کاربردهای GPS در مطالعات جغرافیایی

جغرافیایی شامل مطالعه مکان ها و ارتباط آنها با مردم و محیط است. شاخه هایی مانند جغرافیای انسانی ، ژئوماتیک ، جغرافیای فیزیکی ، جغرافیای منطقه ای ، جغرافیای یکپارچه و نقشه برداری دارد. مطالعات جغرافیایی به دنبال دانستن موقعیت اشیا ، دلایل وجود آنها ، پیشرفت آنها و تغییر آنها در طی مدتی است. این امر باعث می شود جغرافی دانان ویژگی های فیزیکی و جوامع موجود در سطح زمین را کشف کنند. به همین دلیل ، جغرافی دانان برای کاوش منظره به GPS احتیاج دارند. برای آگاهی از کاربردهای مختلف GPS در مطالعات جغرافیایی ، به خواندن ادامه دهید.

 

1. تصمیم گیری

تصمیم گیری صحیح با افزایش مشکلات مختلف دشوار است. تصمیمات اشتباه می تواند عواقب ایجاد کند بنابراین باید دقیق باشد. جغرافیدانان پس از کشف مناطق مختلف محیط ، از سیستم موقعیت یابی جهانی برای تصمیم گیری استفاده می کنند. این ابزار داده های بسیار دقیقی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید با استفاده از آنها پاسخ درستی در مورد وقوع بلایای طبیعی مانند زمین لرزه ، رانش زمین و سونامی بدست آورید.

2. داده های دقیق را جمع آوری کنید

به طور سنتی جغرافی دانان نمی توانستند اطلاعات کارآمد را جمع آوری کنند. گیرنده سیستم موقعیت یابی جهانی از سیگنال های ماهواره برای صحت استفاده می کند. این داده های دقیق و کارآمد را جمع آوری می کند. علاوه بر این ، می توانید از GPS برای ایجاد فرهنگ لغت برای جمع آوری موثر داده استفاده کنید. این امر باعث می شود تا ابزاری مطمئن برای جغرافی دانانی باشد که کارهای میدانی را انجام می دهند.

3. تغییرات محیطی را کنترل کنید

تغییرات محیطی ناشی از بلایای طبیعی و فعالیتهای انسانی است. این تغییرات شامل کمبود آب شیرین ، تغییرات آب و هوایی ، آلودگی ، استخراج معادن ، جنگل زدایی و از بین رفتن تنوع زیستی است. سیستم موقعیت یابی جهانی به اصلی ترین ابزار برای نظارت بر تغییرات محیطی تبدیل شده است. این یک هشدار به جغرافی دانان قبل از تغییرات می دهد. این به مقامات کمک می کند تا مردم و دولت را هشدار دهند.

4. حیوانات را ردیابی کنید


در سالهای گذشته ، جغرافی دانان با پیگیری و مشاهده حیوانات ، تنها راهی برای ردیابی داشتند. همچنین ، آنها می توانند برچسبی بر روی حیوان قرار دهند تا زمانی که حیوان دوباره دستگیر شود. محققان مطمئن نبودند که این حیوان برای دومین بار اسیر می شود. امروزه جغرافی دانان از یک سیستم موقعیت یابی جهانی برای تعیین میزان مهاجرت حیوانات استفاده می کنند. GPS بر روی بدن حیوان قرار می گیرد تا حرکت حیوان را در هر زمان ردیابی کند. علاوه بر این ، جغرافی دانان می توانند نوع زیستگاه مورد استفاده و اندازه دامنه را بدانند. این اطلاعات مهم با اجازه تولید مثل به کنترل جمعیت کمک می کند.

5. سفر را بهبود ببخشید

قبل از توسعه سیستم موقعیت یابی جهانی ، افراد هنگام پیمایش مشکل داشتند. مردم مجبور بودند از نقشه های فیزیکی برای پیمایش در یک محیط سخت استفاده کنند. نقشه های فیزیکی مثر نیستند زیرا به راحتی آسیب می بینند. GPS به جابجایی از یک مکان ناآشنا به مکان دیگر کمک می کند از این رو خطرات گم شدن را از بین می برد. علاوه بر این ، سفر را آسان کرده است.

6. بهبود محصول

GPS امکان مطالعه نمونه های خاک را برای تعیین زمین های حاصلخیز فراهم می کند. از دیگر کاربردهای این مزرعه می توان به کاوش محصولات ، هدایت تراکتور ، زمینه نقشه برداری و بازدهی نقشه برداری اشاره کرد. این روش های زمینی به بهبود محصول یک کشاورز کمک می کند.

7. مکان را تعیین کنید


این دستگاه برای تعیین موقعیت دقیق با ماهواره ارتباط برقرار می کند. شما می توانید از رسیدن به مقصد خود فاصله بگیرید.

8. ویژگی های فیزیکی را ترسیم کنید

ویژگی های فیزیکی مانند کوه ها ، دریاچه ها ، تپه ها ، اقیانوس ها ، دریاها ، بیابان ها و جنگل ها را می توان بر روی نقشه قرار داد. GPS جغرافی دانان را قادر می سازد تا ویژگی ها را به طور دقیق پیدا کنند.

9. اثرات اندازه گیری فرسایش

فرسایش خاک باعث ناباروری زمین می شود. GPS فرسایش خاک یک مکان را کنترل می کند.

10. از بلایای طبیعی جلوگیری کنید

بلایای طبیعی امروزه به یکی از علل اصلی مرگ و میر تبدیل شده است. این فناوری برای تعیین بلایای طبیعی قبل از وقوع بر روی زمین نصب شده است. هشدار زودهنگام جان و مال مردم را نجات می دهد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید