GIS در نفت و گاز

نحوه استفاده از GIS در صنعت نفت و گاز

صنعت نفت و گاز بخش بسیار مهمی در جهان است. 99 درصد کل حمل و نقل را تامین می کند و 2.5 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهد.

داده های نفت و گاز به شدت با جغرافیا مرتبط است. به عنوان مثال، اکتشاف نفت ، ساخت خط لوله و محیط زیست از GIS استفاده می کنند. همه این ویژگی ها ماهیت فضایی دارند.

GIS در صنعت نفت و گاز یک زمینه مورد علاقه به سرعت در حال رشد است. کاربردهای GIS در صنعت نفت و گاز می تواند اهداف متعددی را انجام دهد.

GIS در بخش نفت و گاز چه کاری می تواند انجام دهد؟

مدیریت دارایی

GIS در صنعت نفت و گاز: پایگاه های اطلاعاتی

یک پایگاه جغرافیایی مکان های فیزیکی ویژگی ها را ذخیره، جمع آوری و مدیریت می کند. در نفت و گاز، این شامل خطوط لوله، چاه ها، ایستگاه های پمپاژ و پایانه های مخازن می شود. اما شامل اطلاعات غیر مکانی نیز می شود. به عنوان مثال، شرکت های نفت و گاز علاقه مند به اجاره، تاریخ نصب و مواد لوله هستند. این می تواند برای درک بهتر زمانی که خطوط لوله نیاز به تعمیر و نگهداری یا تعمیر دارند مفید باشد.

روابط توپولوژیکی کیفیت داده ها را تضمین می کند. اغلب، شرکت های نفت و گاز به نقشه های ساده برای تمایز خطوط لوله نیاز دارند. از طرف دیگر، می توانید اطلاعات تحلیلی مفیدی را تجسم کنید. به عنوان مثال، می توانید مقدار خط لوله را بر اساس نوع یا زمانی که یک یراق نیاز به تعویض دارد، مقایسه کنید.

سنجش از دور برای پایداری زمین

GIS در نفت و گاز: ماهواره ها

رادار دیافراگم مصنوعی ماهواره (InSAR) می تواند نقش مقرون به صرفه ای در درک پایداری زمین ایفا کند. در صنعت نفت و گاز، این به معنای نظارت بهتر بر خطرات احتمالی زمین است. این می تواند نقش کلیدی در کاهش نیاز به استقرار کارکنان، افزایش ایمنی و تداوم بهره وری خط لوله داشته باشد.

تداخل سنجی توانایی نظارت مستمر مناطق با ماهواره را می دهد. یکی دیگر از مزیت های بزرگ این است که تصاویر ماهواره ای منطقه بزرگی است که می تواند در مقایسه با بررسی های روی زمین پوشش دهد.

اتوماسیون GIS در تولید و تجسم نقشه

GIS در نفت و گاز: اتوماسیون

در ارزیابی‌های زیست‌محیطی، خطوط لوله و ایستگاه‌های پمپ، مناطق اکتشاف نفت و گاز تاریخی، و حتی حفاری جهت‌دار… زمان و مکان بهتری برای استفاده از GIS برای ترسیم این ویژگی‌ها وجود ندارد.

GIS ابزارهای مختلفی برای خودکارسازی گردش کار برای تصمیم گیری بهتر دارد.

  • اگر به ایجاد نقشه از چندین سایت نیاز دارید، صفحات مبتنی بر داده راهی سریع برای خودکارسازی تولید نقشه است. یا در QGIS، می‌توانید چندین نقشه با Atlas ایجاد کنید .
  • اگر می‌خواهید سریع‌ترین مسیر را برای کامیون‌های خدماتی پیدا کنید، تحلیلگر شبکه راهی سریع و کارآمد برای انجام این کار است.

کاربرد GIS در صنعت نفت و گاز

کاربردهای سیستم اطلاعات جغرافیایی در صنعت نفت و گاز می تواند باعث بهبود کارایی هزینه و ارائه اطلاعات به موقع شود. روش های مختلفی برای اعمال GIS در بخش های مرتبط با نفت و گاز وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید از پایگاه های جغرافیایی، سنجش از راه دور، اتوماسیون نقشه و غیره استفاده کنید.

صنعت نفت و گاز بزرگ است .

مجموعه داده های نفت و گاز عمدتاً مبتنی بر جغرافیا هستند. به همین دلیل GIS می تواند راه حل هایی برای احداث خطوط لوله، حفاری چاه های نفت و حفاظت از محیط زیست ارائه دهد.