GIS برای نفت و گاز | بالادستی، میانی و پایین دستی را بهینه کنید

GIS در نفت و گاز

GIS برای نفت و گاز | بالادستی، میانی و پایین دستی را بهینه کنید-09382252774

نفت و گاز بخشی جدایی ناپذیر از زیرساخت ها و اقتصاد در اکثر کشورها هستند. از مکان و استخراج، مدیریت کار در میدان، تا انتقال منابع – جغرافیا نقش مهمی در نحوه عملکرد این صنعت دارد.

با در نظر گرفتن این موضوع، به راحتی می توان دید که چگونه سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) در این صنعت مفید هستند .

GIS برای نفت و گاز، نقشه برداری و تجزیه و تحلیل فضایی پیشرفته را امکان پذیر می کند و کارایی عملیاتی را از طریق اطلاعات مکانی غنی افزایش می دهد.

دکتر سعید جوی زاده 1

اپراتورهای نفت و گاز با GIS می توانند:

  • داده‌های مربوط به سایت‌های حفاری احتمالی را ضبط، تجزیه و تحلیل و ذخیره کنید
  • داده های لایه برای نقشه برداری مؤثر خط لوله
  • تیم های میدانی را از راه دور مدیریت کنید
  • انجام تجزیه و تحلیل چاه های اکتشافی
  • دریافت به روز رسانی در زمان واقعی در مورد وضعیت سایت یا خط لوله

در زیر سه بخش اصلی نفت و گاز (بالا دست، میان دست، پایین دست) را پوشش خواهیم داد و سپس نگاهی عمیق تر به مزایای استفاده از GIS برای نفت و گاز خواهیم داشت.

دکتر سعید جوی زاده 2

درباره دکتر سعید جوی زاده مدرس دوره GIS در نفت و گاز-09382252774

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۸۴ و مدرک دکتری خود را در سال ۱۳۹۸ در رشته اقلیم شناسی  از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان “تحلیل فضایی خشکسالی در ایران” است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

نفت و گاز بالادست، میان دست و پایین دست

نفت و گاز یک صنعت عظیم است: فرآیندها دارای جدول زمانی طولانی هستند و پروژه ها فواصل قابل توجهی را در بر می گیرند. به طور کلی، عملیات نفت و گاز به سه دسته تقسیم می شود: بالادست، میان دست و پایین دست.

دکل نفتی بالادست

– بازیابی – تولید

نفت و گاز بالادست هم اکتشاف و هم تولید را پوشش می دهد: شامل جستجو، بازیابی و تولید نفت خام و/یا گاز طبیعی.

یکی از مهم ترین فعالیت ها در این مراحل حفاری و بهره برداری از چاه های اکتشافی است.

فناوری GIS دسکتاپ به ویژه در این مرحله اکتشافی مفید است.

عملیات نفت و گاز بالادست نیاز به دقت و درجه بالایی از پیچیدگی فنی دارد. دسکتاپ GIS ابزارهای تجزیه و تحلیل و تجسم سنگین لازم برای مدیریت این فرآیندها را فراهم می کند.

هنگامی که یک منبع استخراج شد، فاز بالادست کامل در نظر گرفته می شود.

دکترسعید جوی زاده

پردازش بخش میانی- حمل و نقل – ذخیره سازی-09382252774

عملیات میانی بخش های بالادستی و پایین دستی را به هم متصل می کند . در بخش میانی، نفت و گاز طبیعی فرآوری، ذخیره، حمل و نقل و بعضاً به مشتریان عمده فروشی عرضه می شود.

خط لوله نفت

در اینجا نگرانی‌های اولیه عموماً لجستیکی هستند: تمرکز بر چگونگی جابجایی و پردازش مؤثرترین منابع.

دارایی های میانی شامل خطوط لوله و سایر سیستم های حمل و نقل است. عملیات روزانه شامل انتقال نفت خام از سایت های تولید به پالایشگاه ها یا از کارخانه های گاز طبیعی به مشتریان پایین دستی است.

مقداری همپوشانی بین بخش بالادستی، پایین دستی و میان دستی وجود دارد. به عبارت دیگر، تعداد کمی از اپراتورها به طور دقیق میان‌دستی هستند و بسیاری از اپراتورهای بالادستی و پایین‌دستی برخی از اجزای میان‌دستی را مدیریت می‌کنند.

دکتر سعید جوی زاده 3

پالایش پایین دستی
– فروش

عملیات پایین دستی نفت و گاز بر پالایش نفت خام و گاز طبیعی خام و همچنین فروش و توزیع به مشتریان متمرکز است.

پالایشگاه نفت

برخلاف بالادستی و میان‌دستی، بخش پایین‌دستی مسئولیت عملیات خرده‌فروشی را بر عهده دارد، بنابراین جنبه مهمی از عملیات پایین‌دستی بازاریابی است.

دارایی های پایین دستی نفت و گاز شامل کارخانه های پتروشیمی، تجهیزات توزیع گاز طبیعی، پالایشگاه های نفت و عملیات خرده فروشی مانند پمپ بنزین ها می باشد.

این بخش تولید و مدیریت محصولات نهایی نفت و گاز را پوشش می دهد . این شامل مواد واضحی مانند بنزین و گازوئیل و همچنین محصولات مبتنی بر هیدروکربن مانند کود، مواد نگهدارنده و پلاستیک است.

با در نظر گرفتن سه بخش اصلی نفت و گاز، در اینجا پنج مزیت استفاده از GIS برای نفت و گاز آورده شده است.

5 کاربرد GIS در نفت و گاز

از برنامه ریزی چاه بالادست گرفته تا مدیریت پالایشگاه پایین دست، و حتی به نظارت بلندمدت محیط زیست – هر بخش از صنعت نفت و گاز می تواند از استفاده از GIS بهره مند شود.

GIS برای نفت و گاز

1. برنامه ریزی خوب (بالادست)

با ظهور منابع غیر متعارف مانند گاز شیل، نفت شیل و متان بستر زغال سنگ، GIS بیش از پیش برای برنامه ریزی چاه مورد استفاده قرار می گیرد.

GIS به کاربران کمک می کند تا الگوهای پد چاه را در اطراف محدودیت های حفاری سطحی متعدد برنامه ریزی کنند، و همچنین برای کارآمدترین پیکربندی الگوی مته بهینه سازی کنند.

با GIS، کاربران می‌توانند انواع داده‌های مختلف را ادغام کنند ، بین زمین‌های فعلی و بالقوه مقایسه کنند، سایت‌های بالقوه را به سرعت ارزیابی کنند و تصمیم‌گیری داخلی را ساده کنند.

2. مسیریابی خط لوله (Midstream)

ساخت خطوط لوله حمل و نقل یک فرآیند پرهزینه است. اگر خط لوله بهترین مسیر را از منبع بالادستی به تاسیسات پایین دستی طی نکند، هزینه های کلی به سرعت افزایش می یابد.

خط لوله میانی نفت

مسیریابی خط لوله را می توان با فرآیندی به نام “تحلیل مسیر کم هزینه” ساده کرد.

همانطور که از نام آن پیداست، این فرآیند مسیر کمترین مقاومت را بین بالادست و پایین دست مشخص می کند.

کمترین هزینه نه تنها با یافتن یک مسیر مستقیم، بلکه بر اساس تلاش مورد نیاز برای عبور تعیین می شود. یک کاربر می تواند مجموعه داده های شطرنجی هزینه را ایجاد کند که شامل اطلاعات شیب و پوشش زمین است، با استفاده از آن متغیرها برای کمک به تعیین سطح تلاش برآورد شده.

به عنوان یک مزیت اضافی، GIS همچنین می تواند مسیر سازگارتر با محیط زیست را تعیین کند.

3. مدیریت پالایشگاه (پایین دست)

مدیریت پالایشگاه شامل سازماندهی داده ها، اطلاع رسانی تصمیمات عملیاتی و کاهش هزینه ها است. در اصل، این یک نوع مدیریت دارایی است – وظیفه ای که GIS می تواند برای آن بسیار مفید باشد.

مدیریت پالایشگاه نفت

با GIS، اپراتورهای پایین دستی می توانند پالایشگاه ها را به طور موثرتری مدیریت کنند: وضعیت ردیابی، مدیریت برنامه های تعمیر و نگهداری، و تخمین چرخه عمر دارایی ها با دقت بیشتر.

با داده‌های بی‌درنگ به اشتراک گذاشته شده بین تیم‌ها، مدیران پالایشگاه می‌توانند از GIS برای پیش‌بینی سلامت دارایی‌ها و ایجاد یک برنامه نگهداری پیشگیرانه استفاده کنند: کاهش ریسک و کمک به جلوگیری از خرابی‌های پرهزینه و غیرمنتظره.

نماد شعله

4. واکنش اضطراری

در مورد نفت و گاز، شرایط اضطراری معمولاً شامل نشت نفت یا انفجار گاز است. خوشبختانه GIS می تواند هم در برنامه ریزی اضطراری و هم در مدیریت پاسخگویی کمک کند.

هنگامی که یک حادثه رخ می دهد، GIS دسترسی سریع به تمام داده های سایت را امکان پذیر می کند. این شامل تعداد کارگران میدانی در محل، و همچنین موقعیت فیزیکی آنها (به لطف ردیابی دستگاه تلفن همراه) می شود.

به علاوه، توانایی به اشتراک گذاری آن اطلاعات با سهامداران و حتی مردم می تواند فوق العاده مفید باشد.

در نهایت، GIS تصمیم گیری بهتر در شرایط اضطراری را امکان پذیر می کند.

نرم افزار نظارت بر محیط زیست

5. پایش محیط زیست

شرکت‌های نفت و گاز باید تغییرات محیطی مرتبط با فعالیت‌های خود را به‌ویژه با توجه به تمرکز فعلی بر توسعه بازی‌های شیل به دقت نظارت کنند.

با توجه به توانایی آن در ادغام و تجسم داده های مهر زمانی در برابر یک مورد پایه، GIS یک ابزار ارزشمند برای پایش محیطی است.

به عنوان مثال، اگر یک فرآیند استخراج شروع به ایجاد فرونشست (غارنوردی تدریجی یا غرق شدن در یک منطقه از زمین) کند، GIS می تواند به کاربران کمک کند تا به سرعت مشکل را تشخیص دهند، شدت آن را تجزیه و تحلیل کنند و یک طرح کارآمد برای کاهش پیشنهاد دهند.

نتیجه

به طور کلی، GIS یک ابزار فوق العاده مفید است که مزایای قابل توجهی را در هر بخش از صنعت نفت و گاز ارائه می دهد.

از افزایش کارایی در برنامه ریزی چاه و مسیریابی خط لوله، مدیریت موثر پالایشگاه و واکنش اضطراری، تا پایش بهتر محیط زیست – GIS این پتانسیل را دارد که تقریباً هر مرحله از فرآیند نفت و گاز را بهینه کند.

به قدرت موبایل GIS علاقه مند هستید؟

GIS پشتیبان به آموزش تخصصی نیاز دارد و اغلب از میدان خارج می شود یا به برنامه های غیرمستقیم منتقل می شود. با این حال، نقشه‌های قوی برای زمینه‌سازی کار در زمینه و ساده‌سازی ارتباطات حیاتی هستند.

به همین دلیل، Unearth OnePlace را توسعه داد – یک GIS موبایل برای نقشه‌سازی ساده، مکان‌یابی چند رسانه‌ای و جمع‌آوری اطلاعات بصری. به عنوان یک امتیاز اضافی، OnePlace ارتباطات بلادرنگ و ردیابی پیشرفت را فعال می کند.

GIS موبایل را روی لپ تاپ و تلفن همراه کشف کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید