بهینه سازی عملیات با GIS آنلاین در جنگلداری پایدار (مطالعه موردی)

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

 

Gozdno gospodarstvo Les از لیوبلیانا، اسلوونی بیش از 2000 هکتار از املاک متشکل از جنگل ها را مدیریت می کند. عمدتاً به استثنای جنگل‌های متعلق به شرکت، مالکیت خصوصی دارد. با استفاده از GIS آنلاین ، آنها از پشتیبانی کامل فناوری اطلاعات برای کسب و کار اصلی خود برخوردار هستند – برنامه ریزی، علامت گذاری درختانی که قرار است قطع شوند، برداشت و فروش چوب گرد.

علاوه بر این، آنها 50٪ زمان کمتری را برای جهت گیری در جنگل صرف می کنند، خطاها را تا 90٪ هنگام تعیین مرزهای خود برای فرآیند علامت گذاری درختان کاهش داده اند، و کنترل را 100٪ بر مکان کاندیداهای درخت حراج و مکان درختان زیستگاه افزایش داده اند.

Marija Jakopin، مدیر عامل آنها ، به ما گفت که تجارت آنها شامل تولید چوب گرد و فروش آن به فروشندگان یا کاربران نهایی مانند کارخانه های اره و تولید کنندگان محصولات چوبی محلی است. آنها همچنین کشت جنگلی ، نگهداری و ساخت مسیرهای لغزنده ، اجاره علفزارها به کشاورزان محلی و غیره را مدیریت می کنند که اکنون همه آنها را در GIS مدیریت می کنند.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

آنها برای فرآیندهای روزمره خود به یک راه حل GIS کافی و دقیق به عنوان جایگزینی برای Garmin GPSMAP 64 کند و قدیمی با بسته های مدیریت جنگلداری آپلود شده نیاز داشتند.

آنها با استفاده از برنامه‌های GIS Cloud ، یک گردش کار اطلاعات مکانی دقیق را بدون کاغذ بازی به دست آوردند و به همکاری بلادرنگ با سهامداران و تیم‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات جنگلداری در اسلوونی دست یافتند.

 

 

اکنون دیگر به کاغذ وابسته نیستیم، تماس های تلفنی کمتری وجود دارد که به دروگرها/جنگل کاران توضیح می دهد که کجا و چه کاری باید انجام شود، دیگر در جنگل گم نمی شوم، دیگر موقعیت هایی وجود ندارد که درختان را علامت گذاری کنیم. اگر می دانیم مرزها کجا هستند، از مرزهای ما سقوط می کنند، ما یک روند عمیق و پشتیبانی برای برنامه ریزی داریم.

مواجهه با چالش های مدیریت جنگل مدرن

قدمت مدیریت جنگل به اوایل قرن هفتم با قبیله آلمانی معروف به ویزیگوت ها باز می گردد. آنها مقرراتی را وضع کردند زیرا نگران حفظ جنگل های بلوط و کاج بودند که با کمبود روزافزون چوب مواجه بودند.

مدیریت مدرن جنگل همانطور که امروزه آن را می شناسیم، طیف گسترده و پیچیده ای از اهداف با معیارهای تجاری سخت است. از تهیه الوار، چوب سوخت، زیستگاه طبیعی و حیات وحش، مدیریت تنوع زیستی گرفته تا کنترل فرسایش و بسیاری موارد دیگر.

 

 

روز معمولی در Gozdno gospodarstvo Les با برقراری ارتباط با سازمان جنگلداری اسلوونی برای دریافت مجوز برای برداشت آغاز می شود. آنها درختانی را انتخاب می کنند که بعداً قطع می شوند.

در مکان‌هایی که تولید در حال انجام است، پیشرفت برداشت را زیر نظر دارند و با فروشندگان چوب گرد هماهنگ می‌کنند که در آنجا چوب‌ها را برای حمل اندازه‌گیری و رتبه‌بندی می‌کنند.

 

جلسات متعدد با احزاب مختلف مانند اجاره‌کنندگان علفزار، شکارچیان، همسایگان، کشاورزان، دانشمندان، سازمان‌های محیط‌زیست تنها فعالیت‌های معمولی روزانه برای آنهاست. همه این کارها به صورت حضوری یا تلفنی انجام می شود، در حالی که کار سخت جمع آوری و نظارت بر داده های میدانی انجام می شود.

در نهایت، هنگامی که کار میدانی انجام شد، آنها به دفتر برمی گردند تا روی برنامه ریزی و حسابداری وظایف کار کنند.

همه این کارها بر یک گردش کار به درستی مرتب شده پافشاری می کنند تا همه فرآیندهای کسب و کار بتوانند همگام و متقابل باشند.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

Marija به همراه Gozdno gospodarstvo Les متوجه شدند که با کمک GIS آنلاین می توانند ارزش دارایی های خود را به حداکثر برسانند ، مدیریت جنگل را بهبود بخشند ، هزینه های روزانه را کاهش دهند و ارتباطات بین ذینفعان و تیم های مختلف را افزایش دهند.

یافتن راه حل مناسب آنلاین GIS

Gozdno gospodarstvo Les با چند بلایای طبیعی که در گذشته به آنها برخورد کرده است، مانند شکستن باد و یخ و درجه بندی سوسک پوست، برنامه ریزی چندانی از قبل نداشت و نیاز به ارتقای روند برنامه ریزی جنگلداری خود داشت.

 

در پایان سال 2020 با یادآوری مفید یک جنگلبان منطقه، آنها نیاز به یک برنامه مدیریت طولانی مدت جنگل را احساس کردند. این فرصتی برای پیاده‌سازی یک راه‌حل مناسب GIS برای جایگزین کمتر جذاب – برگه‌های اکسل با داده‌های مکانی فضایی توده‌های جنگلی بود.

یافتن راه حل مناسب GIS یک تحقیق گسترده و زمان بر بود.

اولین راه حلی که آنها به آن دست یافتند Google Earth Pro بود. آنها بسته های املاک را (با فرمت .kml) وارد کردند. این راه حل نسخه موبایلی نداشت، بنابراین برای اینکه ببینند آنها در کجای جنگل هستند، همچنان باید از نقشه های کاغذی استفاده می کردند. آنها یک دستگاه Garmin GPSMAP 64s را به دست آوردند، بسته های خود و تمام سازمان های جنگلداری (تقسیم جنگل های اسلوونی در بخش های جنگلداری دولتی) را آپلود کردند.

رابط کاربری گرافیکی دستگاه آسان نبود و نمایشگر ضعیف بود. آنها امیدوار بودند که راه حلی مقرون به صرفه بیابند که از فرآیندهای برنامه ریزی، تولید و فروش آنها پشتیبانی کند و یک برنامه تلفن همراه داشته باشد.

آنها همچنین با تولیدکنندگان محلی GIS تماس گرفتند، به ویژه به این دلیل که آنها فرآیندهای خدمات جنگلی اسلوونی را پوشش می دادند. آنها یک ارائه‌دهنده محلی GIS با راه‌حلی اساسی برای وارد کردن خودکار اسناد خدمات جنگلی اسلوونی و تازه‌سازی داده‌های بسته‌ها، با اتصال به سازمان نقشه‌برداری و نقشه‌برداری برای دریافت داده‌های بسته‌های تازه هر روز صبح پیدا کردند. اما از آنجایی که راه حل هایی مانند این برای سازمان های بزرگ طراحی شده است، قیمت آن غیرقابل دسترس بود !

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

آنها به یک راه حل ساده و مقیاس پذیر SaaS (نرم افزار به عنوان سرویس) نیاز داشتند، بنابراین آنها چند راه حل آنلاین را با یک آزمایش رایگان امتحان کردند. آنها تصمیم گرفتند به اسری فرصت بدهند، اما راه حل آنها آنطور که انتظار می رود شهودی نبود. فایل های .kml (بسته های املاک) وارد نشدند، بنابراین آنها به پشتیبانی خود مراجعه کردند.

تلاش بعدی آنها نقشه های گوگل بود. فایل .kml به خوبی انجام شد، اما محدودیت 10 لایه وجود داشت و هیچ ویژگی قفلی برای لایه ها وجود نداشت. وقتی آنها به میدان رفتند و سعی کردند روی تلفن همراه بزرگنمایی کنند، تنها چیزی که با لمس صفحه نمایش می توانستند به دست آورند جدول ویژگی بسته ای بود که در آن ایستاده بودند. همچنین امکان ساختاربندی لایه ها وجود نداشت، بنابراین مجبور شدند چند صد بسته را به پایین اسکرول کنید تا به لایه بعدی برسید که در آن آنها می خواستند برخی از داده های برنامه ریزی را ذخیره کنند.

 

 

بزرگترین چالش یافتن راه حل مناسب و مقرون به صرفه برای جنگلداری پایدار و کمک به آنها در برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت مدیریت جنگل بود!

تبدیل عملیات جنگلداری با GIS Cloud

با کمک GIS Cloud، Marija همراه با Gozdno gospodarstvo Les، گردش کار و عملیات روزانه متعددی را تغییر دادند.

بالاخره GIS Cloud را پیدا کردم که مایه آرامش بود. توانایی من برای تنظیم محیط کار و فرآیندها هنوز یک ماراتن بود، اما پشتیبانی از GIS Cloud عالی بود. 

Antonija (مدیر حساب کلیدی در GIS Cloud) به من در طی سفر تعریف فرآیندها، تنظیم محیط، آموزش من و گروهم در مورد گردش کار کمک کرد. روحیه مثبت، حس شوخ طبعی، هوش و دانش قابل توجه او در مورد نه تنها راه حل GIS Cloud، بلکه GIS به طور کلی الهام بخش بود و ما را به جایی رساند که حتی نمی دانیم چگونه توانستیم تجارت خود را بدون GIS انجام دهیم.

 

اول از همه، دیگر کاغذ نیست. آنها به معنای واقعی کلمه درختان را نجات می دهند!

نقطه شروع عملیات مدیریت جنگل پایدار آنها جمع آوری داده ها در میدان با برنامه Mobile Data Collection (MDC) است. چیزی که آنها را به برنامه MDC کشاند، رابط قدرتمند اما بصری و کاربرپسند آن بود.

وارد کردن داده ها در میدان در انواع شرایط آب و هوایی و زمینی باید برای کارگران کار آسانی باشد. چه یک گوروی فناوری باشید و چه فقط یک کاربر کلاسیک، برنامه MDC را می توان برای نیازهای شما بهینه کرد.

در پورتال جمع آوری داده های تلفن همراه می توانید سفارشات کاری یا نظرسنجی را برای انواع مختلف مشاغل مزرعه مانند جنگلبان، دروگرها، کشاورزان و غیره تنظیم کنید.

 

یکی از بهترین ویژگی هایی که MDC برای هر کسب و کار مدیریت پوشش گیاهی دارد، حالت آفلاین است. مناطق جنگلی وسیع به طور کامل با سیگنال GPS پوشیده نشده اند، بنابراین حالت آفلاین واقعاً مفید است.

با MDC می توانید داده هایی را در طول مسیر وارد کنید مانند راه رفتن در جنگل و علامت گذاری فوراً درجه بندی سوسک در دستگاه های تلفن همراه خود.

این داده‌ها برای دروگرها و جنگل‌بانان منطقه بلافاصله در وب یا برنامه تلفن همراه Map Viewer قابل مشاهده است. حتی برای افراد غیر حرفه ای نیز بهینه شده است و به شما امکان می دهد به نقشه ها در هر دستگاهی در زمان واقعی دسترسی داشته باشید.

Gozdno gospodarstvo Les حتی پیشرفت فروش خود را با برنامه های GIS Cloud ردیابی کرد. هیچ راهی بهتر از یک نقشه تعاملی برای درک داده ها وجود ندارد .

به محض اینکه کامیون سیاههها را بارگیری کرد، داده های مربوط به رتبه سیاههها و مقدار آنها در ویرایشگر نقشه وارد شد .   از تعدادی فرمت های برداری و شطرنجی، نمادشناسی غنی GIS با قابلیت های همکاری داخلی پشتیبانی می کند.

برنامه ها متصل هستند و همیشه همگام هستند.

 

برای صورتحساب و سایر گزارش هایی که شرکت برای پیمانکاران ارسال می کند، داده های مربوط به کار انجام شده باید شفاف باشد !

حتی سازمان جنگل‌های اسلوونی باید اطلاعات قابل ردیابی در مورد چوب حذف شده از جنگل داشته باشد. همه داده ها را می توان به راحتی از طریق Map Editor Datagrid فیلتر کرد تا به شما در درک بهتر آن کمک کند.

اکنون آنها دیگر به گردش کار کاغذ قدیمی وابسته نیستند.

با GIS Cloud، آنها یک فرآیند عمیق و پشتیبانی برای برنامه ریزی دارند و از وضعیت فعلی دارایی ها برای کاهش هر گونه مسئولیت و توزیع مجدد کار به طور موثرتر مطلع هستند!

Gozdno gospodarstvo Les همچنین داده های مربوط به:

 • کشت های جنگلی (برنامه ریزی و پیشرفت)
 • جلسات با مکان ها و یادداشت ها،
 • اطلاعات مربوط به قراردادهای اجاره علفزارها،
 • علامت های مرزی
 • نامزدهای مزایده فروش ویژه که سالی یک بار انجام می شود
 • درختان اختصاص داده شده برای اهداف زیست محیطی
 • قطع غیر قانونی و دفع زباله و غیره

کاهش هزینه ها و افزایش درآمد شرکت

صرفه جویی قابل توجه در زمان و کنترل بیشتر بر کارهایی که باید انجام شود به خدمات Gozdno gospodarstvo Les کمک می کند تا هزینه های خود را کاهش دهند و هوشمندانه کار کنند .

کمتر تماس تلفنی با توضیحات به دروگرها و کشاورزان جنگل وجود دارد که در کجا و چه کاری باید انجام شود. آنها دیگر در جنگل گم نمی شوند و دیگر موقعیتی وجود ندارد که درختانی را که باید خارج از مرزهایشان قطع شوند علامت گذاری می کنند.

اکنون آنها می دانند که همه مرزهای جنگل کجا هستند و یک روند عمیق و پشتیبانی برای مدیریت پایدار جنگل دارند!

 

آنها فعالیت های جنگلداری روزانه خود را بهبود بخشیدند و نتایج قابل اندازه گیری عالی به دست آوردند:

 • 25 درصد زمان کمتر در تماس های تلفنی (دیگر نیازی به توضیح به پیمانکاران محل برداشت نیست)
 • 50 درصد زمان کمتر برای جهت یابی در جنگل
 • 90٪ اشتباهات کمتر در هنگام علامت گذاری درختان برای برداشت که خارج از مرزهای ما هستند
 • 100٪ کنترل بیشتر بر مکان های نامزدهای درختان حراج و مکان درختان زیستگاه
 • وجود ساختار برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدت
 • امکان نشان دادن صاحبان جنگل (مشتریان آنها) که در آن املاک آنها قرار دارد.

در آینده، Gozdno gospodarstvo Les تمام فرآیندهای خود را از جمله واردات خودکار بسته‌های تازه از مقامات جغرافیایی در اسلوونی (GURS) و پیاده‌سازی یک گردش کاری برای پیمانکاران خود به منظور گزارش پیشرفت روزانه خود به طور مستقیم در پلت فرم GIS Cloud بهینه‌سازی و دیجیتالی می‌کند.

GIS Cloud یک زبان بصری جدید و هیجان انگیز را برای آنها به ارمغان آورد که در آن ذینفعان و تیم ها ارتباطات را بهبود می بخشند و به تهیه یک برنامه بهتر برای نمایش پیشرفت و نتایج پروژه کمک می کنند.

شناسایی و برنامه ریزی صحیح کلیه فعالیت های میدانی و اداری در ارتباط با بهینه سازی هزینه و اطمینان مشتری به بودجه کمک می کند . استفاده از هوش مکانی برای برقراری ارتباط ایده ها و حل مسائل در زمان واقعی به آنها یک مزیت استراتژیک تجاری می دهد!

GIS Cloud کاملاً مقیاس‌پذیر است، یک پلتفرم آنلاین با پرداخت هزینه برای آنچه شما استفاده می‌کنید، بدون نیاز به نصب دسکتاپ. می‌توانید به راحتی اشتراک‌های برنامه‌تان را در هر زمان بر اساس نیازهای پروژه‌تان مقیاس کنید، اشتراک‌های جدید دریافت کنید یا در صورت تغییر دامنه پروژه، آن را کاهش دهید.

سیستم اطلاعات جغرافیایی

gis در شیرازGIS مقدماتی و پیشرفتهGISپژوهش در GISآشنایی با دوره GISآشنایی با دوره جی آی اسآشنایی و کار با سیستم جی آی اسآموزش arcgisآموزش GISآموزش GIS از مبتدی تا حرفه ای در شیرازآموزش GIS به روش گام به گام در شیرازآموزش GIS در تهرانآموزش GIS در شهرسازیآموزش gisدر شیرازآموزش برنامه نویسی GISآموزش پایه اس GISآموزش پایه اس جی آی اسآموزش پایه ای ArcGIS و GISآموزش تغییر رنگ "نماد و برچسب گذاری لایه ها در GISآموزش جی آی اس در شیرازآموزش رایگان GISآموزش رایگان GIS در شیرازآموزش ساده و مفهومی GISآموزش ساده و مفهومی جی ای اسآموزش سیستم اطلاعات جغرافیاییآموزش سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)آموزش کاربردی GIS در شیرازآموزش کاربردی آرک جی ای اسآموزش کامل جی آی اسآموزش گام به گام GISآموزش گام به گام جی آی اس . آموزش گام به گام GISآموزش گزارش گیری از جداول توصیفی در GISآموزش مجازی GISآموزش محیط نرم افزار GISآموزش مقدماتی نرم افزار ArcGISآموزش های نو در GISارزیابی زمین در GISالگوی فضایی در GISامکان سنجی در GISبانک جامع اطلاعات جی آی اسبایگانی های آموزشGISبررسی کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیاییبرگزاری دوره GIS در شیرازبرنامه خود آموز GISبهترین استاد جی آی اس در شیرازبهترین جزوه GISبهترین جزوه کاربردی GISبهترین دوره آموزشی GISبهترین کتاب GISبهترین کلاس GIS در شیرازبهترین کلاس جی آی اس در شیرازبهترین موسسه GIS در شیرازبهترین موسسه جی آی اس در شیرازپاورپوینت آموزش gisپتانسیل سنجی در GISپراکنش جغرافیایی در GISپکیج آموزش gisپکیج آموزش جی آی اسپکیج آموزش حرفه ای GISپکیج فارسی آموزش جس ای اسپهنه بندی اقلیمی درGISپورتال جی آی استحلیل در GISتحلیل زمین آماری در سیستم اطلاعات جغرایی یا جی آی استحلیل فضایی در GISتخصصی نمودن GISتکنولوژی WEBGISتکنولوژی سیستم اطلاعات جغرافیاییتهرانتهران. بهتریت کتاب آموزش GISتوپولوژی در gisتوسعه GISثبت نام gisثبت نام پیشرفته GISثبت نام پیشرفته در شیرازGISثبت نام مقدماتی GISثبت نام مقدماتی GISدر شیرازجی آی چیست؟خواندن جی آی اس به راحتی خوردن یک لیوان آبداده های اکتشافي در محیط GISدانلود آموزش GISدانلود آموزش پیشرفته جی آی اسدانلود بهترین کتای GISدانلود کتاب آموزش GIS در شیرازدرون یابیدوره آموزش GISدر شیرازدوره آموزش پیشرفته نرم افزارArcGISدوره آموزش نرم افزار ArcGISدوره آموزش نرم افزار GISدوره آموزشی جی آی اس در شیرازراه های افزایش سرعت عملکردنرم افزار GISرسترروشهای جمع آوری داده های مکانی و توصیفی درزر ساخت داده مکانی در GISسامانه اطلاعات جغرافیاییسامانه اطلاعات مکانی و GISسایت تخصصی جی ای اس. GIS در یک نگاهسایت تخصصی در زمینه GISسخت افزار در GISسرفصل دوره مقدماتی آموزش GISسعید جوی زادهسعیدجوی زادهسمینار آموزش GIS در شیرازسنجش از دورسنجش از دور و جی آی اسسه بعدی در GISسیستم اطلاعات مکانی یا GISشبیه سازی در GISشیرازفایل GISفروشگاه جی آی اسفیلم GISفیلم آموزشی GIS در شیرازفیلم جی آی اسقابلیت هایGISکاربرد GISکاربرد تصاویر ماهواره ای و GISکاربرد جی آی اسکاربرد جی آی اس در نقشه برداریکارگاه GIS در شیرازکارگاه آموزش GISکارگاه آموزشی GIS در شیرازکارگاه جی آی اس در شیرازکامل ترین و بهترین دوره آموزش GISکتاب آموزش کاربردی Arc GISکتاب جی آی اسکلاس آموزش GISکلاس آموزشی GIS در شیرازگراف در GISمبانی و مفاهیم GISمبانی و مفاهیم جی ای اسمجموعه کامل جی آی اس برای دانشجویانمدرک معتبر GISمدل سازی در GISمدل های وزن دهیمراحل انجام یک پروژه GISمرجع آموزش جی ای اسمرکز مطالعات سنجش از دور و GISمشاوره و آموزش GISمعرفی بسته Arc GISمقالات کاربردی GISمقدمه و مفاهیم GISمکان یابیموسسه چشم اندازموسسه چشم انداز هزاره سوم ملل شیرازموسسه علمی تحقیقاتینرم افزار در GISنرم افزار مهندسی جی آی اسنصب GISنقشه های رقومیهمه چیز درباره جی آی اسوکتورویدئو آموزشی GIS در شیرازویژگیهای GISویژه داوطلبین ارشد در شیراز

9 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید