آموزش GIS در زمین‌شناسی و معدن

آموزش GIS

آموزش دوره GIS در زمین‌شناسی و معدن

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)ابزار قدرتمندی برای نگاه کردن به جهان و حل مشکلات پیچیده فراهم می‌کند. سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) در زمین شناسی و معدن نیز نقش حیاتی در تحقیقات علمی با طیف وسیعی از کاربردها برای داده‌های فضایی و علوم زمین ایفا می‌کند. متخصصانی که از این سیستم اطلاعات جغرافیایی برای جمع‌آوری، تحلیل، دستکاری و تجسم داده‌های جغرافیایی استفاده می‌کنند می‌توانند جزئیات شگفت‌انگیز در مورد دنیای ما و حتی سیارات دیگر را آشکار کنند. زمانی که به بررسی این مساله می‌پردازیم که چگونه تکنولوژی GIS در زمینه‌های مختلف به کار گرفته می‌شود، درک این که چرا استدلال مکانی به طور فزاینده‌ای برای رشد شناخت ما از علوم زمین و پی‌گیری راه‌های جدید پرسشگری حیاتی است، آسان است.زمین شناسان ساختار، ترکیب و تغییرات در طول زمان را بررسی می‌کنند. با این حال، همیشه برای دانشمندان عملی نیست که از مکانی برای مشاهده میدانی بازدید کنند. کاربرد سنجش از راه دور در زمین‌شناسی به این معنا است که دانشمندان می‌توانند از اشعه الکترومغناطیسی برای جمع‌آوری اطلاعات دقیق از سراسر جهان استفاده کنند. تفسیر و تجسم داده‌ها که از آن حسگرهای دوردست ناشی می‌شوند از جمله کاربردهای اصلی GIS برای زمین شناسان هستند.GISدر زمین شناسی و معدن ویژگی‌های سطح زمین را ترسیم کرده و راهنمایی برای مدیریت منابع طبیعی ارائه می‌کنند. در دسترس بودن پورتال های داده باز به این معناست که مقدار زیادی از اطلاعات با ارزش در دسترس برای زمین شناسان در همه جا وجود دارد. با اطلاعات دقیق فضایی، این امکان وجود دارد که جریان آب زیر سطحی را مدل کرده یا پایداری زمین برای اکتشاف نفت و گاز را ارزیابی کند.

آشنایی با دوره‌های GIS و Web GIS موسسه چشم انداز

دوره‌های جامع موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل شامل مجموعه‌ای گسترده و کامل از دوره‌ها شامل دوره های آموزش GIS، آموزش Web GIS در پایتون و سی شارپ، آموزش RS،  در رشته‌های مختلف مانند شهرسازی و مدیریت شهری، حقوق، گاز، آب، برق، مخابرات و …، دوره‌های سنجش از دور (RS)، دوره ENVI، دوره‌های پژوهشی مانند دوره جامع مقاله نویسی، پایان نامه نویسی، آموزش جامع SPSS، آموزش زبان‌های برنامه نویسی مانند پایتون، سی شارپ، ASP.Net Core، لاراول، طراحی وب، دوره برنامه نویسی قالب وردپرس، پلاگین نویسی وردپرس و … می‌شود. دپارتمان‌های مختلف موسسه چشم انداز به گونه‌ای است که تمامی نیازهای شما را پوشش دهد. تمامی دوره‌ها کاملاً عملی و کاربردی بوده و با هدف ورود به بازار کار طراحی شده است. تمامی دوره‌ها زیر نظر افراد متخصص و حرفه‌ای آموزش داده خواهد شد. چنانچه در مورد هر یک از دوره‌ها سوالی دارید همواره آماده پاسخگویی به شما هستیم. با ما در تماس باشید و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

درک چگونگی عملکرد زمین و نحوه ارتباط مکانیسم ها در برخی مواقع دشوار است. سیستم اطلاعات جغرافیایی نقش مهمی در مطالعه زمین و هر چیزی که در سطح آن است ایفا می کند. سطح زمین معما پیچیده ای دارد که درک آن حتی برای زمین شناسان نیز دشوار است، اما با استفاده از GIS توانسته اند برخی از این معماها را حل کنند. زمین شناسان از قدرت سیستم اطلاعات جغرافیایی برای یافتن برخی از راه حل ها و فناوری در سطح زمین و ادغام داده های مختلف زمین شناسی جمع آوری شده از میدان استفاده کرده اند. استفاده از داده‌ها به زمین‌شناسان کمک می‌کند تا تفسیر دقیق‌تری و رویکردی جدید داشته باشند.

 

 

 

 

کتاب پردازش تصاویر ماهواره‌ای در زمین‌شناسی: سنجش از دور علم و هنر به دست آوردن اطلاعات در مورد شیء، منطقه یا پدیده‌ای (در طول‌موج‌های بین ۴/۰ میکرومتر تا ۱ متر) از طریق تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده توسط یک دستگاه که با شیء، منطقه و پدیده مورد نظر در تماس نیست، می‌باشد . امروزه بررسی‌های دورسنجی به دلیل داشتن داده‌هایی با دید وسیع و یکپارچه و محدوده‌های طول‌موجی مختلف، از بهترین روش‌ها در پی‌جویی کانسارها شناخته می‌شوند. در واقع دورسنجی ابزار مفیدی برای تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی اعم از زمین‌شناسی ساختمانی و زمین‌ساختی، سنگ‌شناسی و دگرسانی در مراحل اولیه اکتشاف و به‌ویژه در مرحله پی‌جویی و پتانسیل‌یابی ماده معدنی مورد نظر است. در کتاب پردازش تصاویر ماهواره‌ای در معدن توضیحاتی در مورد تصاویر سنجش از دور که دو کاربرد عمده در اکتشاف مواد معدنی دارند: ۱- تهیه نقشه زمین‌شناسی و شناسایی گسل‌ها و شکستگی‌هایی که نهشته‌های معدنی را در بر دارند. ۲- شناسایی سنگ‌های دگرسان شده بر اساس ویژگی‌های طیفی آن‌ها. یکی از مزایای روش سنجش از دور به کمینه رساندن بررسی‌های سطحی، به‌ویژه در مناطق غیر قابل دسترسی بر اساس اطلاعات طیفی به دست آمده از نقاط دیگر با کانی‌سازی معلوم است . تاریخچه نخستین کاربرد تصاویر ماهواره‌ای در علوم زمین به سال ۱۹۷۲ بر می‌گردد، زمانی‌که نخستین ماهواره لندست توسط سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به فضا پرتاب شد. تا آن زمان زمین شناسان از عکس‌های هوائی در اکتشافات منابع معدنی و نفت استفاده می‌کردند. اما با تحول فناوری سنجش از دور و ظهور تصاویر ماهواره‌ای حاصل از ماهواره لندست که حامل سنجنده های MSS و RBV بود و همچنین با توجه به ابعاد این‌گونه تصاویر ماهواره‌ای (۱۸۵ کیلومتر در ۱۸۵ کیلومتر)، امکان تهیه نقشه ساختارهای خطی و تولید نقشه خطواره‌های ساختمانی فراهم گردید. ما بین سال های ۱۹۷۲ و ۱۹۸۴ به تدریج با توسعه تکنولوژی سنجنده‌های چندطیفی  نظیر TM وETM ، مطالعه ویژگی‌های طیفی پدیده‌های زمین‌شناسی و کانی‌شناسی منجر به کاربردهای فراتری نظیر تفکیک واحدهای سنگی و تهیه نقشه‌ از نواحی تحت تاثیر دگرسانی گرمابی که در اکتشافات معدنی حائز اهمیت می‌باشد، گردید. تغییرات طیفی در یک پدیده زمین‌شناسی حاصل ترکیبات متفاوت، ناخالصی‌های موجود و یا اختلاف در بافت سنگ‌ها می‌باشد. بخش مادون قرمز نزدیک (SWIR) (2 – ۵/۲ میکرومتر) مناسب‌ترین بخش جهت شناسایی کانی‌ها خواهد بود. در سال ۱۹۹۹، با پرتاب ماهواره ترا مجهز به سنجنده استر، تحولی در استفاده از این داده‌ها در مطالعات زمین‌شناسی معدنی صورت گرفت. با توجه به اینکه محدوده طول موج ۲ – ۴۵/۲ میکرومتر در سنجنده استر به ۶ باند تقسیم شده است و با توجه به اینکه تعداد زیادی از کانی‌ها در همین محدوده دارای طیف جذبی و انعکاسی بارزی هستند، لذا با اینگونه داده‌ها قابل شناسایی می‌باشند.

 

 

 

مدرس آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن چه کسی است؟

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی استوی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۸۴ و مدرک دکتری خود را در سال ۱۳۹۸ در رشته اقلیم شناسی  از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان تحلیل فضایی خشکسالی در ایران” است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال ۱۳۸۱ مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است.علاوه بر این کتاب های ارزشمندی را در زیمنه اصول نگارش مقالات علمی،پروپزال نویسی ورا نیز به رشته تحریر در آورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

 

 

 

فناوری GIS چیست؟

فناوری GIS از سیستم‌های رایانه‌ای ویژه‌ای برای بدست آوردن داده‌های جغرافیایی و ادغام آن‌ها در نقشه‌های هوشمند “فوق العاده” استفاده می‌کند. سپس می‌توان از داده‌ها برای ایجاد سناریوهای بی‌پایان “چه می شود اگر” استفاده کرد.

فناوری GIS چیست

کاربردهای متنوع سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در زمین شناسی و معدن 

 • اکتشاف نفت:

  کسب داده های گرانشی جدید برای استفاده گسترده از شبکه های جاده ها در یک منطقه خاص برنامه ریزی شده بود. اکتشاف نفت در هر منطقه ای مستلزم شناخت زمین شناسان از گرانش منطقه است. ابزارهای سیستم اطلاعات جغرافیایی که مورد استفاده قرار گرفت، در تعیین، ردیابی و نظارت بر اکتساب داده های گرانشی و اطمینان از اینکه داده ها از ایستگاه های صحیح به دست آمده اند، ضروری و ارزشمند بودند.

 • نقشه برداری:

  این وظیفه اصلی سیستم اطلاعات جغرافیایی است. نقشه برداری تفسیر داده ها را به صورت بصری ارائه می دهد. GIS وظیفه ذخیره سازی داده ها در پایگاه های داده را بر عهده دارد و سپس داده ها را به صورت بصری در قالبی که نقشه برداری می شود نمایش می دهد. علاوه بر این، نقشه به عنوان راه ارتباطی افراد از مشاغل مختلف استفاده می شود. ایجاد نقشه ها مستلزم داشتن مهارت در نقشه کشی است. برخی از نمونه‌های راه‌حل‌های نقشه‌برداری سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی مبتنی بر وب شامل نقشه‌های گوگل، یاهو و نقشه‌های بینگ هستند.

 • سیستم های اطلاعات زمین

  داشتن اطلاعات کامل در مورد زمین برای اهداف مختلف زمین شناسی ضروری است. سیستم مدیریت تملک زمین مبتنی بر GIS به ارائه اطلاعات کامل در مورد یک قطعه زمین خاص کمک می کند. علاوه بر این، مدیریت تملک زمین در پرداخت زمین های خصوصی با استفاده از مشخصات مالک، ردیابی تمام دارایی های زمین و شناسایی به موقع حل مسائل مربوط به تملک زمین کمک می کند.

 • برنامه ریزی شهری

  در زمین شناسان، تحلیل رشد شهری و نگاه به جهت گسترش آن یکی از کارکردهایی است که با سیستم های اطلاعات جغرافیایی انجام می شود. علاوه بر این، GIS در شناسایی مکان‌هایی که برای توسعه بیشتر مناطق شهری مناسب تلقی می‌شوند، کمک می‌کند. شناسایی مکان‌هایی که برای رشد شهری مناسب هستند، نیازمند توجه به عوامل زیادی است. به عنوان مثال، زمین باید قابل دسترس تر باشد، خالی باشد، ارزش کاربری کم داشته باشد، کم و بیش مسطح باشد و آب مناسبی داشته باشد. اینها برخی از عواملی است که اسکان انسان در آن مناطق را راحت می کند.

 • نقشه برداری:

  زمین شناسان نقشه برداری را در فعالیت های روزانه خود گنجانده اند زیرا به آنها در اندازه گیری مکان اجرام روی سطح زمین کمک می کند. بررسی زمین شامل اندازه گیری زوایای مختلف بین نقاط مختلف سطح زمین است. داده هایی که معمولا در این اندازه گیری استفاده می شود، به عنوان GNSS شناخته می شود و بیشتر توسط دولت ها و سایر سازمان های منطقه ای استفاده می شود. سپس داده های ارائه شده در سیستم های اطلاعات جغرافیایی گنجانده می شود. در نتیجه، این به برآورد یک منطقه معین و تهیه نقشه های دیجیتال کمک می کند.

 • سیستم اطلاعات زلزله:

  زلزله یکی از ترسناک ترین اتفاقات جهان است. ماهیت آن مخرب است و هر زمان که اتفاق بیفتد می تواند تعداد زیادی را از بین ببرد. زمین شناسان داشتن اطلاعاتی در مورد وقوع زمین لرزه ها و روندهای ناشی از آن را مهم می دانند. کاربرد GIS در این بخش به دلیل دارا بودن سیستم رابط کاربری و کاتالوگ پرس و جو در زلزله حائز اهمیت است. این برای زمین شناسان و زلزله شناسان ضروری است زیرا درک آنها را از الگوهای رفتاری زلزله افزایش می دهد.

 • کشف معادن زغال سنگ:

  استفاده از فناوری GIS در شناسایی و تولید ایمن معادن زغال سنگ ضروری است. یک سیستم مدیریت اطلاعات در تولید معدن زغال سنگ توسعه یافته است. علاوه بر آن، مدیر و تیم مدیریت می توانند به تولید ایمن زغال سنگ نگاه کنند. علاوه بر آن، سیستم مدیریت اطلاعات به مدیریت در تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند. یکی از حوادث رایجی که در معادن زغال سنگ رخ می دهد آتش سوزی است. بنابراین، ابزارهای سیستم اطلاعات جغرافیایی در ارزیابی ریسک احتراق ضربه ای استفاده می شود.

 • مدیریت سواحل:

  اکوسیستم های بسیار تولیدی مانند صخره های مرجانی در نواحی ساحلی رایج هستند. در مدیریت مناطق ساحلی باید هم برنامه ریزی خرد و هم برنامه ریزی کلان انجام شود. علاوه بر این، این امر تنها با استفاده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی که به تولید داده های مورد نیاز کمک می کند، قابل دستیابی است. فهرست پایه برای نقشه برداری و پایش منابع ساحلی با استفاده از GIS ایجاد شده است.

 • نقشه برداری زمین شناسی:

  نقشه‌برداران با کمک مقیاس‌بندی دقیق نقشه‌های سه‌بعدی که هر منطقه را نشان می‌دهند، زمان آسانی پیدا می‌کنند. علاوه بر این، سیستم اطلاعات جغرافیایی نیز ابزار موثری در این فرآیند است. در نتیجه، نتیجه ای که به دست می آید، سپس در ارائه اندازه گیری های دقیق مورد استفاده قرار می گیرد که در هر زمینه ای که نیاز به نقشه زمین شناسی باشد، ضروری است. حداقل هزینه در تهیه نقشه های زمین شناسی با استفاده از GIS مقرون به صرفه، کارآمد و ارائه داده های دقیق است. بنابراین، روند مطالعه چگونگی انجام نقشه برداری زمین شناسی بسیار آسان تر می شود.

 • اداره زمین:

  آمایش سرزمین جنبه دیگری است که کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمین شناسی اهمیت دارد. بسیاری از وظایف اداره زمین وجود دارد، اما همه وظایف به ایجاد یک پایگاه داده دیجیتال محدود شده است. وجود این پایگاه ها امکان استفاده مجدد از زمین را که برای نیاز مورد نظر مناسب است، میسر می سازد. علاوه بر این، زمانی که این پایگاه‌های اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مدیریت برنامه‌های کاربردی آسان‌تر می‌شود.

 • تغییر کاربری زمین:

  استخراج معدن بالاترین عملکرد اقتصاد در حال توسعه در هر کشوری است. فعالیت های معدنی تاثیر بیشتری بر محیط زیست دارند و نظارت و کنترل این فعالیت ها حائز اهمیت است. علاوه بر این، نقشه برداری نیز ضروری است، زیرا به زمین شناسان در درک میزان آسیبی که معدنکاری به یک منطقه خاص وارد می کند کمک می کند. یک GIS به ارائه داده‌هایی کمک می‌کند که برای درک تأثیری که استخراج بر محیط‌زیست ایجاد می‌کند لازم است و برای رسیدن به یک نقشه‌برداری منطقه خطرناک نیاز به یکپارچه‌سازی دارد.

 • کمیته مدیریت : با استفاده از GIS، کمیته مدیریت بحران تسهیلات امدادی را از طریق مدل سازی نیازمندی ها و امکان دسترسی طراحی میکنند
 • مدیریت منابع آب : با استفاده از GIS، جریان رودخانه را برای یافتن منشا و منابع احتمالی آلوده‌کننده ردیابی می‌کند.
 • مهندسین منابع آب: با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، متناسب با روند هیدرولیک و هیدرولوژی رودخانه پهنه بندی سیلاب انجام می دهند.
 • ژئومورفولوژی: با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)،مسیر حرکت توده های یخچالی را در دامنه کوهها مدل‌سازی می‌نمایند.
 • متخصصان علوم زمین: با استفاده از GIS، مدلسازی های مختلف از سطح زمین را انجام می‌دهند.
 • هواشناسان و متخصصین علوم جو: با استفاده از GIS، نقشه های هم دما از میزان متوسط دمای سالانه ترسیم می‌نمایند.
 • مهندس علوم زیست محیطی: با استفاده از GIS، آلودگی های حاصل از نفت را از سواحل و دریاهای آزاد مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند.
 • منابع معدنی : با استفاده از جی آس اس، با کمک محیط ها و تحلیل های سه بعدی، به‌خوبی امکان بررسی بهتر ذخایر و منابع نامرئی زمینی به وجود می‌آید.
 • مدیریت منابع آب : مدلسازی یکپارچه مدیریت منابع آب با استفاده از ابزارهای توانمند GIS امکان پذیر خواهد شد.
 • آب های زیر زمینی : ساز و کار پیچیده آب های زیرزمینی با استفاده از ابزارهای توانمند جی آی اس مدلسازی میشود.
 • جست وجوی مکانی : امروزه جستجوی مکانی در اقصی نقاط دنیا با استفاده از ابزارهای اینترنتی جی آی اس در اختیار عموم قرار گرفته است.

به طور کلی، اصطلاح سیستم اطلاعات جغرافیایی، هر سیستم اطلاعاتی را توصیف می کند که داده های جغرافیایی را ادغام ، ذخیره ، ویرایش ، تجزیه و تحلیل ، اشتراک و نمایش می کند.

چرا باید دوره جامع و حرفه ای GIS را یاد بگیرم؟

توسعه و یادگیری مهارت ها در سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) می‌تواند به مسیرهای مختلف شغلی در سازمانهای دولتی، شرکت های خصوصی منجر شود. امروزه کاربران و پژوهشگرانی که مسلط به نرم افزار های سیستم اطلاعات جغرافیایی باشند و بتوانند به انجام پروژه های کاربردی بپردازنند از درآمدهایی بالایی برخوردار می باشند.

چرا سیستم های اطلاعات جغرافیایی مهم هستند؟

مردم همیشه مجذوب تحقیق در مورد مکان زندگی خود بوده اند. برای درک سیاره ما ، دانشمندان در جهان باستان در رم ، یونان ، هند ، چین و جاهای دیگر بیش از 2500 سال پیش پایه های جغرافیا و ژئودزی را پایه گذاری کردند. امروزه ، چشم انداز جغرافیایی بیش از هر زمان دیگری مطرح است ، زیرا مسائل مربوط به تغییر اقلیم ، جهانی سازی اقتصادی ، گسترش شهر ، از بین رفتن تنوع زیستی ، کشاورزی پایدار ، کیفیت و کمیت آب ، جرم ، تنوع فرهنگی ، انرژی ، گردشگری ، بی ثباتی سیاسی و خطرات طبیعی در مقیاس جهانی از اهمیت برخوردار می شوند اما همچنین به طور فزاینده ای بر زندگی روزمره ما تأثیر می گذارند مقابله با این مسائل به مردمی نیاز دارد که در جغرافیا پایه محکم داشته باشد ،که می تواند “تصویر بزرگ” را ببیند اما همچنین می فهمد که چگونه الگوها و روندهای مختلف از مقیاس جهانی به جامعه محلی مربوط می شوند. دیدگاه جغرافیایی مربوط به همه مسائل مربوط به زمان ما است ، زیرا همه این مسائل دارای یک مولفه جغرافیایی هستند. سیستم های اطلاعات جغرافیایی از این جهت مهم است که به تسهیل کشف روندها و روابط مبتنی بر اطلاعات مکانی کمک می کند. “استفاده از نقشه های هوشمند به چگونگی درک ما از پدیده ها و عوارض در جهان هستی به ما کمک می کند .

آموزش پروژه محور GIS

آموزش پروژه محور GIS عنوان یک دوره بسیار شگفت انگیز است .برای حرفه ای شدن در GIS می توانید از سبک های  منفاوتی استفاده کنید. اما بهترین سبک برای حرفه ای شدن ، استفاده از ویدئوهای آموزشی است. به همین منظور در آموزش پروژه محور GIS فیلم های آموزشی  زیادی در رابطه با آموزش نرم افزار ArcGIS در این دوره آموزش پروژه محور GIS تهیه شده است که می توانید با استفاده از آن ها حرفه ای و وارد بازار کار شوید.در دوره آموزش پروژه محور GIS علاوه بر فیلم های گام به گام و کاربردی کتاب نیز در اختیار شما قرار می گیرد. کافی است که همین الان با شماره 09382252774 تماس بگیرید و از مشاوره رایگان دکتر سعید جوی زاده مطلع شوید.

در دوره آموزش پروژه محور GIS یک کتاب فوق العاده  برای حرفه ای شدن در GIS به شما تقدیم می گردد که می توانید  آموزش و یادگیری شما را سریه و با سرعت شگفت انگیزی به جلو ببرد. در دوره آموزش پروژه محور GIS هر آنچه را که یک کاربر برای انجام یک پروژه GIS نیاز دارید به صورت گام به گام و فیلم های کاربردی  ارائه شده است.مزیت  دوره آموزش پروژه محور GIS این است که شما می توانید در هر زمان و هر مکانی نسبت به یادگیری بدون هیچ استرس اقدام کنید.

سؤالات متداول درباره آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن:

آیا مطالب آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن برای من کاربردی است؟

 


چیزی که درباره آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن مهم است دقیقا «کاربردی» بودن آن است. به این معنا که ما نمی خواهیم با بحث های تئوریک و تعریفی و کلی، وقت دوره را بگیریم، برعکس، هدف ما این است که مهم ترین و متمایزترین تکنیک ها و مهارت ها برای آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن در اختیارتان قرار دهیم. به همین دلیل، آموزش های تیم تحقیقاتی، همگی دارای یک دستورالعمل کاربردی و اجرایی هستند که بر اساس سرفصل های بین المللی  برای شما طراحی شده تا دقیقا بدانید از چه نقطه ای باید شروع کنید و چطور پیش بروید و در نهایت به کجا برسید.

برای شرکت در آموزش دوره  GIS زمین‌شناسی و معدن باید چه چیز‌هایی بدانیم؟

در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن نیازی به هیچ پیش زمینه و دانشی نیست. پس از صحبت با مشاوران دوره اگر پیش نیازی لازم باشد به شما تقدیم می‌شود و به شما یاد داده خواهد شد.

 

 آموزش دوره  GIS زمین‌شناسی و معدن در کجا برگزار می‌شود؟

آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن به صورت حضوری در شیراز برگزار می‌گردد و دوستان و علاقه مندان در دیگر شهرهای کشور  می‌توانند در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند و یا بسته آموزشی  برای آنها تهیه نماییم.باید خاطر نشان کنیم که این بسته های آموزشی دقیقا با سرفصل های کلاس حضوری تهیه شده اند.

 

آیا مباحث آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن همیشه در خاطر ما خواهد ماند؟

شرکت‌کنندگان در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن می‌توانند تمامی این اطلاعات را در خاطر بسپارند ولی بهتر است که بعد از اتمام دوره آموزشی با تیم تحقیقاتی ما در ارتباط باشند .برای این که آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن بهتر در خاطره شما بماند فیلم آموزشی بصورت  ویدئویی و فایل صوتی به شما تقدیم می شود.

 

آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن در چه سطحی است؟

سطح مطالب از پایه شروع می‌شود و به مطالب پیشرفته خاتمه می‌یابد.در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن ما فرض را بر این می گذاریم که کاربران در این باره هیچ چیز نمی دانند.

 

من درباره آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن هیچ تجربه ای ندارم، آیا این دوره برای من مفید خواهد بود؟


اغلب دانشجویانی  که در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن ما شرکت می کنند، به دنبال آن هستند که مهارت های و تکنیک های لازم را برای انجام پروژه های GIS و معدن را فرا بگیرند تا در نهایت بتوانند بدون تکیه بر دیگران و به طور مستقل، کارشان را به ثمر برسانند. به همین دلیل، آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن به شکلی طراحی شده که از صفر تا صد کاربرد GIS در زمین‌شناسی و معدن را در اختیار دانشجو قرار دهد. تیم تحقیقاتی ما  فرض را بر این می گذارد که مخاطبینش اطلاع چندانی از آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن ندارند، و بر همین اساس آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن را به صورت گام به گام پیش می برد. بنابراین نگران نباشید؛ اگر هیچ تجربه ای در  آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن ندارید، مطمئن باشید این دوره، اولین تجربه ارزشمند شما در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن خواهد بود که مشکل تان در انجام پروژه های GIS را حل خواهد کرد.

بعد از آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن چه کار کنیم؟

بعد از اتمام آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن ،هر یک از کاربران می توانند پروژه های  خود را انجام دهند و به تیم تحقیقاتی ما ارسال کنند تا مورد ارزیابی و نقاط قوت و ضعف آنها گوشزد کند و به راهنمایی آنها بپردازد.

آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن برای چه کسانی مناسب است؟

آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که قصد دارند پایان نامه و رساله خود را بنویسند مناسب است.

من در شهرستان زندگی می‌کنم، چطور می‌توانم در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن شرکت کنم؟


همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن هم به صورت حضوری برگزار می شود و هم به صورت غیرحضوری یا آنلاین. بنابراین محدودیت جغرافیایی اصلا مهم نیست. شما می توانید با ثبت نام غیر حضوری یا آنلاین آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن در این دوره، همه اطلاعات و مطالبی که دیگر شرکت کنندگان آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن به دست می آورند را داشته باشید.

 

آیا با ثبت نام در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن ،خدمات دیگری هم دریافت خواهم کرد؟


بله. مجموعه ای از خدمات جانبی هم برای شرکت کنندگان در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن در نظر گرفته شده است، به این شرح:

– عضویت رایگان در باشگاه مشتریان موسسه چشم انداز و تیم تحقیقاتی دکتر سعید جوی زاده

– ارائه بسته آموزشی مکمل به کسانی که علاقه مندند منابع علمی و آموزشی در بحث GIS در زمین‌شناسی و معدن داشته باشند. (این بسته شامل هزینه جداگانه است(
– 
ارایه گواهینامه برای شرکت کنندگان در آموزش دوره  GIS در زمین‌شناسی و معدن (در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، باید هزینه گواهی را نیز جداگانه پرداخت نمایید)
– 
دریافت کوپن تخفیف ۳۰ درصدی بقیه دوره های آموزشی موسسه چشم انداز

– دریافت مشاوره رایگان تیم تحقیقاتی ما تا آخر عمر

 

 

چرا امروزه استفاده از نقشه ها مهم هستند؟

برای قرن ها ، نقشه ها تخیلات را برانگیخته و اکتشافات ناشناخته را القا کرده اند. امروزه از نقشه ها برای کمک به درک روابط بین مناطق استفاده می شود. این روابط فضایی با استفاده از نقشه ها به صورت دیجیتالی در چارچوب سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. در این چارچوب ، این نقشه های پویا و هوشمند هستند.که به کشف رفتار پدیده ها منجر می شوند. آنها را می توان با نقشه ها و اطلاعات توصیفی دیگری مثل نمودارها ، داستان ها و چندرسانه ای ترکیب کرد. بهمراه سیستم های سنجش از دور و سیستم موقعیت جهانی (GPS) ، فناوری های ژئوتک را تشکیل می دهند که به افراد کمک می کند تا تصمیمات و برنامه های روزمره را به طور موثر تر و کارآمدتری اتخاذ کنند.

فناوری GIS چگونه در دنیا تفاوتی ایجاد می کند؟

فناوری GIS به دلیل طیف گسترده ای از کاربردهای ممکن ، تا حدی باعث ایجاد تغییر در جهان می شود. گذشته از روندها و روابط ، مهارت های GIS می تواند برای مشاغل در ارزیابی املاک و مستغلات ، خرده فروشی ، بانکداری ، مدیریت منابع طبیعی ، مدیریت اضطراری و موارد دیگر مفید باشد. برای مواردی مانند املاک و مستغلات ، خرده فروشی و بانکداری ، GIS می تواند به معنی تصمیم گیری بهتر برای صاحبان مشاغل باشد. در مدیریت منابع طبیعی ، این می تواند به معنای بهبود شفافیت مقامات دولتی باشد ، یا به شناسایی جمعیت های در معرض خطر یا زیر سرویس در یک جامعه کمک کند. برای مدیریت اضطراری ، این می تواند به معنای شناسایی نقاط ضعف یا بهبود ارتباطات در هنگام بحران باشد.

با GIS چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

از GIS می توان به عنوان ابزاری در فرآیند حل مسئله و تصمیم گیری و همچنین برای تجسم داده ها در یک فضای فضایی استفاده کرد. داده های فضایی را می توان برای تعیین (1) مکان ویژگی ها و روابط با ویژگی های دیگر تجزیه و تحلیل کرد ، (2) جایی که بیشترین و یا حداقل برخی از ویژگی ها وجود دارد ، (3) تراکم ویژگی ها در یک فضای خاص ، (4) آنچه در داخل یک منطقه مورد اتفاق می افتد ، (5) آنچه در نزدیکی برخی از ویژگی ها یا پدیده ها اتفاق می افتد ، و (6) و اینکه چگونه یک منطقه خاص با گذشت زمان تغییر کرده است (و به چه روشی)

 • نقشه برداری از مکان ها: ما می توانیم موقعیت مکانی ویژگی های دنیای واقعی را ترسیم کرده و روابط فضایی را در بین آنها تجسم کنیم. مثال: در زیر نقشه ای از مکان های معدن شن و ماسه و مناطق ماسه سنگی در ویسکانسین را مشاهده می کنیم. با تعیین اینکه فعالیت استخراج شن و ماسه در منطقه ای با یک نوع خاص زمین شناسی رخ می دهد ، می توانیم الگوهای بصری را در داده ها مشاهده کنیم.
 • نقشه برداری از مقادیر: مردم برای یافتن مکانهایی که معیارهای آنها را برآورده می کنند یا برای دیدن روابط بین مکانها ، مقادیری را ترسیم می کنند ، مانند مکانهایی که بیشترین و کمترین آنهاست.
  مثال: در زیر نقشه ای از مکان های قبرستان در ویسکانسین آورده شده است. نقشه مکان های قبرستان را به صورت نقطه (تراکم نقطه) نشان می دهد و هر شهرستان رنگی کدگذاری شده است تا نشان دهد بیشترین و کمترین مکان (آبی روشن تر ، به معنای تعداد کمتر گورستان است)
 • نقشه های تراکم: گاهی اوقات مهم تر است که نقشه برداری از غلظت ها ، یا مقدار نرمال شده توسط منطقه یا تعداد کل انجام شود. مثال: در زیر ما تراکم جمعیت منهتن را ترسیم کرده ایم (تعداد کل جمعیت نرمال شده توسط منطقه در مایل مربع از سرشماری ها)
 • یافتن آنچه درون آن است: ما می توانیم از GIS برای تعیین اینکه چه اتفاقی می افتد یا چه ویژگی هایی در داخل یک منطقه / منطقه خاص واقع شده استفاده کنیم. ما می توانیم ویژگی های “درون” را با ایجاد معیارهای خاص برای تعریف یک منطقه مورد علاقه (AOI) تعیین کنیم. مثال: در زیر نقشه ای است که یک رویداد سیل و بسته های مالیاتی و ساختمانهای موجود در آبراه را نشان می دهد. ما می توانیم از ابزارهایی مانند CLIP استفاده کنیم تا مشخص کنیم کدام بسته ها در حوادث سیل قرار دارند. علاوه بر این ، ما می توانیم از ویژگی های این بسته ها برای تعیین هزینه های احتمالی خسارت اموال استفاده کنیم.
 • پیدا کردن آنچه در نزدیکی است: ما می توانیم با نگاشت آنچه در نزدیکی آن است ، با استفاده از ابزارهای پردازش جغرافیایی مانند BUFFER ، از آنچه در یک فاصله مشخص از یک ویژگی یا رویداد اتفاق می افتد ، دریابیم. مثال: در زیر نقشه زمان رانندگی را از یک مکان مرکزی در شهر مادیسون ، مشاهده می کنیم. ما می توانیم از خیابان ها به عنوان یک شبکه استفاده کنیم و معیارهای خاصی مانند محدودیت سرعت و کنترل های تقاطع را اضافه کنیم تا مشخص کنیم راننده به طور معمول در 5 ، 10 یا 15 دقیقه چقدر می تواند به آنجا برسد.
 • آشکارسازی تغییرات: ما می توانیم تغییر را در یک منطقه خاص جغرافیایی برای پیش بینی شرایط آینده ، تصمیم گیری در مورد یک اقدام یا ارزیابی نتایج یک اقدام یا سیاست ، نقشه برداری کنیم. مثال: در زیر نقشه های استفاده از زمین مشاهده می کنیم که تغییرات در توسعه مسکونی از سال ۱۹۵۱ تا ۱۹۹۹ را نشان می دهد. سبز تیره جنگل را نشان می دهد ، در حالی که زرد روشن توسعه مسکونی را نشان می دهد. برنامه هایی از این دست می توانند به اطلاع روندها و سیاست های برنامه ریزی جامعه برسند.

خدمات ویژه

 • اهدا و تقدیم دو جلد کتاب کاربردی نوشته شده توسط دکتر سعید جوی زاده اهدا و تقدیم بیش از 50 ساعت فیلم آموزشی مرتبط با دوره آموزشی(توضیحات دو کتاب در بالای همین صفحه آمده است)
 • تبدیل شدن به یک مدرس حرفه‌ای و با تجربه
 • ارتباط مسقیم با دکتر سعید جوی زاده
 • مشاوره مسقیم از طریق شبکه های اجتماعی

مخاطبین این دوره چه کسانی هستند؟

 • تمام علاقه مندان به سیستم های اطلاعات جغرافیایی و تحلیل های زمین شناسی و معدن
 • برای افراد جویای کار ،بی شک یادگیری GIS بهترین راه برای یافتن شغل مناسب در ایران و جهان است
 • اساتیدی که قصد دارند کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیایی در زمین شناسی را در دانشگاه تدریس کنند
 • دانشجویانی که قصد مهاجرت دارند می توانند با استفاده از تخصص GIS و زمین شناسی و معدن به روند مهاجرت خود تسریع ببخشند
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی که قصد نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری با موضوع GIS و زمین شناسی و معدن را دارند
 • دانشجویان رشته های جغرافیا ، محیط زیست ، کشاورزی ، زمین شناسی ، برنامه ریزی شهری ، شهرسازی ، معدن ، عمران ، نقشه برداری ، باستان شناسی و …
 • کارمندان شاغل در بخش های GIS سازمان های زمین شناسی و معدن ادارات دولتی و شرکت های خصوصی
 • مدرسانی که علاقه مند به آموزش دادن هستند می توانند با آموزش های کاربردی GIS  در زمین شناسی و معدن به درآمدهای بالایی برسند

پیش نیازهای آموزش GIS جامع و کاربردی (مقدماتی تا پیشرفته)

 • شرکت در دوره آموزش GIS جامع و کاربردی (مقدماتی تا پیشرفته) نیاز به پیش نیاز خاصی ندارد چرا که در این دوره حرفه ای و کاربردی آنچه را که شما لازم داشته باشید یاد خواهید گرفت کافی است که علاقه مند باشید و تکالیف استاد را دنبال کنید.
 • در دوره حرفه‌ای و کاربردی آموزش جامع GIS مقدماتی و پیشرفته نیاز به درک مفاهیم اولیه نیز نیست چون در جلسات اولیه تمامی مفاهیم پایه به شما آموزش داده می شود.
 • خیلی نگران هستند از اینکه با نقشه و نقشه خوانی آشنا نیستند ولی خبر مهم و خوب این است که در دوره حرفه ای و کاربردی آموزش جامع GIS مقدماتی و پیشرفته ،اصول نقشه خوانی نیز به شما آموزش داده می شود.

اطلاعات تکمیلی دوره آموزش جامع GIS

 • مدت زمان این دوره 60 ساعت خواهد بود.
 • سطح دوره: مقدماتی تا جامع
 • بدون پیش نیاز
 • نوع دوره بسته به علاقه‌مندی شما به سه روش حضوری، غیرحضوری و فیلم آموزشی خواهد بود.
 • زبان آموزش، فارسی است.
 • به کاربران شرکت کننده در این دوره آموزشی کتاب و فیلم آموزشی نیز هدیه داده می شود.
 • روش پشتیبانی: تلفنی یا WhatsApp و از طریق تماس تلفنی مستقیم با مدرس دوره
 • گواهینامه معتبر و رسمی موسسه چشم انداز
 • داده های تمرینی و هر آنچه که برای تمرین پروژه های عملی نیاز داشته باشید در اختیار شما قرار داده خواهد شد.
 • در این دوره هر آنچه که برای حضور و کار در شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی داخل کشور و خارج کشور نیاز دارید به شما آموخته خواهد شد.
 • چنانچه دانشجو یا سرباز هستید برای شما تخفیفی را در نظر گرفته‌ایم، پس قبل از ثبت نام با ما در تماس باشید تا تخفیف ویژه‌ای به شما عزیزان تعلق گیرد.
 • شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی داخل یا خارج از کشور، چنانچه نیاز به آموزش به صورت گروهی دارند، با ما در تماس باشند، چرا که برای آن‌ها تخفیف ویژه در نظر داریم.
 • اگر فردی هستید که قصد ثبت نام در دوره را دارید اما توانایی پرداخت هزینه دوره را ندارید، می‌توانید با معرفی ۵ نفر، تنها برای ثبت نام در این دوره، خود در این دوره کاملاً رایگان شرکت کنید!

نمونه آموزش‌های ویدئویی مدرس (دکتر سعید جوی‌زاده)

مصاحبه با دکتر سعید جوی زاده درباره نقش و اهمیت آموزشش GIS در زمین شناسی و معدن

هوش پیروزی:

 خوب از اینکه امروز با شما درباره آموزش GIS در زمین شناسی و معدن صحبت می‌کنیم، بسیار خوشحالم. به عنوان یک متخصص در این حوزه، می‌توانید درباره اهمیت آموزش GIS در زمینه‌های زمین شناسی و معدن بیشتر توضیح دهید؟

دکتر سعید جوی زاده : ممنونم، از اینکه امروز در این مصاحبه شرکت می‌کنم، خرسندم. آموزش GIS در زمینه‌های زمین شناسی و معدن بسیار اهمیت دارد. GIS یا سامانه اطلاعات جغرافیایی، ابزاری قدرتمند است که به ما امکان می‌دهد اطلاعات مکانی را جمع‌آوری، مدیریت، تحلیل و نمایش دهیم. در زمینه‌های زمین شناسی و معدن، داده‌های مکانی، اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار ما قرار می‌دهند و استفاده بهینه از این داده‌ها برای تحلیل و برنامه‌ریزی صحیح در این صنایع بسیار اساسی است.

با استفاده از GIS، می‌توانیم نقشه‌های زمین شناسی دقیقی از مناطق مورد مطالعه را تهیه کنیم و اطلاعات مکانی مربوط به عوارض زمینی، ساختارهای ژئومورفیک و توزیع آب، خاک و آثار معدنی را به صورت تفصیلی بدست آوریم. این اطلاعات به ما کمک می‌کنند تا نمونه‌برداری مناسبی انجام داده و تحلیل‌های مورد نیاز را برای شناسایی منابع معدنی، بررسی توانمندی استخراج و برنامه‌ریزی بهینه در این صنایع انجام دهیم.

در دوره‌های آموزشی هوش پیروزی که تدریس می‌کنم، به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهیم تا با استفاده از QGIS، یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای GIS، مهارت‌های لازم برای استفاده از ابزارها و تکنیک‌های GIS در زمین شناسی و معدن را فراگیرند. در این دوره‌ها، ما به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهیم که چگونه از QGIS برای ایجاد و ویرایش لایه‌های مکانی، اجرای عملیات مکانی مختلف، تجزیه و تحلیل دادهها، و ایجاد نقشه‌های زمین شناسی و معدنی استفاده کنند. همچنین، در دوره‌های آموزشی هوش پیروزی، به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهیم تا با استفاده از داده‌های موجود، مدل‌های تحلیلی و پیش‌بینی را برای توسعه و بهبود فرآیندهای زمین شناسی و معدنی ایجاد کنند.

هوش پیروزی:

 بسیار جالب است. آموزش مهارت‌های GIS به شرکت‌کنندگان دوره‌های آموزشی هوش پیروزی، به نظرم در بهبود کارایی و دقت تحلیل‌های زمین شناسی و معدنی بسیار مؤثر است. آیا می‌توانید درباره یکی از دوره‌های خاص که تدریس می‌کنید، توضیحاتی بیشتر بدهید؟

دکتر سعید جوی زاده : بطور معمول، یکی از دوره‌هایی که تدریس می‌کنم، “GIS در زمین شناسی و معدن” است. در این دوره، شرکت‌کنندگان با مفاهیم اساسی GIS آشنا می‌شوند و با استفاده از QGIS، تکنیک‌ها و روش‌های مورد استفاده در زمین شناسی و معدن را یاد می‌گیرند. در این دوره، به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهیم که چگونه اطلاعات زمین شناسی و معدنی را به صورت دقیق و قابل اطمینان در نقشه‌ها و لایه‌های مکانی نمایش دهند.

همچنین، در این دوره، به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهیم که چگونه از تکنیک‌های تحلیلی مانند تحلیل پراکندگی، تحلیل پروفیل، تحلیل سطح و تحلیل شبکه استفاده کنند. این تکنیک‌ها به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهند تا از روش‌های پیشرفته برای تحلیل داده‌های زمین شناسی و معدنی استفاده کنند و نتایج دقیق‌تری بدست آورند.

به طور خلاصه، دوره “GIS در زمین شناسی و معدن” که تدریس می‌کنم، به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهد تا با استفاده از ابزارها و تکنیک‌های GIS، داده‌های زمین شناسی و معدنی را بهبود دهند، تحلیل‌های دقیق‌تری انجام دهند و برنامه‌ ریزی بهتری برای فعالیت‌های زمین شناسی و معدنی خود داشته باشند. هدف اصلی از این دوره، تقویت مهارت‌های شرکت‌کنندگان در استفاده از ابزارها و مفاهیم GIS در زمینه‌های زمین شناسی و معدن است.

هوش پیروزی:

 درک مفاهیم GIS و تسلط بر ابزارها و تکنیک‌های آن در زمینه‌های زمین شناسی و معدن بسیار مهم است. آیا می‌توانید به شرح مراحل و محتوای این دوره بپردازید؟

دکتر سعید جوی زاده : البته. در دوره “GIS در زمین شناسی و معدن”، ابتدا با مفاهیم اساسی GIS آشنا می‌شویم. شرکت‌کنندگان با مبانی سامانه اطلاعات جغرافیایی، نحوه عملکرد نرم‌افزار QGIS و تعامل با رابط کاربری آن آشنا می‌شوند. سپس به مرور به مباحث پیشرفته تر می‌پردازیم.

ما در این دوره به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهیم که چگونه لایه‌های مکانی را ایجاد و ویرایش کنند. همچنین، آموزش‌هایی درباره تحلیل پراکندگی داده‌ها، ایجاد پروفیل زمین‌شناسی، تحلیل سطح و تحلیل شبکه ارائه می‌شود. این تکنیک‌ها به شرکت‌کنندگان کمک می‌کنند تا معادلات مکانی را بررسی کنند، تغییرات در پروفیل‌های زمین‌شناسی را تحلیل کنند و الگوهای شبکه‌های معدنی را شناسایی کنند.

علاوه بر این، در دوره ما به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهیم که چگونه اطلاعات زمین شناسی و معدنی را به صورت دقیق و قابل اعتماد در نقشه‌ها و لایه‌های مکانی نمایش دهند. از جمله مواردی که در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد، تنظیمات نقشه، سیستم‌های مختصات مکانی، تنظیم نمایش لایه‌ها و ایجاد نقشه‌های زمین شناسی و معدنی است.

هوش پیروزی:

 به نظر می‌رسد دوره “GIS در زمین شناسی و معدن”، یک فرصت عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به بهبوددرک مفاهیم GIS و تسلط بر ابزارها و تکنیک‌های آن در زمینه‌های زمین شناسی و معدن بسیار مهم است. دوره “GIS در زمین شناسی و معدن” با مبانی سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) آشنا می‌کند و به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهد که چگونه از ابزارها و تکنیک‌های GIS در زمینه‌های زمین شناسی و معدن استفاده کنند.

در این دوره، محتوای آموزشی شامل موارد زیر می‌شود:

 1. مفاهیم پایه GIS: در این بخش، مفاهیم اساسی GIS مانند سامانه‌های مختصات مکانی، نوارهای مرجع و نحوه تعامل با نرم‌افزارهای GIS معرفی می‌شوند.
 2. ساخت لایه‌های مکانی: در این بخش، شرکت‌کنندگان یاد می‌گیرند که چگونه لایه‌های مکانی را ایجاد و ویرایش کنند. این شامل ایجاد نقشه‌های زمین شناسی و معدنی، تعیین و تنظیم ویژگی‌های لایه‌ها و انجام عملیات ویرایشی مانند خوشه‌بندی و تجمیع داده‌ها است.
 3. تحلیل داده‌های زمین شناسی و معدنی: در این بخش، شرکت‌کنندگان با تکنیک‌های تحلیلی GIS در زمینه‌های زمین شناسی و معدن آشنا می‌شوند. این شامل تحلیل پراکندگی داده‌ها، ایجاد پروفیل زمین‌شناسی، تحلیل سطح (Surface Analysis) و تحلیل شبکه (Network Analysis) می‌شود.
 4. نمایش داده‌های زمین شناسی و معدنی: در این بخش، شرکت‌کنندگان یاد می‌گیرند که چگونه اطلاعات زمین شناسی و معدنی را به صورت دقیق و قابل اعتماد در نقشه‌ها و لایه‌های مکانی نمایش دهند. این شامل تنظیمات نقشه، تنظیم نمایش لایه‌ها، ایجاد نمودارها و تحلیل تطبیقی (Spatial Analysis) است.

با حضور در این دوره، شرکت‌کنندگان می‌توانند مهارت‌های خود را در زمینه GIS در زمین شناسی و معدن بهبود داده و از آن در فعالیت‌های خود بهره‌برداری کنند.

هوش پیروزی:

 به عنوان یک متخصص در این زمینه، می‌توانید به ما توضیح دهید که چرا GIS در زمین شناسی و معدن به چه دلیل مهم است و چه مزایا و فوایدی برای این صنعت دارد؟

دکتر سعید جوی زاده : سلام. خوشبختانه، GIS یکی از ابزارهای بسیار قدرتمند و کاربردی در زمین شناسی و معدن است. استفاده از GIS در این صنعت‌ها به واقع یک نیاز اساسی شده است. اجازه دهید تعدادی از مزایا و فواید این فناوری را برای شما بیان کنم:

 1. تحلیل داده‌های فضایی: با استفاده از GIS، می‌توان داده‌های فضایی مختلفی را جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل کرده و به نقشه‌ها و لایه‌های مکانی تبدیل کرد. این امر به متخصصان زمین شناسی و معدن امکان می‌دهد تا الگوها، روابط و ارتباطات بین عوامل مختلف را در محیط زمینی شناسایی کنند.
 2. مدل سازی سه بعدی: با استفاده از GIS، می‌توان مدل‌های سه بعدی از ساختار زمین و معدنی را ایجاد کرد. این مدل‌ها به متخصصان این صنعت کمک می‌کنند تا به صورت دقیقتر و واقع‌گرایانه‌تر به مطالعه و تحلیل ساختار زمین مشغول شوند.
 3. مدیریت منابع زمین: GIS امکان مدیریت بهینه منابع زمین و معدنی را فراهم می‌کند. با استفاده از این فناوری، می‌توان به طور دقیق نقاط قوت و ضعف معدنی را شناسایی کرده، بهینه‌سازی استخراج منابع، برنامه‌ریزی بهینه و تصمیم‌گیری‌های مؤثرتر را در این حوزه انجام داد.
 4. آنالیز ریسک و مدیریت آن: با توجه به خطرات محیطی و زیستی مرتبط با فعالیت‌های زمین شناسی و معدن، GIS به متخصصان این حوزه کمک می‌کند تا مناطق آسیب‌پذیر و مناطق غیرقابل دسترس را شناسایی کنند و ریسک‌پیروزی: بسیار عالی است. اما قبل از ادامه مصاحبه، آیا می‌توانید درباره دوره‌های آموزشی هوش پیروزی که توسط شما تدریس می‌شوند، توضیح دهید؟

دکتر سعید جوی زاده: البته. دوره‌های آموزشی هوش پیروزی که توسط من تدریس می‌شوند، به بررسی و آموزش روش‌ها و فنون هوشمندانه برای مواجهه با چالش‌ها و دستیابی به موفقیت در زمینه‌های مختلف می‌پردازند. این دوره‌ها برای افرادی که مایلند در هر صنعتی به عنوان رهبر واقعی شناخته شوند و استراتژی‌های هوشمندانه را در تصمیم‌گیری‌های خود به کار بگیرند، مناسب است.

دوره‌های آموزشی هوش پیروزی شامل مفاهیم اساسی مدیریت استراتژیک، تحلیل رقبا و محیط کسب و کار، مهارت‌های ارتباطی، رهبری تحولی، مدیریت تغییر، و استفاده از ابزارها و فنون هوشمندانه مانند هوش مصنوعی، تحلیل داده‌ها، و بهینه‌سازی می‌باشد. این دوره‌ها بر اساس تجربیات و دانش عملی به همراه مطالعات موردی در زمینه‌های مختلف تدریس می‌شوند.

هوش پیروزی :

 بسیار جالب است. حالا به موضوع اصلی برگردیم. در زمینه زمین شناسی و معدن، نقش GIS در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی استراتژیک چگونه است؟

دکتر سعید جوی زاده: GIS در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی استراتژیک در زمین شناسی و معدن نقش بسیار مهمی دارد. با استفاده از GIS، متخصصان این صنعت می‌توانند اطلاعات جغرافیایی مختلف را به صورت همزمان و یکپارچه مورد بررسی قرار داده و تحلیل‌های دقیقی انجام دهند. این امر به تصمیم‌گیران کمک می‌کند تا درک بهتری از محیط زمینی و منابع معدنی داشته باشند و تصمیمات بهتری در مورد استخراج منابع، مدیریت زمین و برنامه‌ریزی استراتژیک اتخاذ کنند.

 

آشنایی با محیط نرم افزار ARCMAP

 • معرفی نرم افزار ARCGIS
 • نرم‌افزار ARC CATALOG
 • نرم‌افزار ARC GLOBE
 • نرم‌افزار ARC SCENE
 • نرم‌افزار ARCMAP

آشنایی با منوهای محیط ARCMAP

 • منوی FILE
 • منوي EDIT
 • منوي VIEW
 • منوي BOOKMARKS
 • منوي INSERT
 • منوي SELECTION
 • منوی GEOPROCESSING
 • منوی CUSTOMIZE
 • منوی WINDOWS
 • منوی HELP

آشنایی با محیط ARCMAP

 • طریقه اضافه کردن جدول مندرجات
 • آشنایی با جدول مندرجات (TABLE OF CONTENTS)
 • طریقه اضافه کردن نوارها در محیط ARCMAP
 • آشنایی با نوار ابزار استاندار
 • آشنایی با نوار ابزار TOOLS

انواع روش‌های ذخیره نمودن یک پروژه در ARCMAP

 • ذخیره نمودن یک پروژه
 • باز کردن پروژه به روش RELATIVE
 • ذخیره نمودن نقشه برای چاپ
 • ذخیره پروژه به روش PDF
 • استفاده از روش PUBLISHER برای
 • ذخیره پروژه
 • باز کردن پروژه PUBLISHER

ژئورفرنس کردن

 • معنی و مفهوم ژئورفرنس
 • انواع ژئورفرنس
 • مختصات دار کردن فایل‌های وکتوری با
 • ابزار SPATIAL ADJUSTMENT
 • مختصات دار کردن فایل‌های رستری با ابزار GEO REFERENCING
 • تغییر مختصات فایل‌های رستری (PROJECT RASTER)
 • استفاده از گوگل ارث در زمین مرجع کردن

جداول توصیفی

 • ساختار جداول در GIS
 • نمایش یک TABLE
 • ابزارهای موجود در جدول توصیفی
 • منوی TABLE OPTION
 • دیگر تغییرات در جدول اطلاعات توصیفی
 • مشاهده دو جدول توصیفی
 • ایجاد یک جدول اطلاعاتی جدید
 • SHAPEFILE و GEODATABASE

شیپ فایل چیست؟

 • ایجاد یک SHAPEFILE
 • GEODATABASE چیست؟
 • انواع ژئودیتابیس :GEODATABASE
 • تفاوت ژئودیتابیس تک کاربره و چندکاربره
 • ایجاد یک GEODATABASE

رقومی کردن نقشه‌ها

 • تعریف رقومی کردن
 • مراحل رقومی سازی نقشه
 • معرفی نوار ابزار EDITOR
 • معرفی پنجره EDITOR
 • معرفی منوی ADVANCED EDITING
 • ایجاد SUBTYPE برای رقومی کردن عارضه‌ها
 • الحاقیه ARC SCAN
 • فعال نمودن الحاقیه ARC SCAN
 • وکتوری کردن یک نقشه اسکن شده
 • تنظیمات ARCSCAN
 • روش‌های وکتوری نمودن داده‌های رستری
 • وکتوری نمودن لایه‌های رستری به روش نیمه اتوماتیک
 • وکتوری نمودن لایه‌های رستری به روش اتوماتیک

ایجاد و مدیریت گرافیک‌ها

 • دسترسی به نوار ابزار DRAW
 • آشنایی با نوار ابزار DRAW
 • استفاده از لایه‌های CAD و DGN در GIS

تبدیل فایل‌های CAD به GIS

 • نحوه ی تبدیل فایل CAD به SHAPEFILE
 • نحوه ی تبدیل فایل CAD به محیط
 • GEODATABASE تبدیل لایه GIS به CAD
 • تعریف ANNOTATION برای لایه CAD
 • داده‌های سازمان نقشه‌برداری با فرمت DGN
 • روش‌های تبدیل DGN به GIS

توپولوژی

 • تعریف توپولوژی
 • مدل توپولوژی
 • روابط توپولوژیک در GIS
 • مزایای ایجاد روابط توپولوژیک
 • قوانین توپولوژی
 • قوانین عوارض سطحی(POLYGON RULES)
 • قوانین عوارض خطی (LINE RULES)
 • قوانین عوارض نقطه‌ای (POINT RULES)
 • توپولوژی نقشه و توپولوژی GEODATABASE
 • ایجاد توپولوژی
 • اتصال و ارتباط جداول
 • ارتباط بین جدولها

روشهای مختلف دسترسی به JOIN و RELATE

 • روش اتصال اطلاعات توصیفی یک جدول به جدول دیگر
 • معرفی پنجره JOIN
 • مدیریت JOIN
 • حذف کردن یک جدول متصل شده
 • ارتباط دو جدول اطلاعات توصیفی با یکدیگر
 • معرفی پنجره RELATE
 • حذف کردن یک جدول ارتباط یافته
 • اتصال بر مبنای ارتباط فضایی (SPATIAL JOIN یا SPATIAL LOCATION)

آنالیز مکانی

 • اصول اساسی در پردازش‌های مکانی
 • BUFFER
 • CLIP
 • EXTRACT BY MASK
 • INTERSECT
 • UNION
 • MERGE

استفاده از GPS در GIS

 • GPS چیست؟
 • مزایای سیستم GPS
 • طریقه وارد کردن اطلاعات GPS به GIS
 • تبدیل فرمت GPX به فرمت SHAPEFILE
 • ابزار ADD XY COORDINATES
 • کاربرد تصاویر ماهواره‌ای نرم‌افزار گوگل ارث در GIS تبدیل لایه‌های GIS به فرمت GOOGLE EARTH
 • ابزار LAYER TO KML
 • ابزار MAP TO KML
 • تبدیل لایه‌های GOOGLE EARTH به فرمت GIS

نماد (SYMBOL)

 • نماد سازی
 • انواع نقشه‌های موضوعی بر اساس
 • تکنیک نماد گذاری
 • تغییر رنگ عوارض
 • تغییر رنگ و شکل عوارض
 • طبقه‌بندی عوارض لایه‌ها
 • FEATURES
 • CATEGORIES
 • QUANTITIES
 • CHARTS
 • MULTIPLE ATTRIBUTE

برچسب گذاری (LABEL)

 • انواع روش‌های برچسب گذاری
 • روش اول با استفاده از سربرگ LABEL
 • روش دوم با استفاده از نوار ابزار DRAW
 • تبدیل برچسبها به ANNOTATION

گراف

 • انواع نمودارها
 • روش ترسیم نمودار در نرم‌افزار ARCMAP
 • تنظیمات پنجره GRAGH

BOOKMARK & HYPERLINK

 • اتصال عکس، فیلم و سایر مدارک به عارضه (HYPERLINK)
 • روش ایجاد HYPERLINK در ARCMAP
 • مدیریت HYPERLINKS
 • پیوست کردن فایل (عکس، فیلم و…) به لایه‌های GIS
 • BOOKMARK
 • روش ایجاد BOOKMARK
 • مدیریت BOOKMARK

مدل ارتفاعی در سه فرمت TIN ، RASTER و TERRAIN

 • مدل ارتفاعی در سه فرمت TIN ، RASTER و TERRAIN
 • مدل TIN
 • شیوه های تشکیلTIN
 • اصول تشکیل TIN
 • روش ایجاد TIN
 • دستورات کاربردی TIN در ARC
 • TOOLBOX
 • مدل رقومی ارتفاع ( DEM )
 • کاربرد DEM
 • طبقه‌بندی زمین با استفاده از DEM
 • روش‌های تولید DEM
 • روش ایجاد DEM
 • دستورات پرکاربرد DEM در ARC
 • TOOLBOX
 • تفاوت DEM، DTM، DSM

SPATIAL ANALYST

 • شیب (SLOPE)
 • ﮐﺎرﺑﺮدﻫﺎی ﻧﻘﺸﻪ ﺷﯿﺐ
 • طرز تهیه نقشه شیب در ARCMAP
 • جهت شیب (ASPECT)
 • ﮐﺎرﺑﺮدﻫﺎی نقشه جهت شیب
 • تهیه نقشه جهت شیب در محیط ARCMAP
 • خطوط تراز چیست؟
 • قوانین مربوط به منحنی‌های میزان
 • طرز تهیه خطوط تراز در ARCMAP
 • تهیه خطوط هم چند در ARCMAP
 • نقشه سایه روشن (HILLSHADE)
 • ﮐﺎرﺑﺮدﻫﺎی نقشه سایه روشن
 • طرز تهیه نقشه سایه روشن در ARCMAP
 • نقشه میدان دید (VIEWSHED)
 • كاربرد نقشه میدان دید
 • ایجاد نقشه VIEW SHADE
 • نقشه FILL / CUT
 • کاربرد های نقشه FILL / CUT
 • پارامترهاي مورد نياز برای تهیه نقشه
 • FILL / CUT
 • ایجاد نقشه FILL / CUT

درون‌یابی (INTERPOLATION)

 • روشهای درون‌یابی (INTERPOLATION)
 • روشهای درون‌یابی جبری یا قطعی (DETERMINISTIC)
 • روشهای درون‌یابی زمین آماری (GEOSTATISTICAL)
 • درون‌یابی همسایگی طبیعی(NATURAL NEIGHBOR INTERPOLATION)
 • ابزارهای درونیابی در ARCGIS
 • ابزار IDW
 • ابزار KRIGING
 • ابزار SPLINE

تحلیل شبکه (NETWORK ANALYST)

 • شبکه چیست؟
 • انواع شبکه‌ها در GIS
 • تحلیل شبکه حمل و نقل
 • مجموعه داده‌های شبکه‌ای
 • عناصر و منابع شبکه‌ای
 • مفهوم اتصال در تحلیل شبکه
 • خصوصیات شبکه
 • مراحل ایجاد یک مجموعه داده شبکه
 • مراحل انجام تحلیل شبکه‌های حمل و نقل
 • مراحل ساخت یک مجموعه داده شبکه
 • روش ایجاد تحلیل شبکه در ARCMAP
 • پیدا کردن کوتاه ترین و بهترین مسیر (NEW ROUTE)

مراحل انجام کار

 • یافتن نزدیک‌ترین تسهیلات (CLOSET FACILITY)
 • مراحل انجام کار
 • محاسبه محدوده خدماتی
 • مراحل انجام کار

مدل سازی با MODEL BUILDER

 • چه زمانی مدل‌ها را می‌سازید؟
 • چرا MODEL BUILDER را یاد بگیریم؟
 • کاربردهای MODEL BUILDER
 • ساخت مدل در MODEL BUILDER
 • مراحل ساخت مدل در محیط MODEL BUILDER
 • روش تهیه گزارش در ARCMAP
 • روش تهیه گزارش در ARCMAP

مدیریت انتخاب‌ها (SELECT)

 • انواع روشهای پرس و جو
 • SELECT BY ATTRIBUTE
 • SELECT BY LOCATION
 • SELECT BY GRAPHIC
 • کاربرد سایر دستورات SELECTION

فرآیند تحلیل سلسله مراتبی (AHP)

 • اصول فرآیند تحلیل سلسله مراتبی
 • فرآيند انجام یک پروژه مكان يابي دفن پسماند در GIS با روش AHP
 • بررسي ويژگی های محدوده مطالعاتی
 • تهيه داده‌ها و معیارهای موثر
 • استاندارد سازی نقشه‌ها
 • وزن دهي به نقشه‌ها
 • وزن دهی در محیط نرم‌افزار EXPERT CHOICE
 • تلفيق نقشه‌ها
 • تهيه نقشه‌های نهايی

نرم‌افزار ARCSCENE

 • طریقه دسترسی به نرم‌افزار ARCSCENE
 • آشنایی منوی TOOLS در ARCSCENE
 • نمایش سه‌بعدی لایه‌های وکتوری
 • نمایش سه‌بعدی لایه‌های رستری

ساخت نقشه و ارایه آن برای چاپ

 • چیدمان نقشه
 • عناصر چیدمان نقشه
 • مهم‌ترین اطلاعات مورد استفاده در
 • چیدمان نقشه
 • معرفی محیط VIEW LAYOUT
 • خروجی گرفتن نقشه‌ها در محیط ARCMAP
 • اضافه کردن GRIDE به نقشه
 • روش ساخت اطلس در GIS
 • روش ساخت اطلس در GIS
 • روش ساخت MAP BOOKS
 • تنظیمات MAP BOOK

دکتر سعید جوی ‌زاده


بنیان گذار تئوری هوش پیروزی در جهان و مدیر و موسس گروه آموزشی موسسه چشم انداز

تدریس 90% سرفصل

مهندس عقیل جوکار


کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه شریف، مدیرفنی هوش پیروزی و گوگلیت

تدریس 10% سرفصل

سوالات متداول

ثبت نام در دوره جامع آموزش GIS

با توجه به تغییر قیمت‌ها، همچنین درخواست‌های متغیر کاربران از دوره‌ها، جهت دریافت مشاوره و ثبت نام در دوره آموزش جامع و حرفه‌ای GIS با ما در تماس باشید:

یا با تکمیل فرم ما با شما تماس خواهیم گرفت:

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

53 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید