کارشناس GIS

یک متخصص GIS دقیقا چیست؟

یک متخصص GIS در تمام زمینه های GIS کاملاً مجرب است. به ویژه، آنها در تجزیه و تحلیل، نقشه برداری و مدیریت داده ها تخصص دارند.

این انتظار وجود دارد که هر متخصص GIS چند رشته ای باشد. به عنوان مثال، آنها می توانند با ModelBuilder یا با ساختن اسکریپت های پایتون خودکار کنند. و آنها می توانند تقریباً هر وظیفه ای را که به آنها پرتاب می شود، انجام دهند.

معمولاً متخصصان GIS همان نقش ها و مسئولیت هایی را دارند که یک تحلیلگر GIS . اما تنها تفاوت فقط عنوان شغلی است.

امروز، بیایید شغل یک متخصص GIS را بررسی کنیم. و آیا آنها واقعا آنقدر خاص هستند؟

شرح شغل متخصص GIS

اگر به شرح شغل متخصص GIS نگاه کنید، موضوعات مشترکی دارد. به عنوان مثال، بیشتر مشاغل متخصص GIS شامل مجموعه مهارت های زیر است:

  • تخصص فنی: آنها به عنوان متخصص فنی در سیستم های اطلاعات جغرافیایی عمل می کنند . بدون توجه به وظیفه، متخصصان GIS فراتر از انتظارات هستند. به عنوان مثال، حتی می تواند شامل مدیر پایگاه داده، برنامه نویسی و نقش های مرتبط با فناوری اطلاعات باشد.
  • نگهداری داده ها: نگهداری و ایجاد داده های جغرافیایی یکی از اصول اساسی در GIS است. بدون داده های مکانی، GIS وجود ندارد. با پیروی و ایجاد دستورالعمل ها، متخصصان GIS به عنوان نگهبان اولیه داده ها عمل می کنند. تا این حد دقت و کیفیت را در سازمان حفظ می کند.
  • نقشه برداری : نگاشت رگ حیاتی برای تجسم در GIS است. به عنوان یک متخصص GIS، مقدار مناسبی از خروجی نقشه برداری ساختمان وجود دارد. با به کارگیری اصول کارتوگرافی ، شما فقط نقشه های کاغذی تولید نمی کنید. اما نقشه های وب را برای استفاده آنلاین نیز توسعه خواهید داد.
  • زبان‌های اسکریپت: امروزه، دیدن تجربه کدنویسی در شرح شغل متخصص GIS رایج است. با استفاده از زبان های برنامه نویسی ، می توانید گردش کار را خودکار کرده و بهره وری را بهبود بخشید. رایج ترین آنها پایتون، جاوا اسکریپت و VB هستند.

درآمد متخصصان GIS چقدر است؟

زمینه نقشه برداری سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) با جهش و مرزها در حال رشد است و فرصت ها برای متخصصان GIS برای کسانی که آموزش و آموزش می بینند برای استفاده از این فرصت ها در حال افزایش است.

حقوق و دستمزد متخصصان GIS بسته به سطح تجربه، موقعیت مکانی و نوع صنعتی که کارمند در آن مشغول به کار است، بسیار متفاوت است.

اما متخصصان GIS می توانند درآمد قابل توجهی با حقوق متوسط ​​حدود 64000 دلار داشته باشند. این آنها را در رده میانی برای درآمد بالقوه قرار می دهد.

هرم حقوق و دستمزد GIS

آیا متخصصان GIS مورد تقاضا هستند؟

نمودار زیر تعداد مشاغل GIS موجود را بر اساس سال نشان می دهد.

اگر به آنها به عنوان مشاغل جداگانه نگاه کنید، تکنسین های GIS ، تحلیلگران و متخصصان کمترین تقاضا را دارند. متأسفانه این موقعیت ها متقاضیان زیادی نیز دارند.

اما تکنسین‌ها، متخصصان و تحلیلگران GIS در شرح وظایف خود همپوشانی دارند . اگر آگهی های شغلی آنها را جمع کنید، تقاضای شغلی آنها مشابه مدیران و توسعه دهندگان GIS خواهد بود.

روند مشاغل فناوری gis

کیفیت زندگی و حقوق متوسط

طبق گفته PayScale، متوسط ​​حقوق متخصصان GIS در ایالات متحده 55000 دلار است.

اگرچه همه موقعیت‌ها متفاوت هستند، Payscale رتبه‌بندی کیفیت زندگی نسبتاً مناسبی را برای تحلیلگران GIS در 3.8/5 ارائه می‌دهد:

  • رضایت شخصی: ج
  • منفعت برای جامعه: ب
  • انعطاف پذیری: ب
  • استرس کم: A

استرس بهترین رتبه را دارد. سپس، انعطاف پذیری و منافع برای جامعه نیز رتبه نسبتا خوبی دارد. اما رضایت شخصی کمترین رتبه را دارد. اگر به آن فکر کنید، در برخی موارد درست است. به عنوان مثال، ویرایش داده‌ها و نوشتن ابرداده‌ها می‌تواند به شغل شما ضربه بزند.

خلاصه: یک متخصص GIS چیست؟

به طور خلاصه، متخصصان GIS شبیه به تحلیلگران GIS هستند. اما متخصصان GIS کمی تجربه بیشتری دارند و در بیشتر زمینه های GIS کاملاً جامع هستند.

به عنوان مثال، متخصصان GIS مهارت بالایی در تجزیه و تحلیل داده ها، نقشه برداری و پایگاه داده دارند. علاوه بر این، آنها باید پیشینه ای در اسکریپت نویسی داشته باشند.

اگرچه میزان رضایت شخصی پایین است، اما تقاضای آنها نسبتاً بالاست و کیفیت مناسبی از تعادل بین کار و زندگی دارند. به خاطر داشته باشید که هر موقعیتی متفاوت است، مهم نیست در کدام کشور زندگی می کنید.

آیا علاقه مند به تبدیل شدن به یک متخصص GIS هستید؟ یا قبلاً متخصص GIS هستید؟ لطفا نظرات خود را در مورد این موقعیت هیجان انگیز در زمینه GIS با ما در میان بگذارید.

اگر به دنبال پل زدن از یک متخصص GIS به یک نوع نقش علم داده هستید، 10 بهترین دوره علمی داده و گواهینامه ما را بررسی کنید .