Geodatabase


Geodatabase چیست؟

شرکت ESRI به دنبال ارائه مدل‌های Coverage و shapefile در دهه‌های 1980 و 1990 سومین مدل اطلاعاتی خود را تحت عنوان Geodatabase در سال 1999 معرفی نمود.Database به معنی پایگاه داده و حاوی اطلاعات توصیفی و Geo به معنی اطلاعات مکانی و حاوی گرافیک می‌باشد.

ژئودیتابیس یک فرمت رایج GIS می‌باشد که بر خلاف سایر فرمت‌ها نظیر Shapefile  دارای مزایایی است که مهم‌ترین آن این است که در Geodatabse  از تمامی مزایای سیستم‌های مدیریت پایگاه داده یا DBMS استفاده می‌شود.

برخی از مزایای Geodatabse نسبت به سایر فرمت‌های GIS عبارت‌اند از:

 • تعداد فایل‌های سیستمی کمتر و در نتیجه حجم و اشتباه کمتر
 • ذخیره چندین نوع عارضه در یک ژئودیتابیس
 • ارتباط راحت‌تر با سایر نرم‌افزارها
 • عدم محدودیت در حجم
 • ایندکس گذاری مکانی  (Spatial Indexing)
 • تراکنش‌های طولانی (Long Transaction)
 • نسخه گذاری (Versioning)
 • قابلیت تعریف دامنه (Domain)
 • قابلیت تعریف زیر نوع (Subtype)
 • قابلیت تعریف روابط توپولوژیکی(Topological Relationships)
 • قابلیت تعریف شبکه هندسی (Geometric Network)

چرا ژئودیتابیس؟

ژئودیتابیس یک راه سازمان یافته برای جمع آوری داده ها در کنار یکدیگر میباشد. تمام داده هایی که به نحوی با یکدیگر در ارتباط هستند در یک ژئودیتابیس کنار هم قرار میگیرند. برای مثال، ممکن است داده های مختلف یک شهر، اعم از لایه های هیدرولوژی، کاربری اراضی، راههای ارتباطی و مراکز آتش نشانی در یک ژئودیتابیس واحد قرار گیرند.

در مقایسه با یک Shapefile که فقط میتوانست داده های مربوط به یک لایه را در خود ذخیره کند، در ژئودیتابیس محدودیت خاصی درخصوص تعداد لایه های ذخیره شده یا همان FeatureClass ها  نداریم. علاوه بر این در یک ژئودیتابیس میتوان یک توپولوژی تعریف کرد و این قابلیت در Shapefile موجود نیست.

هنگامی که شما میخواهید از داده های با محدوده مشخص (domain) استفاده کنید، یک Raster Catalog بسازید، یک Geometric Network بسازید و آنالیز شبکه انجام دهید، نیاز به ژئودیتابیس پیدا خواهید کرد.

همچنین یک Geodatabase از کارایی و سرعت بالاتری، مخصوصاً هنگامی که در داده های توصیفی جستجو میکنید، برخوردار است.

به دلیل اینکه Shapefile از DBF برای ذخیره سازی داده های توصیفی استفاده میکند، نام ستونهای آن نمیتواند بیش از 13 کاراکتر یا حرف باشد، اما در یک Geodatabase خبری از این محدودیتها نیست.

چرا فایل ژئودیتابیس (File Geodatabase) بطور باورنکردنی خوب عمل میکند؟

قبل از این، انتخاب ما برای داشتن یک دیتابیس محلی (در کامپیوتر شخصی خودمان) چیزی جز فرمت MDB نبود. این فرمت محدودیت داشت و نمیتوانستیم فایلی با حجم بیشتر از 2 گیگابایت داشته باشیم. این محدودیت برای کاربرانی که بصورت معمول از Access استفاده میکنند میزان کمی نیست و به راحتی میتوان داده های برداری بسیاری را درون یک فایل MDB ذخیره نمود. اما هنگامی که قرار باشد داده های رستر ی خود را در آن ذخیره کنیم با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

برای حل این مشکل، شرکت Esri فرمت جدیدی را بنام File Geodatabase طراحی کرد. اگر بخواهیم در محیط ویندوز به این فرمت نگاهی بیاندازیم، خواهیم دید که تعداد زیادی فایل در داخل یک فولدر قرار دارند که داده ها بصورت باینری داخل آنها ذخیره شده است. درحقیقت نکته کلیدی این است که در این فرمت، به دلیل تعدد فایلها، خبری از محدودیت حجم فایل نیست.

یک فایل ژئودیتابیس (File Geodatabase) به کاربران اجازه میدهد تا اطلاعات خود را فشرده سازی کنند، ایندکس مکانی برای داده هایشان درنظر بگیرند، داده های رستری خود را با استفاده از تکنیک Tile کردن آنها مدیریت کنند و همچنین امکان استفاده چند کاربر از یک دیتابیس محلی وجود دارد.

علیرغم اینکه فایل ژئودیتابیس بصورت اختصاصی در یک جا ذخیره میشود و در برخی موارد قابل اعتماد به نظر نمیرسد، از لحاظ صرفه جویی در حجم داده ها و فشردگی اطلاعات در صدر قرار دارند.

کتاب آموزش جامع و عملی ArcGIS مقدماتی و پیشرفته/ همراه با داده های تمرینی و نرم افزار
مولفان سعید جوی زاده/ منیژه براهیمی / مسلم شمشیری/ میلاد قمرزاده
انتشارات آکادمیک
تلفن تماس سفارش کتاب: 09382252774
وبسایت آموزشی: www.gisland.org
لینک سفارش کتاب: http://ketabpage.ir/shop/

سیستم اطلاعات جغرافیایی


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4357

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4357

Arc GISArc MapArc scanDigit  کردنEditorGeodatabase چیست؟gisGIS readyGIS آشنایی با کتبGIS آشنایی با مجلات معتبر جی ای اسآرک جی آی اسآرک مپآشنایی با مجلات معتبرآشنایی با مجلات معتبر جی ای اسآشنایی با نرم افزار GISآشنایی با نرم افزار جی ای اسآشنایی با نرم افزارهای متن باز GISآشنایی با نرم افزارهای متن باز جی ای اسآموزش GISآموزش GIS در ادارات و سازمانها در شیرازآموزش GIS در شیرازآموزش Web GIS در شیرازآموزش تحلیل فضایی با GISآموزش تحلیل فضایی با جی ای اسآموزش تخصصی GIS در شیرازآموزش تخصصی جی ای اس در شیرازآموزش جی ای اسآموزش جی ای اس در ادارات و سازمانها در شیرازآموزش جی ای اس در شیرازآموزش درون یابی با استفاده از GISآموزش درون یابی با استفاده از جی ای اس در تهرانآموزش مقاله نویسی ISI در حوزه جی ای اسآموزش مقاله نویسی ISI در حوزهGISآموزش مکان یابی با GISآموزش مکان یابی با جی ای اسآموزش مکانیابی با AHP در شیرازآموزش وب جی ای اس در شیرازآموزشگاه GISآموزشگاه GIS در شیرازآموزشگاه جی ای اسآموزشگاه جی ای اس در شیرازتجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از GISتجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از جی ای استدریس خصوصی GIS در شیرازتدریس خصوصی جی ای اس در شیرازتهیه نقشه با استفاده از GISتهیه نقشه با استفاده از جی ای استهیه نقشه تراکم در GISتولید مدل رقومی ارتفاعی زمین در GISتهیه نقشه تراکم در جی ای استولید مدل رقومی ارتفاعی زمین در جی ای اسداده های توصیفی در GISداده های توصیفی در جی ای اسداده های مکانی در GISداده های مکانی در جی ای اسدانلود Arc Hydroدانلود Xtoolsدانلود داده های Shapefile ایراندانلود داده های شیپ فایل ایراندانلود نرم افزار GISدانلود نرم افزار جی ای اسدانلود نرم افزارهای متن باز GISدانلود نرم افزارهای متن باز جی ای اس GISدوره GISدوره GIS در شیرازدوره آموزش Arc Hydro در شیرازدوره آموزش آرک هیدرو در شیرازدوره آموزشی GIS در شیرازدوره آموزشی جی ای اس در شیرازدوره جی ای اس در شیرازدیجیت کردن در GISرقومی سازی در GISسعید جوی زادهسیستم اطلاعات جغرافیاییسیستم اطلاعات مکانیکاربرد  GIS در علوم خاککاربرد GIS در برنامه ریزی شهریکاربرد GIS در زمین شناسیکاربرد GIS در کشاورزیکاربرد GIS در گردشگریکاربرد GIS در محیط زیستکاربرد GIS در منابع آبکاربرد GIS در هیدرولوژیکاربرد جی ای اس GIS در برنامه ریزی شهریکاربرد جی ای اس GIS در پزشکی کاربرد جی ای اس GIS در جغرافیاکاربرد جی ای اس GIS در زمین شناسیکاربرد جی ای اس GIS در علوم خاککاربرد جی ای اس GIS در کشاورزیکاربرد جی ای اس GIS در گردشگریکاربرد جی ای اس GIS در محیط زیستکاربرد جی ای اس GIS در منابع آبکاربرد جی ای اس GIS در هیدرولوژیکاربردGISدر پزشکی کاربرد GIS در جغرافیاکارگاه آموزش GIS در شیرازکارگاه آموزش جی ای اس در شیرازکارگاه آموزش مکانیابی با AHP در شیرازکلاس GISکلاس GIS در شیرازکلاس جی ای اس در شیرازمدرسGISمدل رقومی ارتفاعی زمینمدلسازی با استفاده از GISمدلسازی با استفاده از جی ای اسمراحل رقومی سازی نقشهمشاوره پایان نامه GISمشاوره پایان نامه جی ای اسمعرفی کتب جی ای اسمعرفی کتبGISمعرفی مجلات معتبر GISمعرفی مجلات معتبر جی ای اسمنیژه براهیمیموسسه آموزشی GISموسسه آموزشی GIS در شیرازموسسه آموزشی جی ای اسموسسه چشم انداز هزاره سوم مللنماد گذاری نقشه تراکم در جی ای اسنمادگذاری نقشه تراکم در GISوکتوری کردن یک نقشه اسکن شدهوکتوری نمودن لایه‌های رستری به روش اتوماتیکوکتوری نمودن لایه‌های رستری به روش نیمه اتوماتیک

288 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.