خانه / سیستم اطلاعات جغرافیایی(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول

فناوری های جغرافیایی یکی از فناوری های پیش رو در جهان!!-قسمت اول-موسسه چشم انداز

نویسنده :سعید جوی زاده

فناوری های که جهان امروز در آن غوطه ور است!!چهار فن آوری که جهان در آن غوطه ور است:فناوری نانو،فناوری جغرافیایی،فناوری زیستی  و فناوری IT است.

حوادث اخیر (گرونا) نشان داد که جهان حتی بیشتر از هر زمان دیگری به این فناوری ها محتاج شده است.اما اینجا ما قصد داریم درباره فناوری های مکانی(جغرافیایی ) صحبت کنیم.فناوری های جغرافیایی شامل سیستم اطلاعات جغرافیایی ،سنجش از دور ،سیستم موقعیت جهانی و هرتحلیلی که مرتبط با مکان زندگی ما باشد را شامل می شود.هر چه زمان کوتاه تر می شود فناوری های جغرافیایی نیز رشد فزاینده ای پیدا می کنند.ماهواره ها کوچکتر می شوند و سرعت انتقال داده ها و تصاویر آنها نیز سریع تر انجام می شود.پهپاد ها (هواپیمای بدون سرنشین )رو به گسترش هستند و امروزه نقش فعالی در زندگی انسان ها بازی می کنند.این پهپادها در یک منطقه جغرافیایی بسیار کوچک تصاویری با وضوح بسیار عالی را در اختیار ما پژوهشگران قرار می دهند.هر چند که این فناوری های سنجش از دور از سال 1958 تا کنون با ما بوده اند و فناوری جدیدی محسوب نمی شوند.

ترکیب فناوری های سنجش از دور،سیستم اطلاعات جغرافیایی و IT باعث شده که ما بتوانیم داده ها و اطلاعات بسیار مهمی را درباره مکان خود بدست آوریم و چیزهایی را کشف کنیم که قبلا از دید بشر پنهان بوده اند و برای بشر بسیار سخت و قابل دست نیافتنی بود.

فناوری های جغرافیایی
فناوری های جغرافیایی

در واقع وقتی شما در حال پیدا کردن نزدیکترین کافی شاپ،نزدیک ترین کتابخانه و یا چطور سریعتر به خانه پدربزرگتان برسید در حال استفاده از فناوری ها و ابزار های مکانی هستید.وقتی شما در گوشی های همراه خود از نقشه های دیجیتال استفاده می کنید در حال استفاده از فناوری های جغرافیایی هستید. وقتی به دنبال خرید خانه ای مناسب نزدیک محل کار خود هستید در حال استفاده از فناوری های جغرافیایی هستید.همه پدران و مادرانی که در حال پیدا کردن یک موسسه آموزشی خوب برای فرزندان خود هستند در حال استفاده از فناوری های جغرافیایی هستند.

فناوری های مکانی
فناوری های مکانی

اینکه در ذهن خود به دنبال چه چیز؟کجا؟چرا و چگونه هستید در حال استفاده از فناوری های مکانی هستید.این که کجا ها فست فود ها بیشتر هستند و کجاها بیشتر در معرض اتش سوزی قرا ردارند د رحال استفاده از فناوری های جغرافیایی هستیم.فناوری های مکانی باعث می شوند که ما بتوانیم یک برنامه ریزی بهتری برای زندکی داشته باشیم .فناوری های جغرافیایی باعث شده که ما بتوانیم حوادث ناگوار را در مکان محل زندگی مثل سیلاب ها  و.. را پیش بینی کنیم.استفاده از فناوری های جغرافیایی باعث شده که مردم و دولت ها باهوش تر شوند مثلا این روزها با دیدن نقشه می فهمند که کدام مناطق در معرض بیماری کرونا است و نباید وارد آن مناطق شویم.

 

رشد و گسترش فناوری های مکانی باعث شده که بعضی از این شرکت ها همانند شرکت ESRI بیش از 8000 هزار کارمند داشته باشد.استفاده از فناوری های جغرافیایی در واقع یعنی کمک به سیاره زمین که از آلودگی ها و مشکلاتی که دارد بهبود یابد.

استفاده از ابزار های جغرافیایی باعث می شود که اقتصاد پویاتری داشته باشیم.با فناوری جغرافیایی می توانیم به همه کمک کنیم .فناوری های جغرافیایی درست همانند سکوهایی برای پرتاب شما هستند.وقتی که شما بهتر بتوانید از مکان خود استفاده کنید بهتر می توانید رشد و ترقی کنید.

فناوریهای جغرافیایی
فناوریهای جغرافیایی

در واقع وقتی شما از فناوری های مکان استفاده  می کنید دارای یک حامی و پشتیبان قوی هستید.و هنگامی که از فناوری های جغرافیایی استفاده می کنید مثل این می ماند که شما دارای یک انبار پر از منابع خوب دارید که در موقع لزوم از آنها استفاده می کنید.

با استفاده از فناوری های جغرافیای همچون وب جی آی اس (WebGIS) شما می توانید منابع اولیه،مسیر حمل و نقل کالا،و حتی داده هایی جمع آوری کنید و به اطلاعاتی دست یابید که با استفاده از آن اطلاعات بفهمید که مشتری های شما و مشتری های بالقوه  به چه چیز هایی لازم دارند و..

ادامه دارد…..

 

 

 

 

 

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

کاربردد های GIS

اهمیت GIS در برنامه‌ریزی در دنیای امروزی

اهمیت GIS در برنامه‌ریزی در دنیای امروزی-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS اهمیت GIS …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟