رادار : معایب و مزایا

رادار

مزایا و معایب رادار
RADAR مخفف عبارت Radio Detection and Riding System است. رادار یک سیستم الکترومغناطیسی است که مسافت و مکان یک شی را تشخیص می دهد. رادار دارای فرستنده ای است که هنگام گرفتن داده ، به اصل انعکاس تکیه می کند. اساساً ، امواج رادیویی از طریق فضا بر روی اشیاء منتقل می شوند. سپس انعکاس یا انعکاس آن شی بررسی می‌شود.
مزایا:
1. رادار توانایی نفوذ در ابرها، مه و حتی برف را دارد. سیگنال های فناوری رادار به اندازه کافی قوی هستند که از برف، مه و ابرها عبور می کنند. بنابراین، حتی در شرایط نامساعد جوی، هنوز هم می توانید داده ها را جمع آوری کنید.
2. موقعیت دقیق یک شی را نشان می دهد. سیستم الکترومغناطیسی فاصله یک جسم را محاسبه می کند و از این رو موقعیت دقیق خود را بر روی سطح یا فضای زمین می دهد.
3. سیگنال های رادار می توانند از عایق ها عبور کنند. موادی مانند لاستیک یا پلاستیک وجود دارد که عایق در نظر گرفته می شوند. این مواد نمی توانند در فرآیند جمع آوری داده های سیگنال های رادار دخالت کنند. رادار از آنها عبور کرده و داده های مورد نیاز را ضبط می کنند.
4- سرعت را تعیین می کند. با استفاده از فناوری پیشرفته مورد استفاده در سیستم های راداری ، می توانند سرعت یک جسم متحرک را محاسبه کنند. به همین دلیل، شما نه تنها مکان دقیق جسم بلکه سرعت آن را می دانید.
5- بین اهداف ثابت و متحرک تمایز قائل می شود. می توانید از داده های سیستم های راداری برای تشخیص اینکه آیا یک شیء خاص در حال حرکت است یا اینکه ثابت است استفاده کنید.
6. سیگنال های راداری توانایی انتقال به تنهایی دارند. فن آوری رادار از سیگنال های رادیویی استفاده می کند که می توانند به صورت هوا یا فضا حرکت کنند. آنها نیازی به وسایل حمل و نقل ندارند.
7. این فناوری بی سیم است. از آنجا که سیگنالهای رادیویی نیازی به وسایل حمل و نقل ندارند ، آنها معمولاً بی سیم هستند. این به طور خودکار نیاز به اتصال سیم را از بین می برد.
8- در مقایسه با سایر سیستم ها کم هزینه تر است. سیستم رادار نسبت به سایر اشکال جمع آوری داده ها ارزان تر است به ویژه در پروژه های در مقیاس بزرگ.
9. مقادیر زیادی از داده ها را ذخیره می کند. فرکانس عملیاتی بزرگی دارد که امکان ذخیره مقادیر زیادی از داده ها را فراهم می کند. علاوه بر این ، اطلاعات ذخیره شده می تواند برای بسیاری از اهداف مورد استفاده قرار گیرد.

10. یک منطقه جغرافیایی گسترده را در بر می گیرد. سیگنال های رادیویی از سیستم های راداری می توانند یک منطقه جغرافیایی قابل توجهی گسترده همه را به یکباره پوشش دهند. به همین دلیل بیشتر برای پروژه های جمع آوری داده در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

معایب:
1. رادار برای رسیدن به یک جسم زمان زیادی طول کشد. این بدان دلیل است که سیگنال های رادیویی از رسانه ای برای انتقال استفاده نمی کنند. آنها آزادانه از طریق هوا و فضا حرکت می کنند. به همین دلیل ، قبل از رسیدن آنها به جسم، زمان لازم است.
2- دامنه کوتاه تری دارد که تا حدود 200 پا نیز می رود. سیگنال های رادار فقط در یک محدوده محدود کار می کنند.
3. خواندن کاذب در موردی که جسم نزدیک باشد. هدف نباید نزدیک باشد. در غیر این صورت، داده های جمع آوری شده ممکن است دقیق و قابل اعتماد نباشند.
4- بعضی از اشیاء و وسایل موجود در هوا می توانند در جمع آوری داده ها اختلال ایجاد کنند. هرچند که سیگنالهای رادیویی از طریق هوا یا فضا حرکت می کنند ، همیشه دخالت هایی صورت می گیرد. این می تواند بر روند جمع آوری داده ها تأثیر منفی بگذارد.
5- نمی توان چندین هدف را تشخیص داد. اگر بیش از یک هدف وجود داشته باشد ، سیگنالهای رادیویی نمی توانند در تشخیص آنها از یکدیگر موفق باشند.
6. سیستم رادار نمی تواند اهدافی را که در داخل دریا عمیق هستند بررسی کنند. سیگنال های رادار امکان نفوذ به داخل بستر دریا و گرفتن اطلاعات اشیاء واقع در آنجا را ندارند.
7. توانایی تمایز رنگ اهداف را از دست می دهد. این سیستم فقط اطلاعات مربوط به یک شی خاص را جمع آوری می کند اما چیزی در رابطه با رنگ آن ضبط نمی کند. بنابراین ، اگر نگران رنگ اشیاء یا اهداف باشید ، ممکن است خیلی مفید نباشد.
8- به راحتی با هدایت مواد مسدود می‌شود. سیگنالهای رادیویی اکثراً قادر به مانور دادن مواد رسانا نیستند. در موردی که شی در پشت یک هادی باشد ، جمع آوری داده های مربوط به هدف برای سیستم رادار غیرممکن خواهد بود.
9- نوع اشیاء را برطرف نمی کند. سیستم ها این فناوری را ندارند که داده هایی را در مورد نوع موردی که بررسی می کنند ، ارائه دهند. سیگنال های آنها به طور کلی نمی توانند انواع شی را متفاوت کنند. بنابراین ، ما نمی توانیم نتیجه بگیریم که سیستم های راداری می توانند به جمع آوری انواع مختلف داده کمک کنند.
10. اغلب با سیگنال های دیگر قطع می شود. بسیاری از سیگنالهای رادیویی دیگر از فرکانسهای دیگر که از طریق هوا و فضا حرکت می کنند وجود دارد. به همین دلیل ، این احتمال بسیار زیاد وجود دارد که سیگنالهای رادیویی از سیستم راداری با این سیگنالهای دیگر ترکیب شوند. اگر به روشی درست هدایت نشود ، این می تواند داده های منتقل شده را تغییر دهد.

دوره آموزش جامع پردازش داده های رادار

مدرس:

دکترسعید جوی زاده

(پژوهشگر تحلیل داده های مکانی )

تلفن تماس:

09382252774

تماس با ما

10 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید