کاربردهای سنجنده ASTER

کاربردهای سنجنده ASTER: سنجنده ASTER در بررسي و پايش پوشش ابر، يخچالها، دماي زمين، كاربري اراضي، بلاياي طبيعي، پوشش برف، الگوهاي پوشش گياهي، خاكشناسي، زمينشناسي، اقليمشناسي، هيدرولوژي و كشف تغييرات كاربرد دارد. لازم به ذكر است كه اين سنجنده با داشتن جفت باند استريو توانايي توليد مدل رقومي ارتفاع با قدرت تفكيك 15 متر را دارد.
امروزه انجام مطالعات اکتشافي با استفاده از روشها و فناوريهاي مدرن يکي از اولويتهاي مطالعاتي در کشورهاي مختلف جهان میباشد. از آنجايي که سنجنده ASTER بر مبناي نیازهاي زمینشناسي طراحي شده است، بنابرين از تصاوير اين سنجنده ميتوان به عنوان ابزاري نیرومند در اکتشاف ذخاير معدني در مرحله ابتدايي به منظور اکتشاف مقدماتي و تهیه نقشههاي دگرساني، با هزينه کم و دقت بالا استفاده کرد.
در این پروژه روشهاي پردازش تصويري در نظر گرفته شده عبارت‌اند از ترکیب رنگي کاذب ، نسبت باندي ، آنالیز مولفه‌هاي اصلي ، نقشه بردار زاويه طیفی که براي بارزسازي دگرساني منطقه به کار گرفته شده است.
محدوده مورد مطالعه در این پروژه بخشهایی از استان فارس می‌باشد. قسمتی از گزارش زمین‌شناسی محدوده مورد مطالعه که مربوط به اطلاعات دگرسانی در منطقه است درادامه آورده شده است:
دگرساني در بخش ديوريتي و كوارتز ديوريتي از نوع پتاسيک بوده و سنگ‌هاي آتشفشاني بيشتر تحت تاثير رسي‌شدن ، كلريتي‌شدن ، سيليسي‌شدن و پروپيليتي، بيوتيتي شدن قرار گرفته است. حضور ژاروسیت،آلونیت و کائولینیت در هاله دگرسانی بیانگر کانی‌زایی رگه‌ای از نوع سولفیدی شدن بالا می‌باشد که با دگرسانی رسی پیشرفته همراه است.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

موزاییک عکس های هوایی

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟