ویژگی PyQGIS

PyQGIS: چگونه یک اسکریپت پایتون در QGIS بسازیم

PyQGIS به محیط پایتون در QGIS اشاره دارد. این به کاربران اجازه می دهد تا گردش کار را خودکار کرده و QGIS را با استفاده از کتابخانه های پایتون گسترش دهند .

اما این فقط کتابخانه های هسته پایتون نیستند. همچنین می توانید از هزاران کتابخانه شخص ثالث برای افزودن عملکرد با تجزیه و تحلیل علمی و داده ها استفاده کنید.

PyQGIS به کاربران اجازه می‌دهد ساختارهای پایتونیک را پیاده‌سازی کنند تا افرادی که به استفاده از پایتون عادت کرده‌اند، به سرعت متوجه شوند.

بیایید نگاهی به PyQGIS و نحوه ساخت اسکریپت پایتون خود در QGIS بیندازیم.

کنسول پایتون در QGIS

پایتون را می توان با QGIS برای دستکاری داده های GIS و انجام تجزیه و تحلیل پیشرفته استفاده کرد. یکی از راه های دسترسی به PyQGIS از طریق کنسول پایتون است:

پلاگین ها > کنسول پایتون

اولین گزینه این است که کد پایتون را خط به خط در کنسول بنویسید. اما کنسول پایتون یک ویرایشگر اسکریپت (IDE) نیز دارد که ذخیره و اجرای اسکریپت ها را آسان تر می کند.

به عنوان مثال، می توانید ابزارهای خود را بنویسید و کتابخانه های مختلفی را که با QGIS نصب شده اند در اسکریپت های پایتونی که می نویسید مخلوط کنید.

کنسول PyQGIS

تاریخچه پردازش

هر بار که ابزاری را در QGIS اجرا می کنید، تاریخچه را نیز ذخیره می کند. اما این ابزارهای از پیش اجرا شده که اجرا می کنید یک فرهنگ لغت پایتون نیز ایجاد می کنند.

یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی با PyQGIS، بررسی کد موجود در تاریخچه الگوریتم است. علاوه بر این، می توانید از این به عنوان نقطه شروع برای اسکریپت سفارشی خود استفاده کنید. می‌توانید با کلیک کردن روی نماد «ساعت» در جعبه ابزار پردازش، به تاریخچه پردازش دسترسی پیدا کنید.

جعبه ابزار پردازش PyQGIS

هنگامی که از کد یک اسکریپت استفاده می کنید، می توانید قسمت های خاصی از آن را در صورت لزوم جایگزین کنید. به عنوان مثال، اگر ابزار بافر را اجرا کنید ، می توانید کد PyQGIS دقیق را در تاریخچه پردازش بررسی کنید.

تاریخچه PyQGIS

در این حالت، کد PyQGIS برای اجرای ابزار بافر به صورت زیر است:

processing.run("native:buffer", {'INPUT':'C:/Data/places.shp','DISTANCE':0.1,'SEGMENTS':5,'END_CAP_STYLE':0,'JOIN_STYLE':0,'MITER_LIMIT':2,'DISSOLVE':False,'OUTPUT':'C:/Data/buffer.shp'})

اگر می خواهید این را در یک اسکریپت پایتون بگنجانید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که پارامترهای موجود در اسکریپت را به روز کنید. به عنوان مثال، می توانید فاصله، نوع حل یا پارامتر خروجی را تغییر دهید.

در مورد ما، دقیقاً از همان کد از تاریخچه پردازش بافر استفاده می کنیم و آن را در کنسول پایتون QGIS کپی و جایگذاری می کنیم. از آنجا که ما قبلاً یک نام فایل به نام “C:/Data/buffer.shp” داریم، می خواهیم OUTPUT را به “C:/Data/buffer2.shp” تغییر دهیم.

کنسول بافر PyQGIS

بنابراین شروع کار با PyQGIS واقعاً به همین سادگی است. برای جمع بندی، کافی است تاریخچه پردازش خود را بررسی کنید، سپس از این کد به عنوان یک میانبر مفید برای ایجاد یک اسکریپت استفاده کنید.

مدل ساز گرافیکی

Graphical Modeler یک روش بصری برای ترکیب الگوریتم های پردازش مختلف با هم است. اگر با ArcGIS ModelBuilder آشنا هستید ، مشابه است اما برای QGIS.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که ورودی ها، خروجی ها و الگوریتم ها را به اینترفیس رها کنید. سپس، آنها را به ترتیبی که می خواهید اجرا کنید، به ترتیب به یکدیگر متصل می کنید.

به این صورت است که شما یک گردش کار قابل تکرار در QGIS ایجاد می کنید. اما می توانید مدل گرافیکی را به عنوان یک اسکریپت پایتون نیز صادر کنید. باز هم، این یک نقطه شروع عالی برای یک فیلمنامه است. سپس، موضوع به روز رسانی اسکریپت PyQGIS برای مطابقت بهتر با نیازهای شما است.

مدل‌ساز پردازش qgis 3

الگوریتم پایتون سفارشی

اگر به جعبه ابزار پردازش بروید، می توانید نماد پایتون را پیدا کنید. به این ترتیب می توانید اسکریپت های خود را بسازید که IDE را باز می کند.

همچنین، می توانید یک اسکریپت جدید از یک الگو ایجاد کنید. این کد از پیش نوشته شده می تواند به شما کمک کند در زمان نوشتن ابزارهای پردازشی خود صرفه جویی کنید.

اضافه کردن یک رابط به قالب نوشتن آسان است. شما حتی می توانید یک پلاگین از این طریق ایجاد کنید.

PyQGIS اسکریپت جدید ایجاد کنید

اسناد PyQGIS

اسناد PyQGIS یک راه عالی برای یادگیری نحوه استفاده از پایتون است. اگر می خواهید از هر الگوریتم QGIS استفاده کنید، می توانید اسناد را برای هر ابزاری بررسی کنید.

همچنین مثال‌های واضحی از نحوه استفاده از ویژگی‌های فردی، تکه‌های کد و بهترین شیوه‌ها برای استفاده از PyQGIS ارائه می‌کند.

برای مثال، اگر می‌خواهید از ابزار تقاطع ، ادغام مجموعه‌های داده یا ابزار انحلال استفاده کنید، باید هر پارامتر ابزار را بررسی کنید . در اینجا دو منبع اطلاعات PyQGIS وجود دارد که ارزش وقت شما را برای بررسی ساخت و سفارشی کردن اسکریپت ها دارد.

مستندات QGIS راهنمای کاربر اصلی برای QGIS بر اساس نسخه فعلی است. بعد، QGIS Python API یک شاخص مربوط به هسته، رابط کاربری گرافیکی و محتوای تجزیه و تحلیل اسناد QGIS Python API است.

PyQGIS – پایتون در QGIS

امروزه پایتون یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی است. این یک زبان همه کاره است که می تواند تقریباً هر نوع کار برنامه نویسی را انجام دهد.

این قابلیت انعطاف پذیری برای استفاده در زمینه های مختلف از جمله توسعه وب، محاسبات علمی و علم داده را دارد.

پایتون همچنین دارای مجموعه گسترده ای از کتابخانه ها است که از بسیاری از وظایف مختلف پشتیبانی می کند، به این معنی که می توانید از آن برای ساخت برنامه های بزرگ و کوچک استفاده کنید.

آیا از PyQGIS استفاده می کنید؟ چگونه آن را دوست دارید و چند نمونه از نحوه استفاده شما از آن چیست؟ لطفا با یک نظر در زیر به ما اطلاع دهید. و فراموش نکنید که اگر به دنبال افزایش دانش خود در مورد پایتون هستید، در اینجا 10 دوره پایتون و برنامه گواهینامه برای شروع ارائه شده است.