موناکو

موناکو


مختصری از معرفی کشور موناکو-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل-آموزش کاربردی GIS و RS

رضا رسولی بلخکانلو

دومین کشور کوچک دنیاست، شاهزاده‌نشینی که در قلب اروپا قرار دارد.

شبه‌جزیره موناکو در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه واقع شده است و مساحت آن به حدود دو کیلومتر مربع می‌رسد. سرزمین موناکو حدود ۳۶ هزار نفر جمعیت دارد و به خاطر وجود قوانین مالیاتی آزاد، کازینوهای متعدد و آب هوای مطبوع، به بهشت جهان‌گردان و ثروت‌مندان، معروف شده است.

باغ های موناکو شهرت جهانی دارند. وقتی به موناکو می آیید چیزی که بیش از همه توجه را به خود جلب می کند، تراکم فضای سبز شهری است. فضای سبز همه جا، روی سقف خانه ها و بین ساختمانها، دیده می شود. فرهنگ باغ و باغسازی به همراه صنعت گردشگری از اوایل قرن بیستم میلادی در شاهزاده نشین موناکو رشد و گسترش پیدا کرده است.

“گلستان شاهزاده گریس” یکی از باغهای معروف شاهزاده نشین موناکوست که درهایش بطور شبانه روز باز است.

مساحت این باغ ۵ هزار متر مربع است و در آن بیش از ۶۰۰۰ نوع گل سرخ وجود دارد. رایحه رزهای این باغ بیننده را افسون می کند. ایده اصلی طراحی این باغ این بوده که بازدیدکننده بتواند از نزدیک این گلهای سرخ را ببینید. پرورش و کاشت گلها و گیاهان این باغ هم بر اساس کشاورزی_زیستی انجام شده است. یعنی در کاشت گلها از نهاده های طبیعی مثل کود طبیعی وحشرات استفاده شده است.

یکی دیگر از باغهای معروف موناکو ، باغ موسوم به “باغ اگزوتیک” است که در سال ۱۹۳۳ توسط باغبان و گیاه دوستی اهل موناکو به نام اوگوستن گَستو (Augustin Gastaud) ساخته شد. در این باغ هزاران گونه گیاه آبدار وجود دارد.

گیاه آبدار یا گیاه گوشتی یا ساکیولنت، گیاهانی هستند که با ذخیره آب در برگهای گوشتی، ساقه و ریشه، خود را با شرایط زیستی مناطق گرم و خشک تطبیق داده اند. گیاهان آب دار را نباید با کاکتوس اشتباه گرفت؛ کاکتوسها گیاه آب دار هستند اما همه گیاهان آب دار، کاکتوس نیستند.

یکی دیگر از باغهای شاهزاده نشین موناکو که با مناظر شگرفش بیننده را مسحور می کند، باغ ژاپنی است. این باغ تحت نظارت یاسوئو بپو (Yasuo Peppu)، طراح باغ ژاپنی، در اوایل دهه نود ایجاد شد. در این باغ همه چیز از شکل گیاهان و درختچه ها گرفته تا آراست سنگها با دقت میلیمتری به انجام رسیده است.

در موناکو همه در قبال فضای سبز مسئول هستند. کسانی که در کار ساخت و ساز خانه هستند باید در سقف خانه ها فضای سبز ایجاد کنند. مردم هم در موناکو با خوشحالی کار سبز کردن شهر را بر عهده دارند.

راهنمای مسافرتی به موناکو

کشور موناکو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید