فناوری های مکانی

فناوری Geospatial یک یافته علمی قابل توجه است ، که امکانات بشریت را به سطح کاملاً جدیدی منتقل کرد. فناوری geospatial چیست؟ برخلاف داده های معمولی فضایی ، نوآوری های فناوری فضایی به ما امکان می دهد موقعیت دقیق یک جسم یا شخص را در سیاره خود تعیین کنیم.

ما آنها را در چند حوزه اعمال می کنیم ، از فن آوری های فضایی مکانی برای نقشه هایی مانند ناوبری GPS برای رانندگان گرفته تا سنجش از دور با دامنه وسیع توسط ماهواره هایی که به دور زمین می چرخند.

استفاده از فناوری مکان فضایی نسبتاً ارزان و ساده است ، در حالی که امکانات آن در کنار نامحدود است. کاربردهای فناوری های فضایی تقریباً در هر بخش ، صنعت یا تحقیقاتی که مکان از اهمیت برخوردار است ، گنجانده شده است.

انواع فناوری های فضایی

فناوری Geospatial موقعیت جسم را با مختصات جغرافیایی آن ارتباط می دهد . این ایده جدید نیست و ابتدا برای مشاهده مکانهایی با کبوتر یا بادکنک استفاده می شود ، در درجه اول برای اهداف نقشه برداری. با این حال ، به طور چشمگیری در عصر ماهواره ها و رایانه ها به کار گرفته می شود

شناسایی داده های فضایی امکان پایش ، ردیابی ، اندازه گیری ، ارزیابی ، شناسایی یا مدل سازی را فراهم می کند. لیست اصلی فناوری های فضایی شامل سنجش از دور (RS) ، GPS و GIS است.

سنجش از دور

انواع مختلف سنجش از دور بعنوان فناوری مکانی ، ما را قادر می سازد تا اشیا or یا سطوح را در فواصل دور با استفاده از خصوصیات بازتاب آنها بررسی کنیم. با استفاده از سیستم های فعال یا غیرفعال ، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل پاسخ ، آنها می توانند خصوصیات هدف را ارزیابی کرده و نتیجه گیری کنند.

ماهواره ها سیاره ما را می چرخانند و بر اساس چندین گزینه منبع و روش های فناوری فضایی برای جمع آوری اطلاعات ، تصاویر را تولید می کنند:

 • تکانه های الکترومغناطیسی (از جمله کانالهای مرئی ، مادون قرمز و مایکروویو).
 • تصاویر فیلمبرداری یا دیجیتالی از وسایل نقلیه خلبانی و غیر خلبان (به عنوان مثال ، هواپیما و هواپیماهای بدون سرنشین) ؛
 • رادارها و لیدارها قادر به محاسبه فاصله با سیگنال های رادیویی یا نوری هستند.

سیستم های پیشرفته اشیا را از یک متر و حتی کوچکتر تشخیص می دهند.

سیستم های موقعیت یابی جهانی (GPS)

مبنای GPS پدیده هندسی مثلث بندی است. همانطور که از نامش پیداست ، محاسبات براساس سه منبع انجام شده است. با این حال این یک وضعیت معمول است. دانشمندان باید هنگامی که به فضا و سیگنال ها مربوط می شود ، توجه داشته باشند که انرژی منتقل شده با سرعت نور حرکت می کند و باعث ایجاد اختلاف احتمالی در محاسبه می شود. برای به حداقل رساندن خطاها و دقیق تر نشان دادن محاسبات ، سیستم های موقعیت یابی جهانی از چهار منبع استفاده می کنند.

کاربردهای فناوری GPS در صنایع هوایی

سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS)

GIS ، یك نوع از فناوری فضایی ، داده های فضایی و غیر فضایی ، تصاویر سنجش از دور ، نقاط داده GPS را با هم ادغام می كند تا یك سیستم كامل واحد را بسط دهد. این به کاربران اجازه می دهد تا اطلاعات مورد نیاز را در مورد چندین لایه از جمله ارتفاع ، گونه های گیاهی ، بهداشت جنگل ها ، جاده ها ، آب ، حیوانات و غیره جمع آوری ، گروه بندی و تحلیل کنند.

چرا فناوری GEOSPATIAL مهم است؟

این نوآوری به یافتن پاسخ بسیاری از س questionsالات مطرح شده در صنایع و بخشهای مختلف کمک می کند.
در سپیده دم توسعه ، دسترسی به داده ها و مقیاس کاربردی آن محدود بود. امروزه ، اهمیت فناوری فضایی بسیار فراتر از نیازهای نقشه برداری یا نظامی است.

فناوری Geospatial امکان ردیابی یک شی مورد سedال و ارجاع آن را به یک مکان خاص فراهم می کند. این ویژگی به مردم کمک می کند تا کارهای علمی یا غیر علمی ، دولتی و غیردولتی ، نظامی و مدنی را انجام دهند.

اهمیت فناوری فضایی توسط مردم عادی و شرکتهای عظیم الجثه به همان اندازه شناخته شده است. این در خدمت انجام هر دو وظیفه استراتژیک و جزئی مانند ردیابی زیردریایی های اتمی یا به اشتراک گذاشتن مکان شخص با یک دوست است.

تصاویر داده های مختلف مکانی از یک زمین

برنامه های کاربردی فناوری GEOSPATIAL

دامنه استفاده از داده های جغرافیایی گسترده است: هر حوزه یا صنعتی را که موقعیت جغرافیایی اهمیت دارد در بر می گیرد. این لیست شامل جغرافیای مناسب ، بوم شناسی ، جهانگردی ، علوم دریایی ، کشاورزی ، جنگلداری ، بازاریابی و تبلیغات ، نیروهای نظامی ، نیروی دریایی ، هواپیماها ، اجرای قانون ، تدارکات و حمل و نقل ، نجوم ، جمعیت شناسی ، مراقبت های بهداشتی ، هواشناسی و بسیاری دیگر است.

در اینجا چند نمونه معمولی از نحوه استفاده از فناوری زمین مکانی آورده شده است:

 • حمل و نقل . ردیابی کالاها و اطمینان از کیفیت آنها.
 • حمل و نقل . شناسایی محل و زمان ورود ، ساخت مسیر و پیمایش.
 • هواشناسی . ارجاع پیش بینی های هواشناسی به مناطق خاص.
 • جنگلداری . شناسایی آتش سوزی جنگل ها و جنگل زدایی (در مورد نظارت ماهواره ای در آتش سوزی جنگل ها و جنگل زدایی بیشتر بخوانید ).
 • کشاورزی . ارزیابی وضعیت پوشش گیاهی در یک زمین انتخاب شده.
 • بهداشت و درمان . نظارت بر مناطق شیوع اپیدمی.
 • اکولوژی . ردیابی جمعیت گونه ها در مناطق خاص ، پیشگیری و رفع بلایا.
 • بازاریابی و تبلیغات . هدف قرار دادن تبلیغات به مناطق مربوطه.
 • املاک و مستغلات . تجسم و تجزیه و تحلیل اشیا estate املاک و مستغلات از راه دور.
 • بیمه . مدیریت خطرات در مناطق مورد س questionال (به عنوان مثال ، از طریق تجزیه و تحلیل داده های ارجاع شده با داده های تاریخی).

کاربرد فناوری های مکانی در تدارکات

آینده فناوری GEOSPATIAL

حتی اگر تصور کره ای که از فناوری های فضایی استفاده نکند دشوار است ، چشم اندازهای کشف شده حتی امیدوار کننده تر است . این در تصمیم گیری های وزنی کمک می کند و حتی می تواند تجزیه و تحلیل دقیق تر را انجام دهد.

این فن آوری ها پیاده سازی های جدیدی پیدا می کنند و تحقیقات مرتبط بیشتر ادامه می یابد. آنها برای مخاطبان گسترده ای مقرون به صرفه هستند و استفاده عملی آنها طیف وسیعی از برنامه ها را در آینده القا می کند. دلیل محبوبیت آنها در دقت داده است که به معنی دقت بهتر و در نتیجه افزایش بهره وری است.

فناوری های فضایی باعث افزایش عملکرد هوش مصنوعی و ماشین آلات هوشمند در چندین حوزه و به ویژه کشاورزی می شوند. تجهیزات کنترل از راه دور کارهای زیادی را از طریق GPS و داشبورد دیجیتال انجام می دهند. روبات ها و ماشین آلات هوشمند در زمینه ها دیگر آینده نگرانه به نظر نمی رسند و این محدودیت نیست.

توسعه و راه حلهای کاربردی جدید در امنیت زیستی ، آموزش ، ساخت و ساز ، مهندسی ، زیست محیطی ، مواد غذایی ، کشاورزی دقیق ، بازار مالی ، آمار ، حمل و نقل انتظار می رود ، ذکر چند مورد.

اساساً ، داده های فضایی با ترسیم نیازها یا موضوعات خاص در مناطق انتخاب شده ، عملکرد را در هر حوزه افزایش می دهد. به عنوان مثال ، وقتی صحبت از کشاورزی می شود ، مالکان زمین می توانند با درمان فقط نقاط حیاتی با مختصات دقیق روی نقشه مزرعه ، هزینه ها و هزینه های خود را پس انداز کنند و همزمان تصویر بزرگی از زمین های کشاورزی خود را مشاهده کنند.

اشتغال بیشتر GPS در صنایع اتومبیل و هواپیما امکان استفاده مکرر از وسایل نقلیه بدون پهپاد و پهپادها را به عنوان یک واقعیت فراهم می کند.

توسعه فن آوری های جغرافیایی ارتباط کاملا جالبی را به صحنه می آورد. دستاوردهای جدید در این شاخه به معنای ارتقا corresponding متناظر صنایع مرتبط است. بنابراین ، روند بهبود احتمالاً متوقف نخواهد شد ، حتی از دقت ، اعتبار ، عملکرد ، کیفیت و امنیت بیشتر نیز اطمینان حاصل می شود.

72 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید