کاربرد GIS و RS در تخمین فرسایش خاک
کاربرد GIS و RS در تخمین فرسایش خاک

عنوان کتاب

کاربرد GIS و RS در تخمین فرسایش خاک

 • نویسنده : روپش جایارام پاتیل
 • مترجمین : سعید جوی زاده | زهرا اسدی
 • گوینده :
 • موضوع : کاربرد GIS و RS در تخمین فرسایش خاک
 • سال انتشار :
 • قیمت : 80,000 تومان

توضیحات کتاب

فرسایش خاک توسط آب در سراسر جهان رخ می‌دهد. این فرایند جدا شدن یا جذب، انتقال ذرات سطحی خاک از محل اولیه و رسوب آن به یک منطقه رسوبی جدید است. فعالیتهای مختلف انسانی باعث تخریب سطح زمین و در نتیجه تغییر قابل توجهی درسرعت طبیعی فرسایش می‌شود. فرسایش آب به عنوان شدیدترین خطری که حفاظت از خاک را تهدید می‌کند  شناخته شده است زیرا با حذف خاک حاصلخیز سطحی، بهره وری خاک را کاهش می‌دهد (FAO/UNEP 1994). در نقشه جهانی وضعیت تخریب خاک ناشی از انسان، اعتقاد بر این است که از بین رفتن خاک سطحی و تغییر شکل زمین به دلیل فرسایش خاک، از پیامدهای جنگل زدایی، حذف پوشش گیاهی طبیعی و چرای بیش از حد در مناطق کوهستانی است (Shrestha 1997)

© نویسنده، تحت مجوز انحصاری Springer International   

Publishing AG، بخشی از Springer Nature 2018

RJ Patil، تکنیک‌های فضایی برای تخمین فرسایش خاک، Springer مختصر در GIS، https://doi.org/10.1007/978-3-319-74286-1_1

در هند، 69 Mha زمین به شدت تخریب شده و 106 Mha به شدت فرسایش یافته است و نرخ  متوسط جداشدن خاک 4/69 تن در هکتار در سال است (Singh 2000). این کشور تنها 2 درصد از مساحت جغرافیایی جهان را در اختیار دارد اما بیش از 5/17 درصد از جمعیت جهان را پشتیبانی می‌کند. بنابراین، منابع زمینی هند برای برآوردن نیازهای افزایش جمعیت تحت فشار زیادی قرار دارد. از این رو، فرسایش خاک در هند یکی از نگرانی‌های اصلی ملت است زیرا کشاورزی تحت تأثیر منفی قرار دارد. کاهش دسترسی به زمین برای کشاورزی، که انتظار می‌رود تا سال 2035 میلادی فقط 15/0 هکتار به ازای هر نفر برسد، شدت مشکل را نشان می‌دهد (سینگ 2000).

خاک یک منبع تجدید ناپذیر است و رسوب تا حد زیادی مسئول به خطر انداختن مقدار و کیفیت آب و آلودگی منابع آب است (دسیلوا و همکاران 2010). علاوه بر کاهش  جدی تولید در نتیجه فرسایش خاک و تخریب زمین به دلیل فعالیتها و دخالتهای انسانی، اثر دیگر این مشکل از طریق سیلتی شدن بیش از حد و زودرس مخازن چند منظوره مشاهده می‌شود. تقریباً 10 درصد از خاک جدا شده، سالانه در مخازن سطحی رسوب می‌کند و در نتیجه حدود 2 درصد از ظرفیت ذخیره سازی سالانه از بین می‌رود. این مخازن در هند با اهداف مختلف مانند تولید برق آبی، آبیاری، تامین آب خانگی، کنترل فرسایش خاک و کاهش سیل که هزینه‌های زیادی را شامل می‌شود، ساخته شده است.

درخواست مشاوره رایگان و شرکت در دوره

برخی از تالیفات دکتر سعید جوی زاده

دوره های پربازید و کاربردی

دیدگاهها

 1. zorivare worilon

  Valuable information. Lucky me I found your web site by accident, and I am shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

  http://www.zorivareworilon.com/

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.