرصت های استراتژیک، بهینه سازی عملکرد درون بازار، طراحی تجربیات ارزشمند، رشد روابط سودمند، حفظ موفقیت کسب‌وکار” در فضاهای “برند و تجربه مشتری، پنل‌های مصرف کننده، هوش بازار دیجیتالی، توزیع مدیریت زنجیره تأمین، اندازه گیری رسانه ها، هوش قیمت گذاری آنلاین، تحلیل و ردیابی نقطه فروش، ترفیع و خرده فروشی علی، تجربه کاربر و خریدار، فرصت های بازار و نوآوری، روندها و پیش بینی ها، کاتالوگ های محصول، سنجش رسانه ها.”

ارائه بینش های هوشمندانه ژئومارکتینگ در حیطه هایی از قبیل صنعت خودرو، خرده فروشی، کالاهای مصرفی، مد و سبک زندگی، رسانه ها و سرگرمی، کالاهای صنعتی، بهداشت و درمان، انرژی، خدمات مالی، خدمات عمومی، تکنولوژی، تورهای مسافرتی و….

کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در بازاریابی

با توجه به اهمیت این موضوع و نو بودن آن در کشور، در نظر داریم در راستای ارائه مطالب جدید و کاربردی در حیطه بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی)از این شماره به بعد مطالب جدید و جذابی برایتان فراهم آوریم.در کشورمان هنوز شرکت‌ها به طور جدی با نگاهی ریزبینانه و مختص این رشته، مباحث کاربردی‌ بازاریابی مکان محور را مورد دقت نظر قرار نداده‌اند. می‌توانیم بگوییم این آموزش یکی از اولین اقدامات جدی می‌باشد که به صورتی جذاب و کاربردی، کار تیمی و همکاری دو دسته متخصصین این رشته را نشان می‌دهد، یکی متخصصین سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی) و دیگری متخصصین مدیریت بازاریابی. مباحث مطرح شده در این آموزش برای همه مدیران و کارآفرینان از مالکان کسب‌وکارهای کوچک در حد یک فروشگاه تا کسب‌وکارهای بزرگ و بین‌المللی بسیار کاربردی خواهد بود. در این آموزش‌ها تلاش می گردد به زبانی ساده و کاربردی و با مثال‌هایی عینی این مبحث باز گردد و کارکردهای بازاریابی مکان محور برای مخاطبان تشریح شود.

کسب و کارها باید دنیایی از اطلاعات را مدیریت و از آنها استفاده کنند. این اطلاعات شامل یک موقعیت جغرافیایی، یک آدرس، یک محدوده و منطقه سرویس‌دهی، محل‌هایی برای فروش و مسیرهای تحویل می‌باشد که بتواند در یک نقشه دیده شده و تحلیل گردد.یک سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS، سیستم اطلاعات متفاوتی است که بر اساس اطلاعات مکانی و توصیفی می‌تواند دنیای پیرامون ما را مدلسازی کرده و به تصویر بکشد. سیستم اطلاعات جغرافیاییبا کمک توابع توانمندی که دارد می‌تواند باعث تصمیم‌گیری‌های دقیق و مدیریت بهینه منابع و رفتارها شود. ارزشمندی فناوری اطلاعات و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی در کسب و کارها و صنعت بازاریابی هیچگاه بیشتر و چشمگیرتر از امروز نبوده است. کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ به طور یکسان می توانند سیستم های اطلاعات جغرافیایی را به‌عنوان یک ابزار تحلیل ضروری و اجتناب ناپذیر به کار گیرند. از جمله ی این کاربردها در تحلیل مناطق بازاری، بازاریابی مستقیم، سیاست‌های تبلیغاتی، واردات موازی و کنترل سیاست‌های قیمت گذاری، مدیریت مناطق فروش، بازاریابی مکانی و رفتار مکانی مصرف کننده، نمایش و به تصویر کشیدن مشتریان، مسیریابی فروش، استراتژی های مکان خرده فروشی،خدماتی و نیز تدوین استراتژی های تجاری می باشد.

مکان در بازاریابی یکی از ابعاد مهم و با ارزش محسوب می شود. نکته قابل توجه این است که اگرچه امروزه استفاده از اینترنت به‌عنوان روش جدیدی برای از میان برداشتن فاصله های جغرافیایی بازارها استفاده می‌شود، ولی آن نیز با مشکلاتی مواجه است. متأسفانه مطالعات بسیارکمی در رابطه با تحلیل مکانی در بازاریابی صورت گرفته است.ژئومارکتینگ به مجموعه‌ایی از روش ها اطلاق می‌شود که به ما کمک می‌کنند داده‌های جغرافیایی (مکانی) کدگذاری شده را تغییر دهیم و بدین ترتیب این روش‌ها به تحلیل استراتژی‌ها و تصمیم‌گیری‌های سازمانی کمک می‌کنند. ژئومارکتینگ با کارآمدی و سرعت می تواند به هر سوالی که با “کجا”آغاز می شود پاسخ ده و به شرکت ها این اجازه را می دهدکه موفقیت و پیشرفت‌ شان رابهبود بخشند وتصمیمات تجاری آگاهانه‌تری اتخاذ نمایند.

در دنیای امروز کلیه اطلاعات، مکان دار هستند؛ بدین معنی که دارای مختصات جغرافیایی بوده و لذا می توان گفت که اکثر شرکت ‏های دولتی و خصوصی جهت پردازش داده های مکانی و توصیفی خود به منظور برنامه ‏ریزی و مدیریت بهتر نیازمند سیستم اطلاعات جغرافیاییهستند و به همین لحاظ درصدد راه اندازی آن بوده و هرروز که می ‏گذرد بر تعداد کاربران سیستم اطلاعات جغرافیایی افزوده می شود. در این میان تجارت و بازاریابی نیز قادر به بهره گیری از این تکنولوژی پیشرفته اطلاعاتی است. سیستم اطلاعات جغرافیایی ‏تواند روش ‏ها و دانش تجاری را گسترش داده و نقش موثری در توسعه تجارت داشته باشد. ابزارهای مبتنی بر سیستم اطلاعات جغرافیاییبه شرکت ها کمک کرده تا بتوانند بازار هدف فعالیت‏های خود را بهتر تعیین کرده و همچنین پیش‌بینی‌‌های دقیق‏تری راجع به برنامه‌‌های بازاریابی هدفمند و موثر ارائه نمایندکاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در مدیریت بازاریابی موجب افزایش اثر بخشی و کارایی فعالیت های بازاریابی شده و این امر نیز به نوبه خود بهره‏وری بیشتر واحد بازاریابی شرکت‏ ها را به دنبال دارد.

هسته اصلی ژئومارکتینگ، سیستم اطلاعات جغرافیایی یا مکانی است که می تواند مفهوم بازاریابی را تقویت کند و یا بطور کلی تغییر دهد. این سیستم کمک می کند که داده ها در سیستم بازاریابی با اضافه شدن مولفه مکان بصورت منظم و یکپارچه با سایر اطلاعات جغرافیایی ارتباط برقرار نماید و از قابلیت‌های وسیع، متنوع و قدرتمندGISدر فرآیند برنامه ریزی و پیاده سازی بازاریابی استفاده نمود. پس هدف از استفاده بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی(مکانی) یا ژئومارکتینگ یا بازاریابی مکان‌محور این است که راهی ارائه شود تا از طریق آن بتوان اطلاعات، مفاهیم و روش‌های جغرافیایی یا مکانی را با جنبه‌های کاربردی و استراتژیک تحقیقات بازاریابی ادغام نماید.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

معرفی کتاب:ژئومارکتینگ روش‌ها و استراتژی‌های بازاریابی مکانی (جلد اول)

معرفی کتاب بازاریابی سیستم اطلاعات جغرافیایی (مکانی)؛ ژئومارکتینگ روش‌ها و استراتژی‌های بازاریابی مکانی (جلد اول) …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟