خانه / لیدار(LiDAR)(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / آموزش پردازش داده های لیدار (Lidar):مقدمه و آشنایی- بخش سوم

آموزش پردازش داده های لیدار (Lidar):مقدمه و آشنایی- بخش سوم

آموزش پردازش داده های لیدار (Lidar) امروزه خیلی مهم و کاربردی هستند.این یک تکنولوژی بسیار پیشرفته در سنجش از دور محسوب می شود.

موقعیت لیزر لیدار
داشتن موقعیت دقیق لیزر لیدار در طول زمان برداشت بسیار مهم و اساسی است. این امر با استفاده از تکنولوژی تعیین موقعیت تفاضل نسبی (DGPS) انجام می‌گیرد. DGPS بر اساس استفاده از دو گیرنده GPS که همزمان به ثبت اطلاعات موقعیت مشغول هستند، می‌باشد. یک گیرنده در ایستگاه زمینی قرار دارد که موقعیت مسطحاتی و ارتفاعی آن به صورت دقیق با نقشه برداری زمینی تعیین می‌شود. گیرنده GPS دوم بر روی سنجنده نصب شده که موقعیت آنتن لیدار را در طول زمان برداشت جمع آوری می‌کند. بعد از اینکه داده های لیدار جمع آوری شد، داده های دو گیرنده GPS با داشتن موقعیت معلوم آنتن ایستگاه اصلی، مورد پس پردازش قرار می‌گیرد تا موقعیت دقیق آنتن لیدار در کل زمان پرواز تعیین شود. دقت موقعیت سنجنده به طور کلی بهتر از 5 تا 10 سانتی متر می‌باشد. خروجی در واحد طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح بیضوی در سیستم مختصات WGS84 می‌باشد.

پردازش داده های لیدار
پردازش داده های لیدار

توجیه آنتن لیدار
داشتن اطلاعات توجیه آنتن لیدار در طول زمان برداشت بسیار مهم و اساسی است. این امر با استفاده از تکنولوژی IMU انجام می‌گیرد.

بعد از اینکه داده های لیدار جمع آوری شد، داده های حاصل از IMU با داده های حاصل از GPS مورد پس پردازش قرار می‌گیرد. فایل خروجی شامل اطلاعات موقعیت (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از بیضوی رفرانس) و توجیه سنجنده( roll,Pitch,yaw) می‌باشد.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

پردازش داده های لیدار

آموزش پردازش داده های لیدار(LiDAR) – دکتر سعید جوی زاده52

کاربردهای لیزر برای اندازه گیری و استفاده زمین از سال 1970 میلادی آغاز شد.سیتم های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟