Web GIS چیست؟:سفری شگفت انگیز به دنیای نقشه ها

webgis چیست؟

Web GIS چیست؟:سفری شگفت انگیز به دنیای نقشه ها :دکتر سعید جوی زاده در این پست درباره وب جی آی اس و نقش ان در دنیای امروز صحبت می کند.ما اغلب در مورد Web GIS صحبت می کنم ، نمایش می دهم ، در مورد آن می نویسم یا از آن استفاده می کنم. و به طور مکرر از ماچیزهایی مانند “GIS دقیقاً چیست؟” و “چرا Web GIS برای ما مهم است؟” برای پاسخ به این سوالات و سایر سوالات متداول ، در اینجا نحوه توصیف Web GIS به سادگی آمده است.

 

Web GIS چیست؟

به زبان ساده ، Web GIS الگویی یا روشی معماری برای پیاده سازی GIS مدرن است. این توسط سرویس های وب تأمین می شود – سرویس های استانداردی که داده ها و قابلیت ها را ارائه می دهند و اجزا را به هم متصل می کنند.
GIS وب را می توان در فضای ابری (با استفاده از ArcGIS آنلاین) ، داخلی (با استفاده از سرور ArcGIS) یا به طور معمول به عنوان ترکیبی ترکیبی پیاده سازی کرد و از بهترین ها در هر دو جهان استفاده کرد.

شبکه جهانی وب (WWW) همه چیز را متحول کرده و GIS نیز از این قاعده مستثنی نیست. WebGIS فرم پیشرفته ای از سیستم های اطلاعات جغرافیایی است که در سیستم عامل های وب موجود است. این برنامه به عنوان GIS در مرورگرهای وب شروع به کار کرد و تبدیل به Web GIS شد که به سرویس گیرنده های دسک تاپ و موبایل خدمت می کند.

هدف اصلی این فناوری این است که کاربران بتوانند به صورت پویا به داده های مکانی در وب دسترسی پیدا کنند ، به اشتراک بگذارند و آنها را دستکاری کنند ، بدون توجه به سیستم عامل و پروتکل.

Web GIS جدید نیست ، در واقع مدت زمان طولانی است که در حال پیشرفت است. اما ما واقعاً به نقطه اوج رسیده ایم که در آن نوآوری در GIS و فن آوری های مربوطه باعث می شود Web GIS نه تنها امکان پذیر باشد بلکه ضروری باشد.

GIS وب برای مدتی طولانی در حال پیشرفت بوده و در بسیاری از زمینه ها تحت تأثیر نوآوری قرار گرفته است.

مشتریان WebGIS

مشتریان یک GIS وب می توانند شامل برنامه های محلی دسک تاپ ، برنامه های تلفن همراه بومی یا هر برنامه پشتیبانی از مرورگر باشند.

چندین رابط برنامه نویسی برنامه منبع آزاد و اختصاصی (API) برای ایجاد برنامه های وب و تلفن همراه که از خدمات وب سازگار با OGC استفاده می کنند استفاده می شود. اینها شامل  لایه باز ،  Leaflet ، Mapbox GL ،  ArcGIS API  و غیره است.

برای ارائه تجربه کاربری بصری ، این برنامه ها و API های مشتری اغلب جزئیات تمام درخواست های سرویس وب را که در پس زمینه وجود دارد ، خلاصه می کنند.

 

مشخصات و عناصر اصلی یک WebGIS

WebGIS باید موارد زیر را برآورده کند.

 1. دسترسی جهانی توسط HTTP / HTTPS یعنی سرور باید یك منبع یاب یكنواخت (URL) خاص در وب داشته باشد تا مشتری بتواند به راحتی به آن دسترسی پیدا كند.
 2. پشتیبانی همزمان از تعداد زیادی از کاربران: به عملکرد بالا و مقیاس پذیری نیاز دارد.
 3. قابلیت cross-platform بهتر: – مرورگرهای وب مختلف: اینترنت اکسپلورر ، Firefox ، G. Chrome برای سیستم عامل های متنوع (Win ، Linux ، Mac OS ، iOS). و غیره.

 

برنامه های WebGIS

WebGIS کاربردهای متنوعی دارد. برخی از آنها به شرح زیر است؛

 1. مجموعه مشارکتی داده های فضایی به عنوان مثال ژئوپورتال ها ، اتاق های پاکسازی ، SDI و غیره
 2. داوطلب کردن سیستم اطلاعات جغرافیایی به عنوان مثال  OpenStreetMap
 3. از WebGIS می توان برای طراحی و برنامه ریزی پروژه های دولتی مانند مدیریت سیل شهری ، بلایای طبیعی و غیره استفاده کرد.

 

چالش های WebGIS

 • قابلیت دسترسی برای افراد معلول
 • امنیت
 • کیفیت داده
 • عملکرد سیستم
 • قابلیت دسترسی در مکان های کم ارتباط
 • هزینه های نگهداری و غیره

 

چرا نرم افزار منبع باز؟

GIS وب را می توان به روش های مختلفی پیاده سازی کرد. اما این مجموعه به دلایل زیر بر روی نرم افزارهای منبع آزاد و آزاد برای کاربردهای فضایی متمرکز شده است.

رایگان

2. دستیابی  یعنی پیگیری آسان ، بنابراین نیازی به خرید قبل از پیگیری این سری ندارید. 

3. یک پشتیبانی بزرگ جامعه.

4. کنترل: ما کنترل کاملی بر نرم افزار داریم از این رو می توانیم آن را متناسب با نیاز و خواسته خود تنظیم کنیم. و غیره.

 

پورتال چیست؟

پورتال یکی از اجزای اساسی یک GIS مدرن و بخشی ذاتی از الگوی GIS وب است. این یک چارچوب برای به اشتراک گذاری و استفاده از نقشه ها ، برنامه ها و داده ها را فراهم می کند. همچنین از هویت پشتیبانی می کند و زیرساخت های لازم برای مدیریت کاربران و نحوه همکاری آنها را فراهم می کند.

انواع مختلفی از سازمانها در سراسر جهان برای پشتیبانی از نیازها و فعالیتهایشان پورتال هایی را اجرا کرده اند.

من اغلب یک پورتال را به عنوان مرکز اکوسیستم اطلاعات جغرافیایی یک سازمان توصیف می کنم. این امکان استفاده گسترده و دسترسی به داده های GIS ، خدمت به متخصصان GIS ، کارمندان دانش ، تصمیم گیرندگان و توسعه دهندگان و همچنین دسترسی عمومی را فراهم می کند.
یک پورتال می تواند با استفاده از ArcGIS آنلاین در فضای ابری میزبانی شود ، یا با استفاده از Portal برای ArcGIS در محل میزبانی شود. درگاه ها می توانند به صورت عمومی در دسترس باشند ، یا خصوصی باقی بمانند – فقط پس از ورود به سیستم قابل مشاهده هستند.

ArcGIS Online چیست؟

ArcGIS آنلاین یکی از ملفه های اصلی پلتفرم ArcGIS Web GIS است. این یک پلت فرم نقشه برداری جامع و مبتنی بر ابر است که به شما امکان می دهد به راحتی نقشه ها و برنامه ها را بسازید و به اشتراک بگذارید.
ArcGIS آنلاین قابلیت های ذخیره سازی ، مدیریت ، نقشه برداری 2D و 3D ، انتشار و تحلیلی را با میزبانی ابر فراهم می کند که می توانید با استفاده از آنها سیستم اطلاعات جغرافیایی خود را گسترش داده و دیگران را تقویت کنید. ArcGIS Online همچنین شامل اطلس Living ، مجموعه ای گسترده از محتوای سرپرستی و معتبر ، از جمله نقشه های پایه ، لایه های جمعیتی ، فیدهای زنده و موارد دیگر است که می توانید بلافاصله از آنها استفاده کنید و بر اساس نیازهای نقشه برداری خود استفاده کنید.

نقشه وب چیست و چرا مهم است؟

در Esri ، یک نقشه وب چیزی بیشتر از یک نقشه در یک مرورگر است. این یک مشخصات فنی است که کل تیم توسعه دهنده پلت فرم از آن استقبال می کنند. به همین دلیل است که ArcGIS Pro و ArcMap می توانند نقشه های وب را بخوانند و منتشر کنند و به همین دلیل از نقشه های وب می توان در کل اکوسیستم در ArcGIS Maps for Office ، در الگوهای برنامه ها و سازندگان و حتی توسط توسعه دهندگان با استفاده از JavaScript API استفاده کرد.
این ویژگی ها ، نقشه های وب را به یک عنصر مهم در ایجاد GIS وب تبدیل می کند. نقشه های وب ، همراه با صحنه ها و لایه ها ، بخشی از یک مدل اطلاعات جدید است که جزئیات منابع داده را خلاصه می کند ، و استفاده از آنها را آسان تر می کند.

این نقشه وب اطلاعاتی را از حسگرهای ترافیک ، حوادث بزرگراه ها و هوا در زمان واقعی از سراسر هلند نشان می دهد که روزانه میلیون ها معامله اطلاعات را پردازش می کند.

نقشه های وب مجموعه گسترده ای از داده ها را در اختیار شما قرار می دهد و شما را قادر می سازد تا فایلهای شکل ، صفحات گسترده ، خدمات ArcGIS ، سرویس های ArcGIS Online و Living Atlas را ادغام کنید. نقشه های وب همچنین نقطه ادغام اطلاعات سیستم های سازمانی ، Big Data و اینترنت اشیا (IoT) است.

چرا Web GIS برای ما مهم است؟

Web GIS فرصت های بیشتری را برای دسترسی گسترده تر به داده های معتبر GIS شما فراهم می کند ، به شما این امکان را می دهد که سیستم رکورد خود را به یک سیستم تعامل انتقال دهید که از نقشه برداری سلف سرویس گرفته تا تصمیم گیری بهتر را تسهیل می کند. این سیستم GIS را در دسترس ، مقرون به صرفه تر و فراگیرتر می کند. این ارزش GIS و نقش متخصصان GIS را تقویت می کند.
GIS وب بسیار فراتر از یک روند جدید است ، این الگوی جدید برای اجرای GIS مدرن است. این اساساً نحوه تفکر ما درباره GIS و نقش متخصصان GIS را تغییر می دهد.
تغییر از معماری سرویس گیرنده / سرور به سرویس های وب ما را قادر می سازد تا به دنیایی از اطلاعات ، از شرکت خود به اینترنت اشیا ((اینترنت اشیا) (IoT) ، داده های بزرگ و غیره متصل شویم. این سیستم عامل GIS را به جای داده های ساکن به حالت real-time سوق می دهد. Web GIS ما را قادر می سازد که چابک تر باشیم ، و از توسعه برنامه های سفارشی به الگوهای قابل تنظیم و برنامه سازان وب برویم. و از همه مهمتر ، Web GIS ما را از داده های اختصاصی به داده های باز و سرویس های مشترک انتقال می دهد که می تواند همه را توانمند کند.

 

29 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید