نگارش چکیده در مقالات ISI

چکیده، نسخه‌ی کوچکی از مقاله است. موسسه‌ی استانداردهای ملی آمریکا می‌گوید “چکیده‌ای که خوب تهیه شده است خوانندگان را قادر می‌سازد محتوای اصلی یک متن را سریع و دقیق بفهمند، رابطه‌ی آن با نیازمندی‌هایشان را تعیین کنند و در نتیجه تصمیم بگیرند که آیا به خواندن کامل متن نیاز دارند یا نه”. بنابراین، نوشتن چکیده به طور صریح و واضح امری حائز اهمیت است.

براي نويسنده‌اي که مقاله‌اي را مي‌نگارد، نوشتن چکيده‌اي براي آن مقاله، به نظر کاري ساده و پيش پا افتاده مي‌نمايد. متأسفانه برخي نويسندگان مقالات، توجه لازم را به اهميت چکيده نداشته، براي
نوشتن آن وقت لازم را مصروف نمي‌دارند و هنگام ارائه مقاله به مجله، صرفا براي رفع تکليف، چند جمله‌اي را بدون صرف وقت لازم به روي کاغذ مي‌آورند؛ در حالي که چکيده يک مقاله، معرف مقاله و نويسنده‌ي مقاله است. در دنياي امروز که با انفجار اطلاعات مواجه‌ايم، خواننده ناچار به گزيده خواني است و در اين راه قطعاً ابتدا چکيده را مي‌خواند و سپس تصميم مي‌گيرد اصل مقاله را بخواند يا نخواند؛ لذا لازم است نويسنده توجه کافي به نوشتن چکيده مبذول دارد و در صورت نياز، براي اين کار آموزش ببيند و به تمرين بپردازد زيرا که چکيده نويسي با نگارش معمولي فرق دارد و مستلزم آموزش و يادگيري است. در این قسمت با نگاهي کلي به چکيده نويسي، ويژگي‌هاي يک چکيده‌ي خوب را برخواهیم شمرد و رهنمودهايي عملي براي نوشتن يک چکيده خوب را در اختيار شما می‌گذاریم.
چکیده می تواند ابزار سودمندی برای نویسندگانی باشد که می خواهند کار خود را باز سنجی نمایند و برداشت روشن و درستی از مباحث، استدلال ها، و دیدگاههای خود در متن اصلی داشته باشند. اگر نویسنده بتواند دیدگاه ها، نظرات و استدلال های خود را بصورت روشن و شفاف در چند جمله و بگونه ای بیان نماید که دیگران نیز بدون داشتن یک شناخت کامل از موضوع و کل متن بتوانند آن و عقیده اصلی آن را درک کنندپس نویسنده می تواند مطمئن شود که تسلط خوبی بر دیدگاهها و استدلال های مورد نظرش جهت ارائه داشته و بخوبی آنها را ارائه نموده است. یک چکیده می بایست بیانگر هر چیز بسیار مهم به گونه ای باشد که به خواننده یک برداشت روشنی از محتوای مقاله را القاء کند. شما به عنوان یک مقاله نویس می توانید از چکیده برای باز سنجی مقاله تان توسط متخصصان استفاده نمایید. گاهی شما می خواهید دیدگاه ها و عقاید پاره ای از متخصصان و افرادی که وقت محدودی دارند و بنابر این نمی توانند کل کار نوشت یا مقاله شما را مطالعه کنند و در مورد آن نظر بدهند را بدانید. استاد شما، دوست شما، و یا هر متخصص دیگری با مطالعه یک چکیده ی به درستی نگاشته شده خواهد توانست به سرعت برداشت کامل و درستی از مقاله شما داشته باشد و بنابراین رهنمودهای ارزنده ای را در اختیار شما قرار دهد. پس، چون چکیده کوتاه و مختصر است، راحت تر می توانید از برخی از افراد بخواهید که آن را مطالعه نمایند و عقاید کلیدی خود را در اختیار شما قرار دهند.
چکیده باید به جای توصیفی بودن، معتبر و کامل باشد. از آنجا که مردم معمولا چکیده را به طور متوسط 100 برابر بیشتر از مقاله‌ی کامل می‌خوانند، چکیده باید خود اطلاعات را منتقل کند نه قول و وعده‌ی آنها را. به عنوان مثال، در یک چکیده نباید از این عبارات استفاده کرد: ” …….شرح داده خواهد شد” یا ” ….ارائه خواهد شد “. در عوض باید آنها را شرح و ارائه داد (به استثنای چکیده‌های مربوط به کنفرانس‌ها یا جلسات سالیانه که از چند ماه قبل نوشته می‌شوند).

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

آموزش مقاله نویسی ISI

آموزش مقاله نویسی علمیisi- دکتر سعید جوی زاده – 47

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟