شیپ فایل مورد نظر مربوط به مناطق حفاظت شده ایران می باشد. شیپ فایل یکی از فرمت های رایج در نرم افزار های سیستم اطلاعات جغرافیایی است.برای استفاده از شیپ فایل زیر ابتدا آن را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کرده و سپس در نرم افزار مورد نظر باز کنید.

http://s7.picofile.com/file/8380220450/Hefazati.rar.html

Shapefile یک فرمت ذخیره‌ی برداری داده برای ذخیره کردن موقعیت، شکل و توصیف عوارض جغرافیایی است. به عبارت دیگر یک نوع داده عارضه در مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط ذخیره می‌شود و یک کلاس عارضه را در بر می‌گیرد.

فرمتهای مختلف یک Shapefile (اکستنشن Shapefile)
اما هر گاه که کاربری یک نقشه Shapefile بسازد، اگر به پوشه ساخت این نقشه مراجعه کنید، ملاحظه خواهید کرد که چندین فایل با همین نام ساخته شده و با فرمت های مختلفی دیده می شود که در این بین می توان به فرمت های زیر اشاره کرد: (دقت کنید که این فرمت برای عوارض نقطه ای، خطی و پلیگونی بکار گرفته می شود).

فایل های تشکیل دهنده Shapefile

فرمت Shp
فرمت dbf
فرمت sbn
فرمت shx
فرمت prj
فرمت sbn
فرمت fbn
فرمت ain
فرمت atx
فرمت ixs
فرمت mxs
فرمت xml
فرمت cpg
در این لیست برخی از فایل ها در گروه فایلهای اجباری قرار می گیرند، یعنی حتماً باید برای استفاده از Shapefile وجود داشته باشند. اما برخی از آنها ضروری نیستند و در گروه فایلهای اختیاری قرار می گیرند. و فقط امتیازهایی را از کاربر حذف می کند.

در این بین فرمت های اجباری شامل موارد زیر می شود.

Shp
Dbf
Shx
فرمت Shp چیست و چه کاربردی دارد؟
این فرمت، مهمترین فایل در گروه Shapefile قرار می گیرد که برای نمایش نقشه و هندسه نقشه استفاده می شود، در واقع فرمت SHP بیانگر شکل عوارض و خود نقشه است. یعنی اگر فایل SHP حذف شود امکان نمایش نقشه و حرف G از کلمه GIS وجود ندارد. در واقع هر نوع عارضه خطی، نقطه ای و پلیگون که ترسیم می شود، هندسه این عوارض در این فایل ذخیره می گردد.

فرمت dbf چیست و چه کاربردی در فرمت Shapefile دارد؟
هر نقشه Shapefile که ساخته می شود، علاوه بر اینکه نیاز به هندسه دارد، باید یک پایگاه داده نیز همراه خود تهیه کند، پایگاه داده که همان جدول اطلاعات توصیفی و یا حرف i از کلمه GIS محسوب می شود در فرمت dbf ذخیره می گردد. در واقع تمامی ویژگی ها و مشخصات هر نقشه در این فایل دیده می شود. این فایل را می توان به صورت مجزا در نرم افزار Excel یا نرم افزار Access نیز باز کرد.

فرمت Shx چیست و چه کاربردی در فرمت Shapefile دارد؟
این فرمت در واقع برای اندکس شدن جهت تشکیل عوارض را مشخص می کند. در واقع یک حالت رابط بین shp و dbf را انجام می دهد.

فرمت Shp چیست و چه کاربردی دارد؟ (فرمت اختیاری)
یکی از ارکان مهم هر نقشه، سیستم مختصات و مرجع مکانی نقشه است، محل ذخیره سازی این مختصات های نقشه در این فایل است.

فرمت های sbn و sbx برای اندکس فضایی عوارض استفاده می شود.

گاهی اوقات برخی نقشه ها دو فرمت fbn و fbx را هم می سازند که برای اندکس فضایی عوارض بکار می رود اما قابلیت ویرایش ندارند.

بانک داده های مکانی

بانک لایه های اطلاعاتی جی آی اسپایگاه داده تمام نقشه های GIS مورد نیازدانلود داده های پرکاربرد سیستم اطلاعات جغرافیاییدانلود رایگان شیپ فایل های استان های کشوردانلود رایگان لایه gisدانلود رایگان لایه شیپ فایلدانلود رایگان لایه شیپ فایل استان هادانلود رایگان لایه شیپ فایل اماکن تاریخیدانلود رایگان لایه شیپ فایل اماکن فرهنگیدانلود رایگان لایه شیپ فایل اماکن مذهبیدانلود رایگان لایه شیپ فایل تالابدانلود رایگان لایه شیپ فایل خاکدانلود رایگان لایه شیپ فایل دریاهادانلود رایگان لایه شیپ فایل راه هادانلود رایگان لایه شیپ فایل رودخانه هادانلود رایگان لایه شیپ فایل زمین شناسیدانلود رایگان لایه شیپ فایل ژئومورفولوژیدانلود رایگان لایه شیپ فایل سطوح دسترسیدانلود رایگان لایه شیپ فایل سینمادانلود رایگان لایه شیپ فایل شهرستان هادانلود رایگان لایه شیپ فایل شهرهادانلود رایگان لایه شیپ فایل فضای سبزدانلود رایگان لایه شیپ فایل کاربری اراضیدانلود رایگان لایه شیپ فایل کشورهادانلود رایگان لایه شیپ فایل گسل هادانلود رایگان لایه شیپ فایل موزه هادانلود رایگان لایه های osmدانلود رایگان لایه های جی ای اسدانلود رایگان لایه های شیپ فایلدانلود رایگان نقشه gisدانلود شیپ فایل توپوگرافی ایراندانلود شیپ فایل دریاهای ایراندانلود شیپ فایل ژئومورفولوژی ایراندانلود لایه های gisدانلود لایه های shapefileدانلود لایه های SHP اقلیمی سراسر کشوردانلود لایه های اطلاعاتیدانلود لایه های اطلاعاتی GISدانلود لایه های ایران به فرمت Shapefileدانلود مجموعه کامل لایه های GISدانلود مجموعه نقشه های GISدانلود نقشه GIS ایران بصورت کاملدانلودلایه های شیپ فایل ایرانشیپ فایل تقسیمات سیاسی کشورشیپ فایل های کامل ایراننقشه GIS ایران با فرمت شیپ فایل

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید