شیپ فایل مورد نظر مربوط به شهرستان های استان اصفهان می باشد. شیپ فایل یکی از فرمت های رایج در نرم افزار های سیستم اطلاعات جغرافیایی است.برای استفاده از شیپ فایل زیر ابتدا آن را دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کرده و  سپس در نرم افزار مورد نظر باز کنید.

http://s6.picofile.com/file/8379900534/ISFAHAN_PROVINCE.rar.html

Shapefile یک فرمت ذخیره‌ی برداری داده برای ذخیره کردن موقعیت، شکل و توصیف عوارض جغرافیایی است. به عبارت دیگر یک نوع داده عارضه در مجموعه‌ای از داده‌های مرتبط ذخیره می‌شود و یک کلاس عارضه را در بر می‌گیرد.

فرمتهای مختلف یک Shapefile (اکستنشن Shapefile)
اما هر گاه که کاربری یک نقشه Shapefile بسازد، اگر به پوشه ساخت این نقشه مراجعه کنید، ملاحظه خواهید کرد که چندین فایل با همین نام ساخته شده و با فرمت های مختلفی دیده می شود که در این بین می توان به فرمت های زیر اشاره کرد: (دقت کنید که این فرمت برای عوارض نقطه ای، خطی و پلیگونی بکار گرفته می شود).

شیپ فایل

فایل های تشکیل دهنده Shapefile

فرمت Shp
فرمت dbf
فرمت sbn
فرمت shx
فرمت prj
فرمت sbn
فرمت fbn
فرمت ain
فرمت atx
فرمت ixs
فرمت mxs
فرمت xml
فرمت cpg
در این لیست برخی از فایل ها در گروه فایلهای اجباری قرار می گیرند، یعنی حتماً باید برای استفاده از Shapefile وجود داشته باشند. اما برخی از آنها ضروری نیستند و در گروه فایلهای اختیاری قرار می گیرند. و فقط امتیازهایی را از کاربر حذف می کند.

در این بین فرمت های اجباری شامل موارد زیر می شود.

Shp
Dbf
Shx
فرمت Shp چیست و چه کاربردی دارد؟
این فرمت، مهمترین فایل در گروه Shapefile قرار می گیرد که برای نمایش نقشه و هندسه نقشه استفاده می شود، در واقع فرمت SHP بیانگر شکل عوارض و خود نقشه است. یعنی اگر فایل SHP حذف شود امکان نمایش نقشه و حرف G از کلمه GIS وجود ندارد. در واقع هر نوع عارضه خطی، نقطه ای و پلیگون که ترسیم می شود، هندسه این عوارض در این فایل ذخیره می گردد.

فرمت dbf چیست و چه کاربردی در فرمت Shapefile دارد؟
هر نقشه Shapefile که ساخته می شود، علاوه بر اینکه نیاز به هندسه دارد، باید یک پایگاه داده نیز همراه خود تهیه کند، پایگاه داده که همان جدول اطلاعات توصیفی و یا حرف i از کلمه GIS محسوب می شود در فرمت dbf ذخیره می گردد. در واقع تمامی ویژگی ها و مشخصات هر نقشه در این فایل دیده می شود. این فایل را می توان به صورت مجزا در نرم افزار Excel یا نرم افزار Access نیز باز کرد.

فرمت Shx چیست و چه کاربردی در فرمت Shapefile دارد؟
این فرمت در واقع برای اندکس شدن جهت تشکیل عوارض را مشخص می کند. در واقع یک حالت رابط بین shp و dbf را انجام می دهد.

فرمت Shp چیست و چه کاربردی دارد؟ (فرمت اختیاری)
یکی از ارکان مهم هر نقشه، سیستم مختصات و مرجع مکانی نقشه است، محل ذخیره سازی این مختصات های نقشه در این فایل است.

فرمت های sbn و sbx برای اندکس فضایی عوارض استفاده می شود.

گاهی اوقات برخی نقشه ها دو فرمت fbn و fbx را هم می سازند که برای اندکس فضایی عوارض بکار می رود اما قابلیت ویرایش ندارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید