کسب و کار مکانی (Geo-business): تکنولوژی های مکانی، شکل دادن به آینده ..

کسب و کار مکانی

کسب و کار مکانی


کسب و کار مکانی (Geo-business): تکنولوژی های مکانی، شکل دادن به آینده عنوان پست و کتابی است که توسط دکتر سعید جوی زاده نوشته شده و به زودی وارد بازار می شود .کتاب کسب و کار مکانی برای علاقه مندان به حوزه سیستم اطلاعات جغرافیایی نوشته شده است.

از مزایای سیستم های اطلاعات جغرافیایی در تجارت خود بهره برداری کنید.هنگامی که از سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) به طور فزاینده ای توسط ادارت و سازمان های دیگر استفاده می شود چرا شما از این پتانسیل بهره نمی برید؟

کسب و کار مکانی

کسب و کار مکانی

کتاب کسب و کار مکانی اولین كتابی است كه به طور اختصاصی برای كسب و كار مکانی نوشته  شده است: كتابی است كه پوشش جامع برنامه های GIS را در محیط كاری و سازمانی ارائه می دهد. این کتاب با فراتر از یک تمرکز جغرافیایی ، GIS را در زمینه سیستم های اطلاعاتی تجاری و سایر رشته های تجاری مانند تدارکات ، بازاریابی ، امور مالی و مدیریت استراتژیک تنظیم می کند. این برنامه از منظر سازمانی ، مزایای استفاده فضایی از سیستم های سازمانی موجود را نشان می دهد و نحوه استفاده GIS در دنیای واقعی را از طریق تجزیه و تحلیل 30 شرگت بزرگ دنیا به شما نشان می دهد.

کسب و کارهای مکانی

آنچه در  این کتاب می خوانید:

GIS   چیست و چگونه می توان آن را در زیرساختهای اطلاعاتی مکانی موجود در سازمان ها استفاده کنید.

در حال حاضر چگونه GIS باعث بهره وری بیشتری در سازمان ها شده و چگونه می توانید همان تکنیک ها را در صنعت یا سازمان خود اعمال کنید.

بررسی نقش های دیگر سیستم های اطلاعات جغرافیایی همانند WebGIS و GISmobile در سازمان های مختلف و اینکه چگونه از آن در سازمان خود استفاده کنید.

کسب و کار مکانی (Geo-bussines) که در دنیای واقعی کسب و کار  و IT مستقر است ، به شما نشان می دهد که چگونه سفارشی کردن فضایی سیستم های IT شما می تواند یک مزیت بی نظیر برای ضرب و شتم رقبای خود در بازار ، پیروزی و حفظ مشتری ، رشد کسب و کار ، تصمیم گیری بهتر ، توسعه محصولات و خدمات جدید و گردش کار خود را بهینه کنید.

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS)از تصمیم‌گیری تجاری با استفاده از یک جز فضایی در فرآیند تصمیم‌گیری پشتیبانی می‌کنند. با GIS، کسب و کارها برنامه‌ریزی بهتر  می‌کنند و براساس ویژگی‌های ادراک سه‌بعدی قضاوت بهتر و درک کامل تری از مناطق خود بدست می آورند. هر چند که GIS به طور عمده  ابتدا توسط دولت ها و در ادارات دولتی بکار برده شد اما امروزه در بخش های خصوصی و شرکت های پیش رو به سرعت در حال گسترش و پیشروی است .

کسب و کارهای مکانی

کسب و کارهای مکانی

هدف کلی این کتاب ارائه یک تصویری جامع از GIS به کار گرفته‌شده توسط شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی است. برخلاف کتاب‌های درسی که دارای یک چشم‌انداز جغرافیایی کلی و عمده است ، این کتاب GIS را در متن تجارت و کارهایی که به ثروت منجیر می شوند را هدف قرار داده است.

در کتاب کسب و کار مکانی مفاهیم و شیوه‌های سیستم‌های اطلاعاتی و سایر رشته‌های کسب و کار مانند مدیریت، بازرایابی، اخلاق کسب‌وکار، مدیریت و استراتژی های موثر استفاده می شود. در کتاب کسب و کار مکانی مثال های موردی زیادی از دنیای واقعی تجارت بکار برده می شود که درک شما را در این زمینه بهتر نماید.

کسب و کار های مکانی

کسب و کار های مکانی

ماموریت اصلی کتاب این است که به طور کامل درباره اصول و قابلیت‌های GIS در  کسب و کارهای امروزی  آموزش داده شود و دید خوانندگان این کتاب را نسبت به فضاهای موجود امروزی باز نماید.

این کتاب برای پر کردن یک شکاف در دانش سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) است . اگرچه تا کنون کتاب های زیادی در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و کاربردهای آن نوشته شده اما بر جنبه تجاری و بدست آوردن ثروت سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) بحث نشده است.

کسب و کارهای مکانی

کسب و کارهای مکانی

برای اینکه  GIS عملا در دنیای واقعی کسب و کار اعمال شود، نیازمند یک  مدیریت قوی مکانی  است . دانش تئوری یا تجربه جغرافیایی به تنهایی منجر به اجرای موفقیت‌آمیز GIS نخواهد شد. شکست‌ها اغلب به این دلیل رخ داده‌اند که افراد و سازمان‌های مرتبط با GIS با دیگر سازمان ها ارتباط برقرار نمی‌کنند.

شاید رهبری مکانی باید جای خود را با مدیریت مکانی عوض کند. در اغلب موارد سازمان های سیستم اطلاعات جغرافیایی با مشتریان خود مشورت نشدهنم یکنند و بدنبال چالش های مکانی دیگر سازمانها نیستند.

در اغلب موارد یا پروژه را خوب انجام نمی دهند و  یا پروژه انجام شده را خوب ارزیابی نمی کنند و اگر هم ارزیابی خوبی انجام شده باشد آنرا بکار نمی بندند. این‌ها مسائل فنی ،جغرافیایی یا سیستم اطلاعات جغرافیایی نیستند بلکه مسایل مدیریتی هستند که اغلب جغرافیدانان و کارشناسان GIS از آن اطلاعاتی ندارند.

به همین ترتیب، GIS به سیستم‌های اطلاعاتی و تصمیم گیری مدیریت بستگی دارد. سیستم های اطلاعاتی باید معیارهای موفقیت آمیز یک سیستم را ارزیابی کنند.

یک سیستم اطلاعات جغرافیایی کارآمد باید بر پایه یک سیستم مدیریت قوی طرح ریزی و به مرحله اجرا درآید.

داده‌های مکانی  باید سازمان دهی شوند و به خوبی مدیریت شوند و در نهایت بر بستر وب جی آی اس و در تلفن های همراه به اشتراک گذاشته شوند.

مشکل بعدی که خیلی همه گیر و بد است و باعث شکست همه شرکت های سیستم اطلاعات جغرافیایی می شود این است که شرکت های GIS به عنوان جزیره های کوچک و مستقل عمل می کنند در صورتی که باید در یک واحد بزرگ تر تجاری ترکیب شوند و با هم ادغام شوند.یا اگر ادغام نمی شوند باید با شرکت های بزرگ غیر مکانی تعامل سازنده داشته باشند.

یکی از چالش‌های موجود در شرکت های GIS  کمبود تحقیقات آکادمیک است. به عنوان مثال، در مورد تصمیم‌گیری(مرحله اجرایی و عمل )، تنها تعداد انگشت شماری از مقالات GIS چاپ شده در مجلات بین المللی بر مقوله تصمیم گیری (مرحله اجرایی و عمل )متمرکز شده اند.

هر چند که مقالات زیادی در هر سال درباره سیستم اطلاعات جغرافیایی در مجلات مختلف دنیا به چاپ می رسد ولی کمتر مقاله را می بینیم که بر پایه اجرایی و عملیاتی باشد.بیشتر این مقالات نهایتا منجر به مباحث تئوری و نظریه ای می شود .به نظر ما باید ردیابی های بشتری صورت بگیرد و درباره مقوله تصمیم گیری یا اجرایی بیشتر بحث شود.

یادتان باشد که استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی در یک شرکت مزیت رقابتی محسوب می شود و می تواند کسب و کار شما را برجسته و به ثروت بیشتری برساند.

از این رو، کسب و کار مکانی(Geo-bussines) نیازمند کاوش بیشتر در ادبیات حرفه‌ای و کسب و کارهای امروزی است.

امروزه کسب و کارها زیرک تر و باهوش تر شده اند و نمی توانند به سبکی که امروزه سیستم اطلاعات جغرافیایی پیش می رود علاقه نشان دهند.البته کنفرانس های زیادی در این زمینه توسط شرکت ESRI و دیگر موسسات در دنیا برگزار شده ولی هنوز به نتیجه ای کارآمد و اجرایی نرسیده اند که همه شرکت های GIS بتوانند آن را اجرایی کنند .

کتاب کسب و کار مکانی بر روی بیش از 30 شرکت فعال در این زمینه در دنیا متمرکز شده است و سعی شده که نقاط قوت و ضعف این شرکت ها شرح داده شود تا خواننده بتواند به سمت دنیای حرفه ای کسب و کار پیش رود.

رفتار هر کدام از این 30 شرکت زیر نظر گرفته شده است.محصولات و خدمات ان ها را مورد ارزیابی و بررسی قرار دادیم.نحوه مدیریت و تخصص کارکنان انها مورد بررسی همه جانبه قرار گرفته است.سعی شده که مقایسه دقیق بین این شرکت ها صورت بگیرید و در نهایت توانسته ایم با تحلیل های کاربردی بهترین روش های کسب و کار مکانی را به شما توصیه و پیشنهاد کنیم.

بعضی  از این شرکت خیلی تمایل نداشتند که نامشان در این کتاب ذکر شود ولی آنهایی که به ما اجازه داده اند نامشان را در این کتاب ذکر کرده ایم.

اکثر این شرکت ها اروپایی و آمریکایی بودند که ما توانستیم روش های بکار رفته و مدل های استفاده شده در آنها را با توجه به فضای کسب و کارهای ایران بومی سازی کنیم که شما بتوانید در ایران بکار ببندید.

امروزه در دنیای سیستم های اطلاعات جغرافیایی تغییرات بزرگی روی داده است .در حال حاضر سیستم اطلاعات جغرافیایی و تکنولوژی های مکانی در حال حرکت به سوی وب و اینترنت هستند و از حالت سنتی خود خارج شده اند.و اینکه امروزه اشتراک گذاری تحلیل ها و داده ها بروی تلفن های همراه علاقه مندی های بشتری دارد که در این کتاب به شما آموزش داده می شود که چگونه بتوانید به این تکنولوژی ها دست یابید .

در کتاب کسب و کار مکانی سعی شده که از آخرین نظریه های مدیریتی و تصمیم گیری استفاد و آنها را برای شما تشریح کنیم.در این کتاب شما اصول مدیریت و رهبری و تصمیم گیری را نیز یاد خواهید گرفت.در کتاب کسب و کار مکانی شما قوانین بازی تجارت های امروزی را یاد خواهید گرفت و اینکه چگونه آن ها را به سیستم اطلاعات جغرافیایی پیوند دهید و بکار گیرید.

کتاب کسب و کار مکانی برای چنید گروه نوشته شده است .اول برای شرکت های GIS که قصد دارند مدل ها و روش های سازمانی جدید را در شرکت خود بکار ببندند.دوم برای مدیرانی که در حوزه سیستم های اطلاعات جغرافیایی کار می کنند.سوم برای دانشجویان و کارشناسان GIS که قصد دارند با سیستم اطلاعات جغرافیایی به کسب ثروت و درامد بپردازند.و در نهایت این کتاب برای محقیقن آکادمیک نیز نوشته شده که بتوانند نتایج پژوهش های خود را تبدیل به ثروت و کسب و کار کنند.

بطور کلی این کتاب بر کسب و کارهای مکانی اختصاص دارد و باعث می شود که خواننده بعد از خواندن این کتاب بتواند کسب و کار مکانی خود را راه اندازی کند.

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید