اطلس QGIS

نقشه خود را با QGIS Atlas در Auto-Pilot قرار دهید

مانند یک ماشین نقشه برداری مکانیکی مدرن، می توانید خروجی نقشه خود را خودکار کنید. برای 99٪ از ما، 2 راه مطمئن برای ایجاد کتاب نقشه وجود دارد:

1. ArcGIS Data Driven Pages
2. QGIS Atlas

ما پمپاژ نقشه ها با صفحات مبتنی بر داده ArcGIS را بررسی کرده ایم . صفحات داده محور Esri عالی کار می کنند. جامد است.

اما امروز می خواهیم روشی به همان اندازه موثر را با آموزش اطلس برای QGIS 2.18 و QGIS 3 بررسی کنیم.

 

چرا از QGIS Atlas استفاده کنیم؟

اطلس QGIS

QGIS Atlas یک تکنیک منبع باز واقعی برای تولید صدها نقشه در عرض چند دقیقه است. در تجارت نقشه برداری، این به معنای کارآمد بودن بدون به خطر انداختن هنر و پیچیدگی است.

QGIS’ Composer توانایی ایجاد یک “اطلس” داخلی را دارد. در نرم افزار متن باز QGIS، قبل از نسخه 1.9 از یک افزونه استفاده می شد. اکنون در هسته QGIS ادغام شده است .

به سادگی، QGIS Atlas به شما اجازه می دهد تا با استفاده از رکوردهای موجود در یک فایل شیپ یا مجموعه داده های مکانی، چندین نقشه ایجاد کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک لایه نقشه حاوی هندسه ها را به عنوان لایه شاخص خود انتخاب کنید. هر هندسه در لایه شاخص برای ایجاد هر صفحه استفاده می شود. اطلس QGIS به صورت پویا وسعت دید را به هر ویژگی در لایه شاخص تغییر می دهد. این بدان معناست که می توانید ده ها، صدها یا هزاران نقشه را به صورت یک پی دی اف یا تصاویر جداگانه ذخیره کنید.

گزینه های زیادی برای سفارشی کردن خروجی نقشه شما وجود دارد. بیایید با آموزش QGIS Atlas پاهایمان را خیس کنیم.

 

نحوه ایجاد یک کتاب نقشه QGIS Atlas

بیایید از لایه مکان های پرجمعیت زمین طبیعی استفاده کنیم. ما 4 رکورد در جدول ویژگی ها با مکان های نقاط نیویورک، لس آنجلس، شیکاگو و هیوستون داریم.

مکان های پرجمعیت

این بدان معناست که QGIS Atlas 4 صفحه ایجاد می کند زیرا 4 مکان وجود دارد. اگر 1000 رکورد دارید، QGIS Atlas 1000 صفحه تولید می کند.

مرحله 1: یک پنجره آهنگساز جدید ایجاد کنید

روی  File > New Composer  کلیک کنید

QGIS Composer جایی است که خروجی نقشه خود را تنظیم می کنید.

آهنگساز چاپ جدید

مرحله 2: یک آیتم نقشه جدید اضافه کنید

در QGIS Composer جدید خود، ابزار New Map Item را انتخاب کنید. یک مستطیل در بوم نقشه Composer خود بکشید و ایجاد کنید.

مستطیل نقشه آهنگساز QGIS

مرحله 3: روی “Generate an Atlas” در پنجره “Atlas Generation” کلیک کنید

در قسمت سمت راست، کادر «نسل اطلس» را علامت بزنید.

QGIS Atlas Generation

مرحله 4: لایه پوشش خود را انتخاب کنید

لایه پوشش شما لایه شاخصی است که برای ایجاد هر صفحه استفاده می شود. QGIS Atlas به صورت پویا وسعت دید را به هر ویژگی در لایه پوشش تغییر می دهد. تعداد رکوردها در پوشش تعیین می کند که چند صفحه در کتاب نقشه شما وجود دارد.

ما 4 شهر پرجمعیت (نیویورک، لس آنجلس، شیکاگو و هیوستون) را در لایه شاخص خود داریم. این بدان معناست که کتاب نقشه ما 4 صفحه خروجی خواهد داشت.

لایه پوشش

مرحله 5: “Controlled By Atlas” را در “Item Properties” انتخاب کنید.

در برگه «ویژگی‌های آیتم»، کادر «کنترل شده توسط اطلس» را علامت بزنید.

توسط QGIS Atlas کنترل می شود

مرحله 6: QGIS Atlas Mapbook را صادر کنید

 Atlas > Export Atlas as PDF را  کلیک کنید

اطلس را به صورت PDF صادر کنید

نتیجه: QGIS Atlas Mapbook

نتیجه یک PDF 4 صفحه ای از هر ویژگی در لایه فهرست است. نیویورک، لس آنجلس، شیکاگو و هیوستون با تلاش بسیار کمی توسط نقشه‌بردار به صورت پویا نمایش داده می‌شوند.

نتایج QGIS Atlas

QGIS Atlas دارای قابلیت های اضافی برای سفارشی کردن کتاب های نقشه خود است. راه اندازی و امکانات بی پایان هستند، به روشی خوب.

نوار ابزار پیش نمایش اطلس QGIS

ما روشی را دوست داریم که می توانید پیش نمایش کتاب های نقشه را با استفاده از نوار ابزار QGIS Atlas مشاهده کنید. این برای شما منحصربه‌فرد است که احساس کنید کتاب نقشه هنگام صادرات چگونه به نظر می‌رسد. دکمه  Preview Atlas  را فشار دهید تا این ویژگی فعال شود.

از آنجا می توانید صفحات کتاب نقشه خود را یک به یک ورق بزنید. در اینجا می توانید به صورت SVG، PDF یا تصاویر صادر کنید.

نوار ابزار پیش نمایش اطلس

صادرات خود را منحصر به فرد سفارشی کنید

نام فایل نقشه ها یا دفترچه نقشه شما چه خواهد بود؟  Output Filename Expression نام  فایل های صادراتی شما را کنترل می کند.

وقتی  Single File Export When Possible  را بررسی می کنید، فایل PDF خروجی در یک PDF واحد قرار می گیرد. وقتی این گزینه تیک نخورده باشد خروجی PDF های جداگانه خواهد بود.

نقشه نقشه چگونه مرتب خواهد شد؟ این را می توان با استفاده از  مرتب سازی بر اساس  و کشویی کنترل کرد.

اطلس خروجی

به مقیاس ها و حاشیه ها بپردازید

در قسمت  Item Properties  ، باید  Controlled by Atlas  را انتخاب کنید . با یک ویژگی چند ضلعی به عنوان لایه پوشش خود، می توانید حاشیه هایی را در اطراف ویژگی تنظیم کنید. این بدان معنی است که ترازو به صورت پویا خود را تنظیم می کند.

توسط اطلس کنترل می شود

مثلا:

وقتی 10% در اطراف چند ضلعی قاره ها تنظیم می کنید، این میزان حاشیه در اطراف هر ویژگی خواهد بود. قاره آفریقا با 10 درصد حاشیه چگونه به نظر می رسد:

اطلس آفریقا
قاره آفریقا با 10 درصد حاشیه

اینجا آفریقا با 50 درصد حاشیه است:

نمونه اطلس آفریقا
آفریقا با 50 درصد حاشیه

متن پویا و همه چیز پویا را به عنوان برچسب تولید کنید

متن پویا برچسبی است که به طور خودکار بر اساس ویژگی یک نقشه به روز می شود. اگر می‌خواهید به صورت پویا نام شهر را در نقشه خود برچسب بزنید، روی  افزودن برچسب جدید  کلیک کنید . در  قسمت Properties Item  روی  Insert an Expression  کلیک کنید .

در قسمت  فیلدها و مقادیر  ، روی فیلدی که می خواهید به صورت پویا در پنجره نقشه نمایش داده شود، دوبار کلیک کنید. عبارت مشابه  [% “NAME” %]  خواهد بود :

متن پویا QGIS

QGIS Atlas لیستی از توابع خاص خود را دارد که می توانند به عنوان برچسب اضافه شوند. این شامل همه چیز از شماره ویژگی گرفته تا تعداد ویژگی‌های موجود در کتاب نقشه می‌شود.

یک نقشه نواری در امتداد یک خط بکشید

خوب، هدر فریب می دهد. هیچ ابزار نقشه نواری در QGIS وجود ندارد.

تقسیم بخش خط

اما اگر می خواهید از QGIS Atlas در طول یک خط استفاده کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به بخش هایی تقسیم کنید. و ابزاری برای انجام این کار در GRASS وجود دارد.

تابع  v.split.length  خط را به بخش های مساوی که توسط کاربر تعریف شده است تقسیم می کند. این بدان معناست که QGIS Atlas نقشه هایی را برای هر بخش خط تولید می کند.

نظرات نهایی در مورد اطلس QGIS

QGIS کارخانه کوچک ساخت نقشه خود را دارد و QGIS Atlas نامیده می شود. صدها میمون نقشه برداری برای رقابت با این ماشین روغن کاری شده مشکل خواهند داشت. اتوماسیون در جهانی که التماس فوری برای پاسخ های فضایی دارد، کلیدی می شود.

QGIS Atlas در حال افزایش است. با کمی تمرین و این آموزش QGIS Atlas، ابزارهای لازم برای ساختن اطلس خود را با اقتدار در اختیار دارید.

نقشه با اطمینان. نقشه با سرعت نقشه با اتوماسیون.

QGIS Atlas تنها گزینه منبع باز قوی برای ایجاد نقشه های زیبا بدون به خطر انداختن نقشه برداری است.

آیا می خواهید نحوه استفاده از QGIS را یاد بگیرید؟

آره؟ سپس، آموزش های QGIS 3 ما را برای یادگیری همه موارد ضروری بررسی کنید.