ثبت ملی ۲۰۰ خانه مشاهیر در سطح کشور


معاون میراث‌فرهنگی خبر داد؛

ثبت ملی ۲۰۰ خانه مشاهیر در سطح کشور

محمدحسن طالبیان گفت: ۲۰۰ خانه مشاهیر در سطح کشور ثبت ملی شده و از آن‌ها حفاظت می‌شود، اما تعداد دیگری از خانه‌های مفاخر در دست ورثه قرار دارد و مردم باید برای حفاظت از آن‌ها مشارکت کنند.

به ‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور گفت: تعدادی از خانه‌های مشاهیر که در اختیار ورثه قرار دارد، اقدام به فروش کرده و سپس موضوع ثبت را مطرح می‌کنند، به این منظور برای حفاظت از این خانه‌های تاریخی نیازمند مشارکت همه مردم، دست‌اندرکاران و مدیریت شهری هستیم.

وی درباره اعتبارات محدود حفاظت از آثار تاریخی گفت: اعتبارات حوزه میراث‌فرهنگی بسیار اندک است به‌طوری‌که سال گذشته برای ۳۳ هزار اثر ثبت ملی شده ۱,۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار داشتیم، در سال ۹۷ نیز بودجه میراث‌فرهنگی ۷۰۰ میلیارد ریال بود.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه گفت: تنها موضوع اعتبارات مطرح نیست بلکه باید تمامی دستگاه‌ها برای حفاظت آثار تاریخی به میراث‌فرهنگی کمک کنند تعدادی از آثار تاریخی در اختیار دستگاه‌هایی مانند اداره اوقاف است تعداد زیادی نیز مالک خصوصی دارد. آثاری که در اختیار وزارتخانه قرار دارد، مرمت آن‌ها در حد اضطرار انجام می‌شود.

طالبیان درباره ارائه مشوق‌ها به مالکان خانه‌های تاریخی گفت: برای مالکان خصوصی آثار تاریخی، مشوق‌هایی مانند کمک‌های بلاعوض در نظر گرفته‌ایم، به‌طوری‌که به نسبت آورده، برای آن‌ها تسهیلات کم‌بهره اختصاص داده می‌شود. بسیاری از شهرداری‌ها عوارض مربوط به احیا و مرمت این خانه‌ها را حذف کردند. از مشوق‌های دیگر می‌توان به قرار گرفتن لیست خانه‌های تاریخی در بسته‌های تبلیغاتی و نقشه‌های گردشگری اشاره کرد. خوشبختانه طی دو تا سه سال اخیر جریان خوبی به نفع حفاظت از میراث‌فرهنگی اتفاق افتاده است به‌طوری‌که سال گذشته در سطح استان‌ها، بیش از  ۲ هزار  و ۵۰۰ پروژه مورد حفاظت، مرمت، احیا و بهره‌برداری قرار گرفت.

وی با اشاره به وجود ۷۱۰ موزه در سطح کشور گفت: تعدادی از این موزه‌ها مربوط به ایجاد موزه‌های خصوصی است، تمامی این موارد نشان می‌دهد که اقتصاد فرهنگی پایدار است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور در پایان گفت: در دهه‌های گذشته سازمان سابق میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عضو شورای عالی شهرسازی و معماری نبود، اما امروز عضو این شورا است و حق وتو برای حفاظت از آثار تاریخی دارد.

خبر های داغ مکانی


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4415

آثار تاریخیخانه مشاهیرشورای عالی شهرسازی و معماریصنایع‌دستیگردشگریمیراث فرهنگی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید