آموزش ArcGIS Pro: خلاقیت های کارتوگرافی

ساعت قوسی

10 روش برای مطالعه جمعیت شناسی با وب GIS

همه افراد در ایالات متحده این فرصت را خواهند داشت که با شروع سرشماری ده ساله در این ماه، شمارش شوند. اداره سرشماری ایالات متحده از ساکنان چند سؤال اساسی در مورد آرایش خانه آنها و اینکه آیا آنها خانه های خود را دارند یا اجاره می کنند می پرسد.

داده‌های جمع‌آوری‌شده از فرم‌های سرشماری – چه به صورت آنلاین، از طریق پست، یا شخصاً برای سرشماری‌کنندگان اداره سرشماری ایالات متحده ارسال شود – برای تصمیم‌گیری در مورد مواردی مانند میزان کمک مالی فدرال به جوامع و تعداد نمایندگان از هر ایالت استفاده خواهد شد. به کنگره

در نهایت داده های سرشماری 2020 برای تجزیه و تحلیل و تجسم با استفاده از پلت فرم Esri ArcGIS در دسترس خواهد بود . با این حال، تعداد زیادی از داده های جمعیتی از سراسر جهان در حال حاضر برای مطالعه و نقشه برداری توسط هر کسی، از جمله دانش آموزانی که به ArcGIS Online و ArcGIS Living Atlas of the World دسترسی دارند، موجود است.

اجزای کلیدی Web GIS شامل ArcGIS Online و ArcGIS Living Atlas of the World است. این دو منبع ابزارها و محتوای مبتنی بر ابر را ارائه می دهند که تجزیه و تحلیل داده های جمعیتی فضایی را آسان می کند. برای دانش آموزانی که از این نوع فناوری استفاده می کنند، یادگیری در مورد جمعیت شناسی و تغییر جمعیت می تواند جالب، جذاب و آموزنده باشد. دانش آموزان می توانند مسائل را حل کنند، انتقادی فکر کنند و مهارت های استدلال و تحلیل فضایی خود را در محیط های چند رشته ای تقویت کنند. بیش از یک میلیارد نقشه از طریق پلت فرم ArcGIS ارائه می شود که شامل داده های مکانی است. نقشه ها؛ تجزیه و تحلیل، طبقه بندی، نمادشناسی، و ابزار اندازه گیری. برنامه های میدانی؛ برنامه های نقشه برداری وب؛ و داده هایی که توسط جامعه ای از کاربران به اشتراک گذاشته می شود.

چرا استفاده از وب GIS برای مطالعه تغییرات جمعیتی بسیار کاربردی است؟

 • الگوهای جمعیت در طول زمان و مکان تغییر می کنند، به این معنی که نقشه های دو بعدی و سه بعدی GIS می توانند تغییرات مهمی را نشان دهند.
 • نقشه ها و برنامه ها را می توان در یک محیط یادگیری مشترک ذخیره، به اشتراک گذاشت و در ارائه ها و چند رسانه ای جاسازی کرد.
 • ابزارهای تحلیلی و نقشه‌نگاری مبتنی بر وب را می‌توان بر روی هر دستگاهی در هر زمان، فقط در یک مرورگر وب استاندارد استفاده کرد.
 • جنبش داده‌های باز مجموعه‌ای از مجموعه داده‌های جمعیتی غنی و متنوع – در مقیاس‌های مختلف از محلی تا جهانی – را در اختیار مربیان و دانش‌آموزان قرار می‌دهد. این شامل داده های اداره سرشماری ایالات متحده و سایر آژانس های آمار ملی است.

می توانید از ArcGIS در 10 روش زیر برای مطالعه جمعیت شناسی استفاده کنید:

 1. جمعیت جهان و داده های جمعیتی را بر اساس کشور بررسی کنید. 

 ArcGIS Living Atlas of the World مجموعه ای از محتواهای مدیریت شده و رو به رشد است که مقیاس های زیادی را پوشش می دهد.

رشد جمعیت، قومیت، تراکم، شهرها و موضوعات دیگر را می توان به سرعت در دسترس قرار داد، با لایه های دیگر داده ترکیب کرد، پرس و جو کرد و در ارائه ها استفاده کرد. بسیاری از لایه ها حاوی داده هایی هستند که به گذشته بازمی گردد. برخی دیگر شامل رشد و جمعیت پیش بینی شده است.

این نقشه وب ، به نام تجزیه و تحلیل جمعیت شناسی جهانی ، شامل برخی از محتوای Living Atlas است و دری را برای بررسی نرخ رشد جمعیت، امید به زندگی، نرخ تولد و سایر متغیرها باز می کند. برخی از متغیرها را می توان در طول زمان با باز کردن جدول مرتبط با نقشه ها و با استفاده از نوار لغزنده انیمیشن زمان تجزیه و تحلیل کرد. برای تجزیه و تحلیل های بیشتر، نقشه زیر را با کلیک بر روی آن و افزودن لایه های دیگر از Living Atlas یا ArcGIS Online اصلاح کنید.

 

از ArcGIS Online برای مقایسه متغیرهای جمعیتی بر اساس کشور استفاده کنید.
 1. تجسم و درک مهاجرت در فضا و زمان به صورت سه بعدی.

گالری Esri Cool Maps دارای تجسم نقشه دوبعدی و سه بعدی مهاجرت ورودی و خروجی است که بر اساس کشور، برای چهار دوره زمانی مختلف سازماندهی شده است. نقشه زیر تخمینی از تعداد مهاجران بین المللی را بر اساس مقصد و مبدا ارائه می دهد. این نقشه از مجموعه داده ای به نام Trends in International Migrant Stock از دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد استفاده می کند.

این مجموعه داده شامل یک سری زمانی از تخمین ها و پیش بینی ها از تعداد مهاجران بین المللی در 232 کشور یا منطقه برای سال های 1990، 2000، 2010 و 2013 است. می توانید تغییرات یک کشور را در طول زمان از نظر تعداد و مکان مقایسه کنید. جایی که مهاجران به آنجا رفت و آمد می کنند.

به عنوان مثال، می توانید افزایش مهاجرت از جنوب آسیا و شرق آسیا به استرالیا را نسبت به الگوهای سنتی مهاجرت آن کشور از اروپای غربی تجسم کنید. همچنین می توانید جهش را در تعداد مطلق مهاجران استرالیا مشاهده کنید.

می توانید از همین نقشه برای بررسی مهاجرت به امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) استفاده کنید، که از توسعه زیرساخت ها در آنجا پشتیبانی می کند. این نقشه همچنین به شما کمک می کند تا چالش های مداومی که سومالی با مهاجرت از آن کشور با آن مواجه است را درک کنید.

انتظار داشتید کدام الگوها را ببینید؟ کدام یک شما را شگفت زده کردند؟ چرا؟

با نقشه داده های مهاجرت جهانی، مهاجرت به امارات را در فضا و زمان تجسم کنید.
 1. الگوهای جمعیتی در شهرهای منتخب را بررسی کنید.

 Urban Observatory یک برنامه نقشه برداری و تجسم است که به شما امکان می دهد شرایط را – از جمله تراکم مسکن، ترافیک، جمعیت جوانان و فضای باز – برای بیش از 100 شهر در سراسر جهان مقایسه کنید.

برنامه قدرتمند و آسان برای استفاده است. مضامین شامل کار (مانند منطقه بندی)، حرکت (مانند جاده ها، سروصدای حمل و نقل، فرودگاه ها و ترافیک)، مردم (مانند تراکم و رشد جمعیت)، عمومی (مانند امتیازات ParkScore و منابع بهداشتی)، و سیستم ها (مانند دمای فعلی و مناطق سیل).

برای مقایسه شهرها و مضامین انتخابی خود، روی راه اندازی برنامه کلیک کنید. اینها در سه نقشه تعاملی کنار هم در همان مقیاس نمایش داده می شوند. از آنجا که برخی از متغیرها از فیدهای زمان واقعی هستند، می توانید از رصدخانه شهری برای آموزش رفت و آمد، مناطق زمانی و فصول به دانش آموزان استفاده کنید.

موقعیت مکانی و جغرافیای فیزیکی هر شهر چه تأثیری بر تراکم جمعیت دارد؟

با استفاده از رصدخانه شهری، جمعیت سالمندان را در آکرا، لاگوس و توکیو مقایسه کنید.
 1. تراکم جمعیت جهان را در مقابل عرض جغرافیایی، ارتفاع و مناطق بوم گردی بررسی کنید.

 با استفاده از “Ecoregions, Population Density, Imagery” که یک نقشه تعاملی در ArcGIS Online است، می توانید تأثیر عرض و ارتفاع را بر توزیع تراکم جمعیت جهان و بر روی مناطق بوم گردی مطالعه کنید.

با استفاده از نقشه، آیا می توانید تعیین کنید که کدام مناطق بومگردی به دلیل تراکم بالای جمعیت بیشترین فشار را دارند؟ علاوه بر تغییر مقیاس، می توانید نقشه پایه را برای برجسته کردن لندفرم ها یا زیرساخت ها مانند جاده ها، پارک ها و راه آهن تغییر دهید. می توانید از ابزارهای اندازه گیری استفاده کنید و شفافیت را برای مشاهده روابط بین لایه های نقشه تنظیم کنید.

به عنوان مثال، در نقشه زیر، چرا تراکم جمعیت در امتداد رودخانه گنگ در هند بسیار بیشتر از مکان هایی در چند صد کیلومتری شمال است؟

شما می توانید از وب GIS برای بررسی اینکه کدام مناطق بومگردی می توانند تحت فشار تراکم بالای جمعیت باشند، استفاده کنید.
 1. تغییرات منطقه ای را با استفاده از تصاویر ماهواره ای بررسی کنید.

 با استفاده از ابزارهای مختلف نقشه برداری Esri، از جمله ابزار swipe در برنامه Landsat Explorer و برنامه نقشه برداری وب Landsat Lens ، به راحتی می توانید تغییرات منطقه ای را در منظره تشخیص دهید .

با استفاده از لنز Landsat (بدون نیاز به ورود به سیستم)، می توانید هر منطقه ای از سیاره را در چندین ترکیب باند طول موج مختلف برای پنج دوره زمانی مختلف کاوش کنید. شما می توانید از این منبع برای مطالعه رشد شهری، جنگل زدایی، فوران های آتشفشانی، عقب نشینی یخبندان، گسترش کشاورزی، و سایر تغییرات طبیعی و ناشی از انسان در زمین استفاده کنید.

می توانید موضوعاتی مانند گسترش صحرای صحرا به سمت جنوب به ساحل، خشک شدن دریای آرال و فعالیت مداوم در آتشفشان Kilauea در هاوایی را مطالعه کنید.

 

از لنز لندست برای بررسی تغییرات در دبی، امارات متحده عربی، در یک دوره 15 ساله استفاده کنید.
 1. بررسی تغییرات محلی با استفاده از نقشه های توپوگرافی تاریخی سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS).

با دسترسی به 75000 نقشه تاریخی، می توانید از USGS Historical Topographic Map Explorer برای بررسی سریع تغییرات در جامعه خود و همچنین سایرین در سراسر ایالات متحده استفاده کنید. این نقشه ها که در مقیاس های مختلف موجود هستند، یک قرن تاریخ جغرافیایی را پوشش می دهند.

از کادر جستجو برای یافتن مکان ها استفاده کنید. ابزارهای شفافیت و جدول زمانی، برنامه را برای شخصی سازی و بررسی مکان ها آسان می کند. ورود به سیستم مورد نیاز نیست.

شما می توانید مطالعه کنید که دانشگاه شما و محله اطراف چگونه تغییر کرده است و سپس یافته های خود را با جهت و میزان رشد در جوامع اطراف یا سراسر کشور مقایسه کنید. چرا برخی از جوامع به سرعت تغییر می کنند در حالی که برخی دیگر بسیار کندتر تغییر می کنند؟ جامعه شما 60 سال پیش چه شکلی بود؟ جامعه شما در آینده چگونه تغییر خواهد کرد؟ آیا می توانید شواهدی از جنگل زدایی یا احیای جنگل ها، استخراج معادن و احیای معادن، یا زمین های کشاورزی آسفالت شده در مقابل راه های سبز شهری احیا شده را مشاهده کنید؟

برنامه نقشه برداری وب به روز شد، بنابراین می توانید به راحتی این نقشه ها را به عنوان نقشه وب در حساب ArcGIS Online خود ذخیره کنید.

می‌توانید با استفاده از نقشه‌های توپوگرافی 1929 و 2020 در USGS Historical Topographic Map Explorer، به حدود 100 سال تغییر در ویلی، تگزاس نگاه کنید.
 1. از تصاویر ماهواره ای برای بررسی تغییرات محلی استفاده کنید.

World Imagery Wayback برنامه ای است که حاوی تصاویر ماهواره ای جهانی با وضوح بالا برای سال گذشته است. تصاویر در ArcGIS Online ذخیره می شود.

برنامه با تصویری از لاس وگاس، نوادا باز می شود، جایی که تغییرات به سرعت در یک دوره زمانی کوتاه رخ داده است. شما به راحتی می توانید جهت و وسعت پراکندگی شهری را ببینید.

می توانید از این برنامه برای بررسی فرسایش سواحل در انگلستان، ساخت سد Three Gorges در چین و نتایج آتش سوزی های جنگلی در استرالیا و کالیفرنیا استفاده کنید. گسترش شهری، رانش زمین، و فعالیت های آتشفشانی؛ و خیلی چیزهای دیگر، مانند ساختن ساختمان مدرسه یا دانشگاه خودتان.

می‌توانید از برنامه به تنهایی استفاده کنید یا برای قابلیت‌های بیشتر، روی علامت مثبت در سمت راست هر لایه تصویر کلیک کنید تا تصاویر دلخواه ذخیره شوند. سپس، آنها را به نقشه آنلاین ArcGIS خود اضافه کنید، جایی که می‌توانید لایه‌هایی مانند تغییر جمعیت، ویژگی‌های فرهنگی، مناطق بومی و ارتفاع را اضافه کنید.

 

شهرنشینی در لاس وگاس، نوادا را با استفاده از World Imagery Wayback بررسی کنید.
 1. متغیرها را در مقیاس ایالت، شهرستان و محله مطالعه کنید.

با استفاده از نمایشگر نقشه آنلاین ArcGIS، می توانید روابط بین متغیرهایی مانند سن متوسط ​​و درآمد متوسط ​​را بررسی کنید، مصرف کننده و انواع دیگر رفتارها را بررسی کنید و الگوهای تنوع را مطالعه کنید. همچنین می توانید بررسی کنید که چه تعداد از آن متغیرها در طول زمان تغییر می کنند.

با این نقشه آنلاین ArcGIS شروع کنید . این شامل حدود 10 لایه مختلف است. میانگین سنی در مقایسه با مناطق اطراف کجاست؟ کدام عوامل – مانند محوطه دانشگاه یا یک پایگاه نظامی – میانگین سنی را پایین می‌آورند؟ با افزایش سن متوسط، درآمد متوسط ​​کجا افزایش می‌یابد، و این روند در کجا کاهش می‌یابد و چرا؟ جامعه شما چگونه با سایرینی که تقریباً یکسان هستند مقایسه می شود و چرا؟ روند پیش بینی شده برای برخی از این متغیرها چیست؟

برای بررسی این سوال آخر، از این نقشه آنلاین ArcGIS استفاده کنید ، که حاوی داده‌های سرشماری سال 2018 است که تا سال 2023 پیش‌بینی شده است تا مؤلفه زمانی را در خود جای دهد. همانطور که در زیر نشان داده شده است، می‌توانید این نقشه را باز کنید، مقیاس را به سطح کد پستی تغییر دهید، و سبک را تغییر دهید تا نشان دهد که میانگین درآمد خانوار در سال 2018 چگونه با درآمد پیش‌بینی‌شده برای سال 2023 مقایسه می‌شود.

 

می‌توانید به نحوه مقایسه درآمد متوسط ​​خانوار در سال 2018 با پیش‌بینی‌های سال 2023 از طریق کد پستی نگاه کنید.
 1. تغییر جمعیت در کاسه گرد و غبار دهه 1930 را بر اساس شهرستان بررسی کنید.

 می توانید از این نقشه برای بررسی آب و هوا، کشاورزی و تغییر جمعیت در دهه 1930 در دشت های بزرگ و کالیفرنیا استفاده کنید.

نقشه به این درس گره خورده است . این بخشی از مجموعه GeoInquiries است که برای تحقیقات مختصر اما فشرده طراحی شده است. GeoInquiries را می توان در سراسر حوزه های درسی و در بسیاری از سطوح آموزشی و تنظیمات استفاده کرد. در مورد نقشه و درس کاسه گرد و غبار، لایه های داده شامل اطلاعاتی برای هر شهرستان است: درصد زمین درگیر با کشاورزی. تغییرات جمعیت و تعداد مزارع از 1930 تا 1940. نمودارهای بارش؛ و بیشتر.

 

این نقشه آنلاین ArcGIS درصد زمین های درگیر با کشاورزی را برای هر شهرستان در Dust Bowl در سال 1930 نشان می دهد.

10: پویایی جمعیت را از طریق سرویس تخمین جمعیت SEDAC کاوش کنید.

 سرویس تخمین جمعیت SEDAC اطلاعات جمعیتی مفیدی را در سراسر جهان ارائه می دهد.

این سرویس توسط سازمان ملی هوانوردی و فضایی (ناسا)، مرکز داده‌ها و برنامه‌های اجتماعی اقتصادی (SEDAC) و مرکز شبکه بین‌المللی اطلاعات علوم زمین (CIESIN) ایجاد شده است. این به مربیان، محققان و دانش‌آموزان ابزاری ارزشمند و آسان برای بررسی توزیع و ویژگی‌های جمعیتی جمعیت جهان ارائه می‌دهد.

جمعیت، جمعیت، و اهرام سنی را می توان برای هر منطقه تعریف شده توسط کاربر محاسبه کرد، بنابراین می توانید به راحتی مناطق را مقایسه کنید و در مورد علت وجود هر گونه تفاوت و پیامدهای آن برای آینده تحقیق کنید.

می‌توانید از ابزار سرویس تخمین جمعیت برای مقایسه رشد جمعیت در مکان‌هایی با جمعیت جوان‌تر (مانند شمال هند) با ژاپن مرکزی استفاده کنید. سپس می توانید تأثیر رشد جمعیت را بر منابع طبیعی، زیرساخت ها و اندازه شهر مشاهده کنید.

28 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید