برنامه نویسی در ArcGIS با پایتون – راهنمای مبتدیان

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون (2)

برنامه نویسی در ArcGIS با پایتون – راهنمای مبتدیان

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون :20 سال تجربه در یک بسته:تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده

آموزش برنامه نویسی GIS با استفاده از پایتون، یک بسته ی آموزشی به صورت فیلم و پکیج 20 ساله تجربه را به شما ارائه می دهد. این بسته شامل آموزش کاربردهای GIS و چگونگی ترکیب آن با پایتون است. این بسته شامل مفاهیم پایه پایتون و کاربردهای آن در GIS است.در این بسته، به شما نشان می دهیم که چگونه با استفاده از پایتون، فرآیندهای GIS را بهبود بخشید و به شما کمک می کنیم تا در ایجاد و اجرای اسکریپت های پایتونی برای تجزیه و تحلیل داده های GIS مهارت کسب کنید.سطح بالایی از ارتباط در این بسته وجود دارد و شما از مفاهیم پایه شروع و به تدریج به سطوح پیشرفته ای از GIS و برنامه نویسی پایتون خواهید رسید. به کمک این بسته، شما می توانید توانایی های خود را در این زمینه به حداکثر برسانید و همچنین با توجه به تجربه 20 ساله ما، بهبود طرح های GIS و تسهیل تحلیل داده ها را در پروژه های خود تجربه کنید.در کل، این بسته یک راهنمای قدرتمند است که با استفاده از آن، شما به راحتی می توانید برنامه نویسی GIS را با پایتون یاد بگیرید و همچنین توانایی تجزیه و تحلیل داده های GIS را بهبود بخشید.

پایتون با GIS

چرا پایتون؟ به چند دلیل. اول، پایتون رایگان و منبع باز است، به این معنی که می توان آن را آزادانه توزیع و به اشتراک گذاشت. دوم، این یک زبان برنامه نویسی قدرتمند و همه کاره است اگرچه هنوز یادگیری آن نسبتا آسان است. سوم، پایتون زبان ترجیحی برای کار با ArcGIS Pro است که به شدت در عملکرد نرم افزار منعکس شده است.

آموزش پایتون با GIS

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون:مقدمه

به دوره  آموزشی آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون هوش پیروزی و موسسه چشم انداز (تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده)خوش آمدید. در دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون 40 ساعته ، ده ها درس و چند پروژه نهایی مربوط به اتوماسیون ArcGIS در پایتون را بررسی خواهید کرد. در دوره آموزش آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون هر درس حاوی مطالب خواندنی، مثال‌ها و پروژه‌های عملی خواهد بود. باید 40 ساعت وقت مفید را برای تکمیل آنها برنامه ریزی کنید،در واقع باید به مدت 40 ساعت به دیدن این مجموعه اموزشی بپردازید. اگرچه این مدت زمان ممکن است بسته به تجربه برنامه نویسی قبلی شما متفاوت باشد. برای مشاهده سرفصل و پروژه های درسی، بخش برنامه درسی این برنامه درسی را در زیر ببینید.

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون مبتنی بر پروژه با مفاهیم کلیدی تعبیه شده در داخل است. اما به دلیل ماهیت برنامه نویسی کامپیوتر به هیچ وجه این دوره نمی تواند از طراحی آموزشی گام به گام دوره های قبلی پیروی کند. احتمالاً این دوره از دوره های ما در زمینه اصول GIS چالش برانگیزتر است. به همین دلیل، مهم‌تر از همیشه این است که طبق برنامه ما پیش بروید. این احتمال وجود دارد که در طول دوره در جایی گیر کنید،یا با مشکلی روبرو شوید که جای نگرانی نیست بنابراین قبل از اینکه ناامیدانه ناامید شوید، لطفاً از مشاورین و مدرسین ماکمک بگیرید!

امیدوارم تا این جای کار  جهت گیری و برنامه درسی آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون را برای یک نمای کلی سایت دوره مهم مرور کرده باشید. قبل از شروع اولین پروژه خود، اجازه دهید اطلاعات مهمی در مورد آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون را در اختیار شما قرار دهیم .

آموزش برنامه نویسی GISبا پایتون (2)

چشم انداز و اهداف کلی برنامه آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون

چشم انداز برنامه آموزش برنامه نویسی GIS با استفاده از پایتون، آموزش دادن مفاهیم اساسی برنامه نویسی پایتون و نرم‌افزار GIS به طور همزمان است تا دانشجویان با استفاده از این دو مهارت، بتوانند یک حرفه‌ای GIS توسعه دهند.

اهداف کلی برنامه شامل:

۱- آشنایی با مفاهیم اولیه پایتون و برنامه‌نویسی شئ‌گرا
2- آشنایی با کتابخانه‌های GIS و نرم‌افزارهای معروف در GIS
3- آموزش نحوه کار با داده های مختلف مانند shapefile و raster در پایتون
4- آموزش روش‌های تولید نقشه و نمایش داده های GIS با پایتون
5- آموزش روش های تحلیل و پردازش داده های GIS با پایتون
6- خلق کتابخانه های خود برای استفاده در پایتون و GIS

با استفاده از این برنامه آموزشی، دانشجویان می‌توانند ابزارهای GIS را با استفاده از پایتون به طور کامل هماهنگ کنند و علاوه بر بهبود عملکرد، زمان و هزینه توسعه را کاهش دهند. همچنین با این روش ، قابلیت تغییر و سفارشی سازی به سهولت قابل انجام است.

آموزش arcgis

هدیه ویژه :راه اندازی WebGIS بدون برنامه نویسی

دوره آموزشی راه اندازی webGISبدون برنامه نویسی از صفر تا صد شامل جلسات ضبط شده از قبل و جلسه رفع اشکال آنلاین است و به مدت ۱۸ تا ۲۴ ساعت هدیه داده  می‌شود. مدرسان این دوره تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده و تیم او هستند که با تجربه و مهارت‌های لازم، در این دوره به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهند که چگونه می‌توانند بدون دردسر یک Web GIS راه اندازی کنند. برای شرکت در این دوره، توانایی کار با سیستم عامل ویندوز الزامی است.

باتوجه به آموزش های موجود در این دوره، شما می توانید با کمترین پیش نیازها، از صفر تا صد Web GIS را تحت پوشش بگیرید. با دنبال کردن مراحل آموزشی، شما به سادگی و با دقت می توانید یک سامانه Web GIS همراه با توابع مورد نیاز خود را بدون هیچ گونه نیاز به برنامه نویسی ایجاد کنید. در حین این دوره، شما برای حل هر گونه مشکل به فضای آموزشی دوره متصل می شوید و جلسات مشاوره آنلاین ما راه حل “گام به گام” را در اختیار شما قرار می دهد. به همین دلیل، ما با تلاشی که داشته ایم و تلاش شما به عنوان شرکت کننده این دوره، شما را به یک Web GIS مسلط کرده و به شما اجازه می دهیم تا با آسایش و همچنین آمادگی خود یک سامانه Web GIS راه اندازی کنید.

آموزش برنامه نویسی GISبا پایتون

جزئیات دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون :

این دوره آموزشی شامل چندین بخش اصلی است که در زیر به تفصیل توضیح داده شده است:

۱- آشنایی با پایتون: در این بخش، دانشجویان با مفاهیم اولیه پایتون و برنامه نویسی شئ‌گرا آشنا می‌شوند. همچنین، نحوه کار با متغیرها، توابع و شی‌های پایتون نیز آموزش داده می‌شود.

2- آشنایی با GIS و کتابخانه‌های مرتبط: در این بخش، دانشجویان با مفاهیم اولیه GIS آشنا می‌شوند و با کتابخانه‌های مرتبط با GIS مانند Geopandas، Fiona و GDAL آشنا می‌شوند.

3- کار با داده‌های GIS در پایتون: در این بخش، دانشجویان با نحوه کار با داده‌های GIS مانند shapefile و raster در پایتون آشنا می‌شوند و روش‌های تبدیل و پردازش این داده‌ها را نیز فرا می‌گیرند.

4- تولید نقشه و نمایش داده‌ها: در این بخش، دانشجویان با روش‌های تولید نقشه و نمایش داده‌های GIS با پایتون آشنا می‌شوند. در این قسمت، یادگیری استفاده از کتابخانه‌های مختلف GIS برای تولید نقشه‌های 2D و 3D نیز صورت می‌گیرد.

5- تحلیل و پردازش داده‌های GIS: در این بخش، دانشجویان با روش‌های تحلیل داده‌های GIS با استفاده از پایتون آشنا می‌شوند و نحوه استفاده از ابزارهای پردازش مکانی و آماری مانند GeoPandas و Pandas را نیز یاد می‌گیرند.

6- خلق کتابخانه‌های خود برای استفاده در GIS: در این بخش، دانشجویان با روش‌های خلق کتابخانه‌های خود برای استفاده در پایتون و GIS آشنا می‌شوند.

این دوره آموزشی شامل تمرینات و پروژه‌های عملی است تا دانشجویان همه مهارت‌های یادگرفته شده را در عمل تجربه کنند. همچنین، در این دوره، به سوالات و مشکلات دانشجویان پاسخ داده می‌شود تا اوضاع را برای یادگیری بهبود بخشید.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون :20 سال تجربه در یک بسته می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت.

پایتون با GIS

تعداد ساعات و اطلاعات بیشتر :

در این دوره آموزشی، به صورت فیلم آموزشی گام به گام، مهارت‌های مختلف برنامه نویسی GIS با پایتون آموزش داده می‌شود. این دوره شامل سه قسمت پایه، پایتون مکانی و WebGIS با پایتون است که به ترتیب در مدت ۱۰ ساعت، ۱۰ ساعت و ۲۰ ساعت برگزار می‌شود.مدرسان این دوره، تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده هستند که از تجربیات و دانش کامل خود در این حوزه استفاده می‌کنند تا دانشجویان را به بهترین شکل آموزش دهند.توجه داشته باشید که تهیه این آموزش برای همگان امکان پذیر نیست و نیاز به تماس با شرکت دارد تا در این خصوص اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

به طور خلاصه :

مدت: پایه ۱۰ ساعت | پایتون مکانی 10 ساعت | WebGIS با پایتون ۲۰ ساعت

نوع برگزاری:  فیلم آموزشی گام به گام

مدرسان: تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده

تهیه این آموزش برای همگان امکان پذیر نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت تماس بگیرید.

آموزش برنامه نویسی GISبا پایتون

اهداف آموزشی دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون:

هدف اصلی دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون، آموزش روش ها و تکنیک های برنامه نویسی GIS با استفاده از پایتون و آشنا کردن دانشجویان با ابزارهای پایتونی مخصوص GIS مانند GeoPandas، Fiona، GDAL و … است. همچنین این دوره به اهداف زیر نیز می‌پردازد:

۱- آشنایی با مفاهیم پایه برنامه نویسی شئ گرا و پایتون
2- آشنایی با GIS و تفاوت آن با مفاهیم دیگر مرتبط با مکان و فضا
3- آموزش تکنیک ها و روش های برنامه نویسی GIS با استفاده از پایتون
4- آموزش نحوه کار با داده‌های GIS مانند shapefile و raster در پایتون
5- آشنایی با کتابخانه های Python لازم برای کار با GIS
۶- رویکردهایی برای تحلیل داده های مکانی از جمله مقیاس بندی داده ها، تجزیه و تحلیل داده های مکانی، محاسبه مساحت و حجم، و تحلیل شبکه.
7- آموزش تولید نقشه و نمایش داده های GIS در پایتون
8- آشنایی با مفاهیم پایه وب جی آی اس و توانایی استفاده از کتابخانه های مختلف Python برای توسعه وب جی آی اس با پایتون

در نهایت، این دوره آموزشی به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا با استفاده از تکنیک‌هایی که در این دوره آموزشی به آنها آموزش داده شده است، به راحتی به شکلی خودکار و استاندارد داده‌های GIS را پردازش کنند و از آنها استفاده کنند.

دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون چیست؟

دوره آموزش جامع پایتون مکانی یک دوره آموزشی است که به دانشجویان کمک می‌کند تا با استفاده از زبان برنامه‌نویسی پایتون و کتابخانه های مربوط به GIS، مهارت های برنامه نویسی و تحلیل داده های مکانی را به دست آورند. در این دوره آموزشی، دانشجویان با استفاده از پایتون و ابزارهای داده های مکانی، به طور جامع با مفاهیم و تکنیک های مکانی آشنا می‌شوند. این دوره آموزشی شامل موضوعات مهمی مانند تحلیل داده‌های مکانی، برنامه نویسی در محیط GIS و مسائل مربوط به مکانی‌سازی داده هاست.

دوره آموزش جامع پایتون مکانی شامل مطالبی مانند آشنایی با مخاطبان GIS، کار با داده های مکانی با استفاده از پایتون، پردازش داده‌های مکانی با Pandas، تحلیل داده‌های مکانی با استفاده از Geopandas، کار با داده های سه بعدی و برنامه نویسی در محیط QGIS به همراه مطالب پیشرفته‌تری مانند تحلیل پویایی شهری و مکان یابی بهینه نیز موجود است. این دوره آموزشی برای دانشجویانی که در حوزه GIS فعالیت می‌کنند و به دنبال توسعه مهارت های برنامه‌نویسی و تحلیل داده های پیشرفته هستند، مناسب است.

برای دریافت مشاوره رایگان و ثبت نام در آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون :20 سال تجربه در یک بسته می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید، و یا در واتساپ، نام و نام خانوادگی به همراه شماره تماس بگذارید. در اولین فرصت متخصصین ما با شما تماس خواهند گرفت.

پایتون با GIS

 

فلسفه آموزش های مکانی و تحلیل های فضایی تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده :

فلسفه آموزش های مکانی و تحلیل های فضایی تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده این است که دانش‌آموزان باید بتوانند تحلیل جغرافیایی و پردازش داده‌های مکانی را با استفاده از دانش کامپیوتر و فناوری انجام دهند. این تحلیل های فضایی و پردازش داده های مکانی در حوزه های گوناگونی مانند برنامه‌ریزی شهری، زمین‌شناسی، زیست محیطی، مهندسی نفت، مهندسی معدن و … به کار می‌روند. بر این اساس، تحلیل جغرافیایی و پردازش داده های مکانی ابزاری بسیار قدرتمند در دسترس محققین، مهندسین، مدیران و تصمیم گیرندگان است.

با توجه به اهمیت و انقلابی که داده‌های مکانی در حوزه‌های مختلف ایجاد کرده‌اند، تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده تلاش می‌کند تا بهترین آموزش‌ها را در حوزه آنالیز و پردازش داده‌های مکانی، با استفاده از فناوری های مدرن، به دانشجویان ارائه دهد. این افراد به دانشجویان این امکان را می‌دهند که با استفاده از آموزش هایی که در این حوزه به آنها ارائه می‌دهند، با ابزارهای پیشرفته و جدید GIS و برنامه نویسی، به بهترین شکل ممکن به تحلیل داده‌های مکانی، منطقه و شهر منظور خود بپردازند.

تاریخ زمان و تحویل

تاریخ ها و مکان ها دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون:

این یک برنامه درخواستی برای شرکت ها و سازمان هایی یا افرادی است که مایل به معرفی مهارت های برنامه نویسی در GISدر سازمان خود هستند. برای دعوت از ما برای آوردن این دوره به سازمان شما تماس بگیرید.

زبان برنامه دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون :

فارسی

نحوه تحویل:

دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون هم به صورت فیلم و بسته آموزشی و هم به صورت  آموزش طولانی مدت و در 4 ماه انجام می شود

شرکت کنندگان مورد نظر در دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون :

شرکت کنندگان مورد نظر در دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون می‌توانند شامل دانشجویان رشته‌های مختلف، کارشناسان GIS، مهندسین مکانیک، مهندسین برق، منابع طبیعی، مخابرات، محیط زیست، شهرسازی و تمام افراد علاقه‌مند به آموزش تحلیل داده های مکانی با استفاده از پایتون باشند. این دوره برای همه سطوح دانش آموزان مناسب است، از افراد نوآموز و کسانی که در حوزه GIS تازه وارد هستند گرفته تا افرادی که تجربه چندین ساله در این زمینه دارند و به دنبال یادگیری مهارت‌های پیشرفته تر برای پیاده سازی پروژه های پیچیده هستند. لذا، این دوره آموزشی به دانشجویانی که به دنبال شغل در حوزه GIS با پایتون هستند نیز توصیه می‌شود.

شرکت کنندگان مورد نظر در دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون :

پیش نیاز دوره آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون:

هیچ پیش نیازی برای این دوره وجود ندارد، اما ما با سازمان هایی که مایل به اجرای این برنامه هستند صحبت می کنیم تا مطابقت با اهداف سازمانی، تیمی و فردی آنها را تایید کنیم.

سیاست های پرداخت شهریه، برداشت و بازپرداخت:

قیمت این برنامه بستگی به تعداد شرکت کنندگان و مکانی دارد که سازمانی که مایل است مربیان ما برای ارائه این دوره سفر کنند. هزینه ها / پرداخت ها غیر قابل استرداد است.

آموزش برنامه نویسی GISبا پایتون (2)

آیا می خواهید برنامه نویسی با پایتون را در ArcGIS یاد بگیرید اما نمی دانید از کجا شروع کنید؟ این راهنما به شما می گوید که برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس و برنامه نویس ArcGIS پایتون مطمئن چه کاری انجام

به عنوان یک تحلیلگر GIS، می توانید ارزش بازار خود را با یادگیری برنامه نویسی افزایش دهید. گفتن این کار آسان تر از انجام آن است: احتمالات می توانند بسیار زیاد باشند، به خصوص اگر ندانید از کجا شروع کنید. به همین دلیل است که من این راهنما را جمع آوری کردم تا شما را با برنامه نویسی پایتون برای GIS شروع کنید.

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون

برنامه نویسی GIS به نظر من با پایتون شروع می شود، اما مطمئناً به همین جا ختم نمی شود. از منظر مبتدی، توصیه نمی‌شود که فوراً شروع به یادگیری چندین زبان کنید، اما در عوض، بسته به نیازتان، آسان شروع کنید و بعداً متمایز شوید. پایتون انتخاب خوبی برای شروع یادگیری برنامه نویسی GIS است، زیرا می توان از آن به عنوان یک زبان برنامه نویسی و برنامه نویسی استفاده کرد. در ArcGIS، اسکریپت‌نویسی پایتون را می‌توان برای خودکارسازی وظایف (از طریق اجرای اسکریپت‌های پایتون)، و همچنین نوشتن برنامه‌های کاربردی، مانند افزونه‌ها، استفاده کرد. این راهنما بر روی اسکریپت نویسی پایتون تمرکز دارد زیرا برنامه نویسی پایتون پیچیده تر است و یادگیری آن به زمان بیشتری نیاز دارد – در حال حاضر، ما با یادگیری اسکریپت نویسی پایتون خوب هستیم.

اول: اولین چیزها – یادگیری اصول اولیه

بنابراین، برای شروع، توصیه می کنم اصول پایتون را یاد بگیرید – بعداً به قسمت GIS خواهم رسید. برای اینکه بتوانید از پایتون در یک GIS استفاده کنید، باید در مورد نحو پایتون، انواع داده‌ها، دستورات، عملکردهای داخلی، حلقه‌ها و موارد مشابه اطلاعاتی کسب کنید. اگر در برنامه نویسی تازه کار هستید، این می تواند در ابتدا کمی طاقت فرسا باشد زیرا پایتون دارای عملکردهای داخلی زیادی است. برای استفاده از آن در GIS نیازی به دانستن زبان از a تا z نیست – با برخی دانش اولیه می توانید خیلی سریع سرعت خود را بالا ببرید و از آن در ArcGIS استفاده کنید. همچنین توصیه می‌کنم به جای مراجعه به فایل‌های راهنمای خارجی، یاد بگیرید که چگونه فایل‌های راهنما را در مفسر درخواست کنید و روش‌ها، عملکردها و ماژول‌های موجود را فهرست کنید. این به شما امکان کنترل بیشتری بر خود زبان می دهد.

برای مبتدی پایتون، تعداد زیادی آموزش رایگان برای مبتدی پایتون به صورت آنلاین در دسترس است و تقریباً همه آنها موضوعات اساسی یکسانی را پوشش می‌دهند: رشته‌ها، توابع، انواع داده‌ها، نحو – همه موضوعات ضروری که در هر جایی هنگام کار با پایتون استفاده می‌شوند – رد شوید. تئوری در مورد برنامه نویسی شی گرا، زیرا برای اسکریپت نویسی پایتون نیازی به دانستن آن ندارید (با این حال، زمانی که تصمیم به ایجاد افزونه های پایتون در ArcGIS بگیرید، به آن نیاز خواهید داشت).

در این مرحله، ممکن است به یک نسخه محلی پایتون نیاز داشته باشید که روی رایانه خود نصب شده باشد (از www.python.org )، یا یک IDE آنلاین مانند Python Fiddle را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد پایتون را از طریق یک مرورگر وب بنویسید و اجرا کنید. چه گزینه ای را انتخاب کنید، متوجه خواهید شد که نسخه های مختلف پایتون موجود است – به کاربران GIS توصیه می شود پایتون 3 را یاد بگیرند، زیرا این موج آینده است. با این حال، این بدان معنا نیست که پایتون 2 ارزشی ندارد، بلکه برعکس: ArcGIS Desktop برای مثال از Python 2 استفاده می کند و احتمالاً به انجام آن ادامه خواهد داد. برای دریافت ایده‌ای از تفاوت‌های بین هر دو نسخه، عبارت «Python 2 vs 3» یا «تفاوت‌های کلیدی بین Python 2 و 3» را در گوگل جستجو کنید و اسنادی را در مورد موضوع مطالعه کنید.

اگر ArcGIS Desktop را روی رایانه خود نصب کرده اید، پایتون به صورت خودکار نصب شده است، بنابراین مجبور نیستید نسخه ای را انتخاب کنید. فقط روی زیر منوی ArcGIS در نوار وظیفه ویندوز کلیک کنید، روی IDLE (GUI Python) کلیک کنید. یک ترمینال پایتون با یک خط فرمان (“>>>”) باز می شود که می توانید بلافاصله شروع به نوشتن کد کنید. کد را با زدن اینتر اجرا کنید و نتایج مستقیم چاپ شده روی صفحه را مشاهده کنید.

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون

دو: تسلط بر اصول اولیه از طریق تمرین

ما هنوز در حال یادگیری اصول اولیه هستیم – و یادگیری پایتون یا هر زبان برنامه نویسی به معنای تمرین زیاد است. با تمرینات آنلاین از Code Academy یا دوره رایگان “Try Python” از Code School تمرین کنید. هنگامی که با اصول اولیه آشنا شدید، وقت آن رسیده است که در مورد نحوه عملکرد برنامه نویسی پایتون و تفاوت های بین نوشتن و اجرای اسکریپت ها و استفاده از یک مفسر تعاملی پایتون تحقیق کنید. از آنجایی که این در بسیاری از دوره های آنلاین پوشش داده نمی شود، ممکن است به جستجوی آنلاین نیاز داشته باشد، اما برای تحلیلگران GIS این دانش ضروری است. همچنین ممکن است بخواهید با نوشتن و اجرای چند اسکریپت خود تمرین کنید – مهم نیست چقدر ساده هستند. همچنین یاد بگیرید که چگونه کد خود را نظر دهید – مهم نیست که کد چقدر ساده است، بعداً وقتی اولین بار آن را نوشتید از انجام این کار سپاسگزار خواهید بود.

توصیه می شود از یک IDE (محیط توسعه یکپارچه) برای نوشتن و اجرای اسکریپت های پایتون استفاده کنید. این چیزی نیست جز یک نرم افزار که به عنوان یک ویرایشگر کد عمل می کند و به شما امکان می دهد کد بنویسید، اجرا کنید، اشکال زدایی و ذخیره کنید. می توانید یک IDE (رایگان) – مانند PythonWin – را بر روی رایانه خود دانلود و نصب کنید و اسکریپت های خود را از آنجا بنویسید، اجرا کنید و اشکال زدایی کنید. IDE ها مکان ترجیحی برای نوشتن کد هستند، زیرا با رنگ آمیزی کد شما به عنوان جداسازی عناصر مختلف، به شما کمک می کنند تا متوجه اشتباهات قبل و بعد از اجرای یک اسکریپت شوید.

در حالی که در حال انجام آن هستیم، ممکن است بخواهید برخی از عملکردهای داخلی پایتون را بررسی کنید، مانند ماژول ریاضی که بخشی از کتابخانه استاندارد است که با نصب پایتون ارائه می شود. کار با اعداد دوباره بخش ضروری GIS و Python است و دانش ریاضی از کالج ممکن است به تازگی نیاز داشته باشد. از آنجایی که پایتون به شما امکان می‌دهد با هندسه‌های اشیاء در یک GIS کار کنید، دانستن آنچه در این کتابخانه در دسترس است ممکن است مفید باشد. اسناد Python (هم به صورت آنلاین و هم به صورت محلی در دسترس است، زیرا با نصب همراه است) می توان برای مشاهده آنچه در دسترس است، مشورت کرد. مهارت‌های دیگری که بعدا مفید خواهند بود، یادگیری نوشتن داده‌ها در فایل جدید با پایتون، تنظیم مسیرهای داده منبع به درستی، نحوه صحیح نوشتن دستورات SQL در پایتون، استفاده از بلوک‌های «try and استثنا» و یادگیری در مورد پیام‌های خطا است.

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون

سه: استفاده از پایتون در ArcGIS

با کمی تمرین پایتون، ممکن است بخواهید ادامه دهید و از آن در ArcGIS استفاده کنید. کاربران ArcGIS (هر دو ArcMap و ArcGIS Pro) ممکن است شروع به استفاده از پنجره Python کنند که راهی عالی برای شروع یادگیری بسته سایت ArcPy است. این مجموعه ای از ماژول ها است که امکان دسترسی به تمام عملکردهای پردازش جغرافیایی و موارد دیگر را فراهم می کند. توجه داشته باشید که ArcGIS Pro از Python 3 استفاده می کند در حالی که ArcMap از نسخه 2 استفاده می کند. پنجره Python دارای یک پنجره راهنمای تعاملی عالی است که به شما کمک می کند تا کد بنویسید، با تعیین پارامترهای یک ابزار، و همچنین تکمیل خودکار کد، که در زمان شما صرفه جویی می کند. این یک راه عالی برای یادگیری ArcPy است و باید اولین شروع شما باشد. هنگامی که از استفاده از ArcPy مطمئن شدید، سعی کنید چند اسکریپت مستقل با استفاده از داده های GIS محلی بنویسید، آنها را اجرا کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

عقل سلیم بهترین دوست شما در اینجا است: اشتباه املای نام فایل ها و مسیرهای – که ممکن است باعث ایجاد خطا شود، امری عادی است. حتی اگر یک اسکریپت پایتون به درستی توسط IDE برای اشتباهات بررسی شده باشد، ممکن است حاوی خطاهایی باشد، مانند نام فایل ها، مسیرها، دستورات و ابزارهای غلط املایی. استفاده اشتباه از حروف بزرگ نیز یک خطای رایج است و پایتون به این موضوع بسیار حساس است. می‌توانید فرآیند اسکریپت خود را با اجازه دادن به آن برای چاپ پیام‌ها کنترل کنید تا ببینید چگونه کارها در حال پیشرفت هستند، مانند «چاپ («پایگاه جغرافیایی جدید به درستی ایجاد شده است»). اگر یک اسکریپت بدون خطا خاتمه می یابد، ArcMap را باز کنید و نتایج ایجاد شده اسکریپت خود را تجسم کنید. اگر خروجی مطابق انتظار نباشد، ممکن است مشکلی در کد شما وجود داشته باشد.

برای آشنایی با ArcPy و اسکریپت نویسی پایتون به طور کلی، آموزش ها و کتاب های آنلاین زیادی در دسترس هستند که به طور دقیق نحوه عملکرد همه چیز را توضیح می دهند. دوباره از اصول اولیه شروع کنید و سپس به موضوعات پیچیده تر بروید. بخش راهنمای ArcGIS خواندن ضروری برای یادگیری ArcPy است، اما ممکن است با اسکریپت‌های نمونه مشروح گسترده و کتاب‌های تمرین همراه با داده‌های نمونه برای آزمایش، که توسط متخصصان ایجاد شده‌اند، به شما ارائه شود.

اگرچه یک بازار خاص است، اما کتاب های مفید زیادی در مورد برنامه نویسی GIS و Python وجود دارد. چیزی که خوب است بدانید این است که بسیاری از این کتاب ها برای کاربران متوسط ​​و پیشرفته نوشته شده اند، بنابراین مطمئن شوید که مهارت های پایه پایتون خود را می دانید و قبل از شروع با آن ها ArcPy را به خوبی می شناسید. یک مقدمه خوب برای بسته سایت ArcPy کتاب Paul Zandbergen “Python Scripting for ArcGIS” است – اگرچه این کتاب بیشتر یک کتاب مرجع است تا یک کتاب عملی. مطمئن شوید که آن را با یک کتاب عملی، مانند “A Python Primer for ArcGIS”، اولین کتاب در مورد اسکریپت نویسی Python برای ArcGIS، نوشته ناتان جنینگز، ترکیب کنید. این برنامه بر روی اسکریپت نویسی پایتون تمرکز دارد و دارای بسیاری از اسکریپت های با حاشیه نویسی شده و آموزش های گام به گام است که من از آنها بسیار لذت بردم: اگرچه کمی قدیمی است، اما همه اسکریپت ها با نسخه های بعدی ArcGIS به خوبی اجرا می شوند. من این را به عنوان یک کتاب پایتون برای دانش‌آموز پایتون متوسط ​​ارزیابی می‌کنم. علاوه بر این، “آموزش GIS برای اسکریپت نویسی پایتون” دیوید آلن جامع ترین نمای کلی را از آنچه با پایتون در ArcGIS ممکن است ارائه می دهد. برای به دست آوردن بیشترین ارزش از این کتاب، یک برگه پاسخ از Esri Press بخواهید زیرا ویرایش کتاب گاهی اوقات مشکل دارد و کد مثال حاوی خطا است (هر چند کد مربی روی دیسک به خوبی کار می کند).

آموزش برنامه نویسی GIS با پایتون

چهار: اسکریپت نویسی پایتون و فراتر از آن

با کمی تجربه پایتون، ممکن است علاقه مند باشید که بدانید در مرحله بعدی کجا بروید. قبل از جستجو در سایر زبان‌ها و/یا فریم‌ورک‌ها، به دنبال تکنیک‌هایی برای بهبود کد پایتون فعلی خود باشید، برای مثال با استفاده از درک فهرست‌ها در صورت امکان، آن را مجدداً فاکتور کنید. به دنبال ماژول های جدید مکانی باشید که کار کدنویسی شما را آسان تر می کند. کار حرفه ای ها را با یکدیگر مقایسه کنید و از عادات کدنویسی خوب دیگران برای بهبود کار خود استفاده کنید.

مسیر یادگیری که در بالا توضیح داده شد، زمان‌بر و همچنین تکراری است – متوجه خواهید شد که بین مراحل مختلف به عقب و جلو می‌روید و هر روز چیز جدیدی یاد می‌گیرید. اما همچنین سرگرم کننده و پر از شگفتی است. هر چه بیشتر یاد بگیرید و تمرین کنید، آسان تر می شود. نکته خوب این است که پایتون GIS را گسترش می دهد – به بسیاری از کتابخانه های جغرافیایی دیگر فکر کنید یا از زبان “R” با پایتون استفاده کنید.

پس از یادگیری برنامه نویسی و برنامه نویسی پایتون و پایتون با ArcGIS، گزینه های زیادی برای ادامه سفر برنامه نویسی GIS شما وجود دارد. چند گزینه در اینجا فهرست شده است. به عنوان مثال ArcGIS Python API را در نظر بگیرید که امسال توسط Esri منتشر شده است. این API امکان استفاده از پایتون و نقشه ها را در وب فراهم می کند و استفاده از آن را در خارج از GIS دسکتاپ گسترش می دهد. ArcGIS JavaScript API نمونه دیگری از یک زبان برنامه نویسی (در این مورد جاوا اسکریپت) است که امکان تعامل با نقشه ها را از طریق مرورگر فراهم می کند. از آنجایی که فناوری وب در همه جا وجود دارد، یک قدم منطقی بعد از یادگیری پایتون است – با HTML CSS شروع کنید و سپس به جاوا اسکریپت بروید. پس از آشنایی با اصول اولیه، متوجه خواهید شد که جاوا اسکریپت همچنین کتابخانه ها و چارچوب های زیادی را ارائه می دهد که امکان نقشه برداری را فراهم می کند که ارزش یادگیری را دارند.

6 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید