مرداب هسل

مرداب هسل


مرداب هسل-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل-آموزش کاربردی GIS و RS

رضا رسولی بلخکانلو

مرداب هسل به نام‌های کَنّیچال، کنّو چال، گَن اُچال، مِهاز چال و مشعل هم خوانده می‎شود. اما بیشترین شهرت آن با نام هِسِل یا هَسَل است. هَسَل در گویش تبری کلارستاقی به معنای آبگیر فصلی است. هسل مانند یک تابلو نقاشی زیبا در دل جنگل‌های مشعل است که در هر فصلی به یک رنگ است. آب این مرداب از کف و کانون آن می‌جوشد و هیچ درّه یا جویباری آب‌های سطحی را به سمت آن نمی‌برد. روی هسل با جلبک‌ پوشیده شده و در واقع رنگ این تابلو زیبای طبیعت از همین جلبک‌های روی آب است. این مرداب گاهی با رنگ سبز گاهی صورتی گاهی با نارنجی و قرمزی دلربا یا ترکیبی از همه این‌ها‌ چشم‌های‌تان را جادو می‌کند. این مرداب زیبا مانند جواهری درخشان در آغوش درختان جنگل مشعل قرار گرفته و نشستن در کنار آن آرامش بی‌نظیری دارد.

مرداب "هسل" در جنگل های مشعل چالوس | Places to go, Landscape, Nature

هسل، مرداب فوق العاده زیبایی است که هم جوار با روستای طلاجو از توابع شهرستان چالوس می باشد . این مرداب در منطقه ی جنگلی مشعل قرار دارد که از جنوب به جنگل های سوته لار و منطقه کردشت ، از شمال و شمالغرب به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه ی مشعل موزی و از شرق به منطقه ی مشعل لات می رسد .
هسل در لغت به معنی آب راکد است . هسل در گذشته زیستگاه اصلی وزغ ها، لاک پشت ها و زالوهایی بود که امروزه کمتر دیده می شود، دلیل اصلی آن جاده ای است که در مجاورت مرداب هسل توسط سازمان جنگلها احداث شده و مردم منطقه در روز سیزدهم فروردین ماه هر سال که روز طبیعت است با تحمل کمترین مشقت با وسیله ی نقلیه خود را به آنجا رسانده و با ریختن زباله طبیعت را آلوده کرده اند.

مرداب هسل - کجارو

122 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید