خانه / سنجش از دور(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / فصل دوم: روش نمایش تصاویر Google earth بر روی نرم افزار SAS.Planet

فصل دوم: روش نمایش تصاویر Google earth بر روی نرم افزار SAS.Planet

گوگل  ارث برنامه‌ای است برای دریافت و مشاهده اطلاعات جغرافیاییِ جهان که توسط شرکت کی‌هول ساخته شده‌است و نقشه  ۳بعدیِ زمین نیز نامیده می‌شود. نقشه‌های این برنامه با کنار هم قرار دادن تصاویر انتخاب‌شده از تصاویر ماهواره‌ای وعکس‌برداری هوایی و سامانه اطلاعات مکانی ۳بعدیِ جهان به‌دست می‌آید. از مزایا و قابلیت های تصاویر گوگل ارث  می توان به  مشاهده روند تاریخی این تصاویر در بازه های زمانی مختلف اشاره کرد  که این عمل به وسیله ابزارShow historical imagery   صورت می_گیرد ولی sas planet  دارای چنین  توانایی نمی باشد. از طرف دیگر گوگل ارث توانایی دانلود تصاویر را ندارد. برای حل این نقیصه می توان از ترکیب گوگل ارث و sas planet  استفاده نمود و تصاویر تاریخی گوگل ارث را درون نرم افزار  sas planet  فراخوانی نمود. برای این کار ابتدا  در نرم افزار گوگل ارث بر روی منطقه مورد نظر خود می روید و بازه زمانی مورد نظر خود را توسط ابزار Show historical imagery مشخص می نمایید و صبر می کنید تا تصاویر لود شوند و درون کش گوگل ارث ذخیره گردند.

نکته: گوگل ارث توانایی ذخیره تصاویر تا  حجم 2 گیگ را درون حافظه داخلی خود دارد.

سپس در  نرم افزار  sas. Planet   از منوی setting گزینه option را انتخاب می نمایید. در پنجره باز شده . تب  cache  را انتخاب میکنید و در قسمت  Google eath cache folder  مسیر فایل کش نرم افزار گوگل ارث نصب شده درون ویندوز رایانه خود درایو  c  خود را معرفی می نمایید.

سپس  از قسمت  select bace map  گزینه   google earth را انتخاب می نمایید . مشاهده میکنید که تصویر ذخیره شده در کش نرم افزار  گوگل ارث در نرم افزار  sas.planet نمایش داده شده است و شما می توانید آن را دانلود کنید و با تصویر  google satellite  بروز شده مقایسه نمایید.

 

این  روش برای مقایسه روند تاریخی و تغییرات زمانی دو تصویر به کار میرود. برای مثال در تصویر زیر شما شاهد نابودی باغ های شیراز در  یک بازه زمانی ده ساله می باشید همچنین متخصصان علوم کشاورزی، جغرافیا ، شهرسازی و…  می توانند از این روش در مطالعات خود بهره ببرند.

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

خطاهای داده های سنجش از دوری و تصحیحات آنها

خطاهای داده های سنجش از دور بسیار مهم بوده و در اغلب مواقع باعث سردرگمی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *