تاریخچه‌ای از GIS

در پنج دهه گذشته، GIS از یک مفهوم به یک علم تبدیل شده است. روند تکامل خارق العاده GIS از یک ابزار ابتدایی به یک بستر مدرن و قدرتمند برای درک و برنامه ریزی جهان دارای چندین مرحله اساسی  است.
تاریخچه  GIS

تاریخچه GIS

حوزه سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) در دهه 1960 با ظهور رایانه ها و مفاهیم اولیه جغرافیای کمی و محاسباتی آغاز به کار کرد. GIS در ابتدا در حوزه آکادمیک و برای انجام  تحقیقات جامعه آکادمیک مورد استفاده قرار می گرفت. بعدها، مرکز ملی اطلاعات و تجزیه و تحلیل جغرافیایی ، به رهبری مایکل گودچیلد ، رسما  تحقیق در مورد موضوعات اصلی علوم اطلاعات جغرافیایی مانند تجزیه و تحلیل فضایی و بصری سازی داده ها را شروع کرد. این تلاش ها باعث ایجاد  انقلابی در دنیای علوم جغرافیایی شد  و زمینه را برای GIS فراهم کرد.

1963
اولین GIS

اولین GIS

فعالیت های  اولیه  راجر تاملینسون  در شروع کردن ، برنامه ریزی و توسعه سیستم اطلاعات جغرافیایی کانادا منجر به ایجاد اولین سیستم اطلاعات جغرافیایی رایانه ای در جهان در سال 1963 شد. دولت کانادا تاملینسون را مأمور ایجاد فهرستی کامل  از منابع طبیعی  در کانادا  کرده بود. او  ایده استفاده از کامپیوتر برای ادغام داده های منابع طبیعی بدست آمده از همه ایالات  را ارایه داد. تاملینسون طرحی را برای محاسبات خودکار برای ذخیره و پردازش حجم زیادی داده ایجاد کرد که به کانادا امکان می دهد برنامه ملی مدیریت کاربری خود را آغاز کند و نام GIS را برای آن انتخاب کرد.

آزمایشگاه هاروارد

آزمایشگاه هاروارد

هوارد فیشر در زمان حضورش  در دانشگاه نورث وسترن در سال 1964 یکی از اولین برنامه های نرم افزار تهیه نقشه با کمک کامپیوتر  را ایجاد کرد که با نام SYMAP شناخته می شود. در سال 1965 ، وی آزمایشگاه گرافیک کامپیوتری هاروارد را تأسیس کرد. این آزمایشگاه ضمن ایجاد و بهبود بعضی از نحستین نرم افزارهای تهیه نقشه با کمک کامپیوتر به یک مرکز تحقیقاتی برای تجزیه و تحلیل فضایی و بصری سازی داده ها تبدیل شد. بسیاری از مفاهیم اولیه GIS و کاربردهای آن در این آزمایشگاه توسط گروهی  از جغرافی دانان ، برنامه ریزان ، دانشمندان علوم رایانه و افراد نخبه دیگر  ارایه شد.

1964 - 1965
1969
تاسیس ESRI

تاسیس ESRI

در سال 1969 ، جک دانگرموند - یکی از اعضای آزمایشگاه هاروارد - و همسرش لورا مو سسه تحقیقاتی سامانه های  زیست محیطی(ESRI) را تأسیس کردند. این شرکت مشاوره برای کمک به تصمیم گیری های  برنامه ریزان کاربری اراضی و مدیران منابع زمین از نقشه های  رایانه ای و تحلیل مکانی استفاده می کرد. کارهای اولیه این شرکت  نشان دهنده نقش مهم  GIS در حل مشکلات  بود Esri در ادامه بسیاری از روشهای تهیه نقشه GIS و تجزیه و تحلیل مکانی را که امروزه استفاده می شود ، توسعه داد. در نتیجه این فعالیت ها، افراد و سازمان های بیشتری  به ابزارهای نرم افزاری و جریان کاری  ESRI علاقمند شدند.

استفاده تجاری از GIS

استفاده تجاری از GIS

با قدرتمندتر شدن محاسبات ، ESRI ابزار نرم افزاری خود را بهبود بخشید. در واقع کار بر روی پروژه هایی که برای مشکلات راه حل ارایه می کنند ، شرکت را به سمت نوآوری و توسعه ابزارها و رویکردهای قوی GIS با قابلیت استفاده در مقیاس وسیع سوق داد. جامعه دانشگاهی فعالیت های Esri را به عنوان روشی جدید برای انجام تجزیه و تحلیل فضایی و برنامه ریزی به رسمیت شناخت. با توجه به ضرورت تجزیه و تحلیل موثر تعداد بیشتری از پروژه ها ، شرکت ESRI اولین GIS تجاری با نام ARC / INFO را توسعه داد. این فناوری در سال 1981 طراحی و معرفی شد که نقطه شروع تبدیل Esri به یک شرکت نرم افزاری محسوب میشود.

1981

GIS امروز

GIS به افراد این امکان را می دهد تا لایه های نقشه دیجیتال را با هدف حل مشکلات دنیای واقعی ایجاد کنند. GIS همچنین به ابزاری برای به اشتراک گذاری داده ها و همکاری تبدیل شده است و الهام بخش چشم اندازی است که اکنون به سرعت در حال تبدیل شدن به واقعیت استو این چشم انداز بر ایجاد پایگاه داده GIS مستمر ، همپوشان و قابل همکاری با جهان تقریباً درباره همه موضوعات دلالت دارد بطوریکه امروز ه، صدها هزار سازمان هر روز کارهای خود را به اشتراک می گذارند و میلیاردها نقشه برای نمایش واقعت ها و آشکار کردن الگوها ، روندها و روابط ایجاد می کنند.

 
quotemark
علم GIS به دنبال اکتشافِ معنی و بینش از درون داده هاست. این علم به سرعت در حال تکامل است و یک چارچوب و فرایند کاملاً جدید برای درک داده ها فراهم می کند.
Jack Dangermond
CEO, Esri

آینده GIS

GIS با حرکت به سمت وب و محاسبات ابری و ادغام با اطلاعات زمان واقعی از طریق اینترنت اشیاء ، به یک بستر مربوط به تقریباً همه تلاش های بشری تبدیل شده است-یک سیستم قدرتمند و هوشمند در روی کره زمین. از آنجایی که جهان ما با مشکلات ناشی از افزایش جمعیت ، از دست دادن طبیعت و آلودگی روبرو است ، GIS نقش مهمی در درک و پرداختن به این مسائل و ارائه ابزاری برای برقراری ارتباط با استفاده از زبان نقشه ها خواهد داشت.

GIS Showcase

GIS maps do more than display and analyze data—they also tell powerful stories. Discover interactive maps and visualizations created with GIS that inform, engage, and inspire.