ماهواره سنتینل 2 (sentinel-2) :ترکیب باندی و کاربردهای آن

ماهواره سنتینل 2 (sentinel-2)

ماهواره سنتینل 2 (sentinel-2) :ترکیب باندی و کاربردهای آن-در مجموع 13 باند Sentinel 2 وجود دارد. هر باند 10، 20 یا 60 متر در اندازه پیکسل است.Sentinel 2 از 2 ماهواره تشکیل شده است. اولین بار Sentinel 2A بود که در سال 2015 راه اندازی شد. بعدی Sentinel 2b در سال 2017 بود.دو ماهواره دیگر (Sentinel 2C و 2D) قرار است در سال‌های 2020 و 2021 پرتاب شوند. در مجموع چهار ماهواره Sentinel-2 ایجاد می‌شود.به طور کلی، این 2 ماهواره دیگر زمان بازدید مجدد را به نصف کاهش می دهند.

باند Sentinel 2

Sentinel-2 حامل تصویرگر چندطیفی (MSI) است. این سنسور 13 باند طیفی از 10 تا 60 متر اندازه پیکسل را ارائه می دهد.

  • کانال های آبی (B2)، سبز (B3)، قرمز (B4) و نزدیک به فروسرخ (B8) وضوح 10 متری دارند.
  • بعد، لبه قرمز آن (B5)، NIR مادون قرمز نزدیک (B6، B7 و B8A) و SWIR مادون قرمز موج کوتاه (B11 و B12) فاصله نمونه برداری از زمین 20 متر دارند.
  • در نهایت، آئروسل ساحلی آن (B1) و نوار سیروس (B10) اندازه پیکسل 60 متری دارند.
باند وضوح طول موج مرکزی شرح
B1 60 متر 443 نانومتر آبی فوق العاده (ساحلی و آئروسل)
B2 10 متر 490 نانومتر آبی
B3 10 متر 560 نانومتر سبز
B4 10 متر 665 نانومتر قرمز
B5 20 متر 705 نانومتر مادون قرمز مرئی و نزدیک (VNIR)
B6 20 متر 740 نانومتر مادون قرمز مرئی و نزدیک (VNIR)
B7 20 متر 783 نانومتر مادون قرمز مرئی و نزدیک (VNIR)
B8 10 متر 842 نانومتر مادون قرمز مرئی و نزدیک (VNIR)
B8a 20 متر 865 نانومتر مادون قرمز مرئی و نزدیک (VNIR)
B9 60 متر 940 نانومتر موج کوتاه مادون قرمز (SWIR)
B10 60 متر 1375 نانومتر موج کوتاه مادون قرمز (SWIR)
B11 20 متر 1610 نانومتر موج کوتاه مادون قرمز (SWIR)
B12 20 متر 2190 نانومتر موج کوتاه مادون قرمز (SWIR)

ترکیبات باند نگهبان

ما از ترکیب باندها برای درک بهتر ویژگی‌ها در تصاویر استفاده می‌کنیم. روشی که ما این کار را انجام می دهیم با تنظیم مجدد کانال های موجود به روش های خلاقانه است.

با استفاده از ترکیب باند، می توانیم اطلاعات خاصی را از یک تصویر استخراج کنیم. به عنوان مثال، ترکیبات نواری وجود دارد که ویژگی های زمین شناسی، کشاورزی یا پوشش گیاهی را در یک تصویر برجسته می کند.

اگر می‌خواهید ترکیب گروه‌های سنتینل را برای خودتان ببینید، می‌توانید زمین بازی سنتینل را بررسی کنید . ترکیب‌های باند زیر و همچنین چندین ترکیب دیگر را به تصویر می‌کشد.

رنگ طبیعی (B4، B3، B2)

Sentinel 2 Natural Color

ترکیب باند رنگ طبیعی از کانال های قرمز (B4)، سبز (B3) و آبی (B2) استفاده می کند. هدف آن نمایش تصاویر به همان شکلی است که چشمان ما جهان را می بیند. درست مانند آنچه ما می بینیم، پوشش گیاهی سالم سبز است. بعد، ویژگی های شهری اغلب سفید و خاکستری به نظر می رسند. در نهایت، آب بسته به میزان تمیزی آن یک سایه آبی تیره است.

رنگ مادون قرمز (B8، B4، B3)

Sentinel 2 Color Infrared

ترکیب باند مادون قرمز رنگ به معنای تأکید بر پوشش گیاهی سالم و ناسالم است. با استفاده از باند مادون قرمز نزدیک (B8)، به ویژه در انعکاس کلروفیل خوب است. به همین دلیل است که در یک تصویر مادون قرمز رنگی، پوشش گیاهی متراکم تر قرمز است. اما مناطق شهری سفید هستند.

مادون قرمز موج کوتاه (B12، B8A، B4)

Sentinel 2 موج کوتاه مادون قرمز

ترکیب باند مادون قرمز موج کوتاه از SWIR (B12)، NIR (B8A) و قرمز (B4) استفاده می کند. این کامپوزیت پوشش گیاهی را در سایه های مختلف سبز نشان می دهد. به طور کلی، سایه های سبز تیره تر نشان دهنده پوشش گیاهی متراکم تر است. اما رنگ قهوه ای نشان دهنده خاک خالی و مناطق ساخته شده است.

کشاورزی (B11, B8, B2)

سنتینل 2 کشاورزی

ترکیب باند کشاورزی از SWIR-1 (B11)، مادون قرمز نزدیک (B8) و آبی (B2) استفاده می کند. بیشتر برای نظارت بر سلامت محصولات به دلیل استفاده از امواج کوتاه و مادون قرمز نزدیک استفاده می شود. هر دوی این نوارها به ویژه در برجسته کردن پوشش گیاهی متراکم که به رنگ سبز تیره به نظر می رسد خوب هستند.

زمین شناسی (B12، B11، B2)

نگهبان 2 زمین شناسی

ترکیب باند زمین شناسی یک برنامه منظم برای یافتن ویژگی های زمین شناسی است. این شامل گسل ها، سنگ شناسی و سازندهای زمین شناسی می شود. با استفاده از نوارهای SWIR-2 (B12)، SWIR-1 (B11) و آبی (B2)، زمین شناسان تمایل دارند از این ترکیب باند Sentinel برای تجزیه و تحلیل خود استفاده کنند.

Bathymetric (B4، B3، B1)

Sentinel 2 Bathymetric

همانطور که از نام آن پیداست، ترکیب نوار عمق سنجی برای مطالعات ساحلی خوب است. ترکیب نوار عمق سنجی از قرمز (B4)، سبز (B3) و نوار ساحلی (B1) استفاده می کند. با استفاده از نوار آئروسل ساحلی، برای تخمین رسوب معلق در آب خوب است.

شاخص پوشش گیاهی (B8-B4)/(B8+B4)

شاخص گیاهی Sentinel 2

از آنجایی که نور مادون قرمز نزدیک (که پوشش گیاهی به شدت منعکس می شود) و نور قرمز (که پوشش گیاهی جذب می کند)، شاخص پوشش گیاهی برای تعیین کمیت پوشش گیاهی مناسب است. فرمول شاخص گیاهی تفاوت نرمال شده (B8-B4)/(B8+B4) است. در حالی که مقادیر بالا نشان دهنده تاج پوشش متراکم است، مقادیر کم یا منفی نشان دهنده ویژگی های شهری و آبی است.

شاخص رطوبت (B8A-B11)/(B8A+B11)

شاخص رطوبت سنتینل 2

شاخص رطوبت برای یافتن تنش آبی در گیاهان ایده آل است. از موج کوتاه و مادون قرمز نزدیک برای تولید شاخصی از رطوبت استفاده می کند. به طور کلی پوشش گیاهی مرطوب دارای ارزش بالاتری است. اما مقادیر پایین‌تر شاخص رطوبت نشان می‌دهد که گیاهان تحت تنش ناشی از رطوبت ناکافی هستند.

Sentinel 2 دسترسی به داده ها و نرم افزار

اگر به دنبال دانلود داده های Sentinel 2 هستید، بهترین شرط بندی برای شما این است که Sentinel Open Access Hub (که قبلا با نام Sentinels Scientific Data Hub شناخته می شد) باشد.

  • این پورتال داده توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) مدیریت می شود و حاوی آخرین دستاوردهای تمام ماهواره های سنتینل است.
  • اگر راهنمای گام به گام می‌خواهید، پس ما یک آموزش برای دانلود تصاویر Sentinel 2 ایجاد کرده‌ایم .
  • در نهایت، اگر به دنبال تجزیه و تحلیل، دستکاری یا صرفاً تجسم تصاویر هستید، جعبه ابزار SNAP برای استفاده همه کاملاً رایگان است.

خوب، برای امروز همین است.

اگر علاقه مند به خواندن بیشتر در مورد ترکیب باند هستید، حتماً برگه چیت امضاهای طیفی ما را بررسی کنید .

یا اگر فقط به دنبال یافتن راه‌های جدید و خلاقانه برای استفاده از تصاویر ماهواره‌ای هستید، مقاله ما در مورد 100 برنامه سنجش از دور را بخوانید .

 

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید