نحوه نگارش مقاله علمی و چاپ آن در مجلات علمی

آموزش ArcGIS Pro: خلاقیت های کارتوگرافی

نحوه نگارش مقاله علمی و چاپ آن در مجلات علمی

  • مراحل نگارش مقاله علمی پژوهشی برای انتشار
  • آیا شهرت یک مجله بر هر مقاله علمی منتشر شده در آن تأثیر می گذارد؟
  • آیا برای چاپ هر مقاله علمی در مجله هزینه تخمینی وجود دارد؟
  • ویدئو: نحوه و نحوه نگارش مقاله علمی و انتشار آن در مجلات علمی با داوری

 

امروزه نوشتن و انتشار مقالات علمی یکی از موفق ترین روش های ارتباط علمی برای نویسندگان است. همچنین ممکن است برای پیشرفت تحصیلی یا برای قدردانی از همتایان نوشته شود. هدف این مقاله تشریح رایج ترین اشتباهات در نگارش علمی ، راهنمایی نویسندگان در تهیه مقالات مناسب و جلوگیری از اتلاف وقت در این فرآیند است. نویسندگان ممکن است در هنگام تهیه مقالات اشتباه کنند. بنابراین، یک مقاله خوب باید با توجه بیشتر به هر بخش نوشته شود. اگرچه قوانین زیادی برای تهیه مقاله منتشر شده است، اما نویسنده باید به اندازه کافی از قوانین آگاهی داشته باشد تا خواننده بتواند بر آنچه می خواهد بگوید تمرکز کند. ما در نظر داریم که این مقاله به نویسندگان بی‌تجربه کمک می‌کند تا مقالات علمی به‌راحتی قابل انتشار را تهیه کنند و همچنین در زمان فرآیند انتشار صرفه‌جویی می‌کند:


مراحل نگارش مقاله علمی پژوهشی برای انتشار:

روند حرکت از ابتدای یک ایده به یک مقاله علمی منتشر شده می تواند یک روند دلهره آور باشد. در اینجا ما این فرآیند را به مجموعه‌ای از مراحل تقسیم می‌کنیم که این کار اساسی را برای مقاله‌نویسانی که برای اولین بار می‌خوانند قابل کنترل‌تر و روان‌تر می‌کنند.


اولین قدم در نوشتن یک مقاله علمی، شناسایی نویسندگان است:

هنگام طراحی یک پروژه تحقیقاتی، تهیه فهرست اولیه و ترتیب نویسندگان را توصیه می کنیم. نویسندگان این فهرست باید بر اساس دستورالعمل های تعیین شده بنا کنند و سهم تخمینی هر فرد را در پروژه نشان دهند. ما توصیه می کنیم که هر گروه تحقیقاتی استانداردهای تألیف را ایجاد کند و اعضای خود را از استانداردهای تألیف در مقالات حاصل از کار مورد اجرا مطلع کند. در انجام این کار، گروه ممکن است بخواهد از دستورالعمل های موجود استفاده کند.

فهرست نویسندگان تضمین می کند که همه افرادی که در ابتدا در پروژه مشارکت می کنند متوجه می شوند که آیا انتظار دارند نویسنده باشند یا خیر. و اگر بله، سهم آنها چیست؟ این باید به عنوان یک فهرست موقت در نظر گرفته شود، زیرا نسخه نهایی باید مشارکت واقعی در کار را منعکس کند. همچنین، ممکن است بیش از یک لیست وجود داشته باشد که در آن انتظار می رود بیش از یک برگه از یک پروژه معین استخراج شود.


نوشتن پیش نویس یک مقاله علمی را قبل از تکمیل آزمایشات شروع کنید:

در حالی که هنوز در حال آزمایش هستید شروع به نوشتن کنید. تایپ کردن اغلب باعث ایجاد ایده های جدید می شود: ممکن است متوجه شوید که تجربیات بیشتری برای اجرا یا کنترل های اضافی وجود دارد که باید اضافه کنید. اگر صبر کنید تا آزمایش تمام شود، تجهیزات را جدا کنید و احتمالاً به مکان دیگری بروید، فرصتی برای آزمایش این ایده ها نخواهید داشت.


تهیه عنوان و خلاصه مقاله علمی:

فرمول بندی عنوان اثر و چکیده به تعیین محتوای مثال علمی کمک می کند. آزمایشاتی را که در این مقاله علمی منتشر خواهید کرد و مطالعاتی را که برای درج در مقاله دیگری ذخیره خواهید کرد، مشخص کنید. در این مرحله باید برای سایر اجزای مقاله تحقیق آماده شوید .


فرمت اصلی هر مقاله علمی را تعیین کنید:

سه فرمت اصلی برای مقالات پژوهشی بررسی شده وجود دارد:

  • مقالات پژوهشی کامل: این مقالات شامل بررسی جامع موضوع هستند و به عنوان قالب استاندارد در نظر گرفته می شوند. از قالب “IMRAD” استفاده می کند: که شامل اجزای زیر است (مقدمه، روش ها، نتایج و بحث).
  • مقالات کوتاه یا خلاصه شده: اگرچه از نظر دامنه به اندازه مقالات تحقیقاتی کامل نیستند، این مقالات همچنین سهم قابل توجهی در ادبیات دارند. طول مقالات کوتاه و فشرده اغلب توسط مجله مشخص می شود، اما معمولاً 3500 کلمه یا کمتر است و حداکثر شامل دو جدول و یک قالب است. برخلاف مقالات پژوهشی کامل، روش ها، یافته ها و بحث ها را می توان در یک بخش ترکیب کرد.
  • مقالات سریع: این مقالات به سرعت منتشر می شوند، مخصوصاً انتشار نتایج و معمولاً به صورت یک ارتباط کوتاه هستند. مقالاتی با پیامدهای فوری سلامت عمومی برای چنین قالبی مناسب خواهند بود و نتایج ممکن است در یک زمینه بسیار رقابتی و در حال حرکت باشد.

فهرست نویسندگان یک مقاله علمی را دوباره بررسی کنید:

اکنون وقتی تصمیم می گیرید که کدام آزمایش در این مقاله گنجانده شود، باید نویسندگان و ترتیب ظاهر شدن آنها را مشخص کنید. اگر توصیه های ما را تا این مرحله دنبال کرده اید، در حال حاضر چنین لیستی دارید. سپس بر اساس مشارکت های انجام شده در آن آزمایش ها و مشارکت های اضافی که از طریق آماده سازی مقاله علمی انجام خواهد شد، مجدداً ارزیابی می شود. اگر لیست از قبل وجود دارد، تنظیماتی را برای اطمینان از مطابقت با دستورالعمل های خود انجام دهید. البته هر تغییری باید با احتیاط و درایت انجام شود.


منابع مورد استفاده برای نوشتن یک مقاله علمی را ذخیره کنید:

هنگامی که به مقاله خود فکر می کنید، مطالب مرتبط را در پوشه هایی با علامت Introduction، Methods، Results و Discussion ذخیره کنید. این باعث صرفه جویی در زمان و جلوگیری از ناامیدی هنگام شروع نوشتن می شود. موارد ذخیره شده ممکن است شامل اشکال، ارجاعات و ایده ها باشد.


ایجاد جداول و شکل برای یک مقاله علمی:

بله، قبل از شروع نوشتن اشکال و جداول ایجاد کنید! کل مقاله باید بر اساس داده هایی که قرار است ارائه دهید سازماندهی شود. این کار با تهیه جداول و شکل ها (و افسانه های آنها و تحلیل های آماری مناسب  ) انجام می شود. قبل از اینکه خیلی نگران تفسیر آنها باشید، از نتایج خود مطمئن خواهید شد. همچنین ممکن است بتوانید تعیین کنید که آیا تمام داده های مورد نیاز خود را دارید یا خیر. به جز در شرایط غیرمعمول، نمی‌توانید داده‌هایی را که قبلاً ارسال کرده‌اید درج کنید.


یک طرح کلی برای یک مقاله علمی انتخاب کنید:

طرح اولیه مانند یک نقشه راه است. طرح کلی نشان می‌دهد که چگونه از اینجا به آنجا خواهید رفت و به شما کمک می‌کند مستقیم‌ترین و منطقی‌ترین مسیر را انتخاب کنید. بدون آن شروع به نوشتن نکنید! اگر نویسندگان مشترکی دارید، ممکن است بخواهید قبل از وارد شدن به مرحله نگارش واقعی از آنها بازخورد دریافت کنید. و اگر منابع خود را ذخیره کرده اید، این فایل ها باید در اینجا و در رایت بعدی مفید باشند.

 


پیش نویس نهایی یک مقاله علمی را بنویسید:

پیش نویس نهایی کل مقاله را بنویسید. اگر در حال نوشتن با نویسندگان مشترک هستید، ممکن است بخواهید جنبه های مختلف مقاله را به نویسندگان مختلف اختصاص دهید. این می تواند در زمان صرفه جویی کند، به افراد بیشتری اجازه دهد تا احساس کنند که مشارکت اساسی در روند نوشتن دارند و بهترین استفاده از تجربیات را تضمین می کند. با این حال، می تواند به ترکیبی از روش ها نیز منجر شود. بنابراین، اگر از این روش استفاده می کنید، مطمئن شوید که محصول نهایی را به دقت ویرایش کنید تا صدایی واحد ارائه دهید.

در این مرحله برخی از افراد توصیه می کنند که نوشتن خود را با مقدمه شروع کنید و به ترتیب هر بخش از مقاله ادامه دهید. این می تواند به اطمینان از جریان کمک کند. با این حال، دیگران پیشنهاد می کنند که از جایی که می خواهید شروع کنید – هر چیزی برای خلاص شدن از شر آن صفحه خالی یا تکه کاغذ خالی. سبک شما هرچه که باشد، توجه داشته باشید که اگر همزمان بنویسید و ویرایش کنید، نتیجه خوبی نخواهید داشت. از آنجایی که ویرایش اغلب بسیار ساده تر از نوشتن است، این مرحله را در اسرع وقت انجام دهید. اگر بیش از دو روز کامل طول می کشد، احتمالاً برای ویرایش مکث کرده اید!


او تصمیم گرفت که زمان انتشار یک مقاله علمی است:

زمان انتشار زمانی است که نتایج شما یک داستان کامل (یا حداقل یک فصل کامل) باشد. یا داستانی که سهم بسزایی در ادبیات علمی خواهد داشت. صرف جمع آوری مقدار معینی از داده ها برای نوشتن مقاله و سپس تأیید آماده بودن آن برای چاپ در هر مجله علمی کافی نیست.


مجله ای که مقاله علمی در آن منتشر می شود را انتخاب کنید:

مقالات پژوهشی برای چاپ باید توسط همتایان بررسی شوند. همچنین عوامل زیادی در انتخاب مجله چاپ و نشر باید در نظر گرفته شود . بعید است که یک مجله تمام ویژگی های مورد نظر شما را داشته باشد، بنابراین ممکن است مجبور شوید مصالحه کنید. با این حال، چندین ویژگی اساسی وجود دارد که نباید به خطر بیفتد، بنابراین بیایید با آنها آشنا شویم.

زبان: انگلیسی به شکل غالب ارتباطات علمی بین المللی تبدیل شده است. بنابراین، اگر علاقه مند هستید که یافته های خود را به طور گسترده به جامعه علمی بین المللی منتقل کنید، انتشار آن به زبان انگلیسی ضروری است. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید با یک جامعه محلی‌تر (مانند پزشکان در یک منطقه جغرافیایی خاص) ارتباط برقرار کنید، می‌توانید مجله‌ای را انتخاب کنید که به زبان دیگری اجازه دهد.

تمرکز: مجله چه نوع مقاله ای منتشر می کند؟ آیا تمرکز آن گسترده است یا باریک؟ چه رشته هایی نمایندگی دارند؟ جهت گیری مجله چیست؟ به عنوان مثال/ آیا بالینی است یا پایه، نظری یا کاربردی؟

نمایه سازی: آیا مجله در پایگاه های الکترونیکی اصلی مانند Biological Abstracts، Medline، Chemical Abstracts یا Current Contents نمایه شده است؟

در دسترس بودن: آیا مجله به طور گسترده در دسترس است؟ یا نسخه آنلاین مجله وجود دارد؟ آیا مقالات به صورت PDF ارسال می شوند؟

قالب بندی: آیا ظاهر مقالات منتشر شده را از نظر قالب و سبک مورد استفاده برای استناد به منابع می پسندید؟ در صورت لزوم، آیا مجله مقالات کوتاه یا سریع منتشر می کند؟

اعداد: آیا اعداد منتشر شده در مجله وضوح مورد نیاز شما را دارند؟ زمان چاپ: با استفاده از «تاریخ ارسال» و «تاریخ پذیرش» منتشر شده در مقاله. همراه با تاریخ انتشار، می توانید طول فرآیند بررسی و همچنین زمان پذیرش تا انتشار را تخمین بزنید.


آیا شهرت یک مجله بر هر مقاله علمی منتشر شده در آن تأثیر می گذارد؟

اگرچه شهرت می‌تواند تا حدودی ذهنی باشد، روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری شهرت یک مجله وجود دارد. به عنوان مثال، از همکاران بپرسید که به کدام مجلات احترام می گذارند، به مقالات اخیر نگاه کنید و اهمیت آنها را قضاوت کنید. و همچنین اعضای هیئت تحریریه را بررسی کنید و تعیین کنید که آیا آنها در زمینه های خود پیشرو هستند یا خیر. و ضریب تاثیر مجله را تعیین کنید (معیار سالیانه تعداد دفعات ارجاع مقالات در یک مجله. مجله تا چه اندازه مقالات را برای چاپ می پذیرد؟ توجه داشته باشید که این رتبه بندی ها را می توان به طور مصنوعی در مجلاتی که مقالات مروری منتشر می کنند افزایش داد. بیشتر از مقالات تحقیقاتی مورد استناد قرار می گیرند.


آیا برای چاپ هر مقاله علمی در مجله هزینه تخمینی وجود دارد؟

برخی از مجلات برای هر صفحه مقاله از نویسنده دریافت می کنند که هزینه ای برای هر صفحه چاپ شده نهایی است. اکثر مجلات تصاویر جداگانه ای از صفحات رنگی دارند. این می تواند به اندازه 10 دلار در هر صفحه رنگی باشد. اگر این امر برای نویسنده مشکل مالی ایجاد کند، بسیاری از مجلات از هزینه صفحه صرفنظر می کنند. , هزینه های صفحه رنگی کمتر به خطر می افتند. حداقل به شواهدی نیاز دارد که نشان دهد رنگ برای نمایش داده ها ضروری است (مثلاً برای نشان دادن یک سلول با برچسب دوگانه).

هنگامی که در مورد یک مجله تصمیم گرفتید ، دستورالعمل های آن مجله را دریافت کنید و آن را برای نویسندگان بخوانید. این سند فرمت مقاله شما را توضیح می دهد و اطلاعاتی در مورد نحوه ارسال مقاله ارائه می دهد. معمولاً می‌توانید نسخه‌ای از دستورالعمل‌های مجله برای نویسندگان را در وب‌سایت آن یا در اولین شماره یک جلد جدید دریافت کنید

6 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید