مدیریت داده ها در صنعت انگور با استفاده از GIS آنلاین (مطالعه موردی – کرواسی)

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis


انگورکاری شاخه ای از کشاورزی است که شامل کشت و تولید انگور می شود و به همین دلیل مستلزم تلاش و زمان زیادی است. همانطور که ضرب المثل می گوید: “انگور به دنبال خدمتکار است نه ارباب.” 

انگور و شراب سازی کرواسی دارای سنت طولانی و غنی است. در گذشته از اهمیت حیاتی برخوردار بود و به لطف تنوع شرایط آب و هوایی و خاک شناسی، تعداد زیادی گونه های بومی توسعه یافت که از ویژگی های خاص انگور و شراب سازی کرواسی است.

پرداختن به کشت انگور برای نیازهای خانوادگی خود باعث شد به سهم GIS در کشت و تولید انگور فکر کنم. هدف اصلی پروژه ایجاد یک پایگاه داده همراه با نقشه ای بود که گونه های انگور و ویژگی های آنها را که برای تولید تاک بسیار مهم هستند، نشان می دهد. این ویژگی ها همچنین برای نگهداری و مدیریت آسان تر کل فرآیند بسیار مهم هستند.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

با توجه به تلاش برای بهبود کشت انگور و شراب سازی، مطلوب است که یکپایگاه داده ای که می تواند دائماً به روز شود . همچنین لازم است نظارت بر وضعیت تاک و کار تمام شده در تاکستان ها بهبود یابد.

این را می توان به راحتی با برنامه های GIS Cloud به دست آورد. لایه هایی که به درستی ساخته شده با یک پایگاه داده صحیح می تواند کمک بزرگی باشد، به خصوص در مناطق بزرگ انگور که در آن ردیابی همه داده ها برای هزاران درخت انگور دشوار است.

جمع آوری داده های میدانی برای ایجاد نقشه تاکستان

برای ایجاد یک پایگاه داده و یک نقشه، لازم بود راهی برای نقشه برداری بیش از 2000 درخت انگور در تاکستان پیدا شود. برای سیستماتیک کردن پایگاه داده، ردیف‌ها و بسته‌های تاک باید نقشه‌برداری و همراه با داده‌های تاک جمع‌آوری شوند.

بهترین راه برای نقشه برداری از تمام داده های اولیه به دلیل تراکم زیاد انگورها، گرفتن  عکس هوایی از تاکستان با استفاده از پهپاد بود که حدود 15 دقیقه طول کشید. پس از آن، تصویر هوایی یک تاکستان 0.5 هکتاری باید ارجاع داده می شد و برجستگی اضافه می شد. حالا عکس هوایی آماده اضافه شدن به نقشه در Map Editor بود.

مرحله بعدی نقشه برداری از هر درخت و افزودن ویژگی ها و عکس های آن در برنامه ویرایشگر نقشه بود.

روش دیگری برای نقشه برداری از درختان انگور وجود داشت که شامل برنامه Mobile Data Collection (MDC) می شود. پس از افزودن یک عکس هوایی به نقشه، می توانید یک فرم سفارشی برای جمع آوری داده ها ایجاد کرده و آن را به نقشه پیوند دهید. در برنامه MDC، باید فرم خود را پیدا کنید، داده‌های ویژگی را پر کنید و عکس‌ها را اضافه کنید، و هر درخت را مشخص کنید تا یک ویژگی را روی نقشه بکشید.

ویژگی ها را می توان با داده های کشت تاک یا تولید شراب مرتبط کرد. در این مطالعه موردی، من ویژگی های زیر را برای لایه های تاک انتخاب کردم:

  • شناسه تاک
  • گونه های انگور
  • ردیف
  • وضعیت سلامت انگور
  • وضعیت کلی تاک
  • سال کاشت
  • و هرس درخت انگور

رایج ترین گونه انگور در این تاکستان فرانکوفکا است. خانواده Jukić به دلیل داشتن خاک آبرفتی و لسی که برای آن مناسب است این گونه های انگور را کشت می کنند. ثابت شده است که این نوع برای تولید شراب Feravino Frankovka و Rose که دارای کیفیت هستند عالی است.

هر گونه انگور با یک نماد انگور با رنگ مناسب مشخص شد:

  • آبی – Muškat Ottonel
  • زرد – Plemenka bijela
  • بنفش – فرانکوفکا

به منظور استفاده حداکثری از فضا و به ارمغان آوردن محصول و درآمد بیشتر، تصمیم گرفتم یک لایه نقطه‌ای دیگر بسازم که نشان‌دهنده مکان‌های کاشت احتمالی تاک‌های جدید است. این لایه با یک نماد گیاهی مشخص شده است که در این مورد نشان دهنده کاشت است.

به منظور آسان‌تر کردن دیجیتالی شدن تاک ، ابتدا لایه خطی که ردیف‌های تاک را نشان می‌دهد و لایه چندضلعی منطقه مورد مطالعه در ویرایشگر نقشه ایجاد شد. لایه ردیف های انگور دارای تعداد و طول خود است، در حالی که لایه منطقه مورد مطالعه دارای ویژگی هایی در مورد داده های کاداستر است، از جمله دفتر کاداستر، شهرداری کاداستر، شماره قطعه، اطلاعات مالک و مساحت.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

لایه منطقه مورد مطالعه بر اساس ZIS کرواسی (“سیستم اطلاعات ثبت زمین و کاداستر مشترک”) ساخته شده است.

همچنین می توانید هر ویژگی که به پرونده شما مرتبط است اضافه کنید. به عنوان مثال، می توانید ویژگی هایی مانند لقاح، نوع بیماری تاک، مواد شیمیایی مورد استفاده برای درمان بیماری، تاریخ و زمان جمع آوری آن داده ها در مزرعه، تصاویر، ضبط صدا و غیره را اضافه کنید.

نمایش داده ها در یک برنامه GIS سفارشی و برند

اگر می خواهید داده های خود را از طریق یک رابط سفارشی نمایش دهید، برنامه Map Portal یک راه عالی برای انجام این کار است. Map Portal یک برنامه GIS سفارشی است که امکان نمایش آسان داده های نقشه برداری شما را برای عموم فراهم می کند. این راه حل خوبی است زیرا باعث کاهش تلاش، کاغذبازی، هزینه و صرفه جویی در زمان می شود.

نقشه عمومی بینندگان را قادر می سازد تا داده های ارائه شده را تجسم، جستجو و کاوش کنند. همچنین امکان دسترسی به نقشه ها را در هر دستگاه، گوشی هوشمند، تبلت یا دسکتاپ در هر زمان فراهم می کند.

یکی از ویژگی‌های پرتال نقشه این است که می‌توانید یک لوگو و دامنه شخصی‌سازی شده و همچنین رابط کاربری و ابزارهای سفارشی بسازید.. این یک راه عالی برای به دست آوردن بینش در مورد اطلاعات خاص یا یادگیری چیز جدیدی است. این در صنایعی که کارکنان در یک منطقه خاص کار می کنند بسیار مفید است، زیرا می توانند ببینند چه کارهایی باید انجام شوند یا قبلاً توسط همکارانشان انجام شده است.

به عنوان مثال، در این مطالعه موردی، می توانید وضعیت سلامت درختان انگور را مشاهده کنید. باید بررسی های بیشتری برای انگورهای ناسالم انجام شود و روش های درمانی خاصی باید اعمال شود. افرادی که مسئول درمان درختان انگور هستند می توانند به راحتی به داده ها دسترسی داشته باشند و مکان های دقیق تاک ها را که نیاز به بازرسی دارند، بدانند.

مزایای استفاده از GIS آنلاین در مدیریت تاکستان

ایجاد یک پایگاه داده کافی با لایه های زیر و نقشه می تواند به طور قابل توجهی داده ها را بهبود بخشد و سیستم کند. برنامه‌های GIS Cloud ایجاد سریع و آسان نقشه‌ها و مجموعه داده‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد که می‌توانند با افراد خاصی منتشر یا به اشتراک گذاشته شوند . بیشتر کارهایی که باید در تاکستان‌ها انجام شود را می‌توان به راحتی با برنامه MDC یا Map Editor ضبط و ردیابی کرد .

نقشه ها یک ابزار عالی برای نمایش و مشاهده بهتر پدیده های خاص نسبت به داده های جداول هستند. به عنوان مثال، نقشه برداری و تجزیه و تحلیل باغ های انگور به ما امکان می دهد چیزها را از منظر دیگری ببینیم، بنابراین من متوجه مناطقی شدم که برای کاشت تاک های جدید مناسب است.

داده‌های مکانی (همراه با مختصات آن) ذخیره‌شده در برنامه، مکان‌های دقیقی از درخت انگور را که باید هرس، درمان و بارور شود ، به ما می‌دهد، بدون اینکه به خاطر بیاوریم کدام ردیف و شماره درخت مورد نظر است. تنها چیزی که لازم است تا برنامه حاوی تمام اطلاعات لازم باشد، این است که مکان تاک را با داده های زیر در برنامه بلافاصله در فیلد وارد کنید.

علاوه بر این، می توان ویژگی هایی اضافه کرد که نشان دهنده تعداد انگورهای برداشت شده در یک ردیف، پاکت و غیره در طول سال و مقدار شراب تولید شده در سال باشد. این داده ها می توانند برای تجزیه و تحلیل بیشتر بازده و درآمد در یک دوره زمانی طولانی تر استفاده شوند.

پایگاه های داده اطلاعاتی در مورد انواع ویژگی های درخت انگور می دهد که در مزرعه جمع آوری و ثبت شده است و ارتباط نزدیکی با مکان دارد و کار و مدیریت داده ها را آسان تر می کند. پایگاه داده را می توان به طور مداوم به روز کرد و داده های جدید را می توان اضافه کرد. واقعیت مهم این است که داده های قدیمی را می توان بایگانی کرد و به صورت آنلاین ذخیره کرد.

برنامه های GIS Cloud کاملاً شهودی هستند و می توانند توسط کاربرانی که برای اولین بار با GIS مواجه می شوند استفاده شوند. استفاده از GIS در کشت انگور می تواند تمرین خوبی باشد که می تواند کار را برای شما آسان کند. استفاده از آن ساده است و برای نقشه برداری و تجزیه و تحلیل داده ها مفید است.

یکی از مفیدترین مزیت ها ذخیره خودکار داده ها است، بنابراین نگران از بین رفتن داده ها نباشید، فراموش کرده اید آن را ذخیره کنید یا باتری دستگاه شما تمام شده است. به این ترتیب، در وقت، هزینه خود صرفه جویی می کنید و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارید زیرا نیازی به کاغذبازی زیادی ندارد.

سیستم اطلاعات جغرافیایی

gis در شیرازGIS مقدماتی و پیشرفتهGISپژوهش در GISآشنایی با دوره GISآشنایی با دوره جی آی اسآشنایی و کار با سیستم جی آی اسآموزش arcgisآموزش GISآموزش GIS از مبتدی تا حرفه ای در شیرازآموزش GIS به روش گام به گام در شیرازآموزش GIS در تهرانآموزش GIS در شهرسازیآموزش gisدر شیرازآموزش برنامه نویسی GISآموزش پایه اس GISآموزش پایه اس جی آی اسآموزش پایه ای ArcGIS و GISآموزش تغییر رنگ "نماد و برچسب گذاری لایه ها در GISآموزش جی آی اس در شیرازآموزش رایگان GISآموزش رایگان GIS در شیرازآموزش ساده و مفهومی GISآموزش ساده و مفهومی جی ای اسآموزش سیستم اطلاعات جغرافیاییآموزش سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)آموزش کاربردی GIS در شیرازآموزش کاربردی آرک جی ای اسآموزش کامل جی آی اسآموزش گام به گام GISآموزش گام به گام جی آی اس . آموزش گام به گام GISآموزش گزارش گیری از جداول توصیفی در GISآموزش مجازی GISآموزش محیط نرم افزار GISآموزش مقدماتی نرم افزار ArcGISآموزش های نو در GISارزیابی زمین در GISالگوی فضایی در GISامکان سنجی در GISبانک جامع اطلاعات جی آی اسبایگانی های آموزشGISبررسی کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیاییبرگزاری دوره GIS در شیرازبرنامه خود آموز GISبهترین استاد جی آی اس در شیرازبهترین جزوه GISبهترین جزوه کاربردی GISبهترین دوره آموزشی GISبهترین کتاب GISبهترین کلاس GIS در شیرازبهترین کلاس جی آی اس در شیرازبهترین موسسه GIS در شیرازبهترین موسسه جی آی اس در شیرازپاورپوینت آموزش gisپتانسیل سنجی در GISپراکنش جغرافیایی در GISپکیج آموزش gisپکیج آموزش جی آی اسپکیج آموزش حرفه ای GISپکیج فارسی آموزش جس ای اسپهنه بندی اقلیمی درGISپورتال جی آی استحلیل در GISتحلیل زمین آماری در سیستم اطلاعات جغرایی یا جی آی استحلیل فضایی در GISتخصصی نمودن GISتکنولوژی WEBGISتکنولوژی سیستم اطلاعات جغرافیاییتهرانتهران. بهتریت کتاب آموزش GISتوپولوژی در gisتوسعه GISثبت نام gisثبت نام پیشرفته GISثبت نام پیشرفته در شیرازGISثبت نام مقدماتی GISثبت نام مقدماتی GISدر شیرازجی آی چیست؟خواندن جی آی اس به راحتی خوردن یک لیوان آبداده های اکتشافي در محیط GISدانلود آموزش GISدانلود آموزش پیشرفته جی آی اسدانلود بهترین کتای GISدانلود کتاب آموزش GIS در شیرازدرون یابیدوره آموزش GISدر شیرازدوره آموزش پیشرفته نرم افزارArcGISدوره آموزش نرم افزار ArcGISدوره آموزش نرم افزار GISدوره آموزشی جی آی اس در شیرازراه های افزایش سرعت عملکردنرم افزار GISرسترروشهای جمع آوری داده های مکانی و توصیفی درزر ساخت داده مکانی در GISسامانه اطلاعات جغرافیاییسامانه اطلاعات مکانی و GISسایت تخصصی جی ای اس. GIS در یک نگاهسایت تخصصی در زمینه GISسخت افزار در GISسرفصل دوره مقدماتی آموزش GISسعید جوی زادهسعیدجوی زادهسمینار آموزش GIS در شیرازسنجش از دورسنجش از دور و جی آی اسسه بعدی در GISسیستم اطلاعات مکانی یا GISشبیه سازی در GISشیرازفایل GISفروشگاه جی آی اسفیلم GISفیلم آموزشی GIS در شیرازفیلم جی آی اسقابلیت هایGISکاربرد GISکاربرد تصاویر ماهواره ای و GISکاربرد جی آی اسکاربرد جی آی اس در نقشه برداریکارگاه GIS در شیرازکارگاه آموزش GISکارگاه آموزشی GIS در شیرازکارگاه جی آی اس در شیرازکامل ترین و بهترین دوره آموزش GISکتاب آموزش کاربردی Arc GISکتاب جی آی اسکلاس آموزش GISکلاس آموزشی GIS در شیرازگراف در GISمبانی و مفاهیم GISمبانی و مفاهیم جی ای اسمجموعه کامل جی آی اس برای دانشجویانمدرک معتبر GISمدل سازی در GISمدل های وزن دهیمراحل انجام یک پروژه GISمرجع آموزش جی ای اسمرکز مطالعات سنجش از دور و GISمشاوره و آموزش GISمعرفی بسته Arc GISمقالات کاربردی GISمقدمه و مفاهیم GISمکان یابیموسسه چشم اندازموسسه چشم انداز هزاره سوم ملل شیرازموسسه علمی تحقیقاتینرم افزار در GISنرم افزار مهندسی جی آی اسنصب GISنقشه های رقومیهمه چیز درباره جی آی اسوکتورویدئو آموزشی GIS در شیرازویژگیهای GISویژه داوطلبین ارشد در شیراز

8 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید