مزایای GIS

مزایای GIS عنوان پستی است که ما آن را با شما به اشتراک می گذاریم.امیدواریم که این پست مورد پسند شما قرار بگیرد.

GIS یک نرم افزار است که کمک می کند تا کاربران ایجاد نقشه های هوشمند تعاملی است که تجسم اطلاعات مکانی و کمک به ایجاد بهتر و تصمیمات کسب و کار عاقلانه تر است که برای سازمان کار مهم است. گاهی اوقات نمی توانید داده های خود را بخوانید و همزمان تجسم کنید. GIS راه حل مناسبی است که به شما در دستیابی به این هدف نهایی ، توجه و انتقال چیزی که داده های خام قادر به انجام آن نیستند ، کمک می کند.

در این مقاله ، ما همه آنچه باید در مورد GIS بدانید را فاش می کنیم !

 

طرح کلی:

 

چه در GIS تازه کار هستید و چه در حال حاضر متخصص هستید ، از طریق این وبلاگ ، ما اهمیت و اجرای راه حل های GIS در صنایع متعدد را مورد بررسی قرار می دهیم و مزایای GIS را نشان می دهیم. 

 

مقدمه ای بر GIS 

برای شروع کار در اینجا یکی از بسیاری از تعاریف وجود دارد – سیستم اطلاعات جغرافیایی یک ابزار نرم افزاری است که اطلاعات جغرافیایی را تجزیه و تحلیل ، ذخیره ، دستکاری و تجسم می کند.                   

GIS نه تنها برای جمع آوری و تجسم داده ها بلکه برای نتیجه گیری و اقدام بر اساس تجزیه و تحلیل فضایی ایجاد شده است. این اقدامات می تواند از خدمات مفید عمومی و اجتماعی گرفته تا تصمیمات پیچیده تجاری متفاوت باشد. به این ترتیب ، GIS یک راه حل مهم برای مدیریت فضا ، سازمانها ، جوامع ، شهرها و کشورها است. 
برای تجزیه آن ، GIS به شما امکان می دهد:

  • ایجاد یا وارد کردن داده های مکانی و جغرافیایی
  • سازماندهی و مدیریت داده ها
  • تحلیل دادهها
  • تجسم و نمایش داده ها بر روی نقشه

همه اینها تفاوت زیادی در گردش کار و تصمیم گیری شما برای تیم های حوزه ای و مدیران دفتر ایجاد می کند.  بیایید به خاطر داشته باشیم که هر متخصص GIS بسته به اینکه چرا و چگونه از راه حل های GIS استفاده می کند ، تعریفی دارد.  گفته می شود ، برای استفاده از فناوری GIS نیازی نیست که متخصص GIS باشید. بسیاری از افراد حتی بدون اطلاع از GIS استفاده می کنند. در مدیریت سازمانهای تجاری ، شهرها و کشورها ضروری است. این به شما امکان می دهد به س questionsالات مربوط به داده های فضایی مربوط به یک مکان خاص پاسخ دهید. در این مقاله ، ما نمونه هایی را بررسی کرده و از مواردی از نقشه برداری GIS استفاده می کنیم تا به شما در درک بهتر و درک این نرم افزار همه کاره کمک کنیم.

هر روز ، تصمیمات بیشماری در زمینه های مختلف توسط GIS و تفکر فضایی تقویت می شود. از آنجا که همه چیز در یک مکان خاص رخ می دهد ، همه این مشکلات “جغرافیایی” نیاز به استدلال فضایی و تجزیه و تحلیل فضایی دارند . اینجاست که GIS وارد عمل می شود. تنها با چند ترفند ، می تواند همه کارها را برای شما انجام دهد. شعار این است – هوشمندانه کار کنید نه سخت تر! با تشکر از GIS می توانید داده های ویژگی (معادل ستون ها در Excel) را با موقعیت جغرافیایی آنها (مختصات ، طول و عرض جغرافیایی) متصل کنید ، بنابراین قطعات پراکنده ای از اطلاعات را زنده کرده و پارامترهای کلیدی داده های فضایی خود را با تجسم آن بر روی نقشه درک می کنید. به 

انجام تجزیه و تحلیل داده های زمین مرجع ، پردازش اطلاعات ارائه شده و استخراج آنچه مربوط به گردش کار شما است را آسان تر می کند. این شامل همه چیز ، از جمع آوری داده ها و بازرسی میدانی تا نظارت بر پیشرفت پروژه از دفتر و ایجاد نقشه در زمان واقعی است.

بسیاری از راه حل های GIS آنلاین امکان همکاری آسان و کار همزمان بر روی داده ها ، نقشه ها و سازماندهی تیم را فراهم می کند.

 

از موارد و مثالها استفاده کنید

بنابراین ، چه کسی از GIS استفاده می کند؟

امروزه تقریباً همه صنایع از فرم خاصی از نرم افزار GIS استفاده می کنند. می تواند توسط افراد ، شرکت های کوچک یا بزرگ ، جوامع (ایالت ها و شهرها) ، م institutionsسسات تحقیقاتی ، دانشمندان محیط زیست ، سازمان های بهداشتی ، برنامه ریزان کاربری زمین ، مشاغل ، سازمان های دولتی ، مراکز آموزشی … تقریباً هر کسی!

اگر اطلاعات شما به مکانهای خاصی متصل است ، مواد کافی برای نقشه در اختیار دارید. GIS می تواند کارهای زیادی انجام دهد ، اما داستان کوتاهی دارد ، به شما در ایجاد نقشه ها کمک می کند و نقشه ها بسیار شگفت انگیز هستند. آنها آموزنده و سرگرم کننده هستند و وقتی درست انجام شوند ، درک ساده و کاربردی از فضای فیزیکی و آنچه در آن اتفاق می افتد ارائه می دهند. مندرصورتی که هنوز فکر می کنید آیا به نرم افزار GIS احتیاج دارید و آیا نمایش بصری داده های ویژگی برای تجارت شما مفید است ، ممکن است این پست وبلاگ بسیار مفید باشد. 

GIS کاربردهای زیادی دارد. ما می خواهیم کارها را با یک راه حل نقشه برداری مبتنی بر وب که مردم روزانه برای ناوبری از آن استفاده می کنند ، یعنی Google Maps ، شروع کنیم . بسیاری از برنامه های ناوبری دیگر نیز به صورت آنلاین در دسترس هستند ، اما ما مطمئن هستیم که نام این برنامه را شنیده اید.  GIS همچنین در برخورد با مسائل مربوط به حمل و نقل ، ارزیابی زیرساخت ، خدمات شبکه و مخابرات ، مدیریت و نگهداری برق و منابع طبیعی ، برنامه های کاربردی زمین شناسی و کشاورزی ، توسعه جامعه و برنامه ریزی شهری ، تصادفات و تجزیه و تحلیل نقاط داغ ، تجزیه و تحلیل تأثیرات محیطی ، نقشه برداری ، جمع آوری اطلاعات و…ما می توانیم ادامه دهیم ، اما بگذارید در عوض نمونه هایی را نشان دهیم. 

در طول سالها ، ما در GIS Cloud تجربه و موارد موردی هیجان انگیز را جمع آوری کرده ایم که توضیح می دهد چند راه حل GIS چند منظوره است. 

 

GIS برای خدمات عمومی – آتش نشانی

در سال 2017 ، هنگامی که آتش نشانان شیلی در سراسر کشور با آتش سوزی های گسترده روبرو بودند ، تصمیم گرفتند راه حل GIS پویا را برای برنامه ریزی استراتژیک و هماهنگی کار میدانی پیاده کنند . آنها اطلاعات بلادرنگ را در مورد نزدیکترین آتش نشانان فعال و موقعیت تجهیزات در دسترس آنها برای ارائه بهترین خدمات ممکن به جامعه خود ، ادغام کردند. آنها به عنوان معتبرترین مارک تجاری کشور انتخاب شدند. 

در این پروژه ، نقشه برداری GIS فرایندهای داخلی آنها را افزایش داده و کارایی را افزایش داد. 

 

نقشه برداری بیماری – مبارزه با مالاریا با GIS

مطالعه موردی بعدی بر اساس پروژه “مدل سازی فضایی مناطق خطرناک مالاریا و آسیب پذیری (شدت) با استفاده از عوامل محیطی ، اقلیمی و اجتماعی-اقتصادی ” است.  این نشان می دهد که چگونه از فناوری GIS برای حل مشکلات بهداشت جهانی مانند اپیدمی مالاریا استفاده کنید. این پروژه برای کمک به مردم و جوامع در مورد مناطق خطرناک مالاریا ایجاد شده است.  با کمک اینترنت و پیامک برای افرادی که اتصال اینترنت ضعیفی دارند ، نقشه تعاملی خطر مالاریا تهیه شد. داوطلبان داشبوردی برای برنامه های مداخله ایجاد کردند تا بتوانند بدانند کجا ، چه زمان و چه نوع مداخله ای مورد نیاز است. 

در این مورد ، ارتباط GIS برای سلامت عمومی نمی تواند بیش از حد مورد تاکید قرار گیرد ، زیرا به ما این امکان را می دهد که داده های بهداشت عمومی را تصور کرده و تجسم کنیم ، در حالی که ابزاری برای درک روندها و الگوهای فضایی بیماری ها و همه گیری ها در اختیار ما قرار می دهد. “

آیودل آدیمو

 

GIS برای خدمات آب

اجرای بازرسی میدانی از طریق نظرسنجی بر روی تلفن های همراه ، تأثیر قابل توجهی بر شرکت های خدمات آب و جریان کلی کار آنها دارد. تحول دیجیتالی عملیات میدانی در یک شرکت آب و آب با استفاده از GIS Cloud به افزایش گردش کار آنها کمک کرد. این شرکت خدمات آب تمام داده های خود را دیجیتالی کرده و به صورت آنلاین در ابر قابل دسترسی است. آنها جمع آوری داده های روزمره را با برنامه جمع آوری داده های تلفن همراه سازماندهی کردند . این امر با استفاده از همکاری چند سطحی با دولت های محلی و بخش های عمومی ، روند جمع آوری داده های میدانی و مدیریت داده های زیرساختی را بهبود بخشید. با حذف فرم های کاغذی ، شرکت ها دقت داده های خود را افزایش داده و مدت زمان کار را کاهش دادند.

GIS برای خدمات برق

نرم افزار GIS چندین دهه است که صنعت برق را توانمند کرده است. این یک چارچوب قوی برای مدیریت دارایی ها و نیروی کار و همچنین ابزارهایی برای برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل ارائه می دهد. امروزه چشم انداز مملو از راه حل های دسکتاپ مانند راه حل های ESRI ، نرم افزارهای منبع باز مانند QGIS ، اما همچنین راه حل های GIS آنلاین است. مبارزه با سرقت برق در نیجریه (آفریقا) یک مورد جالب است که به یک شرکت محلی کمک می کند تا با استفاده از فناوری GIS Cloud با جنایت مبارزه کند.  آنها استفاده راه حل GIS برای هر بخش از گردش کار، از جمله جمع آوری داده های کارآمد در زمان واقعی ، تجسم و نظارت بر نتایج و همچنین انتقال بازخورد و به اشتراک گذاری داده ها برای ذینفعان برای تصمیم گیری. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای GIS برای خدمات برق ، این مقاله را با مثال بخوانید .

GIS برای نقشه برداری از زمین لغزش و برنامه ریزی ساخت و ساز ایمن

رانش زمین هستید مشکل شدید در برخی از مناطق جهان است. آنها مشکلات اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی ایجاد می کنند و تأثیر زیادی بر زندگی مردم دارند. چگونه نقشه برداری از زمین لغزش ها با راه حل های GIS می تواند به کاهش آسیب پذیری افراد در زیستگاه های مستعد بلایای طبیعی کمک کند؟ این مطالعه موردی در مورد مسکن و ساخت و سازهای ایمن مزایای استفاده از GIS برای ایجاد نقشه حرارتی رانش زمین در منطقه کیوو در DR Kongo را نشان می دهد. رانش زمین در این منطقه جان بیش از 130 نفر را گرفت ، 700 خانه و 4 مدرسه را ویران کرد .  نقشه حرارتی امکان مشاهده تجزیه و تحلیل فضایی آسیب پذیری ، خطرات و درک عمومی از خطرات رانش زمین را فراهم می آورد. مهمترین این است که این نتایج را فعال کنیدساخت و ساز و مسکن امن که به نجات جان انسان ها کمک می کند. 


توانمندسازی افراد دارای معلولیت با استفاده از GIS

این پروژه قابل توجه، آغاز شده توسط دانشجویان جغرافیا از شهر زاگرب به نام «تحرک برای همه ، ‘اهمیت پارکینگ نقشه برداری نقص و دارایی های دیگر به رسمیت شناخته شده به بهبود تحرک افراد معلول . آنها بر روی نگاشت زیرساخت های شهر که به افراد دارای معلولیت کمک می کند تمرکز کردند و در نتیجه یک پورتال نقشه در دسترس عموم قرار گرفت.  دانش آموزان داده های مورد نیاز را با استفاده از برنامه Mobile Data Collection جمع آوری کردند . اطلاعات سازمان یافته و ویرایش شده از طریق  پورتال نقشه ما برای عموم منتشر شد .  با استفاده از این برنامه GIS سفارشی، افراد دارای معلولیت می توانند فعالیتها و مسیرهای خود را در سطح شهر سریعتر و کارآمدتر برنامه ریزی کنند.

GIS برای مدیریت پوشش گیاهی

یک مثال عالی از داوطلبانی که در زمینه مدیریت پوشش گیاهی در ساحل دریاچه گاستون ، بین ویرجینیا و کارولینای شمالی کار می کنند ، نشان می دهد که GIS یک ابزار ضروری در تحقیقات زیست محیطی و حفظ پوشش گیاهی است . ساحل توسط گیاهان مهاجم که از کنترل خارج می شوند تهدید شد. بنابراین ، بررسی پوشش گیاهی برای تعیین بهترین راه مبارزه با فلور مهاجم مورد نیاز بود. در درجه اول ، برنامه بررسی پوشش گیاهی و ساحلی LGA (انجمن دریاچه گاستون) GIS ترکیبی از تحقیق ، نظارت و ارتباط است که LGA را در جریان می گذارد و با همه گروه های مناسب درگیر در فرایند تصمیم گیری برای هر مسئله زیست محیطی در این منطقه ارتباط برقرار می کند.

GIS برای دولت محلی – ایجاد یک پورتال نقشه شهر باز با GIS

بسیاری از دولت های محلی ، شهرهای هوشمند و آژانس های شهری به مردم این امکان را داده اند که از طریق راه حل های GIS مانند Map Portal – یک برنامه سفارشی GIS ، به اطلاعات مکانی و غیر فضایی دسترسی داشته باشند . با GIS ، شهرها ، شهرستانها و حتی ایالتها می توانند داده های خود را بهتر در سراسر بخش ها مدیریت کنند تا هزینه های مدیریت را کاهش داده و بودجه خود را به نحو احسن در اختیار داشته باشند.

GIS برای سازمان های غیردولتی و غیر انتفاعی

سازمان های غیردولتی و غیردولتی هنگام تلاش برای ترویج و دستیابی به پایداری ، برابری یا توسعه راه حل های هوشمند برای دلایل مختلف ، از یافتن بودجه ، زمان و منابع ، تا برآورده ساختن انتظارات پروژه ، با چالش های مشترک زیادی روبرو هستند .  راه حل های نقشه برداری آنلاین برای سازمان های غیردولتی مانند GIS Cloud می تواند به کاهش و رفع بسیاری از این چالش ها مانند ارزیابی منابع آب در لیبریا کمک کند. سازمان های غیر انتفاعی در آنجا برای نقشه برداری از کل کشور و دستیابی به یک هدف مشترک ، آوردن آب آشامیدنی تمیز ، نیروهای خود را متحد کردندبه هر خانوار لیبریایی تا دسامبر 2020. آنها منابع آب را پیدا کرده و نقشه برداری کرده و سپس نصب فیلترهای آب را با استفاده از برنامه Mobile Data Collection ردیابی کردند. این منجر به کاهش 95 درصدی علائم بیماری های منتقله از طریق آب شد.

GIS و باستان شناسی

یک مطالعه موردی که نشان می دهد چگونه استفاده از راه حل های GIS آنلاین به اهداف پروژه حتی در مناطق دور افتاده با اتصال کم یا بدون اینترنت کمک می کند . یک راه حل موفق جمع آوری داده های میدانی ، امکان بررسی پیچیده باستان شناسی را فراهم کرد. دکتر گوگل در موسسه مطالعات فرهنگ باستانی در اتریش گفت که این راه حل همه پیش نیازها را برای موثر و دقیق بودن پروژه آنها برآورده می کند. آنها از GIS Cloud در تحقیقات خود در مورد اردوگاه نظامی روم – Municipium – آنتیک متاخر و استحکام بیزانس استفاده کردند . از دیدگاه باستان شناس ، GIS نه تنها جمع آوری داده ها و تجسم آنها بلکه درک خود فضا را نیز ساده کرده است ، با توجه به اینکه بعد فضایی تحقیقات باستان شناسی ضروری است.

تسخیر قطب جنوب – اعزامی با استفاده از GIS

ما واقعاً مفتخریم که بخشی از پروژه نقشه برداری اعزامی قطب جنوب کرواسی هستیم ! ماجراجوی مشهور کروات داور روستوهر سفر خود را در قطب جنوب در ژانویه 2018 به پایان رساند. این اعزام از سواحل قطب جنوب تا قطب جنوبی ردیابی شد و مسافت 1200 کیلومتر را طی کرد ، که داور شجاعانه در 47 روز به صورت انفرادی ، بدون پشتوانه و بدون هیچ کمکی پشت سر گذاشت. به تلاش او مستقیماً از دفتر ما در پایتخت کرواسی ، زاگرب دنبال و پشتیبانی شد ، و ما از پیگیری پیشرفت روزانه این سفر قطبی فوق العاده خوشحال شدیم. 

در تمام موارد ذکر شده از راه حل های GIS آنلاین استفاده شده است که می تواند با راه حل های GIS رومیزی ادغام شود. به این ترتیب ، همه شرکت کنندگان در پروژه توانسته اند شکاف بین میز کار و ابر را برای همکاری بین تیم ها و نمایش داده ها در زمان واقعی پر کنند. این به تصمیم گیری مهم کمک کرد!

تکامل نقشه برداری GIS

نقشه برداری GIS آنقدرها که فکر می کنید انقلابی نیست. شیفتگی و علاقه به اکتشافات و نقشه ها از زمان های ماقبل تاریخ در طبیعت بشر بوده است. با نگاهی به گذشته (راه برگشت) ، تمرین تسخیر جهان و ترسیم نقشه ها با دست در اصل صرفاً هنری بود ، اما با گذشت زمان ارزش آنها را به رشته های علمی تبدیل کرد .

ما باید به یکی از شناخته شده ترین کاربردهای اولیه هوش مکانی توسط پزشک انگلیسی به نام جان اسنو (نه شخصیت محبوب بازی تاج و تخت) اشاره کنیم.  او نقشه شیوع وبا در لندن از سال 1854. موارد ثبت شده وبا و کشف کرد که اکثریت قریب به اتفاق در اطراف متمرکز شده بود پمپ های خاص از آببه با شناسایی منبع ، افراد توانستند اقدامی انجام دهند. این به عنوان رویداد بنیادی اپیدمیولوژی در نظر گرفته شد ، اما همچنین یک نمونه عالی از تجزیه و تحلیل فضایی و آغاز GIS بود. در مورد تکامل نقشه برداری ، اولین چیزی که علاقه مندان به جغرافیا در بین شما احتمالاً به آن فکر می کنند نقشه نگاری و نقشه برداری از زمین است . هر دو به GIS بسیار نزدیک هستند. تفاوت کلیدی بین نقشه برداری و GIS است که معاملات نقشه کشی با نمایندگی ، در حالی که سیستم اطلاعات جغرافیایی با نگران تجزیه و تحلیل از روابط فضایی . 

در واقع، GIS نشان دهنده یک ترکیبی از نقشه برداری دیجیتال از جمله پایگاه داده زمینه تی ، علوم کامپیوتر و جغرافیا ، همراه با برخی از رشته های دیگر. تکامل آن با رشد فناوری در اواسط قرن بیستم تقویت شد و آن را به حوزه ای نسبتاً جدید تبدیل کرد که در دهه 1960 ایجاد شد. در پنج دهه گذشته ، GIS از یک مفهوم به این پلت فرم قوی تبدیل شده است که همچنان در حال رشد و تغییر نحوه استفاده از اطلاعات مکانی در فرایندهای تصمیم گیری است. امروزه هزاران سازمان از همه زمینه ها به ایجاد و به اشتراک گذاری داستان های خود از طریق نقشه های تعاملی و تجسم ادامه می دهند.

تکنیک های نقشه برداری

GIS بین رشته ای است . این ساختار داده ها و تکنیک های محاسباتی را برای گرفتن ، نمایش ، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی مورد مطالعه قرار می دهد. GIS سیستمی است که نحوه عملکرد یک سازمان را تغییر می دهد. با تجزیه و تحلیل و اجرای تجزیه و تحلیل فضایی و تجسم داده ها در گردش کار ، می تواند عملکرد یک سازمان را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

بیایید با بررسی شرایط و ابزارهایی که GIS ارائه می دهد ، فنی تر شویم!  البته ، بسیاری از ادبیات جالب در GIS موجود است ، اما اگر شما نیز مانند ما مشتاق هستید ، پیشنهاد می کنیم با استفاده از این پورتال جغرافیایی جهان GIS را کاوش کنید 

داده های GIS اشیاء واقعی را نشان می دهد(جاده ها ، کاربری زمین ، ارتفاع ، درختان ، آبراهه ها و غیره) که نمای آنها را می توان به دو انتزاع تقسیم کرد: اشیاء گسسته (به عنوان مثال ، یک خانه) و زمینه های پیوسته (به عنوان مثال ارتفاعات). روشهایی که برای ذخیره داده ها در GIS برای هر دو نوع مرجع نگاشت چکیده استفاده می شود ، مدلهای بردار و تصاویر شطرنجی است .  

Raster vs Vector؛ منبع تصویر: https://guides.lib.uw.edu

 

به عنوان مثال ، مدل داده بردار جغرافیا را به عنوان مجموعه ای از نقاط ، خطوط و چند ضلعی ها نشان می دهد (هر جزء به عنوان “ویژگی” شناخته می شود). مدل داده های رستر نشان دهنده جغرافیا به عنوان ماتریس های سلولی است که مقادیر عددی  و TIN را ذخیره می کند -جایگزینی برای مدل داده های شطرنجی برای نمایش سطح پیوسته به عنوان مجموعه ای از مثلث های مجاور و غیر همپوشان.  در GIS ، این مدلها اطلاعات مربوط به دنیای واقعی را به صورت لایه های موضوعی ذخیره می کنند. لایه ها مطابق مختصات جغرافیایی خود قرار گرفته و به هم متصل می شوند و روی هم چیده می شوند. در نتیجه ، گروه های کافی از داده ها به راحتی جمع آوری و مدیریت می شوند. به این ترتیب ، تجزیه و تحلیل مکانی قوی می تواند با دقت و سهولت بیشتری انجام شود. 

 

 

منبع تصویر: https://sectionhiker.com

شما می توانید زمین ها و مجموعه داده ها را به راحتی تجزیه و تحلیل و مقایسه کنید. نقشه ای که مشاهده می کنید یک مدل ساده از زمین است. GIS مبتنی بر شبکه برخی از توابع جبری را ارائه می دهد تا به شما در تنظیم دقیق جستجو کمک کند. 

GIS انواع مختلفی از خروجی ها را ارائه می دهد: 

  • نقشه ها 
  • نمودار 
  • نمودارهای سه بعدی و غیره

همه این قابلیت های منحصر به فرد GIS را قادر می سازد تا بینش های عمیق تری در مورد داده ها ، مانند الگوها ، روابط و موقعیت هایی که به کاربران در تصمیم گیری هوشمندانه کمک می کند ، نشان دهد .  برای درک بهتر همه این زبان جغرافیایی ، در اینجا یک مثال آورده شده است.

بیایید کارها را با یک چیز ساده شروع کنیم –  B asemap. این  یک نقشه از پیش تعریف شده است که پس زمینه ای را تشکیل می دهد که می توانید داده های خود را بر روی آن اضافه کرده و نقشه جدیدی ایجاد کنید.  به عنوان مثال ، می توانید یک تصویر شطرنجی به نقشه پایه خود اضافه کنید که نشان دهنده ارتفاع زمین است. در مرحله بعد ، می توانید اضافه کنیدلایه های بردار ، مانند یک لایه چند ضلعی که نماینده ایالت های کشور است ، یک لایه خطی نشان دهنده راه ها و یک لایه نقطه ای که نشان دهنده شهرها است. همچنین می توانید اندازه نقاط را با توجه به جمعیت هر شهر تنظیم کنید. شما نقشه ای ایجاد کرده اید!

با این مقدمه در دنیای نقشه برداری GIS ، ما بر استفاده روزمره از آن تمرکز می کنیم تا ایده بهتری داشته باشیم. از آنجا که هدف اصلی آن ایجاد تجسم داده در قالب نقشه است ، ما به چند نوع نقشه اشاره می کنیم.

انواع نقشه

یکی از پرکاربردترین ساخته های نقشه GIS در هر زمینه ، نقشه موضوعی است ، راهی برای ساده سازی و ارائه داده های خام به مخاطبان گسترده تر. نقشه های موضوعی برای برجسته کردن اطلاعات در مورد یک موضوع خاص طراحی شده اند . آنها می توانند توزیع ارزش ، فرایندها ، پدیده ها و الگوها را به صورت مستقیم نشان دهند و خواندن آنها را آسان کند. انتخاب نوع تجسم مناسب بر درک و تفسیر انجام شده توسط کاربران عمیقا تأثیر می گذارد. این بستگی به داده هایی دارد که با آنها کار می کنید و اطلاعاتی که می خواهید به مخاطب منتقل کنید.

بیایید برخی از آنها را بررسی کنیم:

 

نقشه Choropleth 

این نقشه ای است که از تفاوت در سایه زدن ، رنگ آمیزی یا قرار دادن نمادها در مناطق از پیش تعیین شده برای نشان دادن مقادیر متوسط مقدار کمی در آن مناطق استفاده می کند. متغیرهای آماری آن واحد منطقه ای بر روی نقشه نمایش داده می شود . به عنوان مثال ، می توانید تراکم جمعیت یک کشور را بر اساس مناطق اداری آن ، با مناطق پرجمعیت با سایه تیره تر نشان دهید ، در حالی که مناطق کم جمعیت با سایه روشن تر نشان داده شود. نمونه های دیگر شامل درآمد سرانه ، رای به یک حزب سیاسی خاص بر اساس مناطق اداری ، فراوانی استفاده از دوچرخه ، فعالیت های جنایتکارانه در شهرهای خاص و موارد دیگر است.

 

نقشه نگاری

نقشه نگاری یک نوع نقشه منحصر به فرد است زیرا اطلاعات آماری را با موقعیت جغرافیایی (مانند زمان سفر ، جمعیت یا GNP) ترکیب می کند و جایگزین مساحت یا فاصله زمین می شود. هندسه یا فضای نقشه برای تحویل اطلاعات این متغیر دیگر ، گاهی بسیار تحریف شده و قربانی می شود.  به عنوان مثال ، یک نقشه نگاری می تواند شامل یک نقشه choropleth باشد که برای نشان دادن محدوده اندازه داده ها به روشنی روشن تر اصلاح شده است.  نقشه های حرارتی نقشه حرارتی یک نمایش گرافیکی از داده ها است که از کدگذاری رنگی استفاده می کند که چگالی مقادیر را نشان می دهد. هدف اصلی تجسم و تأکید بر مناطقی است که بیشترین اهمیت را دارند و نشان دهنده پیامی است که می خواهید منتقل کنید.  

این یک خوشه با رنگ ابر شدید ایجاد می کند که نقاط متراکم تر در آن قرار دارند. مشابه نقشه نگاری ، از رنگ برای نشان دادن شدت استفاده می کند و از مرزهای جغرافیایی یا ژئوپلیتیکی برای داده های گروهی استفاده نمی کند.

نقشه نماد فارغ التحصیل

گاهی اوقات یک نقشه حبابی نامیده می شود ، از نمادی برای نشان دادن داده ها در آن نقطه خاص یا تجمیع استفاده می کند که بر اساس مقدار مقیاس بندی می شود – نماد قابل توجه تر نشان دهنده مقدار بالاتری است. اندازه هر نماد می تواند متناسب با مقداری باشد که در حال مشاهده آن هستید ، یا می توانید 3 تا 5 “کلاس” از مقادیر را برای مقایسه و طبقه بندی مکان ها تعیین کنید. اگرچه محصول نهایی کاملاً متفاوت به نظر می رسد ، اما اساساً شبیه نقشه choropleth عمل می کند ، اما از اندازه نقطه به جای رنگ برای نشان دادن تفاوت بین داده ها استفاده می کند. 

نقشه تراکم نقطه

این یکی کاملاً قابل توضیح است. از ویژگی های نقطه (نقطه) برای نشان دادن داده های شما استفاده می کند . به نوعی ، آنها شبیه نسخه خام یک نقشه حرارتی هستند و مناطقی را نشان می دهند که نقاط به صورت متراکم در هم جمع شده اند اما بدون ایجاد یک سطح رنگی درون یابی شده. یکی از مشهورترین نمونه های این نوع نقشه برداری ، نقشه قبلی بیماران وبا در لندن توسط پزشک جان اسنو ، یکی از اولین نمونه های هوش مکانی است. او مکان بیماران را نقطه به نقطه ترسیم کرد و متوجه شد که آنها در نزدیکی پمپ های آب که منبع بیماری هستند ، متراکم هستند.

نقشه های ایزولین

اگر داده های شما بر پیوستگی از راه دور متمرکز است ، ممکن است بخواهید یک نقشه ایزولین را در نظر بگیرید ، که از خطوط پیوسته برای نشان دادن نقاط با همان مقدار استفاده می کند . انواع مختلفی از ایزولین ها بسته به نوع آنها وجود دارد و معروف ترین آنها خط کانتور است که با اتصال نقاط هم ارتفاع ، ارتفاع را روی نقشه نشان می دهد. حتماً اینها را در نقشه های توپوگرافی دیده اید زیرا معمولاً برای تجسم زمین (همراه با رنگ ها) استفاده می شود.

این فقط یک تفکیک ساده از چند نقشه موضوعی رایج است ، اما به طور کلی ، بسته به نحوه دسته بندی داده ها و نتایج مورد نظر شما. تنوع و ترکیبات زیادی از این تکنیک ها وجود دارد. حتی می توانید چند لایه از تجسم های مختلف را در داخل یک نقشه داشته باشید تا اطلاعات مورد نظر خود را منتقل کنید. 

به خاطر داشته باشید که چند قانون نقشه برداری و تجسم داده وجود دارد که هنگام ایجاد نقشه باید رعایت شود (بیشتر آنها بر اساس دانش و منطق مشترک است). به غیر از این ، شما می توانید در مورد گزینه های مختلف نرم افزار کاوش و کار کنید. 

نرم افزار نقشه برداری رومیزی و آنلاین – مزایای منحصر به فرد

انواع مختلفی از نرم افزارهای GIS موجود است. به نظر می رسد بسیاری از گزینه ها و تغییرات چندان متفاوت نیستند ، عمدتا از نظر یک تازه کار. علاقه مندان به GIS می دانند که قدرت GIS در توانایی آن در انجام تجزیه و تحلیل نهفته است و اینجاست که نرم افزار GIS شروع به تغییر می کند. اکثر راه حل های GIS رومیزی شامل تجزیه و تحلیل پیچیده و ابزارهای ارزشمند برای متخصصان GIS است. نرم افزار GIS یک افزودنی عالی برای گردش کار هر شرکتی است. این یک راه حل قدرتمند و مفید است که تصمیم گیری را دیجیتالی و بهبود می بخشد و به شما در درک بهتر داده های فضایی کمک می کند. 

با این حال ، در سالهای اخیر ، یکی از مهمترین مزایای هر راه حل GIS امکان استفاده از آن استبه اشتراک گذاری و همکاری در نقشه ها و داده ها در زمان واقعی. ما شاهد افزایش استفاده در راه حل های GIS آنلاین مانند GIS ابر ، که کاربر پسند و آسان برای یادگیری و می توانید توانمندسازی حتی غیر GIS EXPER تی بازدید کنندگان . 

استفاده از راه حل های GIS آنلاین مانند جمع آوری داده ها در زمان واقعی ، بازرسی و ویرایش ، مدیریت تیم و شغل مزیت بزرگی دارد این به سازمان شما کمک می کند تا تصمیمات سریعتر ، بهتر و دقیق تری اتخاذ کند و در وقت و کاغذبازی صرفه جویی شود. تبادل داده ها و اطلاعات جغرافیایی بین کاربران در سطوح مختلف مجوزها آسان می شود و به آنها اجازه می دهد بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی خود در پروژه ها شرکت کنند. 

وقتی صحبت از قیمت گذاری می شود ، نرم افزار GIS رومیزی پیچیده ، که برای متخصصان و متخصصان GIS ایجاد شده است ، می تواند تا حدودی گران باشد. اگر به همه ابزارهای جامع نیاز ندارید ، آنها حتی ممکن است بسیار طاقت فرسا باشند.  حتماً نام ESRI ArcGIS ، یکی از برجسته ترین نرم افزارهای نقشه برداری و تجزیه و تحلیل فضایی برای دسکتاپ را شنیده اید . GIS ابر ارائه می دهد یک ناشر برای پلاگین ArcMap پیشنهادات برای انتقال نقشه ها و داده های خود را از ESRI GIS به طور مستقیم به ابر تنها با یک کلیک. این به شما امکان می دهد نقشه های خود را بصورت آنلاین در دسترس قرار دهید تا بتوانید در مورد آنها با تیم خود همکاری کنید. این نیز یک راه حل ساده و کارآمد برای همه کاربران ESRI است که مایل به انتشار یا جاسازی نقشه ها و داده ها در وب سایت یا وبلاگ خود بدون نیاز به سرورهای خود هستند.

قابل ذکر است که برخی از راه حل های رایگان و منبع باز عالی مانند نرم افزار QGIS وجود دارد . ما همچنین یک افزونه QGIS Publisher ایجاد کرده ایم که به شما امکان می دهد نقشه های خود را در پلتفرم ابری GIS تنها با چند کلیک منتشر کنید و نماد شناسی خود را حفظ کنید. این امر نقشه های شما را در دسترس عموم قرار می دهد و آماده همکاری است. همچنین می توانید نقشه های خود را با GIS Cloud به روز کنید و همگام سازی کنید. 

این که آیا می خواهید داده های آماری را با یک نقشه تعاملی نشان دهید ، داده های میدانی را جمع آوری کنید یا تجزیه و تحلیل فضایی پیچیده انجام دهید – یک راه حل GIS برای شما وجود دارد! نکته این است که شما باید ابتدا این گزینه ها را کاوش و ارزیابی کنید تا بهترین گزینه را برای نیازهای کسب و کار خود بیابید. دنیای نقشه برداری GIS به جلو حرکت می کند و روزانه رشد می کند. 

امیدواریم این مقاله بینش ساده و در عین حال جالبی را در مورد سیستم های اطلاعات جغرافیایی در اختیار شما قرار داده باشد. این ممکن است به شما انگیزه دهد تا بیشتر تحقیق کنید و گامی رو به جلو در جهت بهبود و ساده سازی روند کسب و کار و تصمیم گیری خود بردارید.

در صورت نیاز به راهنمایی یا اطلاعات اضافی ، با ما تماس بگیرید تا از جزئیات بیشتر مطلع شوید.

شماره تماس:

09382252774

18 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید