1. سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) چیست؟
  1. معنی سیستم اطلاعات جغرافیایی
 2. هدف سیستم اطلاعات جغرافیایی
 3. زیر سیستم های سیستم اطلاعات جغرافیایی
 4. قابلیت های سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)
 5. نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) چیست؟

سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS) از تکنیک‌های بصری داده‌های ویژه برای تجزیه و تحلیل و نمایش داده‌ها برای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند. این یک دسته خاص از DSS است که داده ها را در قالب نقشه های دیجیتالی نشان می دهد.
اطلاعات به این معنی است که داده ها در GIS سازماندهی شده و دانش مفیدی را در نقشه های رنگی، تصاویر، گرافیک های آماری، جداول و فعالیت های مختلف روی صفحه تولید می کنند. استفاده از کلمه سیستم به این معنی است که از بسیاری از اجزای مرتبط و مرتبط با عملکردهای مختلف تشکیل شده است. تصمیمات تجاری زیادی وجود دارد که موقعیت جغرافیایی برای آنها بسیار مهم است.
سیستم اطلاعات جغرافیایی به عنوان مثال، انتخاب مکان برای افتتاح فروشگاه جدید یا تصمیم گیری در مورد اینکه کدام منطقه به بیشترین نیروی پلیس نیاز دارد. در این مورد، سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) بهترین پشتیبانی را در پردازش داده های مکان و ارائه خروجی ارائه می دهد.

معنی سیستم اطلاعات جغرافیایی

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) سخت‌افزار، نرم‌افزار و داده‌ها را برای جمع‌آوری، مدیریت، تجزیه و تحلیل و نمایش انواع اطلاعات جغرافیایی ارجاع داده شده گرد هم می‌آورد.
بنابراین می توان گفت که سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به جمع آوری، ذخیره، تجزیه و تحلیل، مدیریت و ارائه داده هایی که با موقعیت جغرافیایی مرتبط هستند کمک می کند. 
به عنوان مثال، یک توسعه‌دهنده مسکن می‌تواند از GIS برای اتخاذ تصمیمات تجاری در مورد سرمایه‌گذاری استفاده کند. او ممکن است از GIS برای مطالعه مناطق رشد جمعیت استفاده کند که با رنگ های مختلف بر اساس درصد رشد در چند سال اخیر برجسته شده اند. با استفاده از این اطلاعات، یک توسعه دهنده ممکن است تصمیم بگیرد که در کجا سرمایه گذاری کند تا به رشد کسب و کار خود کمک کند.

هدف سیستم اطلاعات جغرافیایی

 • به تصمیم گیری بر اساس داده های مکانی کمک می کند. به عنوان مثال، یک زمین شناس مهندسی برای مطالعه شرایط پایداری شیب و تصمیم گیری در مورد بهترین مسیر جدید از GIS استفاده می کند. 
 • در تحقیقات عمومی کمک می کند.
 • این داده های مکانی را به عنوان بخشی از مدیریت پایگاه داده جمع آوری و کار می کند. 
 • هم نمایش کارتوگرافی استاندارد و هم سفارشی داده های مکانی را تولید می کند.

زیر سیستم های سیستم اطلاعات جغرافیایی

GIS شامل سه عنصر اصلی زیر است:
 1. سخت افزار رایانه
 2. برنامه های کامپیوتری
 3. داده ها
شکل پنج زیر سیستم اصلی GIS / اجزای GIS را نشان می دهد:

1) ورودی: 
این کار ایجاد تصویری را انجام می دهد که بر اساس GIS از مجموعه داده های چند جغرافیایی است.
2) مدیریت: 
این برای ذخیره سازی کارآمد، بازیابی و مدیریت پایگاه داده مورد نیاز است.
3) پردازش: 
این شامل دستکاری داده ها، بهبود ویژگی ها و طبقه بندی و غیره است.
4) نمایش: 
این به نمایشگر و تولید محصول اشاره دارد.
5) خروجی: 
این شامل نقشه های موضوعی، تصاویر و غیره است. تولید شده برای استفاده توسط سایر برنامه ها.

قابلیت های سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

کارکردهای GIS را می توان به صورت زیر برشمرد: 
1) سازمان: 
سازماندهی داده ها از اهمیت اساسی برخوردار است زیرا حجم زیادی از داده های جمع آوری شده باید در طرح های مختلف سازماندهی شوند تا برای افراد مختلف قابل استفاده باشد. برنامه های کاربردی. تا زمانی که این کار انجام نشود، نمی توان اطلاعات مفیدی را استخراج کرد. مدل‌های داده، طرح‌های مختلفی هستند که برای سازمان‌دهی داده‌ها استفاده می‌شوند. داده های سیستم اطلاعات جغرافیایی بر اساس موقعیت مکانی آن سازماندهی می شوند. مدل های داده از هر دو ویژگی مکانی و غیر مکانی برای سازماندهی مشاهدات استفاده می کنند.
2) تجسم: 
تجسم در GIS با استفاده از رنگ‌آمیزی، سایه‌زنی، پرسپکتیو و سایر روش‌های تخصصی به دست می‌آید.
3) سوالات: 
پرس و جوهای داده بخش اساسی سیستم اطلاعات جغرافیایی هستند. این روشی برای بازیابی اطلاعات است که بر روی پایگاه داده های GIS موجود یا داده های جدید حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها انجام می شود. این یک ابزار مفید در تجزیه و تحلیل GIS برای بررسی کیفیت داده ها و نتایج به دست آمده است. 
سیستم اطلاعات جغرافیایی سؤالات زیر را برآورده می کند:
i) درباره مکان: 
وجود در یک مکان خاص
ii) شرایط: 
این برخلاف مورد اول است و از تحلیل فضایی برای ارائه مکان یک چیز خاص استفاده می کند.
iii) الگو: 
این پرس و جو پیچیده تر و مهم تر است. 
به عنوان مثال، ممکن است کسی بخواهد در مورد اختلافات در یک منطقه در یک دوره زمانی مشخص بداند.
iv) روندها: 
این پرس و جو شامل مکان و همچنین شرایط است و هدف آن یافتن تغییرات در یک منطقه در یک زمان خاص است.
v) مدل سازی: 
از این پرس و جو خواسته می شود تا مشخص کند وقتی تغییراتی در یک شبکه موجود انجام می شود چه تغییراتی رخ می دهد. 
به عنوان مثال، اگر یک جاده جدید به یک شبکه موجود اضافه شود یا اگر مواد سمی به آب های زیرزمینی یا شبکه آب رسانی محلی نفوذ کند.
4) ترکیبی: 
ترکیب به فرآیند ترکیب لایه‌های داده‌های مکانی (ادغام داده‌ها) و پیاده‌سازی با تجسم نمایشگرهای ترکیبی از انواع مختلف یا با مدل‌های یکپارچه‌سازی که یک نقشه جدید از دو یا چند نقشه موجود ایجاد می‌کند، اطلاق می‌شود. این برای تفسیر قطعی ضروری است زیرا زمانی که داده‌های مکانی فردی به‌صورت مجزا بررسی می‌شوند، پدیده فضایی آشکار نمی‌شود.
5) پیش بینی: 
این یک ابزار تحقیقاتی برای کشف نتایج ممکن با مجموعه ای از مفروضات خاص است. این معمولا برای بررسی عملکرد یک مدل انجام می شود.
6) نکات اساسی: 
GIS ها سیستم های اطلاعاتی هستند که عملکرد و ابزارهایی را برای جمع آوری، ذخیره، بازیابی، تجزیه و تحلیل و نمایش اطلاعات جغرافیایی فراهم می کنند.
ویژگی‌ها، رویدادها و فعالیت‌ها با اجزای فضایی به صورت نقاط، خطوط، چندضلعی‌ها، شبکه‌ها یا پیوندها برای تشکیل پایگاه‌داده جغرافیایی تحت طرح‌های جغرافیایی رابطه‌ای نشان داده می‌شوند. بخش هندسی توسط سری مختصات توصیف می شود و از طریق کد ویژگی با جداول ویژگی ها که اطلاعات غیر مکانی (مانند ویژگی ها، نمادها و غیره) را ذخیره می کند، متصل می شود.
7) تجزیه و تحلیل: 
پوشش چند ضلعی با عملیات منطقی، بافر در نقشه های برداری، درون یابی، پهنه بندی و تحلیل شبکه ساده شده در تحلیل فضایی در GIS تشکیل شده است. این به دریافت معنا از داده ها کمک می کند. تجزیه و تحلیل داده ها با کمک اندازه گیری ها، محاسبات آماری، برازش مقادیر با مدل های داده و سایر عملیات انجام می شود. در GIS، تجزیه و تحلیل داده های مکانی را تحلیل فضایی می نامند. 
به عنوان مثال، جدول بندی متقاطع مساحت دو نقشه به نتیجه گیری مفیدی در مورد روابط متقابل بین دو نقشه منجر می شود. اما در آمار، مختصات مکانی هیچ نقش مستقیمی ندارند. در عوض، تحلیل فضایی در اینجا (ادبیات آماری)، اغلب به معنای تجزیه و تحلیل شامل مکان مکانی است.

نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی

نرم افزارهای مختلف ممکن است برای دسترسی، انتقال، تبدیل، همپوشانی، پردازش و نمایش اطلاعات جغرافیایی استفاده شوند. نرم افزار سفارشی توسط ادارات دولتی و نظامی و همچنین محصولات منبع باز مانند GRASS استفاده می شود. گاهی اوقات، محصولات تخصصی نیز برای نیازهای خاص ساخته می شوند. ابزارهای رایگانی برای مشاهده داده های GIS وجود دارد. با این حال، دسترسی عمومی به اطلاعات جغرافیایی تحت سلطه منابع آنلاین مانند Google Earth و نقشه برداری تعاملی وب است.
نرم افزار پردازش سیستم اطلاعات جغرافیایی برای تهیه داده ها در خود سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) استفاده می شود. این بدان معناست که داده های جغرافیایی خام به قالبی تبدیل می شوند که می تواند توسط محصولات GIS استفاده شود.
این نرم افزار داده های شطرنجی و برداری از داده های مختلف، سیستم شبکه یا سیستم مرجع را به یک تصویر ثابت تبدیل می کند. این نرم افزار تغییرات رخ داده با زمان در یک منطقه خاص را تجزیه و تحلیل می کند.
برای تجزیه و تحلیل حرفه ای و ارائه داده های GIS، این نرم افزار بسیار مهم است. خانواده ArcGIS از برنامه های ESRI GIS Small world، Civil Designer، XMap و GRASS همگی نمونه هایی از نرم افزار GIS هستند.