خانه / خبر های داغ مکانی (برای مطالب بیشتر کلیک نمایید) / کشف دو سیاره غول‌پیکر که بصورت مستقیم عکسبرداری شده است

کشف دو سیاره غول‌پیکر که بصورت مستقیم عکسبرداری شده است

کشف دو سیاره غول‌پیکر که بصورت مستقیم عکسبرداری شده است

این خبر رسمی است! اخترشناسان اولین عکس مستقیم از یک سامانه‌ی چند سیاره‌ای را در اطراف یک ستاره خورشید مانند که فقط ۳۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد، ثبت کردند!

image TYC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش بیگ بنگ، این ستاره‌ی ۱۷ میلیون ساله TYC 8998-760 نام دارد که با سیارات غول‌ پیکر شبیه مشتری احاطه شده است. نزدیکترین غول گازی ممکن است یک کوتوله‌ی قهوه‌ای باشد – نوعی ستاره “شکست خورده”.

این دو غول گازی به ترتیب ۱۶۰ و ۳۲۰ برابر فاصلۀ زمین تا خورشید، از ستارۀ خود فاصله دارند. این سیارات در مقایسه با فاصله‌ی دو غول گازی دیگر یعنی مشتری یا زحل با خورشید، بسیار دورتر از ستارۀ خود قرار دارند. آنها به ترتیب تنها در ۵ و ۱۰ برابر فاصله‌ی زمین تا خورشید قرار دارند. برای درک این فاصله باید گفت که زمین یک واحد نجومی از خورشید فاصله دارد و نپتون فقط ۳۰ واحد نجومی و حتی پلوتو نیز به طور متوسط تنها ۳۹ واحد نجومی از خورشید دور است.

همچنین محققان دریافتند که این سیاره‌‌ی خارجی بسیار سنگین‌تر از نمونه‌‌ای است که در منظومه شمسی ما قرار دارد. سیاره‌ی داخلی دارای ۱۴ برابر جرم مشتری و سیاره خارجی دارای ۶ برابر جرم مشتری است. نورهای دیگری که در تصویر دیده می‌شوند، ستارگان پس زمینه هستند که با این منظومه فاصله زیادی دارند.

photo“الکساندر بون” دانشجوی دکترا در دانشگاه لیدن در هلند که سرپرست این تحقیقات بوده، گفت: « این کشف یک عکس از محیطی است که بسیار شبیه به منظومه شمسی ما است، اما مرحله‌ی خیلی زودتر از تکامل آن را نشان می‌دهد‌.» دایره سیاهی که درون ستاره دیده می‌شود، نتیجه استفاده از یک ابزار تصویربرداری نجومی به نام “کروناگراف”(coronagraph) است که نور ستاره را برای کمک به تلسکوپ برای شناسایی سیاره های کم نورتر مسدود می کند. این کشف با استفاده از تلسکوپ بسیار بزرگ ( VLT) واقع در شیلی انجام شده است.

اخترشناسان تاکنون بیش از ۴۰۰۰ سیاره را خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده‌اند که اکثر آنها توسط روش ترانزیت یا عبور از مقابل ستاره‌های خود شناسایی شده‌اند. جزئیات بیشتر این پژوهش در The Astrophysical Journal Letters منتشر شده است.

منبع: بیگ بنگ فارسی

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

دشت لار

دشت لار دشت لار یکی از زیباترین طبیعت های کشورمان را دارد که سالانه گردشگران …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟