زبان برنامه نویسی IDL

زبان برنامه نویسی IDL مخفف Interactive Data Language است که بیانگر یک زبان برنامه نویسی ساده در زمینه تعامل با داده­ های رقومی و دیجیتالی از جمله تصاویر است. که همزمان می­تواند یک محیط تعاملی برای کار با داده­ ها و همچنین یک زبان برنامه نویسی را فراهم آورد. از این زبان برنامه نویسی در بسیاری از علوم و پردازش­ های مهندسی و تحلیل های عددی و بر روی تصاویر دیجیتالی استفاده می شود. این زبان برنامه نویسی شکل یافته از چندبن زبان برنامه نویسی قدرتمند مانند C,BASIC,و APL است که به شکلی متفاوت در این زبان گرد هم آمده ­اند. مهم­ترین تفاوتی که بین زبان برنامه نویسی IDL و بسیاری دیگر از زبان­ها وجود دارد در ساختار آن است که به بهترین شکل امکان تعامل و کار با انواع داده­های رقومی را فراهم می­ آورد. این زبان برنامه نویسی مانند بسیاری از زبان­ های دیگر از محیط و فضای command برخوردار است که کاربر می تواند در آن دستورات مختلف را به ساده ترین شکل ممکن با syntax های مختلف وارد سازد و نتایج مربوط به آنها را نیز مشاهده نماید. در حقیقت این زبان برنامه نویسی کاملا با زبان های برنامه نویسی دیگر مانند FORTRAN و C در کار با داده های علمی تفاوت دارد. به منظور ساخت یک برنامه در زبان FORTRAN ، برنامه نویس در درجه اول باید یک یا چند فایل را درست کند که دربردانده برنامه مربوط به زبان FORTRAN باشد، که از آن با عنوان یک Source Code یاد میشود. این امر با استفاده از یک text editor انجام می­ شود که یک برنامه پردازش کلمه برای نوشتن برنامه های کامپیوتری است. برنامه FORTRAN در بردارنده عبارت های زبان برنامه نویسی FORTRAN است. پس از این یک برنامه FORTRAN در کامپیوتر به به شکلی دیگر در کامپیوتر کامپایل می­شود تا از این طریق رایانه بتواند به درستی آن را درک و در نهایت اجرا نماید. برنامه ای که به حالت کامپایل شده تبدیل شده است به یک object code تبدیل می­شود. سپس این object code از طریق یک کتابخوانه به برنامه های دیگری که پیش تر کامپایل شده اند متصل و لینک می شود. هریک از این object code ها می توانند در کامپیوتر کامپایل و سپس اجرا شوند. در صورتی که در هنگام اجرا شدن خطایی در برنامه نوشته شده مشاهده شده باشد قابلیت تصحیح و نوشتن مجدد آن فراهم است به علاوه لینک دوباره و کامپایل دوباره نیز برای ان تعریف شده است. با وجود اینکه بسیاری از این فرایندها بصورت اتوماتیک میتوانند انجام شوند اما با این حال شاهد آن هستیم که فرایند رفع خطا در برنامه نویسی به عنوان یک فرایند بسیار زمان بر محسوب می شود.

زبان های برنامه نویسی کامپایل شده مانند Cو همچنین FORTRAN نسیت به زبان های تعاملی و تفسیر شده از مزیت هایی برخوردار هستند. به عنوان مثال کامپایلرها می توانند object code ها را به گونه ای سازماندهی کنند که در زمان کوتاهی اجرا شوند. که از این فرایند به عنوان بهینه سازی یاد می شود. در نتیجه زبان های کامپایل شده می توانند در مدت زمان کوتاه تری و بصورت سریع تر از برنامه های تعاملی و تفسیر شده برنامه ها را اجرا و پیاده سازی نمایند. مدل ها کامپیوتری عظیم که نیازمند محاسبات بسیار زیاد و سنگینی در این رابطه هستند معمولا در زبان های برنامه نویسی C و FORTRAN نوشته می شوند. بسیاری از سیستم های کاپیوتری نوین امروزه از چندین پردازنده یا CPU برخوردار هستند. برای برخی از عملگرها، IDL میتواند از چند CPU استفاده نمایند.

موسسه علمی – تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل

زیر نظر اساتید مجرب

همراه با کارهای عملی و بصورت پروژه

برگزاری دوره های اموزشی سنجش از دور (RS)

– دوره جامع ENVI مقدماتی و پیشرفته

-دوره آموزشی انجام 10 پروژه در ENVI

-مشاوره مقاله و پایان نامه های مرتبط با سنجش از دور (ENVI)

-دوره آموزشی مقاله نویسی ISI ویژه دانشجویان سنجش از دور(RS)

-برگزاری کلاس های خصوصی ENVI

-برگزاری کارگاه های 2 روزه و هفت روزه ENVI در شهر و دانشگاه شما

آدرس مؤسسه:

شیراز، خیابان برق کوچه1-موسسه علمی تحقیقات چشم انداز

شماره تماس:

07132341477

شماره همراه:

09382252774

پست الکترونیک:

Sjavizadeh@yahoo.com

وب سایت:

Www.gisland.org

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط «خودو فان روسوم» در موسسه ملی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟