آموزش مقاله نویسی

100 موضوع مقاله نویسی در روانشناسی عنوان پستی است که قرار است تجارب تیم تحقیقاتی موسسه چشم انداز با شما به اشتراک گذاشته شود.

با توجه به تمرکز بر رفتار و ذهن انسان از منظرهاو از دیدگاه های مختلف ، علم روانشناسی یک زمینه فوق العاده جالب است که می تواند رضایت بی نظیر و درک عمیق مردم را به همراه آورد . بدیهی است که علم روانشناسی دانش بسیار پیچیده و گسترده بوده  و برای هر پژوهشگری جالب خواهد بود که یا در این زمینه کا رکند و یا به مطالعه موضوعات جالب در مقاله های روانشناسی بپردازد.

هر موضوع پژوهشی در روانشناسی ممکن است به تحقیقات گسترده ای نیاز داشته باشد ،چرا که اغلب موضوعات جالب در مقالات روانشناسی میان رشته ای بوده و از رشته های دیگر دانشگاهی وام می گیرد. از این رو ، موضوعات مقالات پژوهشی روانشناسی  حاصل تلاش عده ای از  دانشجویان رشته روانشناسی با همکاری دیگر رشته های مرتبط می باشد. یکی از موضوعاتی که همیشه دانشجویان رواشناسی را در هنگام مقاله نویسی آزار می دهد انتخاب موضوع جالب برای نوشتن مقاله و انجام کار تحقیقاتی است. در این پست هیجان انگیز ، ما سعی می کنیم بیش از 100 موضوع جالب برای نوشتن مقاله در علم روانشناسی با شما به اشتراک بگذاریم.این موضوعات هر ماه به روز شده و تقدیم شما روانشناسان عزیز می گردد.

موضوع مقاله برای روانشناسی

 

تعریف مقاله و هدف تحقیق در روانشناسی

یک مقاله علمی در روانشناسی ، اوج یک تلاش قابل توجه برای حل یک مشکل از طریق نوشتن مقاله است که اغلب یا در مجلات علمی – پژوهشی و یا در مجلات بین المللی به چاپ می رشد و می تواند در کنفرانس های داخلی و بین المللی نیز چاپ شود.

اغلب اوقات موضوعات تحقیقی برای نوشتن مقاله در روانشناسی توسط دانشگاهیان انتخاب و مطرح می شود که می تواند این جای سوال و بحث باشد چون باید موضوعات مقاله نویسی برای نوشتن مقالات روانشناسی باید از جامعه و مردمی که در آن زندگی می کنند نیز انتخاب گردد.ما در این پست سعی کردیم که موضوعات جالب برای نوشتن مقاتلات روانشناسی ار همه جا انتخاب و دارای نوآوری و فاکتورهای مهم از لحاظ انتخاب یک موضوع علمی روانشاسی باشند.

هدف معمول همه مقالات در علم  روانشناسی ، نشان دادن دانش عمیق در یک حوزه خاص روانشناسی می باشد که به همراه شواهد و دلایل خاص و با پردازش داده ها و جمع آوری نمونه های مطمئن حاصل شده.که این نمونه های علمی و معتبر با یک روش آماری یا ریاضی تبدیل به اطلاعات مفید برای کاربرد و استفاده در ادارات و موسسات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نگارش مقاله های پژوهشی روانشناسی

شاید اولین سوالی که باید پرسیده شود این است که برای نوشتن یک مقاله علمی و تحقیقاتی جالب و جذاب در علم  روانشناسی نیاز به چه فاکتورهایی است ؟و ما باید چه کارهایی را انجام دهیم.در زیر به فاکتورهای مهم در این زمینه پرداخته می شود.

1. انتخاب یک موضوع جذاب :

بدیهی است که موضوعاتی  در روانشناسی وجود دارد که غیر جذاب،مهم و قابل انکار هستند و موارد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است بسیار کسل کننده به نظر برسند. شما می توانید یکی از این دو را انتخاب کنید.ولی چرا مورد اول را انتخاب نکنید(جذاب و مهم و غیر قابل انکار).شاید همین الان فکر کنید که انتخاب موضوع جالب و جذاب خیلی سخت است و از عهده شما بر نمی آید.ولی نگران نباشید تیم تحقیقاتی موسسه چشم انداز به شما کمک خواهد کرد. ناامید نشوید ، زیرا روشهای متعددی وجود دارد که با استفاده از انها می توانید موضوعات جالب و دوست داشتنی را انتخاب کنید و این باعث بشود که تبدیل به یکی از پژوهشگران برتر در رشته خودتان شوید.انشالله.

2. کاوش / تولید ایده های ناب و مرتبط :

نوآوری و تولید ایده های ناب باعث بهتر شدن محتوای مقاله شما در روانشناسی می شود. ، بنابراین مطمئن شوید که سوالات جذاب یا تکان دهنده ای را مطرح می کنید ، چالش های جدیدی را به بوته آزمایش می گذارید و با محکم و استوار از ایده های نوآورانه و خلاق خود دفاع می کنید.با این روش فرضیات رایج در روانشناسی را به زیر سوال ببرید.ت

3. انجام تحقیقات با کیفیت بالا :

از منابع معتبر علمی استفاده کنید و به درستی به آنها ارجاع دهید ، از سرقت ادبی ، و داده سازی و جعل کردن داده ها  پرهیز کنید. اگر قصد نوشتن یک مقاله معتبر علمی و بین المللی در روانشناسی دارید حتما از مقالات پر استناد در مقاله خود استفاده و رفرنس دهید.سعی کنید رفرنس مقاله شما از مجلات معتبر در روانشناسی استفاده شود .

4. نوشتن آموزنده یا الهام بخش :

همه چیز در نوشتن مقاله شما مهم است: گرامر صحیح ، سبک نوشتن مقاله ، دقت و باریک اندیشی، با جزئیات کامل نوشتن ، استفاده صحیح از واژگان و اصطلاخات حرفه ای پیروی از فرمت مجله ، سوالات چالشی،فرضیه واضخ و روشن ، مقدمه خوب ، نتیجه گیری مناسب و کاربردی  و ….

چگونه موضوعات مقاله پژوهشی روانشناسی را خوب انتخاب کنیم؟

اگر به دنبال موضوعات جالب برای نوشتن مقالات روانشناسی هستید ، چند استراتژی وجود دارد که ما آن ها را با شما به اشتراک می گذاریم:

با توجه به دانش فعلی خودتان ، ایده ای را بخاطر بسپارید ، سپس سعی کنید آنرا بصورت آنلاین و با کلمات کلیدی مرتبط تر جستجو کنید – اگر ایده شما یک فرضیه تحقیق معتبر باشد ، به احتمال زیاد قبلاً در مورد آن تحقیق شده است ، بنابراین پیوندهایی به مقالات دانشگاهی پیدا خواهید کرد و کارهای زیادی را مشاهده خواهید کرد..شاید هم ایده شما جدید و برای اولین بار به ذهن شما رسیده باشد که این کار را برای شما کمی سخت می کند چون تا کنون کسی آن را انجام نداده پس مقالات و رفرنس های زیادی را نخواهید یافت.ولی نگران نباشید می توانید رد پاهایی را در این باره پیدا کنید که ما آن را به شما یاد خواهیم داد.

ولی بهترین روش این است که موضوعاتی را دنبال کنید که  پژوهش های هر چند اندک درباره آن انجام شده باشد و یا بتوانید با دیگرانی که این تجربه را دارند صحبت و مشاوره بگیرید.

شروع به خواندن یک مقاله کلی در مورد زیرشاخه مورد علاقه خود کنید (حتی یک مقاله ویکی پدیا یا هر مقاله چاپی دیگری این کار را انجام می دهد). به احتمال زیاد چندین موضوع جالب پیدا خواهید کرد که می توان با جزئیات بیشتر آنها را بررسی کرد.

اگر موضوعات مقاله های شما حالت  رقابتی دارند یعنی زیاد بروی آنها تحقیقات گسترده ای انجام شده است کمی  تصمیم گیری را برای شما دشوار می کند ، در این خصوص سعی کنید برای ارزیابی فراوانی و کیفیت اطلاعات برای هر مبحث ، اکتشافات اساسی انجام دهید. ولی یادتان باشد که همیشه  موضوعی را برای نوشتن مقاله در روانشناسی انتخاب کنید که قبلا بر روی آن تحقیقات زیادی انجام شده باشد.این به دو دلیل مهم است:دلیل اول اینکه منابع زیادی درباره آن وجود دارد و دلیل دوم اینکه این موضوع که زیاد کار شده مهم بوده و هنوز راه حلی برای آن پیدا نشده که اگر شما پیدا کنید مشهور می شوید.

همچنین ، سعی کنید در مورد موضوع انتخاب شده و همچنین در مورد آنچه که از قبل دقیقاً پوشش داده می شود ، تأمل کنید ، تا فرصتی برای توسعه یافتن به یک موضوع جالب / واقع گرایانه / آموزنده فراهم شود.

در زیر 100 عنوان موضوع جالب برای نوشتن مقاله در روانشناسی آورده شده است. البته این موضوعات را به 10 دسته یا زیرشاخه مختلف تقسیم شده است.

 

مباحث روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی مطالعه موضوعات، مشکلات و مسائل مرتبط با روانشناسی و جامعه است. به صورت دقیق تر، روانشناسی اجتماعی بررسی علمی روشهایی است که طبق آنها افکار، احساسات و رفتارهای مردم تحت تاثیر حضور واقعی یا خیالی دیگران قرار می گیرند.روانشناسی اجتماعی، اثرات حضور دیگران را بر رفتار فرد یا رفتار خود را تحت تأثیر گروه مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند. روشن است که تأثیر دیگران بر فرد مستلزم وجود روابط متقابل بین خود با دیگران است، بنابراین به یک تعریف دیگر روان‌شناسی اجتماعی به عنوان علم مطالعه رفتار متقابل بین انسان‌ها یا علم مطالعه تعامل انسان‌ها شناخته می‌شود. تعریف دیگری نیز شده‌است ازجمله :روانشناسی اجتماعی روش مطالعهٔ علمی رفتار و واکنش و عملکردهای فرد در حضور جمع یا حضور تلویحی افراد است. تفاوت روانشناسی اجتماعی با جامعه‌شناسی در این است که جامعه‌شناسی کلیات جامعه از جمله آمار، مهاجرت، نسبت تعداد افراد براساس جنسیت و حرکت جامعه به سوی گرایش خاص را بررسی می‌کند اما روانشناسی اجتماعی رفتار فرد در جامعه را بررسی می‌کند یا به عبارت ساده تر روانشناسی اجتماعی، رفتار یک فرد به عنوان عضوی از گروه یا در مجاورت گروه یا در تعامل با گروه مورد توجه قرار می‌گیرد. در حالی که در مردم شناسی و جامعه شناسی، بیشتر به رفتار گروه های انسانی توجه می‌شود.[ تفاوت آن با روانشناسی عمومی تنها یک تفاوت اعلام شده‌است که روانشناسی عمومی به بررسی مسائلی عمومی تر می‌پردازد. کتاب روانشناسی اجتماعی به تألیف الیوت ارونسون یکی از کتاب‌های معتبر این رشته‌است. روانشناسی اجتماعی به مطالعه تمامی حرکات، افکار، رفتارها و کنش‌ها و واکنش‌های فرد در فضای جامعه می‌پردازد که فرد برای رفع نیازهای جنسی و غریزی خود بروز می‌دهد. بنابراین اگر برخی رفتارهای فرد در جامعه ناشی از چیزی غیر از رفع نیاز باشد روانشناسی اجتماعی به آن نمی‌پردازد مثل اقدام فرد به حل یک مسئله ریاضی یا نفس کشیدن.

واژه‌های تفکر، احساسات، و رفتار شامل متغیرهای رفتاری است که در هر انسانی قابل سنجش است.

 

موضوعات جالب برای نوشتن مقاله در روانشناسی اجتماعی:

 • روانشناسی تبعیض
 • نظریه هویت اجتماعی تاجفل و ترنر
 • ادراک نفس
 • علل انسانیت زدایی در آزمایش زندانیان مثلا در زندان فلان
 • جامعه چگونه رفتار ما را مدلسازی می کند ؟
 • چگونه اطاعت از یک شخصیت معتبر می تواند به ناهنجاری روانشناسی منجر شود؟
 • نقش محیط در شکل گیری شخصیت اجتماعی
 • چگونه تعلق گروهی می تواند رفتار فرد را تغییر دهد؟
 • اقدامات کنترل پرخاشگری در تظاهرات خیابانی؟
 • انطباق و اطاعت به عنوان تابعی از وضعیت اجتماعی

 

موضوعات جالب برای نوشتن مقاله روانشناسی فیزیولوژیک 

روان‌شناسی فیزیولوژیک یکی از شاخه‌های روان‌شناسی است. علم روان‌شناسی همچون دیگر شاخه‌های معرفت ریشه در کنجکاوی‌ها و نیازمندی‌های آدمی دارد. روان‌شناسی فیزیولوژیک که امروزه به عنوان یکی از شاخه‌های روان‌شناسی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود خود به مثابه رویکردی زیستی به موضوع‌های روان‌شناسی قلمداد می‌گردد که حیطه‌ای بسیار پیشرو و کارآمد است. روان‌شناسی فیزیولوژیک به مدد پژوهش هاو یافته‌های تحقیقاتی سعی بر آن دارد تا به شماری از پرسش‌های کاربردی و بنیادی پاسخ دهد. بررسی مفاهیم و پدیده‌هایی همچون افسردگی، اسکیزوفرنی، هیجان، حافظه، یادگیری، رفتار جنسی و گفتار یا اختلال‌هایی همچون بی‌خوابی، پرخوری، ناخوانی، نانویسی، کنش‌پریشی‌ها و ادراک‌پریشی‌ها در سطح زیستی و عصبی٬ و بررسی ارتباط ذهن و مغز به عنوان یک پرسش بنیادی مورد نظر روان‌شناسان فیزیولوژیک یا عصب روان‌شناسان بوده و همواره با تکیه بر ابزارها و شیوه‌های پیشرفته و کارآمد به یافته‌هایی بس شگرف دست می‌یابند. چگونگی کارکرد مغز و دیگر عناصر سیستم عصبی و درون ریز با توجه به کالبد شناسی اندام‌های مختلف دستگاه عصبی و غددی، محور اصلی پژوهش‌های روان‌شناسی فیزیولوژیک و عصب روانشناسی است

موضوعات جالب برای نوشتن مقاله در روانشناسی فیزیولوژیک

 • فیزیولوژی خواب REM
 • عواقب ناشی از اختلال خواب مداوم در مرحله REM
 • فیزیولوژی و نوروبیولوژی رویای شفاف
 • مکانیسم های مغزی
 • فیزیولوژی مغز عاشق و معشوق
 • تفاوت های فیزیولوژیکی مغزها با توجه به جنسیت
 • فیزیولوژی خشم / پرخاشگری
 • نقش سروتونین و دوپامین در احساس خوشبختی و لذت / پاداش
 • سلسله مراتب “لایه های” عصبی درگیر در درک بینایی
 • تفاوت در احساس و درک در افراد
 • مباحث تحقیقاتی روانشناسی اعصاب
 • روانشناسی رنگ ها مثلا درک روانشناسی رنگ  قرمز چگونه است؟ – یک توضیح عصبی از بی حسی
 • نقش محل اتصال گیجگاهی در ادراک از خود
 • اشکال فراموشی به دنبال آسیب مغزی
 • تجزیه و تحلیل حافظه و فرایندهای شناختی در بیمار مبتلا به فراموشی برگشتی
 • از دست دادن تدریجی تواناییهای زبانی
 • ساختارهای مغز درگیر در درک زمان
 • مغز اوتیسم تحت تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)
 • تصویربرداری عملکردی از مغز یک راهب بودایی در طی چندین نوع مراقبه عمیق
 • تغییرات بیان ژنی ناشی از مراقبه و تأثیر احتمالی آنها بر عملکرد مغز
 • ساماندهی مجدد مغز و پلاستیک عصبی در بیمارانی که تحت نیم کره قرار گرفته اند (برداشتن / غیرفعال سازی نیمکره مغز)

 

موضوعات جلب برای نوشتن مقاله در  بهداشت روان

سلامت روان به معنی وجود بهزیستی روانشناختی یا عدم وجود بیماری روانی است. وضعیت سلامت روان به کسی اطلاق می‌شود که عملکردش «در سطح قابل قبولی از تنظیم عاطفی و رفتاری» باشد. از دیدگاه روانشناسی مثبت گرا یا کل نگر، سلامت روان شامل توانایی فرد در لذت بردن از زندگی و ایجاد تعادل بین فعالیتهای زندگی و تلاش برای دستیابی به تاب آوری روانشناختی است. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سلامت روان شامل «بهزیستی ذهنی، خودکارآمدی ادراک شده، خودمختاری، توانمندی، وابستگی بین نسلی و خود شکوفایی توانایی‌های فکری و عاطفی فرد و همچنین موارد دیگر است». WHO به علاوه اظهار می‌دارد که بهزیستی فرد در تحقق بخشیدن به توانایی‌های خود، مقابله با فشارهای عادی زندگی، کار مولد و ایفای نقش در اجتماع است. تفاوت‌های فرهنگی، ارزیابی‌های ذهنی و نظریه‌های تخصصی مختلف، همه بر چگونگی تعریف «سلامت روان» تأثیر می‌گذارد.

موضوعات جلب برای نوشتن مقاله در بهداشت روان

 • اختلال در ریتم شبانه روزی به عنوان یک علامت مشخصه افسردگی
 • شباهت ها و تفاوت های بین فلج خواب و کاتاپلکسی
 • ویژگی های شخصیتی مرتبط با بالاتر بودن میزان بروز اختلال استرس پس از سانحه است
 • درک کنونی از علت شناسی اسکیزوفرنی
 • عوامل موثر در بروز اختلال چند شخصیتی
 • مهمترین عوامل اجتماعی و رویدادهای زندگی سلامت روان در یک کشور مثل ایران
 • علائم و تأثیر ADHD بر کیفیت زندگی
 • عوامل محیطی در ایجاد افسردگی نقش
 • انواع زوال عقل و علائم همراه آن
 • تنوع در رفتارهای مکرر که توسط افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری به وجود آمده است

 

مباحث روانشناسی رشد

روانشناسی تکوینی یا روان‌شناسی تحولی که در سال‌های گذشته با عنوان روان‌شناسی ژنتیک شناخته می‌شد؛ شاخه‌ای از علم روان‌شناسی است که به توصیف و تبیین تغییرات در طول زندگی فرد می‌پردازد و از رشته‌های مختلف زیست‌شناسی، جامعه‌شناسی، تعلیم و تربیت و پزشکی کمک می‌گیرد. اگر چه روان‌شناسی تکوینی به تمام مراحل زندگی انسان از تولد تا مرگ می‌پردازد، اما بر کودکی و نوجوانی تأکید دارد.

روان‌شناسان تکوینی در پی آن هستند تا چگونگی تکوین روانی انسان را در طول زمان تعیین کنند، برای تحقق این هدف روان‌شناسان، رفتار افراد را در سنین مختلف به دقت مورد مشاهده قرار می‌دهند. از سوی دیگر روان‌شناسان به تبیین تکوین می‌پردازند که در آن دو الگوی عمومی و اختصاصی را مد نظر دارند. سومین هدف روان‌شناسی تکوینی این است که حاصل مطالعات توصیفی و تبیینی خود را در مورد پرورش انسان به کار بگیرد و تکامل روانی انسان‌ها را به حداکثر برساند. این جنبه کاربردی رشد خصوصاً به کودکان و نوجوانانی که به دلایلی دچار نارسایی در رشد شده‌اند، می‌پردازد.

رشد انسان جریانی است که به صورت مراحل پیوسته ظاهر می‌شود. هر مرحله به صورت طرح و سازمان متفاوتی از تکرار جریان‌های مرحلهٔ قبل است. الگوهای قبلی را می‌توان مقدمه‌ای دانست که به عنوان جزئی از سطح رشد بعدی در می‌آیند.

روان‌شناسی تکوینی، علمی است که جریان تحولات و تغییرات (کمی و کیفی) جسمی، ذهنی، عاطفی، و عملکرد فرد را در طول عمر از لحظه تولد (از لحظه انعقاد نطفه) تا هنگام مرگ مطالعه می‌کند.

موضوعات جالب در روانشناسی رشد

 • انواع رفتارهای جالب  در کودکان
 • نقش آمیگدالا به عنوان عامل تغییر در مغز نوجوانان
 • تکامل حافظه کوتاه مدت از اوایل دوران کودکی
 • چقدر نظم و انضباط برای رشد هماهنگ شخصیت کودک کافی است؟
 • بحران میانسالی در زنان و مردان: شباهت ها و تفاوت ها
 • نیازهای عاطفی کلیدی کودکان (مراقبت ، حمایت از عشق ، آزادی ، ایمنی ، پذیرفته شدن و درک شدن ، و غیره)
 • کودک آزاری به عنوان عامل ایجادکننده آزارهای روحی متعدد در زندگی بعدی
 • تأثیر نادیده گرفتن نیازهای عاطفی کودک در زندگی بزرگسالان
 • تست آینه در کودکان و حیوانات (شباهت ها و تفاوت ها)
 • تغییرات روانی مرتبط با پیری

 

مباحث تحقیق روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت به مطالعهٔ فرایندهای رفتاری و روان شناختی در هنگام سلامت، بیماری و مراقبت سلامت می‌پردازد. این علم معطوف به درک این نکته است که چگونه عوامل و عوامل فرهنگی، رفتاری و روان شناختی باعث سلامت یا بیماری جسمی می‌شود. عوامل روان شناختی می‌تواند به‌طور مستقیم بر سلامت اثرگذار باشد.برای مثال، عوامل استرس زای محیطی که غالباً رخ می‌دهد که به صورت تجمعی بر محورآدرنال-غدهٔ هیپوفیز- هیپوتالاموس اثر می‌گذارد، به مرور زمان، می‌تواند به سلامت آسیب وارد نماید. عوامل رفتاری هم می‌تواند سلامت شخص را تحت‌الشعاع قرار دهد.برای مثال، رفتارهای خاص می‌تواند، به مرور زمان، آسیب وارد کند (مصرف دخانیات، سوء مصرف مشروبات الکلی) یا ارتقاء دهندهٔ سلامت باشد (ورزش، رژیم غذایی کم چربی). روان شناسان سلامت یک رویکرد روان شناختی زیستی اجتماعی را اتخاذ می‌کنند. به عبارت دیگر، روان شناسان سلامت، سلامت را علاوه بر این که مربوط به فرایندهای بیولوژیکی (برای مثال ،ویروس، تومور و غیره) می‌دانند، همچنین به عوامل روان شناختی (مانند افکار و اعتقادات)، رفتاری( مثلاً عادات)، و فرایندهای اجتماعی (مانند قومیت و وضعیت اقصادی اجتماعی) هم مربوط می‌دانند.

با درک عوامل روان شناختی که ممکن است بر سلامت اثرگذار باشد، و با استفاده از این علم به صورت سازنده، روانشناسان سلامت می‌توانند سلامت را با کار مستقیم با بیماران یا به‌طور غیرمستقیم در برنامه‌های سلامت عمومی در مقیاس بزرگ بهبود بخشند. بعلاوه، روانشناسان سلامت می‌توانند در آموزش دیگر متخصصان مراقبت سلامت مشارکت نمایند (برای مثال، پزشکان و پرستاران) جهت منتفع شدن از دانشی که این علم هنگام برخورد با بیماران به وجود آورده‌است. روانشناسان سلامت همگام با دیگر متخصصان در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها، مراکز سلامت و بهداشت عمومی که در مقیاس بزرگ بر روی برنامه‌های ارتقاء سلامت و تغییر رفتار مشغول بکارند، و در مراکز و دانشگاه‌های علوم پزشکی جایی که آن‌ها به تدریس پرداخته و پژوهش‌ها را انجام می‌دهند به ایفای وظیفه می‌پردازند. اگرچه بارقه‌های اولیه این علم را می‌توان در رشتهٔ روانشناسی بالینی جستجو کرد، چهار گرایش مختلف در روانشناسی سلامت و یک رشته مرتبط، روانشناسی سلامت شغلی(OHP)، در گذر زمان تکامل یافته‌اند. چهار گرایش شامل روانشناسی سلامت بالینی، روانشناسی سلامت عمومی، روانشناسی سلامت جامعه و روانشناسی سلامت انتقادی هستند. سازمان‌های حرفه‌ای و تخصصی در خصوص بخش روانشناسی سلامت شامل بخش 38 انجمن روانشناسی آمریکا انجمن روان‌شناسی آمریکا (APA)، بخش روانشناسی سلامت انجمن روانشناختی بریتانیا (BPS) و جامعهٔ روانشناسی سلامت اروپا هستند. مرکز تأیید صلاحیت پیشرفته در آمریکا به عنوان یک روانشناس سلامت بالینی از طریق انجمن روانشناسی حرفه‌ای آمریکا فراهم می‌گردد

موضوعات جالب در روانشناسی سلامت

 • نقش کمک روانشناختی در مدیریت اختلالات خوردن
 • کارایی گروه درمانی در مراقبت تسکینی
 • مدیریت درد مزمن از طریق تکنیک های مراقبه
 • موثرترین مداخلات برای اعمال پرهیز از اعتیاد به مواد مخدر
 • درسهایی که از 12 مرحله ذکر شده در برنامه های توانبخشی الکلی های ناشناس ذکر شده است
 • یک تفسیر روانشناختی از نقش اصلی اعتقاد به الکل در برنامه های توان بخشی ناشناس
 • رویکردهایی برای کنترل استرس و افسردگی در بیماران سرطانی استفاده می شود
 • ورزش بدنی به عنوان ابزاری ارزشمند برای کنترل خلق و خو و استرس
 • تأثیر تعامل اجتماعی و ورزش بدنی بر توانایی های شناختی
 • استراتژی های ارتباطی با بیماران برای تشویق صفحه های منظم (برای سرطان پستان ، بیماری های قلبی و غیره)

 

موضوعات جالب در روانشناسی قانونی

روانشناسی قانونی یک شاخه تخصصی و کاربردی روانشناسی است، با موضوعاتی سر و کار دارد که روانشناسی و قانون را به یکدیگر پیوند می دهد، غالبا در مجازات و جلوگیری از جرم و جنایت ها نقش ایفا می کند و بر خود مجرمین و جنایتکاران متمرکز می باشد. روانشناسی قانونی هماهنگ کننده نظریه های روانشناسی و بیماری شناسی لازم برای اجرای کیفر قانونی است. پس از جستجو در پایگاه داده های اطلاعاتی در دسترس با کلید واژه های مناسب به دو زبان فارسی و انگلیسی مقالات، کنگره ها، سمینارها، کتاب ها، گزارش ها و یاداشت هایی که بیشترین ارتباط را با اهداف مورد نظر داشتند انتخاب و مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که در سال های اخیر با ارائه تصاویر متعدد در فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و کتاب ها، علاقه به روانشناسی قانونی به طور قابل توجهی افزایش یافته است. گرچه ترسیم روانشناسی قانونی در رسانه های عمومی به طور قطع چشمگیر و قابل توجه هستند، ولی این تصاویر لزوما دقیق نیستند. با توجه به نظریه های روانشناسی و بیماری شناسی و همچنین قوانین مربوطه، روانشناسی قانونی برای صدور حکم نهایی در مورد متهمان، به قضات و شوراهای عالی قضایی کمک می کند. روانشناسانی که در این حوزه فعالیت می کنند اصول روانشناختی را در جنبه های قانونی به کار می بندند. از جمله این فعالیت ها می توان به مطالعه رفتارهای مجرمانه و درمان آنها و یا کار در دستگاه های قضایی اشاره کرد. آنها به طور مشخص نقش مهمی را در نظام عدالت کیفری بازی می کنند. تعدادی از روانشناسان قانونی به طور مستقیم در نظام عدالت کیفری به منظور سنجش، ارزیابی و درمان افرادی که مرتکب جرم شده اند یا افرادی که قربانی جرم و جنایات بوده اند، کار می کنند. سایرین به موارد اتهام کودک آزاری رسیدگی می کنند، با شاهدان کودک کار می کنند، افراد درگیر در اختلافات و مشاجرات حضانت فرزند را ارزیابی می کنند و صلاحیت روانی متهم برای محاکمه را می سنجند. مقاله مروری حاضر تلاش کرده است تا با ارائه اطلاعات مبتنی بر شواهد در خصوص روانشناسی قانونی، وزراتخانه ها و سازمان های قانونی از جمله سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران بتوانند زمینه ایجاد این رشته تخصصی را در مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه های ایران فراهم سازند و همچنبن کیفیت ارائه خدمات تخصصی بهداشت روانی، روانشناختی و قانونی را در نظام کیفری و همچنین برای دریافت کنندگان این خدمات در مراکز قضایی، قانونی و تادیبی کشور ارتقاء بخشند.

موضوعات جالب در روانشناسی قانونی

 • حافظه شاهد عینی چقدر قابل اعتماد است؟ – موارد معروف شامل خطا پذیری حافظه در فرآیندهای قضایی
 • عوامل خطر برای شواهد غیرقابل اعتماد شاهدان عینی
 • توجیه هنجارهای قانونی تنظیم کننده حداقل سن شاهد
 • موارد مشهور از حقوق قضایی آمریکا شامل کاشت حافظه کاذب در افراد با احتمال زیاد (پرونده پل اینگرام)
 • ارزیابی صلاحیت حقوقی برای محاکمه
 • قوانین تعامل کلامی با مجرمان / شاهدان عینی در دادگاه برای تقویت همکاری
 • قوانین رفتاری برای روانشناسان قانونی در دادگاه مهم است
 • ارزیابی قابلیت اطمینان شواهد جمع آوری شده تحت اشکال مختلف فشار به استثنای موارد ذکر شده در قانون اساسی ایالات متحده (قانون استثنا)
 • تنوع در تعریف جنون (که شخص را از مسئولیت قانونی معاف می کند) در ایالات مختلف ایالات متحده
 • روانشناسان دانش هنگام خدمت به عنوان شاهد خبره در دادگاه باید از این دانش برخوردار باشند

 

مباحث جالب برای مقاله نوشتن در روانشناسی تربیتی

روان‌شناسی تربیتی (انگلیسی: educational psychology) یکی از شاخه‌های روان‌شناسی است که به تحقیق در مسائل یادگیری و آموزش می‌پردازد.

روانشناسان تربیتی در مسائل یادگیری و آموزش تخصص دیده‌اند و ممکن است به کار در مدارس بپردازند ولی اغلب در استخدام دانشکده‌های تربیت معلم هستند و به تحقیق درباره شیوه‌های آموزش دادن به بچه‌ها و تربیت معلمان می‌پردازند.

مباحث جالب برای مقاله نوشتن در روانشناسی تربیتی

 • تقویت اجتماعی در مقابل پاداش مادی برای تشویق یادگیری در دانش آموزان
 • سبک فرزندپروری در دوره های بعدی زندگی بر تخصص حرفه ای فرد تأثیر می گذارد
 • آیا نواختن سازهای پیچیده باعث افزایش عملکرد شناختی در دانش آموزان می شود
 • درک ارزش ارزش شخصی چه تاثیری در پیشرفت تحصیلی دارد؟
 • پیامدهای آزار و اذیت در مدرسه بر درک از خود
 • چقدر تلاش درسی برای سنین مختلف مناسب است؟
 • آیا سیاست تکالیف بدون تکالیف (مانند فنلاند) تأثیرات مثبتی بر عملکرد دانش آموزان دارد؟ آیا چنین مدلی برای ایالات متحده قابل استفاده است؟
 • تطبیق تدریس برای دانشجویان نارساخوان
 • اهمیت محبت در آموزش کودکان خردسال
 • استراتژی های ایجاد انگیزه یادگیری در دانش آموزان

 

مباحث جالب برای نوشتن مقاله در روانشناسی جنایی

روان‌شناسی جنایی شاخه‌ای از دانش روان‌شناسی است که به عوامل روانی مربوط به جرم و بزهکاری می‌پردازد. روانشناسی جنایی علم مطالعه شخصیت بزهکاران و نیز روش‌های بازاجتماعی شدن آنان و بررسی نقش محیط (به معنای عام) بر رفتار مجرمانه است. به بیان جامع‌تر می‌توان این‌گونه بیان کرد که علم مطالعهٔ شخصیت تبهکار و شناخت دلایل و انگیزه‌های تبهکاری است که این دلایل و انگیزه‌ها به شیوه‌های جامعه‌پذیری، اجتماعی شدن، تجربه‌های دوران کودکی و محیط زندگی و همچنین نقش ژنتیک و اختلالات روان شناختی در ایجاد شخصیت فرد تبهکار در هنگام اعمال جرم اشاره می‌کند. در یک جمله روانشناسی جنایی را می‌توان «مطالعهٔ علمی رفتار جنایی و فرایندهای ذهنی‌ای که در ارتکاب جرم نقش دارند»، تعریف کرد.

کار روان‌شناسان جنایی معمولاً یافتن روش‌هایی برای پیشگیری از جنایت دوبارهٔ مجرمین باسابقه یا جنایتکاران دارای اختلال روان است. از وظایف دیگر این گونه روان‌شناسان، تهیه کردن پرونده‌های روان‌شناختی برای بزهکاران باسابقه و پرسابقه و بررسی دلایل روحی و روانی این جنایت‌ها است.

مباحث جالب برای نوشتن مقاله در روانشناسی جنایی

 • ویژگی های اصلی شخصیت (روان رنجوری) که می تواند به عنوان پیش بینی کننده رفتار مجرمانه عمل کند
 • تفاوت روانشناختی معمولی بین بزهکاران نوجوان و بزرگسال
 • آیا بازداشت بزهکاران بزرگسال و نوجوان برای همگان ضرر دارد (از نظر تحصیل مجدد)؟
 • جهان بینی یک قاتل زنجیره ای – آیا الگوهای متفاوتی در موارد مختلف وجود دارد؟
 • تعادل بین اهداف مجرمانه و عوامل بازدارنده
 • میزان برنامه ریزی در تهیه یک جرم درباره مجرمان چه می گوید
 • درجه کنترل هنگام ارتکاب جرم و استفاده از آن برای پروفایل جنایی
 • گرفتاری های روانی که اغلب باعث رفتار مجرمانه می شوند
 • تحلیلی از جهان بینی جنایتکاران زندانی (چه چیزی غالب است ، پشیمانی ، عصبانیت ، ناامیدی ، خود ترحم ، احساس بی عدالتی ، سرنوشت سازی و …
 • نیازهای عاطفی و اجتماعی مجرمان برای ورود / ادغام موثر جامعه پس از آزادی

 

موضوعات جالب برای نوشتن مقاله در روانشناسی بالینی

روان‌شناسی بالینی شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به درک، پیش‌بینی و درمان نابهنجاری، ناتوانی و آشفتگی‌های شناختی، هیجانی، زیست‌شناختی، روان‌شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می‌کند و در گسترهٔ وسیعی از جمعیت‌های در جستجوی درمان کاربرد دارد.

نقش‌های شش‌گانهٔ روانشناسی بالینی، ارزیابی و تشخیص، مداخله و درمان، مشاوره، آموزش و نظارت بر کار روان‌درمانگرها، پژوهُش و مدیریت است. غالب کارهای روانشناس بالینی، در راستای درمان و تشخیص، آموزش و پژوهش است.

بیشترین شمار روان‌شناسان در این رشته (روانشناسی بالینی) کار می‌کنند، یعنی رشته‌ای که با کاربرد اصول روان‌شناختی، به امر تشخیص و درمان مشکلات عاطفی و رفتاری می‌پردازد. مثلاً بیماری‌های روانی، بزهکاری نوجوانان، رفتار جرم‌آفرین، اعتیاد دارویی، عقب‌ماندگی ُذهنی، کشمکش‌های زناشویی و خانوادگی، و سایر مشکلات خفیف سازگاری.

روان‌شناسی بالینی می‌تواند؛ با بیمارستانهای روانی، دادگاه‌های کودکان یا سازمان‌های نظارت بر بزهکاران، درمانگاه‌های بهداشت روانی، مدارس، نهادهای ویژه با روان‌پزشکی، ارتباط نزدیک داشته باشد.

موضوعات جالب برای نوشتن مقاله در روانشناسی بالینی

 • پیشرفت و محدودیت در دستکاری های بالینی تعدیل کننده های عصبی برای درمان افسردگی
 • درمان شناختی رفتاری در مقابل درمان افسردگی
 • الکتروشوک درمانی به عنوان آخرین راه حل در درمان افسردگی شدید و اختلال دو قطبی است
 • قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی برای درمان اختلال استرس پس از سانحه
 • پیامدهای بالینی تحقیقات رویای شفاف (برای روان پریشی ، کابوس ، PTSD)
 • نقش حمایت عاطفی برای درمان بیماران مبتلا به اعتیاد
 • روشهای اجرای پایبندی به رژیمها در بیماران مبتلا به اختلالات خوردن
 • رویکردهای ابتکاری در درمان هراس
 • درمان رفتاری شناختی برای بیماران مبتلا به اوتیسم
 • نوروفیدبک و یکپارچه سازی حسی / کار درمانی برای کودکان مبتلا به سندرم آسپرگر
 • نوشتن راهنما براساس موضوع شما

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید