خانه / رادیو مکانی:فایل های صوتی(برای بیشتر اینجا کلیک کنید) / آمار فضایی: کاربردها، چالش ها و فرصت های پیش رو (مصاحبه با استاد بهلول علیجانی)

آمار فضایی: کاربردها، چالش ها و فرصت های پیش رو (مصاحبه با استاد بهلول علیجانی)

آمار فضایی: کاربردها، چالش ها و فرصت های پیش رو (مصاحبه با استاد بهلول علیجانی)-موسسه چشم انداز

مصاحبه  سعید جوی زاده با استاد بهلول علیجانی

درباره استاد بهلول علیجانی :

بهلول علیجانی استاد جغرافیای طبیعی (اقلیم‌شناسیدانشگاه خوارزمی تهران و بنیان‌گذار اقلیم‌شناسی سینوپتیک در ایران است.

زندگی‌نامه

او در سال ۱۳۲۵ در روستای چهرگان از توابع شهرستان شبستر به دنیا آمد. دیپلم طبیعی خود را با رتبه اول در سال ۱۳۴۵ در تسوج دریافت نمود و بعد از اتمام دوره سربازی در سپاه دانش در سال ۱۳۴۷ به عنوان آموزگار در فیروزکوه استخدام شد.

در مهر ۱۳۴۸ در رشته جغرافیای طبیعی دانشسرای عالی قبول شد و در سال ۱۳۵۵ پس از پذیرش در آزمون اعزام دانشگاه تربیت معلم به آمریکا رفت و سرانجام پس از ۵ سال تحصیل با دریافت دکترا در رشته جغرافیا گرایش اقلیم‌شناسی به ایران بازگشت.

بازگشت او به ایران همزمان با رخداد انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی بود و به جهت تعطیلی دانشگاه‌ها در دبیرستان‌های فیروزکوه مشغول به تدریس گردید. با بازگشایی دانشگاه‌ها در سال ۱۳۶۲ در دانشسرای عالی یزد با مرتبه استادیاری تدریس را آغاز و علاوه بر مسؤلیت اداری به فعالیت‌های پژوهشی نیز مشغول بود. در این زمان دو کتاب مهم خود یعنی مبانی آب‌وهواشناسی و درآمدی بر روش‌های میدانی در جغرافیا را به نگارش درآورده و مقالات و نوشتارهای بسیاری هم در مجلات علمی و پژوهشی از وی چاپ گردید.

از سال ۱۳۶۲ با سازمان هواشناسی تهران و از سال ۱۳۶۴ با دانشگاه تربیت مدرس تهران همکاری نمود و در سال ۱۳۶۹ به دانشگاه تربیت معلم تهران (دانشگاه خوارزمی کنونی) منتقل گردید. دکتر علیجانی تا سال ۱۳۷۶ رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و تا سال ۱۳۸۰ عهده‌دار مدیریت گروه جغرافیای دانشگاه خوارزمی بود و در این سال جهت استفاده از فرصت مطالعاتی به کشور انگلستان عزیمت نمود. از سال ۱۳۸۴ نیز پیگیری و مسؤلیت مدیریت قطب علمی تحلیل فضایی مخاطرات محیطی را عهده‌دار بوده‌است. وی در سال ۱۳۸۵ نیز جهت استفاده از فرصت مطالعاتی به کشور آمریکا عزیمت کرد.

در اسفند ماه ۱۳۹۱ به پاس خدمات دکتر علیجانی به دانش جغرافیا، همایش نکوداشت وی از سوی خانه جغرافیا و خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار گردید و از وی تقدیر به عمل آمد.

در فروردین ۱۳۹۸ به عنوان یکی از اعضای (کل اعضا ۲۰ نفر) هیئت ویژه بررسی سیلاب‌های کشور از طرف رئیس‌جمهور انتخاب شد.

نشان‌ها و جوایز

  • استاد نمونه دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۷۱
  • برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران (بابت کتاب مبانی آب و هواشناسی) در سال ۱۳۷۳ در رشته جغرافیا و دریافت لوح سپاس از ریاست جمهوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و ریاست دانشگاه خوارزمی
  • مدیر نمونه دانشگاه خوارزمی در سال ۱۳۷۲
  • مقاله برگزیده هفته پژوهش در سال ۱۳۷۷ و دریافت لوح سپاس از معاون وزیرآموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی
  • پژوهشگر نمونه سال ۱۳۸۱ دانشگاه خوارزمی
  • استاد نمونه کشوری در سال ۱۳۸۴
  • پژوهشگر برتر سال ۱۳۹۱ دانشگاه خوارزمی
  • پژوهشگر برتر کشور در سال ۱۳۹۶

 

کتاب های بهلول علیجانی

کتاب‌ها

۱- اصول عکس‌های هوایی، انتشارات دانشگاه پیام‌نور، ۱۳۷۰

۲- مبانی آب و هواشناسی، با همکاری محمدرضا کاویانی، انتشارات سمت (از سال ۱۳۷۱ تا کنون ۱۹ بار تجدید چاپ شده‌است)، این کتاب در سال ۱۳۷۳ به عنوان کتاب سال ایران در رشته جغرافیا انتخاب شد.

۳- اقلیم‌شناسی سینوپتیک، انتشارات سمت، چاپ اول ۱۳۸۱، چاپ ششم تابستان ۱۳۹۲

۴- آب و هوای ایران، انتشارات دانشگاه پیام نور، ۱۳۷۴

۵- روش‌شناسی کمّی در جغرافیا، انتشارات سمت، ۱۳۹۸

ترجمه‌ها

۱- مبارزه با بیابان‌زایی در چین، انتشارات وزارت کشاورزی، ۱۳۶۸

۲- درآمدی بر روش‌ها و فنون میدانی در جغرافیا، انتشارات سمت، ۱۳۷۱، چاپ پنجم ۱۳۹۱

۳- آب‌وهوای کره زمین، انتشارات سمت، ۱۳۷۳، چاپ پنجم، ۱۳۸۹

مقالات و پژوهش‌ها

تا کنون ۱۹۰ مقاله (۲۱ مقاله به زبان انگلیسی) از وی منتشر شده‌است. تعداد ۲۴ مقاله فارسی و ۱۲ مقاله انگلیسی در همایش‌های علمی داخل و خارج ارائه نموده‌است. همچنین ۱۵ طرح علمی- پژوهشی از سوی وی اجرا شده و ۶۶ رساله دکتری و ۱۸۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد را به عنوان استاد راهنما قبول مسؤلیت کرده‌است. دکتر علیجانی عضو هیئت تحریریه ۱۲ مجله علمی نیز می‌باشد.

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

برنامه نویسی GIS؛ آیا این مهارت برای ورود به بازار کار GIS الزامی ..

برنامه نویسی GIS؛ آیا این مهارت برای ورود به بازار کار GIS الزامی.. منصور ادیبی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟