QGIS قدرتمندترین نرم افزار متن باز GIS است

آموزش QGIS

QGIS قدرتمندترین نرم افزار متن باز GIS است

سیستم اطلاعات جغرافیایی کوانتومی (QGIS) یک نرم‌افزار سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی است که در کدهای کاربرپسند باز و رایگان ساختار یافته است و شامل تعداد فزاینده‌ای از ویژگی‌های ارائه شده توسط توابع اساسی و ابزارهای اضافی (پلاگین) است.

این یک برنامه رسمی از بنیاد زمین فضایی منبع باز (OSGeo) است. روی لینوکس، یونیکس، مک او اس ایکس، ویندوز و اندروید کار می کند و از فرمت ها و عملکردهای بسیاری از وکتورها، تصاویر و پایگاه های داده پشتیبانی می کند. این مبتنی بر داوطلبانی است که در توسعه کد، رفع اشکال، گزارش‌های باگ و همچنین ایجاد اسناد و پشتیبانی برای سایر کاربران مشارکت دارند.

ظهور QGIS در سال های اخیر قابل توجه بوده است، زیرا این نرم افزار یک برنامه کاربردی سیستم های اطلاعات جغرافیایی منبع باز رایگان است که در سال 2002 راه اندازی شد و توسط جامعه وسیعی از دانشمندان توسعه یافت.

در سال 2005، این ابزار بیشتر یک کمک تجسم داده های مکانی بود. با این حال، ظرف چند سال قابلیت های بیشتری در مدیریت مشاهده، ویرایش، کنترل، تجزیه و تحلیل و چاپ به دست آورد.

مزایای QGIS

QGIS توسط سازمان‌ها و کسب‌وکارها در سرتاسر جهان به کار گرفته شده است، که رایگان است و باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه می‌شود.

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی با برنامه‌های کاربردی آنلاین، بسیاری از قابلیت‌ها و انعطاف‌پذیری سیستم‌های GIS دائماً در حال تکامل هستند.

QGIS جایگزین مناسبی برای محصولات تجاری مشابه است.برخلاف سایر نرم افزارهای تجاری GIS، QGIS به طور مشترک توسط افراد زیادی با زمینه های مختلف توسعه داده می شود. سطح بسیار بالایی از مدیریت و مدیریت پروژه تحت رهبری گروهی به نام کمیته راهبری پروژه وجود دارد.

در نهایت، برخی از ویژگی هایی که ممکن است در آینده برای QGIS باشد شامل برنامه های سینماتیک، تجسم سه بعدی، اتوماسیون تحلیل فضایی و تکرار انبوه است.

 

پلاگین های مفید _

کاربران QGIS همچنین از افزونه های زیادی بهره مند می شوند که عملکرد QGIS را گسترش می دهند. اینها از طریق “انبار رسمی” QGIS در دسترس هستند و مستقیماً توسط QGIS قابل دسترسی و نصب هستند. افزونه ها مانند برنامه های افزودنی در برنامه QGIS هستند که مستقل از نرم افزار اصلی کدگذاری و نوشته می شوند. هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند یک افزونه جدید برای QGIS ایجاد کند، البته تا زمانی که قوانین اساسی وجود داشته باشد. افزودنی ها روشی قدرتمند برای تشویق نوآوری و رشد جدید در اطراف QGIS هستند.

محبوب ترین افزونه ها ادغام با Google Maps و PostgreSQL هستند.

قدرت QGIS

QGIS پلاگین هایی را برای استقرار با pyQGIS ارائه می دهد، یک سیستم پشتیبانی مبتنی بر پایتون که برای کمک به ساخت ابزارهای اضافی استفاده می شود. تعدادی ابزار داخلی وجود دارد که به تجسم، تبدیل داده ها و توپوگرافی کمک می کند.

محبوبیت ابزارهای دیگری مانند Google Earth باعث شده است که توسعه دهندگان بخواهند این ابزارها را در QGIS ادغام کنند و از ابزارهای رایگان محبوب استفاده کنند. در حالی که به طور موثر در مجموعه ای از خدمات مکانی تکامل می یابد، همچنان به عنوان یک پردازشگر داده های مکانی در هسته خود عمل می کند و همچنین می تواند به عنوان یک سرور با استفاده از سرور الحاقی QGIS استفاده شود.

پایگاه داده های فضایی بخش کلیدی هر پردازش جغرافیایی هستند و QGIS به راحتی با PostGIS، یک برنامه افزودنی از Postgre SQL، برای پرس و جو قوی و پشتیبانی از پایگاه داده فضایی ادغام می شود. حتی ابزارهای رایج در حال ظهور، مانند زبان آماری R، اکنون می توانند مستقیماً در QGIS برای کمک به تجزیه و تحلیل و تجسم استفاده شوند. پایتون 3 به ستون فقرات QGIS تبدیل شده است، جایی که توسعه‌دهندگان می‌توانند پلاگین‌ها را در فهرست ابزارها در حال رشد آپلود کنند.

 

PostgreSQL PostGIS و Geoserver

سیستم مدیریت پایگاه داده PostgreSQL پیشرفته ترین سیستم منبع باز در کلاس خود است. بیش از بیست (20) سال است که در حال توسعه است و مبتنی بر معماری است که درک قوی کاربران خود را در مورد قابلیت اطمینان، یکپارچگی داده ها و عملکرد مناسب ایجاد کرده است.

دارای سرعت و ویژگی هایی است که آن را با بسته های تجاری مانند Oracle و DBMS مایکروسافت رقابت می کند و با موفقیت برای پشتیبانی از پایگاه های داده به اندازه چند ترابایت استفاده شده است. PostGIS به صورت فضایی PostgreSQL را فعال می کند و آن را به یک سیستم مدیریت پایگاه داده مکانی کامل تبدیل می کند.

 

Geoserver که برای قابلیت همکاری طراحی شده است، نرم افزار انتشار داده های جغرافیایی از طریق سرویس های وب GeoServer می تواند برای بازیابی و انتشار داده های ذخیره شده در رایج ترین سیستم های مدیریت پایگاه داده استفاده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید