خانه / لیدار(LiDAR)(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / پردازش داده های لیدار(LIDAR):مقدمه و آشنایی- بخش اول

پردازش داده های لیدار(LIDAR):مقدمه و آشنایی- بخش اول

پردازش داده های لیدار امروزه مهم و کاربردی است.اطلاعات ارتفاعی از اجزاء مهم پایگاه داده جغرافیایی است که توسط بسیاری از سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اطلاعات در بسیاری از کاربرد های عملی چون برنامه ریزی محلی، کاربری اراضی و امثال آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکثر داده های ارتفاعی در مدل رقومی ارتفاعی ذخیره می‌شود تا بتواند با سایر داده های مکانی در محیط GIS تلفیق شود یک مدل رقومی ارتفاع (DEM) ، یک فایل یا پایگاه داده ای است که شامل نقاط ارتفاعی روی یک سطح پیوسته است. مدل رقومی ارتفاعی ممکن است به بخش‌های فرعی زیر تقسیم شود:

مدل رقومی سطح (DSM) که شامل اطلاعات ارتفاعی تمام عوارض روی سطح زمین است. مانند: گیاهان، ساختمان‌ها و سایر عوارض.
مدل رقومی زمین (DTM) که شامل اطلاعات ارتفاعی زمین عریان، بدون تاثیر عوارض گیاهان، ساختمان‌ها و سایر عوارض دست ساز بشر است.
چهار تکنولوژی عمده برای تهیه اطلاعات ارتفاعی وجود دارد که به صورت زیر می‌باشد:
نقشه برداری زمینی ، فتوگرامتری ، تداخل سنجی در سیستم رادار و لیدار.

نقشه برداری زمینی با استفاده از عملیات نقشه برداری سنتی ) به عنوان مثال با استفاده از توتال استیشن و یا GPS (، قادر است تا اطلاعات سه بعدی(X,Y,Z) دقیقی را تهیه کند. نقشه برداری زمینی یک روش زمان بر و پر هزینه است. هم چنین تکنولوژی GPS در مواردی که منطقه پر از عوارض پوشش گیاهی باشد، استفاده از آن با مشکل روبرو می‌شود. به خاطر وجود چنین موانعی، تراکم مشاهدات X,Y,Z که از این نواحی جمع آوری می‌شود،گاهی اوقات پایین می‌باشد و بعد از آن لازم است جهت تولید مدل رقومی زمین ، عملیات نمونه برداری دوباره انجام گیرد.

پردازش داده های لیدار
پردازش داده های لیدار

تکنیک فتوگرامتری ،رایج‌ترین تکنیک برای تهیه اطلاعات ارتفاعی است. فتوگرامتریست ها قادر هستند تا نقاط ارتفاعی با تراکم بالایی را از سطح بسیار پهناوری از زمین در فصل‌هایی که درختان منطقه بدون برگ باشند، تهیه نمایند. با این تفاسیر، لیدار یک روش جایگزین برای نقشه برداری زمینی و تکنیک فتوگرامتری جهت تولید اطلاعات ارتفاعی معرفی گردید. تکنولوژی لیدار قادر است تا اطلاعات ارتفاعی با سرعت و دقت بالایی را مخصوصا در مناطق بدون بافت تهیه نماید .

پردازش داده های لیدار :اصول لیدار
اولین لیزر نوری در سال 1960 توسط Hughes AirCraft توسعه داده شد. سیستم لیزر به وسیله اندازه گیری زمانی که نور لیزر از فرستنده لیزر به سمت تارگت ارسال و سپس به سمت گیرنده(لیزر) برگشت می‌خورد، اقدام به محاسبه فاصله می‌کند. در اوایل سیستم سنجش از دور لیدار به صورت پروفیل کار می‌کردند و قادر بودند تنها فاصله زیر سکو را اندازه گیری کنند بعدها با استفاده از تکنولوژی تعیین دقیق موقعیت GPSو تعیین وضعیت IMU سیستم‌های لیدار کامل شدند.امروزه دقت ارتفاعی و مسطحاتی و هم چنین هزینه تولید اطلاعات ارتفاعی توسط لیدار هم تراز با تکنولوژی فتوگرامتری است.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

پردازش داده های لیدار

آموزش پردازش داده های لیدار(LiDAR) – دکتر سعید جوی زاده52

کاربردهای لیزر برای اندازه گیری و استفاده زمین از سال 1970 میلادی آغاز شد.سیتم های …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟