خانه / خبر های داغ مکانی (برای مطالب بیشتر کلیک نمایید) / دانشمندان راهی برای رصد زباله‌های فضایی در روشنایی روز پیدا کردند

دانشمندان راهی برای رصد زباله‌های فضایی در روشنایی روز پیدا کردند

دانشمندان راهی برای رصد زباله‌های فضایی در روشنایی روز پیدا کردند

دانشمندان راهی برای رصد زباله‌های فضایی در روشنایی روز پیدا کردند

دانشمندان اخیرا اعلام کردند که راهی برای شناسایی زباله‌های فضایی حتی در ساعات روز کشف کرده‌اند که به طور بالقوه به ماهواره‌ها کمک می‌کند تا از ایجاد ابری از زباله فضایی در حال چرخش به دور زمین جلوگیری کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، موشک‌های از کار افتاده، ماهواره‌ها و قطعات فضاپیما از جمله چیزهایی هستند که در مدار زمین در حال گردشند. زباله‌های فضایی(Space Debris) وسایل گوناگون ساخته انسان هستند که در مدار زمین در حال گردشند، اما دیگر به درد نمی‌خورند. زباله فضایی در واقع بقایای فعالیت بشر در فضا است، از قطعات سفینه‌ها گرفته تا قسمت‌هایی از سفینه که در مراحل مختلف مامورت فضایی از آن جدا می‌شوند یا هر چیز دیگری که در مدار زمین رها شده و دیگر کاربردی ندارد.

با استفاده از لیزر می توان از زمین زباله‌های فضایی را شناسایی کرد اما تاکنون این روش تنها برای چند ساعت و در گرگ و میش شب قابل اجرا بوده است زیرا فقط در آن زمان است که ایستگاه ردیابی روی زمین در تاریکی است و زباله های فضایی توسط نور خورشید می‌درخشند.

تیمی از محققان اتریشی اکنون این ایده را مطرح کرده‌اند که می‌توان توسط چند ابزار زباله‌های فضایی را در روز نیز شناسایی کرد. محققان گفتند با استفاده از ترکیبی از یک ردیاب تلسکوپی و یک فیلتر می‌توانند زباله‌های فضایی را در طول روز در آسمان مشاهده کنند.

محققان این مطالعه همچنین یک سیستم نرم افزاری برای تشخیص هدف در زمان واقعی/حال تهیه کرده‌اند که پیش بینی می‌کند چه موقع ممکن است این زباله‌های فضایی قابل مشاهده باشند.به طور کلی محققان با این روش جدید می‌توانند مدت زمان بررسی و شناسایی زباله‌های فضایی را از شش ساعت به ۲۲ ساعت در روز افزایش دهند.

“مایکل استیندورفر” (Michael Steindorfer) از “موسسه تحقیقات فضایی آکادمی علوم اتریش” گفت که این تکنیک گرچه هنوز آزمایشی است اما به طور قابل توجهی از نیرویی که انسان‌ها تنها طی مدت محدودی می‌بایست برای شناسایی زباله‌های فضایی با لیزر در آسمان صرف بکنند، می‌کاهد.

یافته‌های این مطالعه در مجله “Nature Communications “منتشر شد.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

آبشار گنج نامه آبشار گنج نامه که از چشمه‌سارها و کوه‌های الوند سرچشمه می‌گیرد و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟