آموزش GIS در تهران:تجارب چندین ساله در اختیار شما


آموزش GIS در تهران:تجارب چندین ساله در اختیار شما

آموزش GIS :آشنایی با دوره

موسسه چشم انداز  هزار سوم ملل دوره کاربردی -آموزشی GIS را در سطح جامع ( سطح مقدماتی و پیشرفته)برای کاربران مشتاق به آموزش GIS برگزار می کند، نرم افزار GIS به معنی سیستم اطلاعات جغرافیایی (یا سیستم اطلاعات مکانی) و مخفف Geographic Information System  می باشد.

آموزش GIS در تهران

درباره نرم‌افزار ArcGIS

ArcGIS یک سیستم نرم افزاری GIS همه منظوره است که توسط ESRI توسعه یافته است. این یک فناوری پلت فرم نرم افزاری گسترده و یکپارچه برای ساخت GIS عملیاتی است. ArcGIS شامل چهار بخش کلیدی نرم افزار است: یک مدل اطلاعات جغرافیایی برای مدل سازی جنبه های دنیای واقعی. اجزای ذخیره و مدیریت اطلاعات جغرافیایی در فایل ها و پایگاه های داده. مجموعه ای از برنامه های کاربردی خارج از جعبه برای ایجاد، ویرایش، دستکاری، نقشه برداری، تجزیه و تحلیل و انتشار اطلاعات جغرافیایی؛ و مجموعه ای از سرویس های وب که محتوا و قابلیت ها (داده ها و عملکردها) را در اختیار مشتریان نرم افزار شبکه ای قرار می دهد. بخش‌هایی از سیستم نرم‌افزاری ArcGIS را می‌توان بر روی دستگاه‌های تلفن همراه، لپ‌تاپ و رایانه‌های رومیزی و سرورها مستقر کرد.

از دیدگاه کاربر نهایی، ArcGIS دارای عملکردهای بسیار گسترده ای است که در مجموعه ای عمومی از برنامه های GIS مبتنی بر منو بسته بندی شده است که گردش های کاری کلیدی جغرافیایی را پیاده سازی می کند. برنامه های کاربردی با ایجاد داده های جغرافیایی، …

ArcGIS یک نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) است که امکان مدیریت و تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی را با تجسم آمارهای جغرافیایی از طریق نقشه های لایه سازی مانند داده های آب و هوا یا جریان های تجاری فراهم می کند. این توسط مجموعه ای از موسسات و بخش های دانشگاهی، هم در علوم انسانی و هم در علوم، برای توسعه و نشان دادن تحقیقات پیشگامانه استفاده می شود. علاوه بر این، توسط چندین دولت و موسسات خصوصی/تجاری در سراسر جهان استفاده می شود.

 

این سیستم ظرفیت ایجاد اطلاعات جغرافیایی قابل دسترسی در سراسر یک شرکت، موسسه، خصوصی یا عمومی در اینترنت را دارد. بنابراین، این نرم افزار اساساً به عنوان یک پلتفرم عمل می کند که از طریق آن می توان اطلاعات جغرافیایی را پیوند داد، به اشتراک گذاشت و تجزیه و تحلیل کرد.

ArcGIS نرم‌افزار مکانی برای مشاهده، ویرایش، مدیریت و تجزیه و تحلیل داده های جغرافیایی است. Esri ArcGIS را برای نقشه برداری روی دسکتاپ، موبایل و وب توسعه می دهد. شعار آنها علم کجا است. به این ترتیب، تمرکز ArcGIS بر روی اطلاعات مکانی و تجزیه و تحلیل است.

درباره مدرس دوره :

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان “تحلیل فضایی خشکسالی در ایران” است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است.وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

نرم افزار ArcGIS چگونه کار می کند؟

مانند بسیاری از نرم‌افزارهای GIS، ArcGIS نقشه‌هایی ایجاد می‌کند که به دسته‌هایی نیاز دارند که به صورت لایه‌ای سازماندهی شده باشند. هر لایه به صورت فضایی ثبت می شود تا زمانی که آنها یکی بر روی دیگری قرار می گیرند، برنامه آنها را به درستی ردیف می کند تا یک نقشه داده پیچیده ایجاد کند. لایه پایه تقریباً همیشه یک نقشه جغرافیایی است که بسته به تجسم مورد نیاز (ماهواره، نقشه راه و غیره) از طیف وسیعی از منابع استخراج می شود. این برنامه تعداد زیادی از آنها را در اختیار کاربران قرار می دهد و همچنین حاوی لایه های تغذیه زنده از جمله جزئیات ترافیک است.

آموزش gis در تهران

سه لایه اول لایه‌های ویژگی یا برداری نامیده می‌شوند که هر کدام شامل توابع جداگانه‌ای هستند که از طریق پلتفرم متمایز می‌شوند. اینها هستند:

 • نقاط (مانند نقاط دیدنی، ساختمان ها)
 • خطوط (مانند جاده ها و دیگر طرحواره های 1 بعدی)
 • چند ضلعی ها (مانند اطلاعات سیاسی و سرشماری جغرافیایی که داده های دو بعدی نامیده می شوند)
 • تصاویر شطرنجی (لایه بردار پایه مانند یک عکس هوایی)

داده‌ها را می‌توان با حداقل یکی از این لایه‌های فضایی مرتبط کرد و می‌توان آن‌ها را هم نقشه‌برداری و هم تحلیل کرد، چه از طریق ویژگی‌هایی مانند تغییرات جمعیتی یا از طریق جداول داده.

با این حال، آنچه این روش را از رقبای خود متمایز می کند، پلتفرم پیچیده ای است که از طریق این نقشه برداری و داده ها قابل انجام است. بنابراین، این یک برنامه گسترده است که تحت آخرین پیشرفت ها و به روز رسانی ها قرار دارد. در حال حاضر در رایانه های رومیزی ویندوز مایکروسافت در دسترس است، اگرچه برنامه آنلاین در بسیاری از سیستم عامل ها قابل دسترسی است. از آنجایی که به عنوان یک پلتفرم عمل می کند، کاربران نباید از صفحات اطلاعات و داده ها عبور کنند. منابعی برای کاهش و استخراج اطلاعات خاص از مجموعه داده های جغرافیایی بسیار بزرگتر در دسترس هستند. در مجموع، این یک راه حل یک مرحله ای برای مدیریت و تجزیه و تحلیل داده ها است که از طریق ساخت نقشه فیلتر شده است. هر کسی با مهارت اولیه کامپیوتر و علاقه مند به ساختن نقشه می تواند ArcGIS را تنها در 2 هفته یاد بگیرد.

گرافیک و داده های پیچیده

به شما امکان می دهد نقشه ها و مدل های بصری خیره کننده ای مانند رندرهای سه بعدی و نقشه های جریان جمعیت را به سرعت ایجاد کنید. با استفاده از یک تابع کشیدن و رها کردن، صفحه‌گسترده داده‌ها را می‌توان فوراً روی ابر بارگذاری کرد و تجسم کرد. همچنین یک ابزار نقشه برداری خوب وجود دارد که بهترین سبک ها، طبقه بندی ها و رنگ ها را متناسب با داده های شما پیشنهاد می کند.

آموزش GIS در تهران

تصاویر با وضوح بالا ارائه می‌شوند که هم از منابع اخیر و هم از منابع تاریخی در سراسر جهان به دست آمده‌اند و امکان ساخت نقشه‌های تاریخی و همچنین داده‌های جمعیتی و مشاهدات اطلاعاتی اخیر را فراهم می‌کنند. پدیده های سطحی مانند ارتفاع، دما، بارندگی و غیره را نیز می توان با ابزارهای شگفت انگیز برای تجزیه و تحلیل سطح، به طور کامل در چنین نقشه ها و مدل های بصری ادغام کرد.

کجا استفاده می شود؟

به عنوان یک پلتفرم پیشرو در صنعت، بسته برنامه‌ها و ابزارهای مرکزی این برنامه توسط اکثر شرکت‌ها، مؤسسات و بخش‌هایی که با تجزیه و تحلیل اطلاعات جغرافیایی سروکار دارند، استفاده می‌شود. با این حال، سهولت رابط کاربری آن نیز ارزش آن را در استفاده رسانه ای و روزنامه نگاری نیز افزایش داده است.

ArcGIS دارای شهرت و سابقه قوی است. این واقعیت ساده آن را به یک نرم افزار اصلی برای شرکت های مختلف که در سیستم های اطلاعات جغرافیایی سر و کار دارند تبدیل می کند. به طور خاص، توسط دولت های ایالتی و محلی در سراسر جهان، از جمله در ایالات متحده استفاده می شود.

چه کسانی از نرم افزار های GIS استفاده می کنند:

کاربران ArcGIS در طیف گسترده ای از زمینه ها و صنایع هستند. به عنوان مثال، صنایع دولتی، آموزشی و تجاری از ArcGIS استفاده می کنند. اما بزرگترین پایگاه کاربری در محیط زیست، نظامی و برنامه ریزی زمین است. از آنجا که اکثر کالج ها از ArcGIS استفاده می کنند، فارغ التحصیلان معمولا تا حدودی با آن آشنا هستند.

چه نرم افزاری بخشی از ArcGIS است؟

مجموعه ای ArcGIS از نرم افزارهای زیر است:

 • ArcMap
 • ArcCatalog
 • ArcGIS Pro
 • ArcScene
 • ArcGlobe

ArcMap

ArcGIS چیست؟

ArcMap مرکز مجموعه نرم افزار GIS Esri است. به این صورت است که کاربران از ابتدا نقشه ها را ایجاد می کنند. با تجزیه و تحلیل داده ها، آنها می توانند الگوها و روندهای مکان را در ArcMap بیابند. در نهایت، کاربران داده‌ها را ویرایش می‌کنند و می‌توانند آن را متعلق به خود بنامند. فرمت اصلی ArcMap یک MXD (مستند تبادل نقشه) است.

ArcCatalog

ArcCatalog

ArcCatalog بیشتر شبیه Windows Explorer است که فقط داده های مکانی را نشان می دهد. به نوعی، این کتابخانه مانند یک کتابخانه است که در آن می توانید داده های GIS خود را سازماندهی و مدیریت کنید. ArcCatalog جایی است که شما ابرداده ها را مستند کرده و می نویسید .

ArcGIS Pro

نرم افزار esri arcgis pro

ArcGIS Pro روزی جایگزین ArcGIS خواهد شد. نسبت به ArcGIS چندین مزیت دارد. به عنوان مثال، مزایای اصلی آن پردازش 64 بیتی، سه بعدی یکپارچه و رابط مبتنی بر نوار است. برخلاف ArcGIS، نقشه ها، داده ها و جعبه ابزار شما را به عنوان فایل پروژه (APRX.) ذخیره می کند. در نهایت، ArcGIS Pro ابزارها و پسوندهایی دارد که کمی فراتر از ArcGIS هستند.

ArcScene

قوس کوه فوجی

با استفاده از پسوند 3D Analyst، می توانید به ArcScene دسترسی داشته باشید . ArcScene روی مناطق محلی مانند اندازه یک محله تمرکز می کند. اگر می خواهید یک صحنه را ذخیره کنید، فرمت آن SXD است.

ArcGlobe

ArcGlobe

ArcGlobe یک برنامه سه بعدی برای مناطق مطالعه بزرگتر است. به جای اندازه یک محله، برای وسعت جهانی مناسب است. اگر می خواهید از ArcGlobe استفاده کنید، فرمت فایل آن 3DD (ArcGlobe Document) است.

تاریخچه ArcGIS چیست؟

Esri نرم افزار ArcGIS را توسعه می دهد. تاریخچه آن به عنوان یک شرکت نزدیک به 50 سال است. در اینجا به برخی از پیشرفت‌های کلیدی در ArcGIS می‌پردازیم.

در سال 1973، Esri با ارائه اولین GIS تجاری در سراسر ایالت برای مریلند روی نقشه قرار گرفت.

 • PC ARC/INFO: Esri PC ARC/INFO را برای رایانه های شخصی فردی در سال 1987 منتشر کرد. همه آنها بر اساس خط فرمان بودند.
 • ARCVIEW 1.0: در سال 1991، ArcView 1.0 یک رویکرد جدید نرم افزار GIS است. از محیط دسکتاپ GUI استفاده می کند.
 • ARCVIEW 2.0: ArcView 2.0 برنامه نویسی شی گرا Avenue را ترکیب می کند. این محصول با استفاده از محیط چند پلتفرمی در سال 1993 توسعه یافت.
 • ARCVIEW 3.0: در سال 1995، ArcView 3.0 اولین نرم افزار GIS با امکانات کامل بود. به عنوان مثال، شامل یک جادوگر ژئوپردازش با پسوندهای شطرنجی و سه بعدی است.

از اینجا، ArcView برخی از نسخه‌های اصلی را که به ArcGIS 8.0x می‌رود، نادیده می‌گیرد. بنابراین، ArcGIS 4، 5، 6، یا 7 وجود ندارد.

ArcGIS 8.0

ArcInfo 8

در سال 1999، ArcGIS 8.0 ArcView و ArcInfo را ترکیب کرد. یکی از تغییرات کلیدی این بود که از Avenue به نفع Visual Basic for Applications (VBA) دور شد. همچنین پایگاه جغرافیایی اختصاصی خود را برای ذخیره بردارها، رسترها، جداول و روابط معرفی کرد. سایر بهبودهای کلیدی عبارتند از:

 • قوانین توپولوژی برای بهبود بررسی خطا
 • پیش‌بینی‌های در حال پرواز به حفظ همان پیش‌بینی روی قاب نقشه کمک کردند.
 • ایجاد حاشیه نویسی در چارچوب داده و سند نقشه.

ArcGIS 9.0

ArcGIS 9.x

در سال 2004، Esri ArcGIS 9.0 را منتشر کرد. به روز رسانی اصلی در این نسخه تغییر به پایتون بود. در این نسخه، کاربران می توانستند از طریق زبان برنامه نویسی پایتون به هر ابزاری دسترسی داشته باشند. در اینجا لیستی از نکات برجسته این نسخه آمده است:

 • ModelBuilder وسیله ای شد که مجموعه ای از ابزارها را به روشی مکرر به هم متصل کرد.
 • Esri به اسکریپت نویسی پایتون سوئیچ می کند که در آن کاربران می توانند گردش کار را خودکار کنند.
 • صفحات داده محور برای ساخت مجموعه ای از نقشه ها به عنوان کتاب نقشه.

ArcGIS 10.0

ArcGIS چیست؟

در سال 2010، Esri ArcGIS 10.0 را منتشر کرد. حتی در حال حاضر، این هنوز نسخه فعلی ArcGIS است. در این نسخه، ArcGIS با پایتون به عنوان زبان برنامه نویسی خود ادامه داد. اما پیشرفت های دیگری از جمله:

 • دارای قالب هایی برای ویرایش بصری تر و عکس برداری بهتر.
 • نوار ابزار تجزیه و تحلیل تصویر به کلیپ شطرنجی، انجام NDVI و طبقه‌بندی تصویر کمک کرد.
 • انیمیشن سری زمانی برای داده های زمانی
 • بسته های نقشه برای به اشتراک گذاری لایه ها در اسناد نقشه.

کاربردی های نرم‌افزار GIS :

تجزیه و تحلیل فضایی و علم داده

. برای کشف الگوهای پنهان، بهبود مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده و ایجاد مزیت رقابتی، از مکان به‌عنوان رشته‌ای استفاده کنید. از قدرت تجزیه و تحلیل مکانی و علم داده بر اساس تقاضا و در مقیاس استفاده کنید.

عملیات های میدانی :

مکان در قلب فعالیت های میدانی است. برنامه‌های کاربردی ArcGIS متمرکز را می‌توان به‌صورت مستقل یا ترکیبی برای پشتیبانی از گردش‌های کاری میدانی استفاده کرد و کارکنان اداری و میدانی را قادر ساخت تا با استفاده از داده‌های معتبر یکسان کار کنند.

نقشه برداری :

نقشه ها به شما کمک می کنند الگوهای فضایی را در داده های خود شناسایی کنید تا بتوانید تصمیمات بهتری بگیرید و اقدام کنید. نقشه ها همچنین موانع را از بین می برند و همکاری را تسهیل می کنند. ArcGIS به شما امکان ایجاد، استفاده و اشتراک گذاری نقشه ها را در هر دستگاهی می دهد.

سه بعدی

3D GIS زمینه دنیای واقعی را به نقشه ها و داده های شما می آورد. فوراً داده‌های خود را به مدل‌ها و تجسم‌های سه بعدی هوشمند تبدیل کنید که به شما در تجزیه و تحلیل و حل مشکلات و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و مفاهیم با تیم و مشتری خود کمک می‌کند.

پردازش تصاویر

ArcGIS همه چیزهایی را که برای مدیریت و استخراج پاسخ ها از تصاویر و داده های سنجش از راه دور نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد. این شامل ابزارهای تصویری و گردش کار برای تجسم و تجزیه و تحلیل و دسترسی به بزرگترین مجموعه تصاویر جهان است.

جمع آوری و مدیریت داده ها

با ArcGIS، به راحتی می توانید داده های خود را به طور موثر و ایمن جمع آوری، جمع سپاری، ذخیره، دسترسی و به اشتراک گذاری کنید. شما می توانید داده های ذخیره شده در سیستم های تجاری خود را ادغام کنید و هر داده ای را از هر منبعی فعال کنید.

آموزش GIS مناسب چه کسانی است؟

از این نرم‌افزار در تهیه و استفاده از نقشه، گردآوری داده‌های جغرافیایی، تحلیل اطلاعات بر مبنای نقشه، تولید و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات جغرافیایی، به‌کارگیری نقشه‌ها و اطلاعات جغرافیایی در دیگر نرم‌افزارها و تهیه نقشه از اطلاعات جغرافیایی در یک پایگاه داده استفاده می‌شود.

مركز آموزش فناوري اطلاعات سازمان جهاد دانشگاهي تهران با بيش از 30 سال سابقه در برگزاري دوره هاي آموزشي در خصوص كامپيوتر و فناوري اطلاعات، برگزار کننده دوره های تخصصی نرم افزار ARC GIS با بهره گیری از اساتید مجرب می باشد. در پایان دوره های آموزشی فراگیران، گواهینامه معتبر و قابل ترجمه از جهاد دانشگاهی تهران دریافت می نمایند.

موقعیت های شغلی

هنرجویان شرکت کننده در این دوره در پایان دوره آموزشی، قادر به استفاده از انواع منابع اطلاعات مکانی (مانند نقشه های کاغذی، عکس های هوایی، داده های برداشت شده با GPS و . . . . . ) وارد کردن این داده ها، رقومی کردن و تهیه لایه های رقومی از آن، ساخت انواع فرمت های ذخیره داده های مکانی و توصیفی، مدیریت و طبقه بندی داده ها، انجام یکسری تحلیل های مکانی بر روی داده ها، تهیه خروجی های کاغذی و رقومی و آشنایی با مباحث AHP  تاپسیس و فازی و بولین و ارائه تکنیک ها و روش های من حصر به فرد و اختصاصی انجمن برای تهیه طرح های جامع و تفصیلی  و . . . . خواهد بودکه در صورت یاد گیری کامل این مباحث، شرکت کنندگان می توانند به عنوان یک کارشناس و متخصص gis در بخش gis شرکت های مهندسان مشاور با حقوقی حداقل دو برابر اداره کار فعالیت نمایند و یا اقدام به انجام پروژه های gis  با ارزش مالی 10 ملیون تومان به بالا در منزل نمایند.

اهداف دوره آموزش GIS

 • آشنایی داوطلبین با توانمندی ها و قابلیت های نرم افزار GIS
 • معرفی محیط های کاری این نرم افزار
 • معرفی نوار ابزار هایاین نرم افزار به همراه مثالها و نمونه های عملی و کار شده

سرفصل مطالب دوره آموزشی کاربرد GIS

سیستمهای اطلاعات جغرافیایی

· تعریف سیستم اطلاعات جغرافیایی

· ارکان و مؤلفه های اصلی GIS

· تاریخچه مختصرGIS

· سیر تحول GIS

· انواع مدل داده در GIS

· دستگاه مختصات جغرافیایی

· سیستم تصویر

· راههای شناسایی سیستم مختصات تصویر

· انواع فرمت های GIS

· نقش و کاربرد سامانه ی اطلاعات جغرافیایی در مطالعات شهری

مراحل انجام یک پروژه شهری در GIS

· مشخص کردن موضوع و هدف

· بیان مسأله

· مشورت با کارشناس مورد نظر

· جمع آوری داده

· صحت سنجی داده ها و کنترل کیفی دادهها

· وارد کردن دادهها به محیط نرم افزار

· انتخاب ابزار مناسب

· روش کار

· پردازش

· مشخص شدن جواب

· کنترل زمینی

· تصمیم سازی

· تصمیم گیری

آشنایی با محیط نرم افزار ARC MAP

آشنایی با جدول مندرجات (TABLE OF CONTENTS)

انواع روش های ذخیره نمودن یک پروژه در ARCMAP

· ذخیره نمودن یک پروژه

· ذخیره نمودن نقشه برای چاپ

· استفاده از روش PUBLISHER برای ذخیره پروژه

· ذخیره پروژه به روش PDF

ژئورفرنس کردن

· مختصات دار کردن فایل های وکتوری با ابزار SPATIAL ADJUSTMEN

· مختصات دار کردن فایل های رستری با ابزار GEO REFERENCING

· تغییر مختصات فایل های رستری (PROJECT RASTER)

· تعریف سیستم تصویر برای لایه اطلاعاتی در نرم افزار ARCGIS

· استفاده ازگوکل ارث در زمین مرجع کردن

ایجاد یک بانک اطلاعاتی جدید

· ایجاد یک SHAPEFILE

· ایجاد یک GEODATABASE

رقومی کردن نقشه ها (DIGITING) یا ترسیم عوارض

· مراحل رقومی سازی نقشه

· معرفی نوار ابزار EDITOR

· معرفی پنجره EDITOR

· معرفی منوی ADVANCED EDITING

· الحاقیه ARC SCAN

· فعال نمودن الحاقیه ARC SCAN

· وکتوری کردن یک نقشه اسکن شده

· تنظیمات ARCSCAN

· روش های وکتوری نمودن داده های رستری

ایجاد و مدیریت گرافیک ها (DRAWING)

· آشنایی با نوار ابزار DRAW

استفاده از لایه های CAD و DGN در GIS

· نحوه تبدیل فایل CAD به SHAPEFILE

· نحوه تبدیل فایل CAD به GEODATABASE

· روش های تبدیل DGN به GIS

توپولوژی

· روابط توپولوژیک در GIS

· قوانین توپولوژی

· قوانین عوارض سطحی(POLYGON RULES)

· قوانین عوارض خطی (LINE RULES)

· قوانین عوارض نقطه ای (POINT RULES)

· توپولوژی نقشه و توپولوژی GEODATABASE

· ایجاد توپولوژی

اتصال (JOIN)

· روش اتصال اطلاعات توصیفی یک جدول به جدول دیگری

· مدیریت JOIN

· اتصال بر مبنای ارتباط فضایی (SPATIAL JOIN یا SPATIAL LOCATION )

آنالیز مکانی (GEOPROCESSING)

· BUFFER

· CLIP

· EXTRACT BY MASK

· INTERSECT

· UNION

· MERGE

 

طریقه وارد کردن اطلاعات GPS به GIS

کاربرد تصاویر ماهواره ای نرم افزار گوگل ارث در برنامه ریزی شهری

· روش دانلود تصاویر ماهواره ای به صورت زمین مرجع

· استفاده از نرم افزار SAS PLANET

· تبدیل لایه های GIS به فرمت GOOGLE EARTH

· ابزار LAYER TO KML

· ابزار MAP TO KML

· تبدیل لایه های GOOGLE EARTH به فرمت GIS

نماد سازی

· انواع نقشه های موضوعی بر اساس تکنیک نماد گذاری

· تغییر رنگ عوارض

· تغییر رنگ و شکل عوارض

· طبقه بندی عوارض لایه ها

· FEATURES

· CATEGORIES

· QUANTITIES

· CHARTS

· MULTIPLE ATTRIBUTE

برچسب گذاری (LABLE)

· روش اول با استفاده از سربرگ LABEL

· روش دوم با استفاده از نوار ابزار DRAW

· تبدیل برچسبها به ANNOTATION

گراف

· روش ترسیم نمودار در نرم افزار ARCMAP

· تنظیمات پنجره GRAGH

BOOKMARK & HYPERLINK

· اتصال عکس، فیلم و سایر مدارک به عارضه (HYPERLINK)

· روش ایجاد HYPERLINK در ARCMAP

· مدیریت HYPERLINKS

· BOOKMARK

· روش ایجاد BOOKMARK

· مدیریت BOOKMARK

مدل ارتفاعی در دو فرمت TIN و RASTER

· مدل TIN

· روش ایجاد TIN

· مدل رقومی ارتفاع ( DEM )

· روش ایجاد DEM

 

آشنایی با تحلیلگر مکانی Spatial Analyst

· تهیه نقشه شیب(slope)

· تهیه نقشه جهت شیب(aspect)

· تهیه نقشه خطوط منحنی میزان

· ایجاد نقشه هم دما ، هم باران ، هم ارتفاع

· تعیین میدان دید View shed

· ابزار سایه روشن Hill shade

· ابزار Cut/ Fill

درون یابی (INTERPOLATION)

· ابزارهای درونیابی در ARCGIS

· ابزار IDW

· ابزار KRIGING

· ابزار SPLINE

تحلیل شبکه (NETWORK ANALYST)

· مراحل ساخت یک مجموعه داده شبکه

· روش ایجاد تحلیل شبکه در ARCMAP

· پیدا کردن کوتاه ترین و بهترین مسیر و مراحل انجام کار

· یافتن نزدیکترین تسهیلات و مراحل انجام کار

· محاسبه محدوده خدماتی و مراحل انجام کار

مدل سازی با MODEL BUILDER

· مراحل ساخت مدل در محیط MODEL BUILDER

· انجام یک پروژه در MODEL BUILDER

روش تهیه گزارش در ARCMAP یا REPORT

مدیریت انتخاب ها (SELECTION)

· SELECT BY ATTRIBUTE

· SELECT BY LOCATION

· SELECT BY GRAPHIC

· کاربرد سایر دستورات SELECTION

نرم افزار ARCSCENE

· طریقه دسترسی به نرم افزار ARCSCENE

· آشنایی منوی TOOLS در ARCSCENE

· نمایش سه بعدی لایه های وکتوری

· نمایش سه بعدی لایه های رستری

ساخت نقشه و ارایه آن برای چاپ

· معرفی محیطVIEW LAYOUT

· خروجی گرفتن نقشه ها در محیط ARCMAP

· اضافه کردن GRIDE به نقشه

روش ساخت اطلس در GIS

· روش ساخت اطلس در GIS

· روش ساخت MAP BOOKS

· تنظیمات MAP BOOK

 

آموزش ArcGIS

GIS مقدماتی و پیشرفتهGISپژوهش در GISآشنایی با دوره GISآشنایی با دوره جی آی اسآشنایی و کار با سیستم جی آی اسآموزش GIS در تهرانآموزش GIS در شهرسازیآموزش برنامه نویسی GISآموزش پایه اس GISآموزش پایه اس جی آی اسآموزش پایه ای ArcGIS و GISآموزش تغییر رنگ "نماد و برچسب گذاری لایه ها در GISآموزش ساده و مفهومی GISآموزش ساده و مفهومی جی ای اسآموزش سیستم اطلاعات جغرافیاییآموزش سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)آموزش کاربردی آرک جی ای اسآموزش کامل جی آی اسآموزش گام به گام GISآموزش گام به گام جی آی اس . آموزش گام به گام GISآموزش گزارش گیری از جداول توصیفی در GISآموزش مجازی GISآموزش مقدماتی نرم افزار ArcGISآموزش های نو در GISبانک جامع اطلاعات جی آی اسبایگانی های آموزشGISبررسی کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیاییبرنامه خود آموز GISبهترین جزوه GISبهترین جزوه کاربردی GISبهترین دوره آموزشی GISبهترین کتاب GISپاورپوینت آموزش gisپکیج آموزش gisپکیج آموزش جی آی اسپکیج فارسی آموزش جس ای اسپورتال جی آی استحلیل زمین آماری در سیستم اطلاعات جغرایی یا جی آی استکنولوژی WEBGISتهرانتهران. بهتریت کتاب آموزش GISجی آی چیست؟خواندن جی آی اس به راحتی خوردن یک لیوان آبداده های اکتشافي در محیط GISدانلود آموزش پیشرفته جی آی اسدانلود بهترین کتای GISدوره آموزش پیشرفته نرم افزارArcGISدوره آموزش نرم افزار ArcGISراه های افزایش سرعت عملکردنرم افزار GISروشهای جمع آوری داده های مکانی و توصیفی درسامانه اطلاعات مکانی و GISسایت تخصصی جی ای اس. GIS در یک نگاهسایت تخصصی در زمینه GISسرفصل دوره مقدماتی آموزش GISسعید جوی زادهسعیدجوی زادهسنجش از دور و جی آی اسسیستم اطلاعات مکانی یا GISشیرازفایل GISفروشگاه جی آی اسفیلم GISفیلم جی آی اسقابلیت هایGISکاربرد تصاویر ماهواره ای و GISکاربرد جی آی اس در نقشه برداریکارگاه آموزش GISکامل ترین و بهترین دوره آموزش GISکتاب آموزش کاربردی Arc GISکتاب جی آی اسکلاس آموزش GISمبانی و مفاهیم GISمبانی و مفاهیم جی ای اسمجموعه کامل جی آی اس برای دانشجویانمراحل انجام یک پروژه GISمرجع آموزش جی ای اسمرکز مطالعات سنجش از دور و GISمشاوره و آموزش GISمعرفی بسته Arc GISمقالات کاربردی GISمقدمه و مفاهیم GISموسسه چشم اندازموسسه علمی تحقیقاتینرم افزار مهندسی جی آی اسهمه چیز درباره جی آی اسویژگیهای GIS

19 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید