خانه / سیستم اطلاعات جغرافیایی(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / کاربرد GIS در کشاورزی:پیش بسوی کشاورزی نوین

کاربرد GIS در کشاورزی:پیش بسوی کشاورزی نوین

کاربرد GIS در کشاورزی:پیش بسوی کشاورزی نوین

کاربرد GIS در کشاورزی:پیش به سوی کشاورزی نوین
کاربرد GIS در کشاورزی:پیش به سوی کشاورزی نوین

در اوایل دهه 1960 اولین سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) توسط کانادایی ها برای ذخیره داده های مکانی و تولید نقشه های موجودی زمین کانادا ایجاد شد. این داده ها نشانه ای از توانایی زمین برای حمایت از کشاورزی ، حیات وحش ، جنگلداری و فعالیتهای تفریحی است (Longley et al.، 2005). چند دهه پیش ، فناوری GIS مانند این یک پدیده ابتکاری بود. امروزه ، GIS ابزاری پرکاربرد و دارای اهمیت قابل توجه برای کشاورزان و صنعت کشاورزی است.

نقش GIS در کشاورزی
نقش GIS در کشاورزی

برنامه های GIS نقش مهمی در تولید محصولات زراعی ، هم به صورت محلی و هم در سراسر جهان دارند. از طریق کمک به کشاورزان در افزایش تولید ، کاهش هزینه ها و ارائه وسیله ای موثر برای مدیریت منابع زمین ، GIS به یک منبع فزاینده و ارزشمند تبدیل شده است (AABSyS IT، 2018). کاربردهای آن به اشکال مختلفی از جمله کشاورزی دقیق ، فناوری های هواپیماهای بدون سرنشین و ماهواره و قابلیت های خود سیستم های اطلاعات جغرافیایی وجود دارد.

کشاورزی دقیق

حسگرها در ماهواره ها ، تراکتورها و در زمینه ها دائما در حال جمع آوری اطلاعات هستند. GIS و سایر فناوری ها این داده ها را به اطلاعاتی تبدیل می کنند که برای تصمیم گیری کارآمد و آگاهانه توسط کشاورزان و مدیران زمین قابل دسترسی و تفسیر است (Geospatial World، 2018).

استفاده از GPS دقیق توسط کشاورزان
استفاده از GPS دقیق توسط کشاورزان

استفاده از GPS دقیق توسط کشاورزان به ابزاری اساسی در صنعت کشاورزی تبدیل شده است. این فناوری مزایای زیادی برای صرفه جویی در هزینه و بهره وری برای کشاورزان و همچنین مزایای آن برای جامعه و محیط زیست دارد. یک مثال کلیدی استفاده از آن در کوددهی محصولات است ، جایی که سنسورهای دستگاه اطلاعات مربوط به محصولات را جمع آوری می کنند ، و GPS موقعیت دقیق آن را در مزرعه ثبت می کند. سپس این فناوری به استفاده از کود فقط در مناطقی که نیاز است کمک می کند و می تواند میزان استفاده را برای هدف قرار دادن مکان های کمبود مواد مغذی تغییر دهد (GIS Geography، 2018). این باعث صرفه جویی در هزینه محصول کود ، و همچنین محیط زیست از مصرف بیش از حد و رواناب به رودخانه های محلی و رودخانه ها می شود.

نقشه برداری در زمان واقعی

شکل 1: تصاویر Landsat از آبیاری محوری.
شکل 1: تصاویر Landsat از آبیاری محوری.

شکل 1: تصاویر Landsat از آبیاری محوری.

استفاده از ماهواره و هواپیماهای بدون سرنشین طی چند دهه گذشته رشد چشمگیری داشته است. با در دسترس بودن و مدیریت آب برای اهداف کشاورزی یکی از مهمترین چالشهای کشاورزی ، فناوری ماهواره می تواند داده های زمان واقعی را از سطح زمین برای ارزیابی و نظارت بر وضعیت زمین جمع آوری کند. رطوبت خاک شوری اقیانوس (SMOS) ، رشد پوشش گیاهی با استفاده از تصاویر Landsat ، و استفاده از شاخص پوشش گیاهی تفاوت طبیعی (NDVI) ، و همچنین انواع مختلفی از عوامل ، همه می تواند برای کمک به تخمین بهره وری محصول و نظارت بر خشکسالی و سیلاب مقیاس جهانی (جغرافیای GIS ، 2018).

فناوری هواپیماهای بدون سرنشین در جمع آوری داده های محلی بیشتر از جمله مفید است. ارتفاع و زیست توده گیاه ، تعداد فلور ، بیماری و حضور علف های هرز ، مقادیر مواد مغذی ، ارتفاع و محاسبات حجم (GIS جغرافیا ، 2018). هواپیماهای بدون سرنشین می توانند برای ارزیابی کیفیت گیاهان و گیاهان موجود ، جایگزین کارهای وقت گیر شوند که به طور معمول توسط زمین های پاکسازی پیاده انجام می شود. بنابراین کشاورزان می توانند با استفاده از تصاویر هوایی و سایر داده هایی که این هواپیمای بدون سرنشین می تواند سلامت زمین را کنترل کند ، زمین های بیشتری را تحت پوشش قرار دهند.

برای این اهداف و بسیاری دیگر ، کشاورزان می توانند از ماهواره ها و هواپیماهای بدون سرنشین برای تصمیم گیری عملی در زمان واقعی استفاده کنند. نظارت بر بازده ، استفاده از نیتروژن ، استفاده از سنسورهای آب دقیق و شناسایی مناطق مهم برای مداخله همه موارد ارزشمندی هستند که این فناوری می تواند ارائه دهد (GIS Geography، 2018). فقط یک پهپاد اساسی می تواند توانایی تصمیم گیری قدرتمند بسیاری را در اختیار کشاورزان قرار دهد که بر سلامتی و بهره وری سرزمین آنها تأثیر بگذارد.

در ایالات متحده آمریكا ، خدمات ملی آمار كشاورزی (NASS) برنامه نقشه برداری آنلاین به نام CropScape را ایجاد كرده اند. این برنامه می تواند تخمین سطح محصول ، نوع محصول و اندازه محصول آن را تخمین بزند. نه تنها برای استفاده خصوصی ، نهادهای دولتی از داده های CropScape برای ارزیابی موضوعات ملی استفاده کرده اند. امنیت غذایی ، کنترل سموم دفع آفات و تغییر در کاربری زمین (NASS ، 2018).

شکل 2: نمای صفحه CropScape (مرکز علوم و سیستم های اطلاعات مکانی ، 2018)
شکل 2: نمای صفحه CropScape (مرکز علوم و سیستم های اطلاعات مکانی ، 2018)

شکل 2: نمای صفحه CropScape (مرکز علوم و سیستم های اطلاعات مکانی ، 2018)

پاسخگویی به تقاضای آینده برای غذا

برای نهادهای حاکم امروزی ، نیاز به تأمین منابع غذایی لازم برای حمایت از افزایش مداوم جمعیت ، نگرانی فزاینده ای بوده است. تخمین زده شده است که تولید فعلی محصولات برای تأمین نیازهای آینده مواد غذایی باید تا سال 2050 دو برابر شود (GIS Geography، 2018). برای چنین اهدافی ، GIS نه تنها برای تجزیه و تحلیل در زمان واقعی ، بلکه همچنین برای مقایسه داده های تاریخی استفاده می شود. از تصاویر ماهواره ای Landsat می توان برای ارزیابی روند تاریخی استفاده از زمین های کشاورزی در طول زمان استفاده کرد. این می تواند به پیش بینی و برنامه ریزی مقدار زمین قابل کشت مورد نیاز برای تأمین مواد غذایی برای جمعیت های آینده کمک کند.

بالا بردن آگاهی

یکی از مهمترین عملکردهای GIS و نقشه برداری استفاده برای افزایش آگاهی از مواردی مانند کمبود غذا و مکان یابی مناطقی است که به کمک نیاز دارند. ابزار نقشه برداری وب مانند نقشه انستیتوی محیط زیست و دانشگاه مینه سوتا (تغذیه جهان) (شکل 3) و نقشه جهانی گرسنگی سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO) نمای بی نظیری از تولید جهانی مواد غذایی را ارائه می دهند. اگرچه علل اساسی عدم امنیت غذایی را مشخص می کند ، اما داده ها و فناوری GIS به حفاظت از مناطق و جوامع آسیب دیده از کمبود مواد غذایی کمک می کند.

شکل 3: تغذیه نقشه داستان جهانی - بازده محصول فعلی استرالیا
شکل 3: تغذیه نقشه داستان جهانی – بازده محصول فعلی استرالیا

شکل 3: تغذیه نقشه داستان جهانی – بازده محصول فعلی استرالیا

صنعت كشاورزي توسط تكنولوژي فضايي بسيار دگرگون شده است. فقط در چند سال گذشته ، قدرت و قابلیت دسترسی آنلاین (و آفلاین) GIS و نقشه برداری دیجیتال هر دو روش کشاورزان و مدیریت زمین آنها و انجام اساسی ترین وظایف آنها را تغییر داده است (Takor Group، 2017).

GIS به ما امکان می دهد تا حجم وسیعی از داده های جغرافیایی را که به صورت روزانه ذخیره و جمع آوری می شود ، تجسم ، تحلیل و درک کنیم. اکنون می توان به راحتی به ما اطلاع داد که چه محصولاتی در حال شکوفایی هستند ، تا آنجا که آلودگی و بلایای طبیعی مانع تولید و کنترل استفاده از کودها می شوند.

با جشن گرفتن روز جهانی GIS در ماه نوامبر ، زمان خوبی است که بدانیم این فناوری چه تاثیری بر بهره وری کشاورزان ، متخصصان کشاورزی و دوستداران محیط زیست داشته است.

اگر می خواهید از اطلاعات GIS و سنجش از دور برای نظارت بر محصولات ، سلامت گیاهان و یا ارزیابی فعالیت های توان بخشی استفاده کنید ، پایداری یکپارچه باید بتواند به شما کمک کند. اگر درمورد سنجش از دور یا تنظیم سیستم GIS سال دیگری دارید ، لطفاً از طریق ایمیل در سوالات @ saeedjavizadeh استفاده کنید یا با شماره تلفن 09382252774 تماس بگیرید.

کاربرد GIS در کشاورزی،آموزش GIS در کشاورزی،کتاب GIS در کشاورزی،دوره GIS در کشاورزی،موسسه علمی تحقیقاتی،شیراز،تهران،کارگاه GIS در کشاورزی،وبینار GIS در کشاورزی ،جزوه GIS در کشاورزی،وب سایت GIS در کشاورزی،کاربرد GIS در کشاورزی نوین، کاربرد جی.آی.اس (GIS) در کشاورزی ، مروري بر كاربرد سامانه اطلاعات جغرافيايي (GIS) در كشاورزي ، کاربرد GIS در مهندسی کشاورزی ، GIS در کشاورزی ، کاربرد gis در کشاورزی+ppt ، کاربرد gis در کشاورزی+pp،کتاب کاربرد gis در کشاورزی ،کاربرد gis در کشاورزی pdf،مقاله کاربرد gis در کشاورزی،کاربرد gis در خاکشناسی،پروژه gis کشاورزی،آموزش gis در کشاورزی،کاربرد gis در جهاد کشاورزی، کاربردهای GIS در بخش کشاورزی، دانلود پاورپوینت کاربرد GIS در کشاورزی، کتاب کاربرد gis در کشاورزی، اصول و مبانی کاربرد GPS،GIS و RS در کشاورزی، کاربرد سامانه های RS , GIS در کشاورزی، آموزش کاربردی GIS در کشاورزی،منابع طبیعی و آبخیزداری، GIS و کاربرد آن در کشاورزی، بررسی کاربرد GIS در کشاورزی، کاربرد سامانه های RS , GIS در کشاورزی، كاربرد GIS در علوم آب و خاك،

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

کاربرد GIS در مهندسی عمران و نقشه برداری

کاربرد GIS در مهندسی عمران و نقشه برداری

کاربرد GIS در مهندسی عمران و نقشه برداری مهندسی عمران مسیری طولانی را طی کرده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟