دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

مدیریت پوشش گیاهی برای تاسیسات برق با GIS

مقدمه:

در دنیای امروز، تولید و توزیع برق یکی از نیازهای اساسی جامعه محسوب می‌شود. تاسیسات برقی که برای تأمین این نیاز اساسی احداث می‌شوند، نیازمند حفظ و مدیریت مناسب هستند تا عملکرد بهتری داشته باشند و مشکلات احتمالی را به حداقل برسانند. یکی از جنبه‌های مهم در مدیریت تاسیسات برق، مدیریت پوشش گیاهی است.

پوشش گیاهی، مجموعه‌ای از گیاهان است که در اطراف تاسیسات برق احداث می‌شوند و برای محافظت و آرامش محیط زیستی مناسبی فراهم می‌کنند. مدیریت پوشش گیاهی به منظور حفظ و بهبود شرایط زیست محیطی و عملکرد تاسیسات برق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

استفاده از فناوری اطلاعات جغرافیایی (GIS) در مدیریت پوشش گیاهی تاسیسات برق، به عنوان یک ابزار قدرتمند و کارآمد، به مدیران و ناظران این تاسیسات کمک می‌کند تا به صورت دقیق و جامع اطلاعاتی راجع به پوشش گیاهی بدست آورند. با استفاده از GIS، می‌توان اطلاعات جغرافیایی مرتبط با مناطق مختلف پوشش گیاهی برداشت، مانند نوع گیاهان، سطح پوشش، شرایط خاک و آب و همچنین تغییرات زمانی پوشش گیاهی را نمایش داد.

با تجمیع و تحلیل این اطلاعات جغرافیایی، مدیران تاسیسات برق می‌توانند به بهبود مدیریت پوشش گیاهی پرداخته و تصمیمات بهینه‌تری را در خصوص نگهداری، نوسازی و ارتقاء پوشش گیاهی اتخاذ کنند. همچنین، با استفاده از GIS، می‌توان به صورت دقیق محدوده‌های دقیق تاثیرگذاری پوشش گیاهی را بر تاسیسات برق تعیین کرده و در نتیجه، احتمال وقوع خطرات مرتبط با گیاهان ناپسند را کاهش داد.

مدیریت پوشش گیاهی برای شرکت های خطوط برق

مدیریت پوشش گیاهی برای صنایع برق ، به ویژه برای بخش برق و برق بسیار مهم است. بی توجهی به حفظ پوشش گیاهی منجر به آتش سوزی های ویرانگر و خطر سقوط درختان بر روی زیرساخت های تاسیساتی می شود. این امر هزینه های قابل توجهی را به بودجه و زیان اقتصادی برای شرکت های برق و مشتریان نهایی وارد می کند، به غیر از مسائل مربوط به مسئولیت و مجازات های قابل توجهی برای عدم رعایت مقررات دولتی مدیریت پوشش گیاهی.

بهینه سازی مدیریت پوشش گیاهی یکی از بزرگترین چالش ها برای شرکت های تاسیساتی است زیرا ایمنی عمومی و محیطی را تضمین می کند .

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

در مقاله قبلی ما GIS برای مدیریت گیاهی، ما به تمام مزایایی  که GIS آنلاین می تواند به عنوان راه حل پیشرو در مدیریت دارایی های شما و توانمندسازی ارتباطات و تصمیم گیری در سازمان شما ارائه دهد، پرداختیم.

این بار، ما به یک موضوع حساس تر در مورد حفظ پوشش گیاهی در فواصل وسیع خطوط برق و زیرساخت های شبکه برق می پردازیم . مدیریت نادرست حوادث درختان و پوشش گیاهی یکی از عوامل اصلی خاموشی گسترده برق است. حتی اگر پوشش گیاهی در تماس مستقیم با خطوط برق نباشد، می‌تواند باعث آتش‌سوزی در جنگل‌ها شود.

چالش های رویکرد سنتی به مدیریت پوشش گیاهیشرکت‌های خدمات شهری باید دارایی‌های خود را در زمین‌های مختلف مدیریت کنند که اغلب مایل‌ها در سراسر بیابان‌ها، جنگل‌ها و مناطق شهری گسترش می‌یابند.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

که منجر به جمع‌آوری و بازرسی‌های میدانی پرهزینه و پیچیده ، از جمله بودجه پایدار لازم توسط تصمیم‌گیرندگان، تنظیم‌کننده‌ها و مشتریان می‌شود. تصور کنید شناسایی مکان‌هایی که درختان و سایر پوشش‌های گیاهی باید هرس و کوتاه شوند تا از تماس احتمالی با قطب‌ها، سیم‌ها، مترها و ایستگاه‌های متعددی که در معرض اثرات پوشش گیاهی هستند، چقدر زمان‌بر است.

راهروی سمت راست برای خطوط برق

تیم های مدیریت پوشش گیاهی باید مدل های دقیقی در مورد برنامه ریزی، تمرین و گزارش دارایی ها داشته باشند. روش‌ها و رویه‌های سنتی‌تر می‌توانند در دنیای مدرن و دیجیتالی امروز مشکل ایجاد کنند. روال‌های بهینه‌نشده به زمان زیادی و بودجه بیشتری نیاز دارند.

برنامه‌ریزی کافی برای روش‌های گردش کار فردی و مجموعه‌های سوابق میدانی، کلید موفقیت آینده است.

برنامه مدیریت پوشش گیاهی معمولی شامل:

   • هرس و حذف (تشخیص درخت، آسیب درخت)
   • کنترل پوشش گیاهی اطراف تاسیسات الکتریکی (خطرات آتش سوزی، نزدیکی به خطوط برق)
   • بازرسی قبل و بعد از کار (ارتفاع، گونه)
   • کاشت درخت

فرض کنید تیم شما هنوز رویه‌های دستی بهینه‌نشده را با برنامه‌ریزی بیش از حد و مستندات کاغذی اجرا می‌کند، که زمان و تلاش زیادی را می‌طلبد. در این صورت، هنگام رونویسی از روی کاغذ، ممکن است بین داده های میدانی و پایگاه داده اشتباهاتی ایجاد کند و به روز رسانی و بهینه سازی پایگاه داده را دشوار کند.

همچنین، تجسم ضعیف نقشه از دارایی‌های پوشش گیاهی می‌تواند به جای نظارت دقیق و اجرا فقط زمانی که برنامه‌ریزی شده و اولویت‌بندی شده باشد ، منجر به نگهداری فعال میدانی توسط خدمه شما شود. سوالاتی که باید بپرسید عبارتند از:

   • از چه فناوری هایی برای پیگیری جریان کاری فعلی خود استفاده می کنید؟ 
   • سوابق دارایی های خود را در کجا نگهداری می کنید؟
   • چگونه تکالیف کاری را به تیم های میدانی و اداری منتقل می کنید؟

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

اگر پاسخ به این سؤالات ” قلم و کاغذ ، صفحات گسترده، نقشه های چاپی و نگهداری واکنشی” باقی بماند، بدون شک با افزایش هزینه های مدیریت پوشش گیاهی با رویه های کاری منسوخ و غیر قابل اعتماد روبرو هستید.

تحول دیجیتال: بهینه سازی، تجسم و پیشگیری از خطر

رسیدن به اهداف عملکرد، به جای تعریف نگهداری درخت و پوشش گیاهی مورد نیاز، می تواند مشکل باشد. شرکت‌های خدمات شهری برای ایجاد تعادل بین اولویت‌های کاری که همیشه در حال تغییر هستند، تحت فشار هستند. پیش‌بینی اینکه کدام یک از دارایی‌ها به کمک یا پاکسازی با یک چرخه معمول کار میدانی نیاز دارند، غیرممکن است.

به طور خلاصه، تیم باید منطقه و مکان پوشش گیاهی را ارزیابی کند، نرخ رشد را پیش‌بینی کند و تهدیدی را که برای دارایی‌های شهری بر اساس محیط اطراف وجود دارد، درک کند. فراموش نکنیم که هرس باید به موقع و به درستی انجام شود، در غیر این صورت منابع موجود برای رسیدگی به مسائل مناسب به هدر می رود.

بزرگترین چالش بهینه سازی فرآیند کار است. یک پنجره کوتاه بین شناسایی امر ضروری و تکمیل آن قبل از اینکه منجر به خطر احتمالی خطر شود وجود دارد.

راه حل زمان بر مدیریت دستی پوشش گیاهی عبارت است از:

   • جمع آوری و بازرسی سریع و کارآمد داده ها
   • دقت و کیفیت داده ها
   • هماهنگی و همکاری موثر تیمی

درک داده ها و وضعیت پوشش گیاهی شما، برنامه ریزی عملیات را بر اساس مناطق خطر بالقوه بهینه می کند و چرخه های هرس و پیرایش مورد نیاز را برای تیم شما اولویت بندی می کند.

GIS Sloution برای مدیریت گیاهی - برنامه موبایل و وب

با GIS آنلاین ، می‌توانید عملیات میدانی و اداری خود را با استفاده از همه در یک راه حل تغییر دهید که به شما در افزایش بهره‌وری کار کمک می‌کند. نقشه برداری از پوشش گیاهی از قبل به شما کمک می کند تا بازرسی های معمول با کیفیت را انجام دهید و گردش کار مزرعه خود را به طور موثر بهبود بخشید.

تجسم روال کاری خود نیمی از کار انجام شده است! با برنامه Mobile Data Collection و فرم های دیجیتال، نقشه های کاغذی خود را با یک ویرایشگر نقشه

قدرتمند  و فرم های کاغذی آشفته  جایگزین کنید. برنامه‌ها و سرویس‌های GIS Cloud به شما کمک می‌کنند داده‌های مکانی و سایر اطلاعات را در لایه‌های موضوعی ذخیره کنید که با نمادشناسی یکسان نشان داده می‌شوند. 

لایه‌های داده‌های پوشش گیاهی شما همراه با نمادشناسی شبکه برق و خطوط الکتریکی همگی با مکان‌های جغرافیایی خاص (مختصات) مرتبط هستند که به شما کمک می‌کند آن را به صورت مکانی روی نقشه ببینید.

دوره-آموزش-حرفه-ای-gis

این داده‌های متناظر بینش ارزشمندی به شما می‌دهد و به شما کمک می‌کند خطرات زیست‌محیطی مانند آتش‌سوزی‌های جنگلی، خطرات رشد یا سقوط در پوشش گیاهی و خسارات اقتصادی  را شناسایی و پیش‌بینی کنید. می‌توانید لایه‌های ناحیه مختلف را بسته به اولویت کد رنگی کنید .

با تیم خود در زمان واقعی وصل شده و با آن همکاری کنید، با تمام داده های مکانی شما متمرکز و در دسترس در هر دستگاهی. فوراً رکورد عملیات انجام شده را مشاهده کنید و ایمنی و قابلیت اطمینان کل سازمان و دارایی های خود را بهبود بخشید.

برنامه مدیریت پوشش گیاهی که پایداری بلند مدت را تقویت می کند 

گردش کار بصری و ساده است.

برنامه مدیریت پوشش گیاهی

مجموعه داده های میدانی 

با فرم‌های سفارشی در برنامه جمع‌آوری داده‌های موبایل، می‌توانید تیم خود را برای هر پروژه میدانی آماده کنید. جمع آوری داده های با کیفیت بخش مهمی از فرآیند مدیریت پوشش گیاهی شما است. از شر نظرسنجی های کاغذی قدیمی خلاص شوید و جمع آوری داده های خود را با برنامه شاخص ما شروع کنید!

شما می توانید هر فرم را با توجه به نیاز پروژه خود سفارشی کنید:

   • نوع کار
   • چک لیست ها
   • فیلدهای وابستگی و فرم شرطی
   • مورد نیاز عکس و صدا
   • منوهای کشویی
   • تکمیل خودکار
   • بارکد و کد QR و غیره

برای اطمینان از دقت بیشتر داده‌ها ، افزایش سرعت و حذف خطاها هنگام پر کردن فرم‌های دیجیتال، فیلدهای فرم خود را الزامی، وابسته (شرطی) یا دائمی کنید.

جمع آوری داده های تلفن همراه برای بازرسی درخت

در برنامه MDC، یک حالت کار آنلاین و آفلاین وجود دارد که در صورت مشکل با اتصال ضعیف اینترنت در مناطق دور افتاده روبرو هستید.

اگر سیگنال GPS شما ضعیف است، می توانید از ابزارهای دقیق و ترسیم برای تعیین دقیق مکان مورد نیاز و همچنین ویژگی های نقطه، خط یا چند ضلعی استفاده کنید!

تجسم داده ها و تحلیل ادراک

مدیران و هماهنگ‌کننده‌ها برای تعریف گردش کار پروژه و تعیین وظایف بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده در میدان، نیاز به دید کلی خوبی از داده‌ها دارند.

هیچ راهی بهتر از یک نقشه تعاملی برای انجام آن وجود ندارد. 

با برنامه ویرایشگر نقشه ، کارهای روزانه شما مانند ویرایش داده های میدانی، تجزیه و تحلیل، به اشتراک گذاری نقشه ها و گزارش ها همه در یک مکان تکمیل می شوند. داده های میدانی ثبت شده با دستگاه های تلفن همراه فوراً روی نقشه قابل مشاهده است و در پلتفرم GIS Cloud، در ویرایشگر نقشه و همچنین در برنامه Map Viewer قابل دسترسی است و برای عملیات بیشتر در دفتر آماده است.
دیگر خبری از درایوهای فلش، دی‌وی‌دی، لینک‌های دراپ باکس نیست، همه داده‌های شما متمرکز شده و در فضای ابری آپلود می‌شوند و در زمان واقعی روی نقشه قابل مشاهده هستند!

شما یک نمای کامل از آنچه در جریان است، از جمله مکان خدمه، لیست وظایف، و کارهای تکمیل شده، به شما امکان می دهد بلافاصله تصمیمات پروژه حیاتی بگیرید!

وقتی پروژه آماده شد، آن را با همکاران و ذینفعان خود، به صورت خصوصی یا عمومی، با استفاده از Map Viewer  و Map Portal به اشتراک بگذارید . داده های مشترک را می توان برای کارشناسان GIS سفارشی کرد یا برای افراد غیر حرفه ای با سطوح دسترسی و مجوزهای مختلف در هر دستگاه در هر زمان بهینه سازی کرد.

برنامه ریزی مبتنی بر ریسک و اولویت بندی وظایف

با تجسم تمام داده‌های شما و به‌روزرسانی منظم توسط خدمه میدانی، می‌توانید اطلاعات مکانی مختلف را شناسایی و تجزیه و تحلیل کنید و مناطق خطر بالقوه را از قبل پیش‌بینی کنید. دارایی‌های مختلف را می‌توان با نمادها و رنگ‌های متمایز علامت‌گذاری و فیلتر کرد که به شما کمک می‌کند مناطق رشد یا سقوط گیاه و درختان، مناطق آسیب‌دیده از آتش‌سوزی، طوفان باد  یا مناطق درختی آلوده را برجسته کنید.

مدیریت پوشش گیاهی با استفاده از GIS - ویرایشگر نقشه

می توانید مکان آخرین تکلیف را شناسایی کنید و بسته به وضعیت تیم اولویت های جدید را تعیین کنید. با عکس ها و یادداشت های پیوست شده ، کارگران مزرعه می توانند به معنای واقعی کلمه تصاویر درختان افتاده و سایر خطرات مرتبط با موقعیت جغرافیایی خود را مشاهده کنند. هنگامی که کار با موفقیت انجام شد، آنها به سادگی وضعیت تکلیف را برای تکمیل تعیین می کنند، که به طور خودکار روی نقشه برای خدمه دفتر نشان داده می شود.

عکس ها و سایر سوابق کارهای انجام شده، از جمله اطلاعات تاریخ و مکان، نیز به عنوان مدرکی مبنی بر تعهدات تکمیل شده تعمیر و نگهداری عمل می کند و می تواند در کاهش مسئولیت شرکت در صورت بروز حوادث، قطع برق یا آتش سوزی بسیار مهم باشد.

این به شما کمک می‌کند تا گزارش‌های سفارشی ایجاد کنید تا به نرخ‌های پیچیده رشد پوشش گیاهی رسیدگی کنید، بهره‌وری مزرعه را پیگیری کنید و با درمان‌های مناطق آسیب‌دیده به‌روز باشید.
با برنامه های بهینه نگهداری از پوشش گیاهی، اقدامات مقرون به صرفه اصلاح و هرس، در زمان و هزینه صرفه جویی خواهید کرد . شناسایی، اولویت بندی و کاهش خطرات برای کاهش آسیب پوشش گیاهی و درختان.

مدیریت عملکرد و گزارش

اکنون هنگامی که سیستم گردش کار خود را بررسی می کنید و حلقه بازخورد در مورد وظایف انجام شده طبق برنامه است، نظارت و اندازه گیری عملکرد پروژه آسان است. همانطور که قبلا ذکر کردیم، برنامه های مدیریت پوشش گیاهی با کیفیت باید از روش های تحلیلی برای بازرسی، جمع آوری و تجزیه و تحلیل ارزیابی های ریسک استفاده کنند.
در ویرایشگر نقشه، می‌توانید با درک نحوه ارزیابی و بهبود استراتژی‌ها و برنامه‌های روزانه خود، بر تمامی داده‌های میدانی نظارت، ویرایش و نگهداری کنید.

در یک نقشه تعاملی، شما قادر خواهید بود اثربخشی ارتباطات تیمی را افزایش دهید ، درک همه شرایط کاری و اقداماتی را که نیاز به بهبود دارند تسهیل کنید. با استفاده از GIS Cloud، نیازی به وارد کردن یا بارگیری داده ها بر روی رایانه شما نیست، همه آنها در صورت درخواست، به صورت آنلاین و در زمان واقعی قابل دسترسی هستند!
با کمک تجزیه و تحلیل پیش بینی، عملیات مدیریت پوشش گیاهی شما موثر خواهد بود و هزینه های آینده را کاهش می دهد . برنامه ریزی درست فعالیت های میدانی و اداری هزینه های شما را بهینه می کند و رضایت مشتری را بهبود می بخشد.

سیستم اطلاعات جغرافیایی

gis در شیرازGIS مقدماتی و پیشرفتهGISپژوهش در GISآشنایی با دوره GISآشنایی با دوره جی آی اسآشنایی و کار با سیستم جی آی اسآموزش arcgisآموزش GISآموزش GIS از مبتدی تا حرفه ای در شیرازآموزش GIS به روش گام به گام در شیرازآموزش GIS در تهرانآموزش GIS در شهرسازیآموزش gisدر شیرازآموزش برنامه نویسی GISآموزش پایه اس GISآموزش پایه اس جی آی اسآموزش پایه ای ArcGIS و GISآموزش تغییر رنگ "نماد و برچسب گذاری لایه ها در GISآموزش جی آی اس در شیرازآموزش رایگان GISآموزش رایگان GIS در شیرازآموزش ساده و مفهومی GISآموزش ساده و مفهومی جی ای اسآموزش سیستم اطلاعات جغرافیاییآموزش سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)آموزش کاربردی GIS در شیرازآموزش کاربردی آرک جی ای اسآموزش کامل جی آی اسآموزش گام به گام GISآموزش گام به گام جی آی اس . آموزش گام به گام GISآموزش گزارش گیری از جداول توصیفی در GISآموزش مجازی GISآموزش محیط نرم افزار GISآموزش مقدماتی نرم افزار ArcGISآموزش های نو در GISارزیابی زمین در GISالگوی فضایی در GISامکان سنجی در GISبانک جامع اطلاعات جی آی اسبایگانی های آموزشGISبررسی کاربرد سیستم اطلاعات جغرافیاییبرگزاری دوره GIS در شیرازبرنامه خود آموز GISبهترین استاد جی آی اس در شیرازبهترین جزوه GISبهترین جزوه کاربردی GISبهترین دوره آموزشی GISبهترین کتاب GISبهترین کلاس GIS در شیرازبهترین کلاس جی آی اس در شیرازبهترین موسسه GIS در شیرازبهترین موسسه جی آی اس در شیرازپاورپوینت آموزش gisپتانسیل سنجی در GISپراکنش جغرافیایی در GISپکیج آموزش gisپکیج آموزش جی آی اسپکیج آموزش حرفه ای GISپکیج فارسی آموزش جس ای اسپهنه بندی اقلیمی درGISپورتال جی آی استحلیل در GISتحلیل زمین آماری در سیستم اطلاعات جغرایی یا جی آی استحلیل فضایی در GISتخصصی نمودن GISتکنولوژی WEBGISتکنولوژی سیستم اطلاعات جغرافیاییتهرانتهران. بهتریت کتاب آموزش GISتوپولوژی در gisتوسعه GISثبت نام gisثبت نام پیشرفته GISثبت نام پیشرفته در شیرازGISثبت نام مقدماتی GISثبت نام مقدماتی GISدر شیرازجی آی چیست؟خواندن جی آی اس به راحتی خوردن یک لیوان آبداده های اکتشافي در محیط GISدانلود آموزش GISدانلود آموزش پیشرفته جی آی اسدانلود بهترین کتای GISدانلود کتاب آموزش GIS در شیرازدرون یابیدوره آموزش GISدر شیرازدوره آموزش پیشرفته نرم افزارArcGISدوره آموزش نرم افزار ArcGISدوره آموزش نرم افزار GISدوره آموزشی جی آی اس در شیرازراه های افزایش سرعت عملکردنرم افزار GISرسترروشهای جمع آوری داده های مکانی و توصیفی درزر ساخت داده مکانی در GISسامانه اطلاعات جغرافیاییسامانه اطلاعات مکانی و GISسایت تخصصی جی ای اس. GIS در یک نگاهسایت تخصصی در زمینه GISسخت افزار در GISسرفصل دوره مقدماتی آموزش GISسعید جوی زادهسعیدجوی زادهسمینار آموزش GIS در شیرازسنجش از دورسنجش از دور و جی آی اسسه بعدی در GISسیستم اطلاعات مکانی یا GISشبیه سازی در GISشیرازفایل GISفروشگاه جی آی اسفیلم GISفیلم آموزشی GIS در شیرازفیلم جی آی اسقابلیت هایGISکاربرد GISکاربرد تصاویر ماهواره ای و GISکاربرد جی آی اسکاربرد جی آی اس در نقشه برداریکارگاه GIS در شیرازکارگاه آموزش GISکارگاه آموزشی GIS در شیرازکارگاه جی آی اس در شیرازکامل ترین و بهترین دوره آموزش GISکتاب آموزش کاربردی Arc GISکتاب جی آی اسکلاس آموزش GISکلاس آموزشی GIS در شیرازگراف در GISمبانی و مفاهیم GISمبانی و مفاهیم جی ای اسمجموعه کامل جی آی اس برای دانشجویانمدرک معتبر GISمدل سازی در GISمدل های وزن دهیمراحل انجام یک پروژه GISمرجع آموزش جی ای اسمرکز مطالعات سنجش از دور و GISمشاوره و آموزش GISمعرفی بسته Arc GISمقالات کاربردی GISمقدمه و مفاهیم GISمکان یابیموسسه چشم اندازموسسه چشم انداز هزاره سوم ملل شیرازموسسه علمی تحقیقاتینرم افزار در GISنرم افزار مهندسی جی آی اسنصب GISنقشه های رقومیهمه چیز درباره جی آی اسوکتورویدئو آموزشی GIS در شیرازویژگیهای GISویژه داوطلبین ارشد در شیراز

8 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید