پهنه بندي خطر روانگرايي شهر بوشهر براساس نتايج آزمايش نفوذ استاندارد با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافيايي (GIS)

پهنه بندي خطر روانگرايي شهر بوشهر براساس نتايج آزمايش نفوذ استاندارد با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافيايي (GIS)

پهنه بندي خطر روانگرايي شهر بوشهر براساس نتايج آزمايش نفوذ استاندارد با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافيايي (GIS)


مطالعه ژئوتکنيکي شهر بوشهر به لحاظ وجود تاسيسات مهم نظامي و هسته اي، مخازن نفتي و توسعه شهري حساسيت بالايي دارد. در اين تحقيق بر اساس نتايج آزمايش هاي نفوذ استاندارد و مطالعات ژئوتکنيک انجام شده توسط شرکت هاي مهندسين مشاور، استعداد روانگرايي با استفاده از دو روش مهم و معمولSeed وIdriss (1971) وIwasaki و همکاران (1982)، مورد بررسي قرار گرفت. نتايج به وسيله نرم افزارArcGIS به صورت پهنه بندي ارائه گرديد. مناطق مختلف شهر از لحاظ پتانسيل روانگرايي و سطح آب زير زميني بررسي شده و نتايج به صورت هم پوشاني با هم مقايسه گرديد. نتايج پهنه بندي نشان مي دهد که اکثر نقاط شهر خصوصا مناطق ساحلي به دليل سطح بالاي آب زيرزميني و خاک ماسه اي سست در لايه هاي فوقاني زمين، داراي پتانسيل بالاي روانگرايي هستند و در برخي مناطق از جمله نقاط احداث تاسيسات هسته اي، احتمال بروز خطر روانگرايي مشاهده نشد. مقايسه نتايج دو روش ارزيابي روانگرايي مشابهت نسبي را نشان مي دهد.

برای دانلود این مقاله به لینک زیر مراجعه کنید.

https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?ID=484823

آموزش کاربردی GIS وRS

همراه با فیلم و کتاب

همراه با پروژه های کاربردی

مدرس:

دکتر سعید جوی زاده

تلفن ثبت نام:

09382252774

آدرس وب سایت:

https://gisland.org/

 

پروژه مکانیابی در GIS
در این نوع پروژه های GIS معمولا هدف پیدا کردن پیدا کردن یک مکان بهینه برای یک موضوع خاص است. برای مثال وقتی میخواهید یک موقعیت مناسب بر روی نقشه شهر پیدا کنید که برای افتتاح یک رستوران بهترین موقعیت باشد. در چنین حالتی شما یک سری معیار برای تصمیم گیری موقعیت رستوران دارید. مثلا میخواهید این رستوران به مراکز پرازدحام شهر مثل جاهای توریستی یا آموزشی یا اداری نزدیکتر باشد. مساحت ملک انتخابی از یک حدی بزرگتر یا کوچکتر باشد. منطقه ای از شهر باشد که شما آن را ترجیح میدهید و ..

برخی نمونه های پروژه های GIS برای مکانیابی عبارتند از:

مکانیابی بهترین موقعیت برای احداث پمپ بنزین
مکانیابی بهترین موقعیت برای احداث رستوران
مکانیابی بهترین موقعیت برای احداث بیمارستان
مکانیابی بهترین موقعیت برای احداث کتابخانه
مکانیابی بهترین موقعیت برای احداث پل هوایی

مکانیابی بهترین موقعیت برای احداث کتابخانه

پروژه مسیریابی در GIS
این نوع پروژه های GIS برای افزایش بهره وری در کارهای لجستیک و ترابری بیشتر استفاده می شود. برای مثال اپلیکیشنهایی مثل اسنپ، تپسی، ماکسیم و waze برای محاسبه کوتاهترین مسیر یا کم ترافیک ترین مسیر از این تکنیک استفاده میکنند. برای ایجاد چنین پروژه ای در GIS به داده های شبکه های معابر شهر و بین شهری نیاز دارید.

به طور خلاصه در این نوع پروژه ها معمولا ابتدا یک شبکه در پایگاه داده ژئودیتابیس ایجاد میشود و سپس آن را به صورت یک سرویس GIS منتشر میکنند تا از طریق API های GIS در اپلیکیشنهای مختلف استفاده شود.

پروژه آدرسیابی در GIS
در این نوع پروژه GIS کاربر آن میتواند با وارد کردن موقعیت/مختصات خود آدرس را دریافت کند. نمونه این نوع پروژه را در Google Maps دیده اید.

پروژه شبکه های زیرساختی در GIS
پایه های اصلی اقتصادی و خدمات رفاهی (Utility Services) در هر جامعه ای به شبکه های زیر ساخت آن کشور بر میگردد و بدون تردید بخش عمده ای از دولت و وزارت خانه ها و نیز مهندسین مشاور و پیمانکاران در هر کشوری درگیر با شبکه های زیر ساخت هستند.

روند رو به رشد شبکه های آب، برق، گاز، تلفن و … به عنوان سازمانهای بزرگ و زیر ساختهای کشور، امروزه بدون استفاده از سیستمهای اطلاعات مکانی و بدون داشتن یک GIS سازمانی قطعا ارزش افزوده مناسبی نخواهد داشت و به لحاظ اقتصادی میتوانند به ضرر منجر شوند که شاهد این موضوع در بسیاری از این سازمانها در کشور هستیم.

اطلاعات این زیرساختها می توانند در قالب یک SDI سازمانی (که ضرورت آن بیشتر از خود GIS است) وارد یک سیستم GIS شده و بصورت یک شبکهGeometric Networkمدل شوند. این مدلسازیها در توسعه و بهره وری و اتوماسیون شبکه ها ، باعث جلوگیری از اتلاف بیهوده وقت و هزینه و انرژی خواهد شد.

هرچند شهرداری ها ، راهداریها و امور حمل و نقل و شبکه های خیابانی هم به نوعی زیر ساخت حمل و نقل و ترانزیت محسوب میشوند ولی به دلیل اینکه ماهیت آنها اندکی با شبکه های زیرساخت فرق دارد و الگوریتمهای تحلیل شبکه در آنها شامل پارامتر سومی به نام گردش جریان است و مدلسازی جریان در آنها متفاوت است ، به بحث این آموزش ما مرتبط نمیشوند و نیاز به دوره جداگانه ای دارند.

از آنجاییکه بحث ما بررسی شبکه ژئومتریک نتورک در شبکه های زیر ساخت است ، قبل از بررسی اصول ساخت یک شبکه زئومتریک نتورک در نرم افزار ArcGIS، لازم است به ساختار و المانهای شبکه های زیر گاز ، آب ، برق و مخابرات به عنوان عمده ترین شبکه های زیر ساخت یک کشور اشاره مختصری شود سپس مفاهیم پایه در یک شبکه ژئومتریک نتورک مطرح میشود و در جلسات بعدی به ساخت سه نمونه شبکه ژئومتریک نتورک گاز ، آب و برق به صورت مثال خواهیم پرداخت و در انتها چند نمونه تحلیل در یک شبکه واقعی توزیع برق را خواهیم دید.

برخی از انواع پرکاربرد شبکه های زیرساخت GIS عبارتند از:

شبکه زیر ساخت گاز
شبکه زیرساخت آب
شبکه زیرساخت فاضلاب
شبکه زیرساخت مخابرات
شبکه زیرساخت توزیع برق
شبکه زیرساخت آبیاری و زهکشی
شبکه زیرساخت آبراهه

با ما در تماس باشید: 09382252774 دکتر سعید جوی زاده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید