آموزش gis در حمل و نقل

تقریباً در هر زمینه زندگی ، GIS می تواند در دستیابی به تعالی حمل و نقل نیز کمک کند. به طور قابل توجهی به برنامه ریزی ، نظارت و مدیریت سیستم های پیچیده ای که در برنامه ریزی و مدیریت حمل و نقل موثرتر هستند کمک می کند. GIS در تعیین ارتقا، ظرفیت ، بهبود عملیات و شناسایی استراتژیک ترین سرمایه گذاری ها برای عملکرد بهینه سیستم حمل و نقل در هر کشور کمک می کند. بیایید درک کنیم که چگونه می توان از GIS در حمل و نقل برای مدیریت بهتر زیرساخت های جاده استفاده کرد.

استفاده از GIS در حمل و نقل گسترده است. زمینه های اصلی برنامه ها شامل نگهداری بزرگراه ، مدل سازی ترافیک ، تجزیه و تحلیل تصادفات و برنامه ریزی مسیر است.

GIS در مدیریت بزرگراه ها

مدیریت تعمیر و نگهداری بزرگراه مسئله مهمی است که با استفاده از GIS می توان آن را بهتر کنترل کرد. مقامات در بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال حاضر به طور جدی به دلیل مزایای کاهش هزینه ها و افزایش سهولت ، از GIS برای بزرگراه ها و مدیریت حمل و نقل استفاده می کنند.

مهمترین هدف استفاده از GIS تجسم به دست آمده از طریق نقشه است. با تجسم داده های زمان واقعی ، برنامه ریزان حمل و نقل می توانند به راحتی مسائل بالقوه را شناسایی کنند که می توانند با کارآیی و صرفه اقتصادی بیشتر از روش های غالب حل شوند. از طریق نقشه های دقیق GIS ، این اطلاعات می توانند به راحتی به تصمیم گیرندگان و مردم منتقل شوند.

به عنوان مثال ، فناوری GIS موبایل Esri به تیم های نگهداری و بازرسی حمل و نقل اجازه می دهد تا هنگام جمع آوری و به روزرسانی اطلاعات از مکان های دور ، در وقت صرفه جویی کنند. با استفاده از GPS و دستگاه های مجهز به GIS ، اکیپ های میدانی اطلاعات را به صورت دقیق از این زمینه جمع آوری می کنند و پایگاه داده های سازمانی مستقر در دفتر را در زمان واقعی به روز می کنند. از طریق GPS و فناوری Esri ، مقامات می توانند منابع و دارایی ها را در زمان واقعی ردیابی کنند ، و اجازه می دهند سریع به هر رویدادی که نیاز به توجه فوری دارد پاسخ سریع دهند. آنها همچنین می توانند با مشاهده فوری محل کار یا کار بازرسی بر روی نقشه ، بطور موثرتری منابع موبایل را مدیریت کنند و سپس منابع را در صورت لزوم مجدداً مستقر کنند. با بهینه سازی برنامه ریزی و مسیریابی تیم های نگهداری و بازرسی ، دستاوردهای قابل توجهی در بهره وری حاصل می شودکه نه تنها بهره وری را افزایش می دهد بلکه باعث صرفه جویی قابل توجهی در سوخت می شود. یکپارچه سازی سیستم مدیریت سفارش کار ، مسیریابی و نرم افزار زمان بندی به مدیران بزرگراه مدرن این امکان را می دهد تا با کارایی بیشتری نیروی کار موبایل خود را هدایت کنند و اطمینان حاصل کنند که از منابع به طور موثر استفاده می شود.

gis در حمل و نقلGIS در مدل سازی ترافیک

داده های GIS همچنین می توانند برای شبیه سازی ترافیک در مقیاس بزرگ به مدل های جاده ای کاربردی تبدیل شوند. داده های GIS می توانند شبکه های جاده ای را در سراسر جهان به عنوان خط دانه های دارای ویژگی مشخص کنند. نقشه های راه از پایگاه داده GIS می توانند برای ایجاد خودکار مدل های سه بعدی هندسی صحیح و از نظر توپولوژیکی سازگار شبکه های جاده ای در مقیاس بزرگ ، به راحتی مورد استفاده قرار گیرند تا به راحتی در یک شبیه سازی ترافیک در زمان واقعی ، تجسم تعاملی دنیای مجازی و ناوبری خودکار خودرو استفاده شوند. نمایش مدل حاصل همچنین می تواند ویژگی های مهم جاده ای را برای شبیه سازی ترافیک ، از جمله رمپ های هموار متصل ، بزرگراه ها ، روگذرها ، مناطق ادغام قانونی و تقاطع ها فراهم کند.

GIS در تجزیه و تحلیل تصادف

سوانح رانندگی یکی از مهمترین موضوعات ملی و بین المللی است و پیامدهای آن برای سطح سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی یک کشور مهم است. مدیریت اطلاعات حوادث رانندگی به سیستم های اطلاعاتی با قابلیت تحلیلی و دسترسی به داده های مکانی و توصیفی نیاز دارد. GIS تجزیه و تحلیل مکانی قدرتمندی را ارائه می دهد ، به مقامات اجازه می دهد الگوها را کشف کنند و برای درک بهتر رفتارهای سفر و تجزیه و تحلیل تصادفات ، اطلاعاتی کسب کنند.

GIS به طور قابل توجهی در تجزیه و تحلیل تصادفات کمک می کند و منجر به کاهش تعداد تصادفات در جاده ها نیز می شود. سیستم اطلاعات جغرافیایی امکان انتخاب دقیق ، دقیق و غربالگری و کاهش داده ها را فراهم می کند. همچنین ، امکان تجزیه و تحلیل فضایی نتایج را در قبل و بعد از پردازش فراهم می کند. این امکان را می دهد که آمار فضایی را که به داده های ارجاع شده از نظر جغرافیایی متکی است ، توسعه دهد.

به عنوان مثال ، از طریق تجزیه و تحلیل تاریخچه تصادفات ، یک شرکت حمل و نقل قادر به شناسایی موارد قابل توجه ایمنی و تعیین مناطقی است که می توان برای کاهش تعداد حوادث اقدامات انجام داد. GIS همچنین می تواند به کاربر اجازه دهد دو ماه تصادف را برای مقایسه انتخاب کند. این آمار می تواند در نشان دادن کاهش تصادفات در طی یک دوره زمانی مفید باشد.

GIS در برنامه ریزی مسیر

برنامه ریزی مسیر یک برنامه مهم در حمل و نقل است. موانع موجود در مسیرها می تواند منجر به تاخیر و ضررهای غیرضروری شود. این به نفع همه مشاغل و مردم است که از قبل بدانند کدام مسیر بهترین مسیر را دنبال می کند. این دانش می تواند به صرفه جویی در وقت و به دست آوردن بهترین نسبت هزینه / سود کمک کند. سیستم های مبتنی بر GIS به سرعت تخمین های اساسی اقتصادی ، جمعیتی و هزینه ای را برای برنامه ریزی مسیرهای جدید ارائه و تحلیل می کنند. این امر در تجزیه و تحلیل مسیرهای موجود ، جمع آوری داده ها و اطلاع رسانی به موتورسواران برای تغییر مسیرها کمک می کند.

برنامه ریزی مسیر همچنین به عنوان بخشی از برنامه ریزی مکان ، تجزیه و تحلیل مناطق آبگیر برای سایت های مختلف ، محاسبه زمان رانندگی کلی به سایت و از آن ، به حداکثر رساندن ورودی بالقوه مشتری و اطمینان از دسترسی بهتر به آن استفاده می شود.

مدیریت معابر مدرن یک کار پیچیده است. از سیستم های کنترل ترافیک رایانه ای و سیستم های مدیریت حوادث و ایمنی گرفته تا فعالیت های موثر در برنامه ریزی و نگهداری بهبود سرمایه ، برنامه ریزان حمل و نقل برای مدیریت م effectivelyثر جاده های امروزی باید از طیف گسترده ای از فناوری ها استفاده کنند. GIS می تواند به برنامه ریزان حمل و نقل کمک کند تا اطلاعات کل آژانس را برای دستیابی به کارایی و نتایج عملیاتی بهتر ادغام کنند. با آوردن GIS در حمل و نقل ، می توان در کل چرخه عمر زیرساخت ها – از برنامه ریزی و طراحی از طریق مدیریت بررسی و ساخت و ساز گرفته تا عملیات و نگهداری ، بهره وری بالاتری به دست آورد. GIS در کاهش مشکلات ، هم برای مسافران و هم برای برنامه ریزان ، کمک می کند. همانطور که مسافران از بهترین مسیرهای مقصد خود مطلع می شوند ،متخصصان حمل و نقل به توانایی پیشرفته ای برای مدیریت زیرساخت های خود مجهز می شوند

 

18 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید